Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer 1330 - co to za uszkodzenie?

drZoidberg 24 Cze 2005 20:45 2417 22
  • #1 24 Cze 2005 20:45
    drZoidberg
    Poziom 14  

Witam serdecznie.
    Dostałem jakiś czas temu do naprawy Pioneera 1330. Podstawową usterkę usunąłem – tuner nie dawał znaków życia, a to z powodu wyrwania kwarcu znajdującego się obok kołka serwisowego. Wlutowałem i tuner ruszył.
    Wgrałem patcha, wszystko się niby udało, ale nie działał żaden program. Sygnał może nie na najwyższym poziomie (zielona trójka), ale powinien wystarczyć. Testowo włączyłem wyszukiwanie programów i zadziwiająca sprawa – w menu platform cyfrowych zamiast wyrazów są krzaki. Całe menu nie posiada błędów, za wyjątkiem tej strony. Włączyłem przeszukiwanie programów i... nic. Pomyślałem, że to wina patcha, więc "zresetowałem" tuner i wróciłem do oryginalnego menu. Jednak okazało się, że nic się nie zmieniło – menu jest w porządku oprócz krzaków w wyżej opisanym miejscu.
    Co to może być? Głowica jest raczej sprawna, bo wskaźnik poziomu sygnału prawidłowo reaguje na poruszanie talerzem. Pewnie ma to związek z tymi krzakami w menu, ale nie wiem za bardzo co to za uszkodzenie... Ma ktoś jakieś pomysły? Schematu oczywiście także nie mam :(

0 22
  • #2 24 Cze 2005 23:54
    art23
    Poziom 25  

a jaka jest kosc oryginalna ??

0
  • #3 25 Cze 2005 00:01
    drZoidberg
    Poziom 14  

art23 napisał:
    a jaka jest kosc oryginalna ??

Mowa o dużym epromie? Siedzi tu oryginalny EPROM 27C800.
    Już doszedłem, że winę za krzaki w menu ponosi karta lub czytnik, bo te dane są na karcie. Zaczynam podejrzewać czytnik, no chyba że karta zaczęła szwankować.

0
  • #4 25 Cze 2005 01:01
    art23
    Poziom 25  

tak o duzym eepromie jak bedzie tam zaszyty jakis soft inny niz oryginal moga sie rozne jaja dziac

0
  • #5 25 Cze 2005 01:19
    drZoidberg
    Poziom 14  

art23 napisał:
    tak o duzym eepromie jak bedzie tam zaszyty jakis soft inny niz oryginal moga się rozne jaja dziac

Nie, epromu na 99% nikt nie programował. Raczej karta albo czytnik. Spróbuję zaprogramować inną kartę innym czytnikiem i zobaczę, co z tego wyjdzie.

0
  • #6 02 Lip 2005 21:33
    drZoidberg
    Poziom 14  

drZoidberg napisał:

Nie, epromu na 99% nikt nie programował. Raczej karta albo czytnik. Spróbuję zaprogramować inną kartę innym czytnikiem i zobaczę, co z tego wyjdzie.

Okazało się, że nie jest to sprawa czytnika ani programatora ani kart, bo próbowałem różne karty i różne programatory. Sprawę ewentualnej naprawy przełożyłem na później.
    Chwilowo zająłem się wmontowaniem seasona wewnętrznego (przewidując, że w przyszłości jednak tuner uda mi się naprawić). Chciałem wyprowadzić złącze z tyłu, wymontowałem więc modem, aby wykorzystać otwór w tylnej ściance. Po wymontowniu modemu testowo włączyłem tuner i... Działa... I moje kombinacje z kartą okazały się niepotrzebne, bo okazuje się, że FTA działają bez karty...
    Nie za bardzo rozumiem, co tu się zdażyło...

0
  • #7 03 Lip 2005 11:56
    -=M@RIO=-
    Poziom 17  

aby działał poprawnie!!!!
    Oprócz zmiany pacha mósisz znienic też!! zawartosć 27C800 !!! na "alternatywną"!!!!
    Bez tego bedzie LIPA:( czyli wyłacznie FTA :)

0
  • #8 03 Lip 2005 12:54
    drZoidberg
    Poziom 14  

-=M@RIO=- napisał:
    aby działał poprawnie!!!!
    Oprócz zmiany pacha mósisz znienic też!! zawartosć 27C800 !!! na "alternatywną"!!!!
    Bez tego bedzie LIPA:( czyli wyłacznie FTA :)

Wiem o tym doskonale :( Chociaż aby inwestować w kostkę należy być święcie przekonanym, ze po wakacjach kiedy Słonko zmieni kodowanie ktoś wymyśli coś nowego do wgrania do tej kostki... Ale cieszę się, że chociaż tuner ruszył, mimo że nie wiem co mu sie stało. Może zimny lut...
    Ale zaraz. Do zabawy z seasonami też potrzeba zmieniać kostkę?

0
  • #9 03 Lip 2005 13:28
    -=M@RIO=-
    Poziom 17  

oj odrazu zmieniać :)
    Jeżeli jest plastikowa""" to tak trzeba zmienić bo to jest PROM jednokrotnego zapisu ale jezeli jest Gliniana"""" z oczkiem to jest Eprom wystarczy ja skasowac w promieniach UV i paprogramowac ponownie :)

0
  • #10 03 Lip 2005 13:57
    drZoidberg
    Poziom 14  

-=M@RIO=- napisał:
    oj odrazu zmieniać :)
    Jeżeli jest plastikowa""" to tak trzeba zmienić bo to jest PROM jednokrotnego zapisu ale jezeli jest Gliniana"""" z oczkiem to jest Eprom wystarczy ja skasowac w promieniach UV i paprogramowac ponownie :)

To wie każdy, kto cokolwiek czytał na temat 1330... Nawet jeśli mam eproma (bo akurat szczęśliwie mam), to koszty nie są zerowe. Trzeba go pożądnie skasować w kasowniku (który trzeba posiadać), albo kupić i rozbić wysokoprężną rtęciówkę. Podobno ludzie kładli epromy na słońcu, ale nie wiem czy ktoś to udokumentował. Poza tym trzeba go potem czymś zaprogramować. Programator trzeba kupić, zrobić, pożyczyć, lub zapłacić komuś za zaprogramowanie. A programatory do 22-nóżkowych kości to nie jest coś, co się na codzień spotyka...

0
  • #12 03 Lip 2005 15:27
    drZoidberg
    Poziom 14  

piooo napisał:
    @drZoidberg , zapraszam , http://voyager.ehost.pl/BB/index.php , pozdrawiam

Wiem o tym forum, nawet jestem tam zapisany :) I znam na pamięć każdy artykuł z tej strony :) Jednak po zadaniu pytań potwierdziły się różne plotki. Wiedza elektroniczna tamtych grupowiczów kończy się na bezpiecznikach w zasilaczu :( Tak więc w naprawie nikt mi nie pomógł, a miałem taką szczerą nadzieję...
    Choć niezaprzeczalnym faktem jest, że nie ma lepszego forum jeśli chodzi o 1330 i wszystko co robie robię głównie na podstawie tamtych artykułów.

0
  • #13 03 Lip 2005 16:05
    gnom6
    Poziom 13  

do kasowania epromu mozesz uzyc kwarcowki a jesli chodzi o zapis to wilem i adapter,ja takiego zestawu uzywam i wszystko gra

0
  • #14 03 Lip 2005 22:49
    piooo
    Poziom 29  

@drZoidberg , po części masz rację , ja też nie jestem elektronikiem ,bardzo brakuje schematu serwisowego tego tunera , napewno ktoś z serwisu posiada takowy jednak nikt taki do nas nie trafił , pozdrawiam

0
  • #15 03 Lip 2005 23:23
    drZoidberg
    Poziom 14  

gnom6 napisał:
    do kasowania epromu mozesz uzyc kwarcowki a jesli chodzi o zapis to wilem i adapter,ja takiego zestawu uzywam i wszystko gra

Jeśli mowa o kwarcówce do opalania, to też już na to wpadłem, ale niestety czegoś takiego nie posiadam. Jak odwiedzę rodziców, albo oni wpadną do mnie, to pewnie już będę posiadał tego starocia (mam nadzieję działającego).
    Poza tym moje przypuszczenia okazały się trafne. Może wydawać się to metodą anachroniczną, ale eproma można po prostu położyć w upalny dzień na słońcu i tyle :)
    A co do programatora, to z biedy zrobię sobie chyba rzeczywiście adapter do Wilema, a Wilema będę pożyczał.
    Ale nikt mi nie odpowiedział na pytanie... Czy aby korzystać z seasona (emulatora karty), też trzeba coś programować?

Dodano po 10 [minuty]:

piooo napisał:
    @drZoidberg , po części masz rację , ja też nie jestem elektronikiem ,bardzo brakuje schematu serwisowego tego tunera , napewno ktoś z serwisu posiada takowy jednak nikt taki do nas nie trafił , pozdrawiam

Wiem, że ze schematami jest bieda :( Posiadam też Philipsa 6010 ze spalonym zasilaczem, a po sieci walają się tylko schematy bez zasilacza.
    Ale jak by każdy opisywał krok po kroku co i jak naprawiał to każdemu kolejnemy byłoby już łatwiej...
    A co do tego 1330, to przed chwilą znowu przestał działać, a po wyłączeniu i właczeniu ponownie ruszył. To raczej wyklucza możliwość istnienia zimnego lutu. Może procek audio/video szwankuje :( Eh, szkoda, a tak go chciałem zreanimować.

0
  • #16 08 Lip 2005 13:17
    stanelk
    Poziom 11  

Witam,podstawa-sprawdż napięcia WY z zasilacza a kasowarkę to zrobiłem z lampy ulicznej.Zawinąć w szmatę [nie folię] pobić bańkę zewnętrzną,to co zostało łączymy w szereg z żarówką ok. 60W.Kasuję ok 10/15 min. z odległości ok.3 cm.Sprawdzone.Pozdrawiam.

0
  • #17 10 Lip 2005 11:50
    -=M@RIO=-
    Poziom 17  

Mozna jeszcze skorzystać z SOLARIUM :):)
    Złapać opalenizne i skasować Epromy :)
    Jakieś 15 minut powinno wystarczyc :)
    Co do "lampy ulicznej" to prawda ,tyle ze sa rteciowe świecą na "Biało" i sodowe "różowe" sa Duzej mocy około 250 Wat i maja "dławik-statecznik" nie sprawdzałem z zarówka :(:(
    Natomiast sa w sprzedazy zarówki PHILIPSa też rtęciowe o symbolu ??HFE?? i mocy jakies 100-125 Wat (tez rteciówki)
    Tłuczemy zewnetrzna Białą bańke szklana pokryta iluminoforem i wykozystujemy wewnetrzny palnik w którym są opary RTECI !!!
    Nalezy tylkp PAMIĘTAĆ ze NIEmozna ich właczac bezpośrednio do sieci MUSZA mieś wpiety w szereg "dławik-statecznik" !!!
    Pozatym podczas swiecenia takiego palnika wydzielaja sie znaczne ilisci OZON_u!!! a i swiatło z takiego palnika ma szkodliwe działanie dla oczu!!!!

0
  • #18 10 Lip 2005 12:50
    RafalB

Poziom 26  

Dajcie sobie luz z jakimis wynalazkami ala uliczne lampy, solaria,ledy uv itp.
    Za 50zl mozna bez problemu kupic swietlowke uv-c przeznaczona do takich rzeczy jak kasowanie epromow.
    Do tego elektronika z kompaktowej swietlowki i mamy piekna kasowarke epromow za 55zl :)
    I co wazne bezpieczna.

0
  • #19 11 Lip 2005 00:05
    niuniu7
    Poziom 17  

wystaw go na allegro jako wpełni sprawny ! a póżniej wine zwal na poczte tak wszyscy robią sam kupiłem kilka rzeczy tego typu winy ci nikt nieudowodni a możesz jeszcze ubezpieczyć paczke na wiekszą kwote i po sprawie albo jak masz znajomego w c+ to wymien płyte itp szkoda czasu na takie naprawy lepiej robić coś co ma sens -:)

0
  • #20 11 Lip 2005 00:44
    misio72
    Poziom 21  

niuniu7 napisał:
    wystaw go na allegro jako wpełni sprawny ! a póżniej wine zwal na poczte tak wszyscy robią sam kupiłem kilka rzeczy tego typu winy ci nikt nieudowodni a możesz jeszcze ubezpieczyć paczke na wiekszą kwote i po sprawie albo jak masz znajomego w c+ to wymien płyte itp szkoda czasu na takie naprawy lepiej robić coś co ma sens -:)

No a puzniej dzieki takim kuje sie uszkodzony sprzet zero jakiej kolwiek uczciwosci

0
  • #21 11 Lip 2005 11:02
    -=M@RIO=-
    Poziom 17  

misio72 napisał:
    niuniu7 napisał:
    wystaw go na allegro jako wpełni sprawny ! a póżniej .....

... kuje się uszkodzony sprzet zero jakiej kolwiek uczciwosci

I własnie dlatego "w zyciu"!!! NIEkupiłem i NIEkupie nic na Alegro !!!

0
  • #22 11 Lip 2005 14:45
    misiuzeb
    Poziom 15  

niuniu7 napisał:
    wystaw go na allegro jako wpełni sprawny ! a póżniej wine zwal na poczte tak wszyscy robią sam kupiłem kilka rzeczy tego typu winy ci nikt nieudowodni a możesz jeszcze ubezpieczyć paczke na wiekszą kwote i po sprawie

takich jak ty powinno się tępić
    cwaniaczków, kombinatorów i naciagaczy

0
  • #23 12 Lis 2005 20:34
    drZoidberg
    Poziom 14  

Elektroda dziś hurtem wysyła listy z prośbą zakończenie tematu, więc kończę ;)

Poziom pod koniec dyskusji się obniżył, gdyż jedna osoba zaproponowała wystawić uszkodzony sprzęt na Allegro, a druga zachowała się w odpowiedzi jakby całe życie spędziła w komórce pod schodami ;)

Ale przechodząc do rzeczy. Nieco po napisaniu ostatniego postu obraz pojawiał się tylko na samym początku od włączenia. Okazało się wtedy, że napięcia na zasilaczu są jakby właściwe podczas mierzenia, ale niekoniecznie zawsze ;) Znaczy mają dwa różne stany – czasem właściwy, czasem niewłaściwy ;) I to pewna grupa napięć czasem była wyższa, a inna grupa niższa niż właściwa. Zacząłem wymieniać w zasilaczu wszystko, co popadnie, przede wszystkim kondensatory w części wtórnej. Postanowiłem też wymienić kondzioła w części pierwotnej mimo, że napięcie pierwotne wydawało się właściwe. Jednak podczas wymiany albo odgiąłem za bardzo scalaka TOP224, albo po prostu nie wytrzymał wielokrotnego włączania bez obciążenia. Tak więc przy którymś włączeniu wyleciał po prostu w powietrze z efektami dźwiękowymi, wizyjnymi i zapachowymi. Od tego czasu układu nie kupiłem, bo nie miałem jakoś czasu, poza tym kupienie go nie rozwiązuje pierwotnego uszkodzenia tunera.
    To tyle.

Pozdrawiam ;)

0