Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moje dzisiejsze zakupy (antena, modem, router) - proszę o ocenę.

tinware 04 Apr 2016 00:32 1335 3
Wago
 • #1
  tinware
  Level 11  
  Witajcie.

  Z racji, że wielkimi krokami zbliża się sezon letni, a w ubiegłym sezonie postanowiłem sobie, że postawie na mojej działce internet z małą skromną siecią LAN + wifi, zrobiłem dzisiaj w tym kierunku pewne poczynania. Zakupiłem następująco:

  1. Antena
  Spoiler:
  Nazwa: Antena LTE dual 2 x 7 dBi, 10m H155, TS9
  Symbol: ANT_LTE_7_TS9_10M
  Wzmocnienie: 2 x 7 (14) dBi
  Zakres pracy: 0,7 - 2,7 GHz
  Polaryzacja: pionowa/pozioma
  Kąt promieniowania w pł. pionowej: 60°
  Kąt promieniowania w pł. poziomej: 60°
  Impedancja: 50Ω
  Obudowa: pokrywa PS z filtrem UV
  Klasa szczelności IP: IP66
  Płyta ekranująca: aluminium
  Odporność na wiatr [km/h]: 160 km/h
  Uchwyt: kątowy + cybant 50mm
  Złącze zewnętrzne: 2 x 10m kabel H155 ze złączem TS9
  Wymiary [DxSxW]: 23 x 23 x 2 cm
  Waga: 1,1 kg


  2. Modem
  Spoiler:
  MODEM USB HUAWEI E3370 LTE
  4G
  100MB/S
  Hi-link
  jezyk polski
  Modem 4G E3370
  - bez simlocka - działa w każdej sieci
  - prędkość transferu Lte do 100 Mbps (wysyłanie 50Mbps)
  - łączenie z HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, UMTS (3G), HSPA+ (900/2100MHz), Lte (800/900/1800/2100/2600MHz)
  - slot na kartę pamięci micro SD do 32GB- funkcja pendrive
  - wyjście antenowe TS-9
  - automatyczna instalacja z modemu
  - wymiary: 87 x 30 x 14 mm


  3. Router
  Spoiler:
  ROUTER TP-LINK WIRELESS TL-MR3420 N300 2T2R3G
  Zastosowane technologie WPS
  Przeznaczenie xDSL (sieci lokalne; telewizja kablowa),3G (komórkowe sieci telefoniczne),4G,obsługa modemów 3G/4G
  Antena Odkręcana,2x 5 dBi
  Porty pozostałe 1x USB 2.0
  Diody sygnalizacyjne 4x LAN
  Obsługa sieci bezprzewodowej tak
  Moc nadajnika 20 dBm
  Gniazda antenowe 2x RP-SMA
  Interfejs WAN 1x 10/100BaseTX (RJ45)
  Interfejs LAN 4x 10/100BaseTX (RJ45)
  Przepustowość 300 Mbps
  Inne Przycisk Reset,Zasilanie 12V DC; 1 A,Przełącznik Wi-Fi On/Off,Przełącznik Zasilanie On/Off
  Złącze USB 1xUSB
  Częstotliwość pracy 2.4GHz
  Zabezpieczenia 64/128-bit WEP,WPA,WPA2,WPA2-PSK,WPA-PSK,Filtrowanie adresów MAC,Filtrowanie adresów IP,Filtrowanie adresów URL,System zapobiegania atakom DoS,Firewall SPI,Kontrola rodzicielska,Firewall NAT,Filtrowanie pakietów
  Temperatura pracy 0-40
  Wilgotność pracy 10-90
  Certyfikaty FCC,CE,RoHS
  Protokoły i standardy sieciowe standard N
  Zarządzanie i konfiguracja Przeglądarka WWW
  Inne Auto-MDI/MDIX
  Firewall tak


  Na mojej działce internet w urządzeniach mobilnych ogólnie działa, jego prędkość zależy od tego czy jestem na środku placu (<100kb/s), w domku(<20kb/s), w piwnicy (<5kb/s) czy na piętrze (=400kb/s). Dookoła działki - drzewa, wysokość ok. 10-15m. Jest maszt, na którym jest antena do DVB-T, dlatego zakupiłem do internetu również antenę na maszt, ponieważ najlepszy zasieg internetu, czyli ok. dl 400kb/s mam na piętrze. Jestem przekonany, że wyrzucenie anteny na wysokość 8m, bo tyle ma mój maszt poprawi zasięg o 100%, najbliższe nadajniki GSM w zasięgu 3km. Problemem z zasięgiem jest silne zalesienie, ponieważ działka jest w środku 5km lasu. Zasięg telefonu na parterze 0-1/4 kreski, zasięg na piętrze 1-2/4, na dachu 2-3/4, na polu 100m od działki 4/4 - wykazuję, że problem nie dotyczy problemu z odnalezieniem nadajnika i jego odległością, tylko z wysokością. Odbiór telewizji DVB-T mam 100% na wszystkich kanałach, dzięki temu, że wysokość anteny dorównuje czubkom dużej części drzew. Między czubkiem masztu, a najbliższymi drzewami jest max. 5m, więc są bardzo blisko, dlategotak ważna jest jakakolwiek antena na odpowiedniej wysokości.

  Jaki operator: ogólnie sprawa wygląda tak: jade na działkę, wiec kupuje starter w kiosku, wkładam do modemu i ciesze się internetem. Osobiście mam internet w Aero2, więc chciałbym też móc wrzucić kartę od Aero2 i cieszyć się darmową 512. Nie wiąże się nigdy żadnymi umowami z operatorami. Ostatnio słyszałem też o nolimit w Play w pakiecie za 45zł/msc.

  Wydaje mi się też, że troszeczkę przesadziłem z markowością tego sprzętu. Na działkę raczej wyjeżdżam bić gwoździe w deski, niż siedzieć przed ekranem z facebookiem.

  Proszę o Wasze sugestie, czy zakupiłem odpowiedni sprzęt, czy mogę już go zwracać bo coś nie będzie pasować i współgrać ze sobą. Dzisiejsza oferta jest już tak przesycona, istnieje miliard końcówek anten, technologi, że postanowiłem się Was poradzić o opinie. Może trochę za późno, już po zakupie, ale zawszę mogę zwrócić jeśli nie spełni to moich oczekiwać. Mam nadzieję, że zobrazowałem całość topografii mojej działki, najważniejsze jest dla mnie aby internet był wychwycony z mojego masztu i rozesłany poprzez WiFi i RJ-45, ponieważ stanie w oknie na krześle z tabletem w górze aby coś sprawdzić i być wyżej te pare cm mija się z celem.
 • Wago
 • #2
  matek451
  Level 43  
  Wybór wszystkiego zły, wszystko do zwrotu. Pierwsze czyli antena szerokopasmowa o niskim zysku. Nie wiadomo dokładnie w zasięgu jakiej sieci się znajdujesz . Jeśli ma to być 3G Aero2 z BDI to sieć UMTS900 Aero2 i potrzebna jest skuteczna antena na 900MHz, mozliwe też że w pobliżu działa BTS Play i w takich warunkach odbiór też na 3G z UMTS900. Ale to wszystko po podani lokalizacji i sprawdzeni teoretycznego zasięg i BTS-ów wszystkich operatorów. W trudnej lokalizacji, jak twoja stosuje się anteny na wybrane pasmo a nie szerokopasmowe do wszystkiego czyli do niczego. Trudno powiedzieć jaką charakterystykę ma ta antena z Technologica , brak charakterystyki ale nawet jak ma 7dBi zysku to z kablem 10m i konektorami zostanie odliczając straty na nich około 3-4dBi a to może być za mało. Trzeba też zrobić testy wszystkich operatorów np. na telefonie mierząc parametry sygnału.. Drugie czyli modem E3370 w Polsce nie sprzedawany , ma modem LTE3 kategorii. Mógłby być ostatecznie ale ten modem nie widnieje w wykazie zgodnych z MR-3420 http://www.tp-link.com.pl/support/3g-comp-list/?model=tl-mr3420 Możliwe, że zadziała bo to HiLink ale pewności nie ma. Ewentualnie trzeba będzie zmienić FW na MR-3420 na Gargoyle. Na koniec ten MR-3420v2, to słaby, problematyczny router do obsługi modemów LTE. Ma przede wszystkim problem z ich zasilaniem po USB i wymaga dodatkowo aktywnego HUBA z zasilaczem 2A do zasilania modemu LTE. Lepiej działa z modemami HiLink i na Gargoyle. Podsumowując , zakup nieprzemyślany. Zamiast E3370 kupuje się dobrze znany E3372s-153 HiLink, do niego router z nim zgodny. Nieźle działa z nim DWR-116 choć szału nie ma. A antenę dobiera się po głębszej, dokładnej analizie zasięgu operatorów i na wybrane pasmo biorąc pod uwagę trudne warunki. Jeśli ma być UMTS900 na 3G to antena kierunkowa na 900MHz np. ATK-20 czy ATK-10/850-960.
 • Wago
 • #3
  tinware
  Level 11  
  Dziękuję za Twój poświęcony czas i opinie.

  Jeśli chodzi o antenę, zgodzę się ze wszystkim. Wybór padł na szerokopasmową, ponieważ nie mam obranej docelowej technologi, czy to 3G czy LTE. Zdaje sobie z tego sprawę, że przez to tracę sygnał, ale pytanie jest czy jest potrzebna mi antena lepsza, skoro zasięg mam na poziomie 100%, tylko jak mówię parę metrów wyżej lub dalej od domu, gdzie drzewa są oddalone po 20m, a nie o 3m ode mnie. Kiedyś był tam mój brat z Play (iPhone) i mówił, że bez problemu miał cały czas zasięg LTE. Ja używam urządzeń mniej markowych (omna, goclever). Mam nadzieję, że przesyłki przyjdą do piątku i w sobotę pojechałbym sprawdzić jak to wszystko działa. Testowałbym to na T-Mobile oraz Aero2. Sprawa anteny wygląda tak, że jeśli zaistniałaby potrzeba lepszej, wymienię ją na inny model z innym pasmem, wzmocnieniem choć wydaje mi się, że nie trzeba tam nic skomplikowanego, ze względu na 2 nadajniki na lasem (3km) oraz jeszcze 3 w odległości max. 10km. Kabel 10m będzie obowiązkowy ze względu na maszt. A tak szczerze, to najszybciej, najtaniej i najprościej byłoby wywieszenie na maszcie tabletu z włączonym hot spotem.

  Według btsearch:
  Maszt 1 w kier. zachodnim
  4.4km NetWorkS! UMTS900
  4.4km T-Mobile GSM900
  4.4km Orange GSM900

  Maszt 2 w kier. zachodnim (obok 1):
  4.5km Aero 2 UMTS900
  4.5km Plus GSM900

  Maszt 3 w kierunku północ
  5.8km Play UMTS

  oraz 10 nadajników w kierunku zachodnim oddalone o 9-11km (centrum miasta).

  Teraz pomijając to, że mój brat miał LTE (bo mi wystarczy 3G, choć za 4G gardzić nie będę), choć jego maszt znajdował się dalej.. zasieg miał 100% dlatego że jego nadajnik jest w kierunku północnym, a na swojej działce w kierunku północnym mam właśnie wielkie pole i z tej jedynej strony zero drzew.

  Jeśli chodzi o modem, chciałbym przy nim zostać ze względu na jego cenę. Na cały projekt mógłbym wydać 1000zł, ale nie chce tego robić ze względu na sporadyczność używania tego internetu na działce, będę go używał może 20h rocznie. Moim celem było zrobienie wszystkiego w granicach 300zł. E3372s-153 - tak, zainteresował mnie ten modem ale odpadł na przedbiegach ze względu na jego cenę, wybrałem jednak E3370 i jeśli jest to możliwe chciałbym przy nim zostać i ewentualne braku sygnału, w co wątpię "regulować" odpowiednią anteną.

  Router - tak, mnie również zaniepokoiło, że nie ma na liście kompatybilnych modemów tego rutera mojego modelu, ale wyszedłem z takiego samego założenia jak Ty, że jest możliwe, że zadziała bo to HiLink, ale pewności nie ma. W ostateczności mógłbym nawet zrezygnować na razie z routera i podpinać modem bezpośrednio do laptopa, ale nie miałbym WiFi itd. Mój tata coś wspomniał, że fajnie by było jakbym napisał program do podlewania kwiatów ze smartfona, więc router byłby przydatny.

  Na al**gro znalazłem zestaw tego E3370, którego kupiłem z routerem HUAWEI HG553. Jakieś sugestię w tej kwestii? Raczej nie powinno być żadnych problemów z kompatybilnością tego routera z tym modemem.

  Niestety, ale swoje zakupy zacząłem od tego Routera TP-Linka, ponieważ przeczytałem gdzieś w sieci, że cieszy się dobrą opinią. Ale jeśli miałbym bawić się w huby i zasilanie ich ze względu na małą wydajność prądową gniazda usb w tym routerze, albo zmieniać w nim oprogramowanie to szkoda na to czasu i zagłębiania się w tym temacie.

  Jak na razie: modem mógłby ostatecznie być, zgodzimy się obydwoje, antena pojedzie w sobotę na test zasięgu w Aero2, T-Mobile i może dokupie jeszcze starter nju mobile i w razie nie uzyskania odpowiednich wyników będę kombinował ją wymienić. A router... Skoro już wiadomo, że ma on problemy z zasileniem modemów to może od razu wymienić go na ten z al**growego zestawu, czyli HG553. Ja bym był bardziej szczęśliwy, ponieważ jest dwa razy tańszy od tego TP-linka, a nie ukrywam, że o koszta też tutaj chodzi.
 • #4
  matek451
  Level 43  
  Nic nie zrozumiałeś z moich porad. Podawanie zasięgu 100% na telefonie na LTE1800 przy odległości 5-6 km od BTS-a to bajki. Do mierzenia parametrów sygnału LTE służą na telefonach określone aplikacje np. Network Cell Info, który podaje kluczowe parametry sygnału odpowiedzialne za prawidłowe działanie LTE czyli RSRP, RSRQi SINR. Najmniejsze znaczenie ma RSSI http://tplink-forum.pl/faq-sieci-komputerowe/parametry-sygnalu-lte/ Tylko takie testy odpowiedzą jak jest naprawdę. Subiektywne odczucia, kreski na telefonie są bez znaczenia. Podobnie jest z 3G na UMTS900 czy UMTS2100. Wbrew twoim sądom odległość 4-5 km od BTS-a UMTS900 w terenie leśnym wymaga skutecznej anteny a przy LTE1800 tym bardziej. O połączeniu z BTS-ami odległymi o 9-11km w takim terenie na takiej antence zapomnij. Co do modemu to kupowanie E3370 czyli modemu prawie u nas nieznanego rodzi ryzyko. E3372s-153 to najlepiej rozpracowany modem przez polskich, rosyjskich i nie tylko użytkowników. Zapewnione jest do niego pełne wsparcie a koszt 100-120 zł jest niewiele większy od egzotycznego E3370 o którym niewiele wiadomo a znalezienie kompatybilnego z nim routera graniczy z cudem. Nawet DOVADO, który słynie z tego że na bieżąco aktualizuje FW i dodaje obsługę modemów nie podaje go w wykazie modemów zgodnych z jego FW. Przed zakupem trzeba było zadać pytanie handlarzowi o zgodne z E3370 routery. To że HG553 działa z E3370 HiLink zawdzięczamy ludziom którzy na ten router napisali alternatywne FW czyli Chaos Calmer z LUCI, które pozwala skonfigurować ten router pod obsługę modemów LTE HiLink. Możliwe że zadziała z MR-3420v2 na Gargoyle lub CC ale sam nie chcesz zmieniać na nim FW na alternatywę. To słaby router do obsługi modemów LTE, oprócz problemów z zasilaniem USB ma słabą jednostkę centralą( stąd polecane modemy HiLink , które odwalają część roboty za niego) oraz mało 4MB pamięci flash( stąd brak na nie CC z LUCI i właściwie twórcy OpenWRT już nie wspierają tego routera). No OFW z HiLinkami jakoś działa ale nie bez problemów. Ten router był dobry ale kilka lat temu i do modemów 3G. Podsumowując w zakładanym budżecie można kupić E3372s-153 HiLink z DWR-116. Zestaw pracujący od ręki, na dodatek D-Link zapewnia pełne wsparcie dla routera. A zakup starego HG553 ze zmienionym FW na CC z LUCI to twój wybór. Kombinujesz jak możesz wybierając ryzykowne, niesprawdzone rozwiązania z reguły dla pasjonatów i obeznanych z tematem zamiast kupić coś sprawdzonego. Osobiście jak ma to być internet na działkę , na krótki czas to wszystkie te wybory to jedna wielka pomyłka. Do takiego zastosowania to się kupuje mobilny routerek MiFi z LTE/3G. Szeroki wybór Huawei i ZTE w cenie 150-200 zł. Po sezonie zabierasz ze sobą i możesz wykorzystać mobilnie gdzie chcesz. Na działce podłączasz go pod antenę na wybrane pasmo, która dobierasz po wcześniejszych testach zasięgu 3G/LTE operatorów. Oczywiście jak ma się BTS Play w odległości około 5 km to celuje się w LTE tego operatora. Sprawdzasz czy na nim jest LTE1800, możliwe że pozwolenie na LTE800 , które Play teraz wprowadza i intensywnie uruchamia. Mając LTE w Play i znając na jakim paśmie kupujesz antenę. A korzystasz z bezkonkurencyjnej promocji na kartach głosowych RBM gdzie usługa Internet LTE ( 100 GB z pełną prędkością, potem 2Mb/s) jest za darmo. Działa już od 30 m-cy, wystarczy kupić starter RBM II new za 9 zł( z puszką). Doładować za 50 zł na 100dni i co 30 dni właczać darmową usługę Internet LTE bez limitu. Kasa czyli 50 zł zostanie na koncie. Tak jak pisałem HG553 działa z modemami LTE tylko na alternatywnym FW OpenWRT czyli najlepiej Chaos Calmer z LUCI od Cezarego. Na dodatek modemy LTE HiLink i modemy zwykłe wymagają innej jego konfiguracji.