Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

de dietrich city 1,24 gn - awaria kotła - wyrzucenie bezpiecznika w domu

04 Kwi 2016 11:04 1758 7
  • Poziom 6  
    Kocioł pracował bez awarii 11 lat. Przegląd/ czyszczenie autoryzowanego serwisu ostatniej jesieni. Po włączeniu ogrzewania gałką od co, kocioł pracował kilka godzin. Nastąpiło jakieś zwarcie lub zwiększony pobór mocy bo wysadziło bezpiecznik w domu. Nastąpiło również przepalenie bezpiecznika na płytce konsoli sterującej. Zauważyłem brunatne pole -przegrzanie na drugiej płytce (pod rezystorem R1 współpracującym z diodą prostowniczą). Jakby tego było mało obok ożebrowania na przewodzie wymiennika ciepła dwie brunatno-niebieskie plamy/jakby nacieki.
    Czy ktoś z doświadczonych kolegów mógłby pomóc mi radą aby to naprawić? Sądzę, że przyczyna/przebieg awarii mógł być następujący;na skutek osłabienia spawudoszło do wycieku wody i spowodowania zwarcia - tylko czego? Czy na przykład zwarcie mogło nastąpić wskutek zawilgocenia elektrod zapłonowych (są poniżej miejsca wycieku)? Może wyciek to efekt wtórny po przegrzaniu wody spowodowanym brakiem cyrkulacji i/lub zapchania przepływu wody (kamień lub osad, tylko gdzie? w przewodach? może jakiś filtrach?) albo zatrzymaniu przepływu wskutek awarii pompy (sprawdziłem rezystancję cewki pompy - ma ok. 250 Ω)? Może jakiegoś czujnika - sterownika? Bardzo proszę podpowiedź jak sprawdzić czy jest prawidłowy/nieutrudniony obieg wody (kontrola pompy, może jakiś filtrów, czujników etc w obiegu) oraz elektronikę konsoli ewentualnie jakieś elementy pomiaru/sterowania. Widzę szansę aby to z waszą pomocą naprawić, ponieważ znalazłem spawacza, który uszczelni mi wymiennik.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 6  
    Podłączyłem pompę do sieci przez bezpiecznik 0,25 A. Pompa na przemian wykonuje 1-2 obroty następnie zatrzymuje się i buczy. Podczas obrotów słyszę jakby tarcie, drapanie wewnątrz pompy. Po zmianie kierunku zasilania efekt ten sam. Czy mogło dojść do zanieczyszczenia lub zatarcia pompy? Bardzo proszę o wskazówkę jak odciąć piec od sieci co i cwo czyli jakie zawory powinienem zamknąć i jak zdemontować pompę aby dokładnie sprawdzić co się dzieje?
  • Osprzęt kablowy

• Poziom 21  
    Pompa może być uszkodzona jak i inne podzespoły, jeśli wywala bezpiecznik to mogą być i płyta i cewka bloku gazowego, jak i wentylator, za dużo gdybania. Jeśli pompa trze może mieć uszkodzone łopatki wirnika, jakie ćiśnienie wody w kotle może chodził na sucho(manometr elektroniczny też może być uszkodzony) .
    Co do zaworów zamknij wszystkie a wodę spuść takimi "kranikami" obok zaworów kotła(takie małe sterczące "naparstki ?") .Jak już chcesz się bawić to przestudiuj instrukcje.

http://www.dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dok...echniczne-i-instalacyjne/Kotly-gazowe-wiszace

Najlepiej wezwij serwis bo możesz sobie tylko biedy narobić, na zdrowiu i bezpieczeństwie nie można oszczędzać.
  • Poziom 6  
    Dzięki za pomoc. Spuściłem wodę; pierwsza porcja klarowna, później zaczęło lecieć dosłownie błoto. Dzięki schematowi zlokalizowałem manometr pod pompą i go wykręciłem. Też pokryty błotem. Jutro spróbuje jakoś przepłukać obiegi co i cwu w kotle. Czy możesz mi podpowiedzieć jeszcze jak wymontować pompę i czy przepłukać jakimś specjalnym roztworem?

Ps. jeśli chodzi o serwis to w jednym odpowiedziano mi, że nie bardzo jest sens naprawiać, bo ten piec jest już wycofany z produkcji i musieliby sprowadzić części. W drugim że mają jeszcze części ale również odradzają ze względu na wysokie koszty (płyta sterowania 1000 zł + wymiennik ciepła 1400 zł).

• Poziom 21  
    Co do opłacalności jeśli to poważniejsza usterka to rzeczywiście i tobie i serwisowi pewnie nie będzie się opłacać naprawa bo to stara konstrukcja ,coś mi się zdaje że może bardziej opłacalne będzie wymienić kocioł bo jak padła elektronika to po prostu będzie reanimacja trupa droga i nie warto.
  • Poziom 6  
    Wyjąłem pompę - wirnik zablokowany. Po oczyszczeniu i uruchomieniu pompa działa ale stwierdziłem zużycie łożyska (luz pomiędzy wałkiem wirnika a łożyskiem). Pewnie wskutek tarcia osadu. Zainteresowałem się jakością wody na moim osiedlu i co się okazało - od 0,5 roku mamy wodę dopuszczoną warunkowo ze względu na przekroczoną zawartość żelaza i magnezu. Nikt z administracji nam o tym nie powiedział - skandal. Na pewno woda w całej instalacji (rury, grzejniki) wygląda tak jak w piecu; czarny muł i osad. Prośba o podpowiedź jak wyczyścić instalację tzn. pozbyć się skutecznie tego osadu i mazi? Znalazłem spawacza który naprawi mi wymiennik za... 50 zł oraz punkt naprawy pomp; wymiana łożyska kosztowałaby ok. 250 zł. A może któryś z kolegów słyszał o możliwości zakupu pompy używanej, jest to WILO HU 15/6-3C ?

• Poziom 21  
    Syf w instalacji może już powstawać po roku nawet w nowej, wiąże się to zazwyczaj z jakością wody ,lecz częściej przez zastosowaniem różnych materiałów np miedz plus ocynk, stalowe grzejniki, czy innych gdzie mamy "wolna elektrolizę" przez różnicę potencjałów i dostęp powietrza. Musisz przepłukać instalację czyli musisz się jakoś wpiąć z bieżącą wodą do zasilania np do jakiś zaworków spustowych czy w miejsce manometrów. Na powrocie dajesz wąż do kanalizy i puszczasz pod ciśnieniem wodę przez grzejniki pojedynczo (otwarta tylko głowica na jednym grzejniku na raz) i jak woda leci czysta zmieniasz grzejnik.Potem to samo robisz w drugą stronę. Dajesz wodę powrotem i puszczasz zasilaniem grzejniki po kolei.Aby polepszyć parametry wody jak masz możliwość wstaw na dopuszczaniu zwykły przepływowy zmiękczacz pralkowy, koszt koło 30zł a zbija twardość(sprawdzone u mnie z 16 do 4 stopni niemieckich). Po płukaniu i uzupełnieniu zmiękczona wodą możesz dodać inchibitora korozji by syf się dalej nie tworzył.Co do pieca jak już cieknie wymiennik to już reanimacja trupa ale jak znajdziesz części to próbuj. Jak masz taką instalację jaką masz rozglądaj się za piecami z wymiennikami z litym monoblokiem (np De dietrich mca lub mcr3) wytrzymalsze na syf, a nie wężownicami gdzie jest możliwość zakamieniania (np mcr2 lub duo tec). Płukankę i tak musisz zrobić plus odpowietrzniki by instalacja się odpowietrzała.
  • Poziom 6  
    Kolego Dobrosławie - jesteś wielki...dziękuję ci niezmiernie za Twoje cenne wskazówki, dzięki którym mogę przyjąć jakiś sensowny plan.
    Dowiedziałem się, że na jesieni nasze osiedle zostanie podłączone do sieci Gminnej a przez ten czas jakość wody się nie poprawi. Oddałem próbki wody do badania w sanepidzie. Zakładam ponowne nagromadzanie syfu z tej jakości wodą więc póki co spróbuję naprawić stary kocioł, a nowy kocioł (wg. Twoich wytycznych) kupię jak będzie już "dobra" woda.