Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SP1ML - uzyskanie dostępu do szerszego pasma częstotliwości

Tannis 04 Kwi 2016 11:20 1122 6
  • #1 04 Kwi 2016 11:20
    Tannis
    Poziom 5  

Witam.

W ramach projektu z dziedziny Internetu Rzeczy, do komunikacji między czujnikami używam modułów radiowych SP1ML. Całość będzie monitorowana za pomocą kolejnego układu, który to już będzie podpięty do Internetu. Na rynku dostępne są 2 moduły na 868MHz oraz 915MHz, jednakże w datasheecie jest napisane, że zasięg to już od 779MHz do 956. Moje pytanie jest następujące, jak uzyskać dostęp do tak dużego pasma?

Pozdrawiam.

0 6
  • CControls
  • #2 04 Kwi 2016 12:20
    Checio
    Poziom 12  

Cześć,
    Zakres częstotliwości na jakich może pracować moduł to jedno. Zakres częstotliwości jakich Ty możesz używać to drugie. W Polsce wolno Ci pracować w paśmie ISM 868MHz. Na Wiki czy gdziekolwiek doczytasz szczegóły, równie ważne zresztą, takie jak maksymalna moc i czas nadawania/obciążenie kanału. Szerokość kanału jest zafiksowana.
    Jeśli chcesz pracować na innych częstotliwościach zasięg nie może przekraczać 10m (o ile pamietam).
    A w datasheecie wyraźnie napisane jest, że są dwie wersje, jedna 863 to 870 MHz operation (SP1ML-868) druga 902 to 928 MHz operation (SP1ML-915).

0
  • CControls
  • #3 04 Kwi 2016 12:26
    Tannis
    Poziom 5  

Tak wiem, że w Polsce mogę pracować na 868, szukam tylko różnicy pomiędzy tymi dwoma układami SP1ML - 868 oraz SP1ML - 915, filter/balun jest zastosowany taki sam, no to jak oni zmienili tą częstotliwość?

0
  • #4 04 Kwi 2016 12:46
    Checio
    Poziom 12  

Jestem przekonany, że balun i antena są inne. Układowo oczywiście, jest to ten sam zestaw cewek i kondensatorka, tyle że wartości o kilka pF i nH różne.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Kwi 2016 13:01
    vonar
    Poziom 28  

Zobacz datasheet SPIRIT1 -> Table 3. BOM for different bands.

0
  • #6 04 Kwi 2016 15:30
    Tannis
    Poziom 5  

vonar napisał:
    Zobacz datasheet SPIRIT1 -> Table 3. BOM for different bands.
    Dziękuję za pomoc, nie wiem jak ja to mogłem przeoczyć ;D

Mam kolejne pytanie odnośnie programowania. Czy dobrym sposobem byłoby zaprogramowanie procesora już wbudowanego w taki moduł? Czy najlepiej jest sterowanie takim procesorem wykorzystujac inny? Producenci wystawili nawet nóżki od programowania SWD. W nocie znalazłem taką informację:
    "These signals are the serial wire debug (SWD) interface to the STM32L microcontroller, supporting the development and loading of custom firmware."

0
  • #7 04 Kwi 2016 16:05
    Checio
    Poziom 12  

Pamiętaj, że dwa procesory = problemy ze zdalną wymianą oprogramowania, bootloaderami etc. Jeden procek musi programować drugi. Lepiej takich sytuacji unikać, użyj tego STMa jeśli wystarczy zasobów i peryferii na SPI.

0