Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten laser 500mW będzie przebijał balony?

robot10005 04 Kwi 2016 16:20 606 11
  • #1 04 Kwi 2016 16:20
    robot10005
    Uczeń

Czy ten laser 500mW będzie przebijał balony? Laser to WSKAŹNIK LASEROWY LASER POINTER CZERWONY 500mW 1km

Moderowany przez trymer01:

Linki usunięto - Regulamin, pkt 3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

• #2 04 Kwi 2016 16:31
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Kto to wie ile to ma mocy, w każdym razie laser 500mW kosztuje co najmniej 400zł.

• #4 05 Kwi 2016 08:57
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

robot10005 napisał:
    A na tym filmie ktoś używa jakiejś soczewki ? https://www.youtube.com/watch?v=SgpfNPWrMk8

To że laser nie ma 0,5W nie znaczy że nie przebije balona ;)
    Moc szczytowa diody z nagrywarki dvd-r to ok 250mW, a wypala płyty, drewno, balony ;) , zresztą poszukaj sobie filmów z laserami z dvd.

• #5 05 Kwi 2016 09:44
    kot mirmur
    Poziom 27  

UWAGA !Zabawa laserem tej mocy może się skończyć-nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku!Proponuję zaopatrzyć się w okulary ze specjalnym filtrem ,stosownym do długości fali lasera.

• #6 05 Kwi 2016 15:16
    atom1477
    Poziom 43  

Sam od pewnego czasu szukam czerwonego lasera dużej mocy i widzę to samo co w podanych tutaj aukcjach. Czyli:
    1. Laser czerwony. Długość fali 532nm. Już to powinno dać do myślenia (532nm to ma laser zielony a nie czerwony). Ktoś po prostu nie pisze prawdy na temat sprzedawanego przedmiotu, tylko kopiuje jakieś dane mówiąc wprost wzięte z d**y.
    2. W opisie 200mW (co by sugerowało że jest = 200mW).
    A na laserze nalepka Power < 50mW.
    Czyli ani nie =, ani nie 200.
    Tu akurat słabo widać ale są aukcje z takimi samymi laserami (taka sama cena i pudełko) i widać nalepki.
    Podawana moc ma zapewnić zgodność z normami. Że laser nie przekroczy jakieś określonej mocy. Ze względów bezpieczeństwa. Dlatego moc jest podawana jako < a nie jako =.
    Ale jak widać nawet ta moc < jest podawana nieprawdziwa.

Mam laser zielony kupiony jako rzekomo 50mW i nie ma on nawet 10mW mocy.
    Czerwony miałem kupować ale sobie dałem spokój jeżeli tak to miało by wyglądać. Zrobiłem z diody z nagrywarki DVD. No i dopiero wtedy jest moc.

• #7 06 Kwi 2016 10:19
    _jta_
    Specjalista elektronik

Opis podaje zasięg do 1km podczas idealnej widoczności; mi laser 1.5mW kupiony za grosze dawał prawie taki zasięg, choć widoczność pewnie idealna nie była. Może to jest 500uW?

• #8 06 Kwi 2016 10:59
    atom1477
    Poziom 43  

Zasięg tu akurat nie ma nic do rzeczy. Zasięg lasera jaki każdego innego źródła światła jest nieograniczony. Po prostu z odległością spada moc i wzrasta średnica wiązki.
    Ja na laserze kupionym wiele lat temu gdy tylko te lasery weszły do sprzedaży jako zabawki (gdzieś koło 2000 roku) uzyskałem też zasięgu rzędu km. Kwestia tylko jak się taki zasięg liczy/mierzy.
    W aukcjach nic nie piszą co rozumieją pod pojęciem tego zasięgu, więc jego podawanie jak i branie go go porównania z zasięgami innych laserów nie ma sensu.

• #9 06 Kwi 2016 13:19
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jakieś sensowne określenie zasięgu lasera: w nocy świecimy laserem na odległy komin i sprawdzamy, czy widać na nim plamkę światła. Oczywiście wynik zależy od innych źródeł światła...

A jeśli ktoś ma na myśli zaświecenie laserem na światło odblaskowe odległe o kilometr, to "kilometr zasięgu" przy takiej metodzie pomiaru świadczy o tym, że laser jest słabiutki.

Dla mocnego lasera można mówić o kilometrowym zasięgu, jeśli plamkę światła widać nawet w dzień na odległym o kilometr kominie.

Ale na Allegro można zadać pytanie sprzedającemu - choćby o to, jak określił ten zasięg. Ciekawe, jaka będzie odpowiedź.

Ja kiedyś zrobiłem latarkę z LED-em (i to bez ogniskowania i nie power, bo wtedy nie było - zwykły 20mA) - nocą jej światło było dobrze widoczne z kilometra (jak ktoś patrzył w latarkę), choć naokoło były latarnie.

• #10 06 Kwi 2016 14:14
    atom1477
    Poziom 43  

_jta_ napisał:
    Jakieś sensowne określenie zasięgu lasera: w nocy świecimy laserem na odległy komin i sprawdzamy, czy widać na nim plamkę światła. Oczywiście wynik zależy od innych źródeł światła...

No i właśnie o te inne źródła światła chodzi. One mogą zmienić wynik pomiaru o kilka rzędów wielkości.

• #11 06 Kwi 2016 15:48
    _jta_
    Specjalista elektronik

Tak mi przychodzi do głowy, że może sprzedający taki laser podaje moc pobieraną z baterii jako moc lasera - a moc _emitowana_ przez laser niekoniecznie jest zbliżona do mocy _pobieranej_ z baterii.

Laser małej mocy (powiedzmy 1,5mW) emituje strumień światła kilkadziesiąt mililumenów - z odległości 1km widać to tak, jak niewielką powierzchnię oświetloną przez Księżyc - czyli trudno odróżnić, czy to tylko Księżyc oświetla ten komin, czy jeszcze dochodzi światło lasera... Światło Słońca wymagałoby lasera o mocy setek W, żeby z odległości kilometra było widać, że ten laser świeci na ścianę, która jest "w Słońcu" - oczywiście, przy obserwacji nieuzbrojonym okiem, bo przy użyciu lornetki i małej rozbieżności wiązki lasera potrzebna moc może być znacznie mniejsza.

• #12 06 Kwi 2016 16:03
    atom1477
    Poziom 43  

_jta_ napisał:
    Tak mi przychodzi do głowy, że może sprzedający taki laser podaje moc pobieraną z baterii jako moc lasera - a moc _emitowana_ przez laser niekoniecznie jest zbliżona do mocy _pobieranej_ z baterii..

Raczej nie. Żeby podać moc pobieraną to musiał by ją zmierzyć. A nawet tego się sprzedawcom nie chce. Lepiej wymyślić sobie dowolną moc i po prostu ją wpisać w opisie aukcji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME