Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa LED - naświetlanie kolorem

Oxiden17 05 Kwi 2016 01:33 12789 35
 • Lampa LED - naświetlanie kolorem Lampa LED - naświetlanie kolorem

  Lampa LED PDT

  Kiedyś poproszony o zbudowanie taniej lampy LED PDT, wykonałem taką oto lampę:

  Lampa LED - naświetlanie kolorem Lampa LED - naświetlanie kolorem Lampa LED - naświetlanie kolorem Lampa LED - naświetlanie kolorem Lampa LED - naświetlanie kolorem

  Urządzenia fabryczne kosztują 3.500 zł i więcej...
  Moja lampa składa się z zasilacza, stabilizatorów napięcia, sterownika, 1-Watowych diod LED, wentylatora 12V DC, drivera prądowego, radiatora diod LED, trzech przycisków monostabilnych, wtyku kątowego, przewodu łączącego "sterownik" z "głowicą" i podwójnego wyświetlacza LED. Układ zasilany jest z sieci ~230V. Wszystkie elementy elektroniczne kupiłem w All.. Jako obudowy "głowicy" użyłem miski z tworzywa i wykonałem w niej otwory wentylacyjne. W obudowie "głowicy" umieściłem płytkę radiatora z diodami czerwonymi, żółtymi i niebieskimi. Użyłem diod o długości fali λ: czerwone - 650nm, niebieskie -463 nm, żółte - 590 nm. Płytkę przymocowałem do wydajniejszego (cieplnie) radiatora chłodzonego małym wentylatorem. Przewód zakończony wtykiem łączy diody ze sterownikiem i zasila wentylator. Nie stwierdziłem nagrzewania się elementów. Na diody nakładana jest osłona z twardej przeźroczystej folii. W prezentowanym projekcie diody sterowane są naprzemiennie. Raz świecą diody czerwono-żółte, raz świecą niebieskie. Kolanko od instalacji ciepłej wody umożliwia obracaniem "głowicy" wokół osi na stojaku wykonanym z rurek tej samej instalacji.

  Lampa LED - naświetlanie kolorem

  Przedstawiam schemat blokowy prototypu z diodami tego samego typu, które świecą non-stop przez nastawiony czas.

  Lampa LED - naświetlanie kolorem Lampa LED - naświetlanie kolorem

  Zasilacz i pozostałe moduły umieściłem w obudowie, do której wkładany jest stojak z "głowicą". Z przodu znajduje się gniazdo do podłączenia "głowicy" i włącznik sieci, a z tyłu gniazdo bezpiecznika. Całością steruje mikrokontroler ATTiny2313. Możliwe jest obracanie stojakiem o kąt 360°. Załączenie zasilania skutkuje włączeniem zera z kropką.

  Lampa LED - naświetlanie kolorem

  Dwa przyciski służą do nastawiania czasu naświetlania. Dziesiątki i jedności minut ustawiane są osobno. Podczas przyciskania przycisku, co 0,5s zmienia się cyfra nastawy pokazywana na wyświetlaczu. Nastawy mieszczą się w zakresie od minimum 1 min do maximum 59 min. Optymalny czas naświetlania to 30 minut. Po nastawieniu wymaganego czasu trzeci przycisk startuje odliczanie czasu i załącza wentylator oraz diody w "głowicy". W czasie odliczania zaczyna pulsować kropka, a diody świecą. Przy odliczaniu czasu możliwe jest jego zatrzymanie w dowolnym momencie. Po zatrzymaniu odliczania, kropka nie miga. Ponowne przyciśnięcie przycisku powoduje start odliczania od momentu, w którym nastąpiło zatrzymanie. Po upływie nastawionego czasu diody gasną, zapala się zero, a kropka przestaje pulsować. Urządzenie jest gotowe do następnego cyklu naświetlania.

  Lampa LED - naświetlanie kolorem Lampa LED - naświetlanie kolorem

  Urządzenie emituje światło o różnej długości fali.

  A oto, co piszą niektórzy producenci lamp i użytkownicy na co dzień wykorzystujący w pracy lampy LED PDT.

  "(...) pomagają w:

  -zwiększeniu produkcji substancji przebudowy tkankowej tj. kolagenu i elastyny,
  -poprawie nawilżenia i zdolności retencji wody w skórze,
  -zwiększeniu efektywności wchłaniania substancji aktywnych
  przez błonę komórkową (lepsze przyswajanie tlenu i substancji odżywczych przez komórkę),
  -zwiększeniu wytwarzania energii wewnątrzkomórkowej ATP,
  -przyspieszeniu procesów związanych z regeneracją komórek poprzez
  zwiększenie wewnątrzkomórkowych procesów metabolicznych,
  -stymulacji uwalniania NO w ścianach naczyń układu krwionośnego i limfatycznego,
  -wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych i limfatycznych skóry,
  -ograniczaniu aktywności stanów zapalnych i rozwoju miażdżycy naczyń,
  -wytwarzaniu wolnych rodników tlenowych działających niszcząco
  na bakterię odpowiedzialną za powstanie trądziku.

  Wskazania do zastosowania LED:

  -odmładzanie skóry twarzy, szyi i dekoltu,
  -spłycenie zmarszczek,
  -cellulit,
  -blizny,
  -sińce pod oczami,
  -rozszerzone pory skóry,
  -trądzik młodzieńczy, wieku dojrzałego, różowaty,
  -rozszerzone naczynka krwionośne,
  -szara zmęczona skóra twarzy,
  -zaburzenia pigmentacji,
  -uczulenia,
  -bóle mięśniowe,
  -wzrost i odbudowa włosów,
  -zmiany barwnikowe na twarzy i rękach,
  -depresja,
  -łuszczyca,
  -zanieczyszczenia i zaskórniki,
  -wysuszona i wiotka skóra na ciele,
  -rany.

  Przeciwwskazania:

  -rozpoznanie lub podejrzenie choroby nowotworowej,
  -objawy uczulenia i nadwrażliwości na światło,
  -ciąża,
  -nie zaleca się naświetlania okolicy gałek ocznych.

  Światło czerwone: LED celuje w fibroblasty, które są odpowiedzialne za syntezę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego i używane jest do przyspieszenia gojenia, wzmocnienia efektów po inwazyjnych zabiegach laserowych, chirurgii plastycznej i ogólnej, mezoterapii, peelingu chemicznym, makijażu permanentnym, mikrodermabrazji. Wzmacnia aktywność komórek, przyspiesza metabolizm, stymuluje skórę do produkcji protein kolagenowych i powoduje opóźnienie w obumieraniu istniejącego kolagenu. Jest niezwykle skuteczne przy leczeniu owrzodzeń, stanów zapalnych skóry oraz przy redukcji zmarszczek, usuwa objawy zmian po słońcu. Można go używać w kombinacji z kwasem 5-Ala do zabiegów przeciw silnemu trądzikowi. Pomaga osiągać bardzo dobre rezultaty w procesie opóźniania starzenia, dostarczania przeciwutleniaczy i regeneracji nieporównywalne z żadnymi innymi tradycyjnymi metodami pielęgnacji skóry.

  Światło niebieskie: hamuje rozwój stanów zapalnych, działa hamująco na rozwój
  bakterii Propionibacterium acnes , które są odpowiedzialne za powstawanie stanu ropnego w trądziku pospolitym, nie uszkadzając przy tym skóry. Wykorzystywane jest do leczenia umiarkowanego trądziku oraz wybielania zębów w terapiach łączonych, w połączeniu ze światłem czerwonym otrzymujemy światło purpurowe do trądziku cystowego, w kombinacji z kwasem 5-Ala do zabiegów przeciw silnemu trądzikowi i rogowaceniu słonecznemu.

  Purpurowe: jest połączeniem światła czerwonego i niebieskiego; łączy w sobie skuteczność terapii świetlnej, szczególnie użytecznej w przypadku leczenia trądziku i łagodzenia blizn będących jego pozostałością.

  Światło żółte: maksymalna absorpcja tej fali następuje w hemoglobinie i melaninie. Cząsteczki hemoglobiny zaczynają aktywniej uczestniczyć w wymianie gazowej tlenu i CO2. Zmniejsza plamy melaninowe, teleangiektazje, rozstępy, plamy wątrobowe oraz czerwone blizny pooperacyjne. Dostarcza energii komórkom skóry, pobudza gruczoły, wspomaga proces przemian komórkowych, leczy choroby skóry i wspomaga jej odporność.

  Zielone: ma działanie neutralizujące, balansujące i kojące, może łagodzić napięcie, stymulować gruczoł limfatyczny, jest skuteczne w likwidowaniu obrzęków. Działa antydepresyjnie, wskazane szczególnie jesienią.

  Pomarańczowe: stymuluje energię komórek skóry. Przyspiesza metabolizm.

  Zmiany zachodzące wewnątrz skóry będą zauważalne na zewnątrz po około 1,5 miesiąca stosowania naświetlań, a po 3 miesiącach osiąga się najlepsze efekty.
  Minimalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Fototerapia LED stosowana w kosmetyce nie powoduje uszkodzeń termicznych tkanek. Brak ograniczeń jeśli chodzi o fototyp skóry, możliwość wykonywania zabiegów o każdej porze roku.


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Sklep HeluKabel
 • #2 05 Kwi 2016 10:08
  Malus_2016
  Poziom 6  

  Estetyka wewnątrz obudowy pozostawia wiele do życzenia. Mocowanie modułów elektronicznych "klejem na gorąco" nie jest zbyt trwałym połączeniem z obudową.
  Możesz przybliżyć jaki jest prąd pobierany przez moduł led i jaka jest sprawność poszczególnych kolorów ?
  Rozumiem samą chęć własnoręcznego wykonania w/w konstrukcji ale czy nie warto było zakupić halogen RGB 20-30W i sterować timerem czasowym?
  Porównywanie w/w urządzenia do konstrukcji za >3500zł jest sensowne?

 • #3 05 Kwi 2016 10:26
  miono
  Poziom 15  

  Raka też leczą ? :) Może warto by podać jakieś wiarygodne źródło naukowe co do efektów stosowania takich terapii.

 • #4 05 Kwi 2016 10:45
  pawel1148
  Poziom 20  

  Oxiden17 napisał:

  -trądzik młodzieńczy, wieku dojrzałego, różowaty,

  To jest dowód na to iż te dane są zmyślone przez producentów, którzy pchają po 3,5tyś urządzenie homeopatyczne. Homeopatia ma co prawda podobno 60% skuteczności. Ale w tym przypadku działanie urządzenia może mieć dużo większy wpływ negatywny niż pozytywny. Wszystkie osoby mające jakieś problemy ze skórą na twarzy mogą Ci powiedzieć jak szkodzi na to światło np. z monitora. To jest to samo światło co w tym przypadku. Potęguje to co prawda jeszcze siedzenie. Ale oszukiwanie ludzi takimi rzeczami zamiast powiedzieć im, że lepiej niż iść na taki szkodliwy zabieg, pobiegać po boisku (pomijając fakt, że słońce też daje intensywne światło ale to kwestia wysiłku fizycznego jest).

  PS: Jak czytam o tego typu produktach firm farmaceutycznych to zaczynam się poważnie zastanawiać czy mają one więcej wspólnego z wróżbiarstwem, zielarstwem i upuszczaniem krwi czy nauką. Prawdą jest również, że część firm pseudomedycznych żeruje na naiwności ludzi oferując im leki homeopatyczne na śmiertelne choroby. Ile razy w życiu czytałem, że ktoś wpadł przez przewóz oleju konopnego przez granicę w formie leku dla kogoś, to zastanawiałem się czy rzeczywiście ten ktoś jest taki naiwny, czy na tyle sprytny że wykręca się w sposób że to lek. A tak naprawdę marihuana jest wykorzystywana do lecznictwa chorób nieuleczalnych, z tym że w formie łagodniejszego leku przeciwbólowego i przeciwwymiotnego.

 • #5 05 Kwi 2016 12:13
  horik
  Poziom 13  

  Takie tematy szkodzą tylko prawdziwej fototerapii, która ma bardzo konkretne i dość wąskie zastosowanie - pomaga w stanach depresyjnych i zmęczenia w okresie jesienno-zimowym. I opiera się nie na magii i homeopatii, tylko na oszukiwaniu mózgu przez oczy, gdzie w efekcie zwiększa się produkcja melatoniny i serotoniny. Dokładnie tak samo, jak działa na człowieka światło słoneczne, choć w mniejszym stopniu - nic nie zastąpi słońca jak pisze Paweł.

  I akurat taką fototerapią bez kontroli można sobie zaszkodzić. Sprawdzone na sobie - pozostawienie silnej lampy do fototerapii (z mocarnymi świetlówkami, które dają tak mocne światło, że można SMD lutować w drugim kącie pokoju) na kilka godzin, bo "daje kopa", a nad ranem, chociaż cały organizm chodzi, to potworny ból głowy. Od tej pory bardzo przestrzegam zaleceń lekarza i faktycznie, na jesień i zimę bardzo pomaga. Ale to wszystko.

  Nie przeczę także, że podczerwień pomaga na stany chorobowe skóry - w końcu naświetlanie promiennikami kwarcowymi jest znane w medycynie konwencjonalnej od dekad.

  A tutaj co? Normalnie brakuje tylko leczenia hemoroidów i nagniotów złośliwych.

 • Sklep HeluKabel
 • #6 05 Kwi 2016 12:32
  Malus_2016
  Poziom 6  

  Mnie zastanawia dlaczego by nie zastosować jako "promiennika" żarówki. Posiada widmo ciągłe to i w swym zakresie posiada trzy w/w barwy.
  Skuteczność terapii światłem o różnej barwie nie jest tu istotną kwestią tej dyskusji :-).

 • #7 05 Kwi 2016 18:04
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  Dokładnie tak samo sobie pomyślałem :) Można jeszcze stosować świetlówki kompaktowe, które mają bardziej "wybiórcze" widmo ;)

 • #8 05 Kwi 2016 18:14
  Oxiden17
  Poziom 11  

  Pobór prądu przez moduł LED to 350 mA, a sprawność taka jaką podają producenci diod. Zgadza się, klejenie na gorąco nie jest trwałym połączeniem,
  ale jest szybki i jak dotąd sprawdza się. Przez te "gluty" traci estetyka. Zapewne zauważyłeś, że podałem konkretną długość fali, która jest wymagana i podawana przez producentów i to na ich parametrach opracowałem projekt. Przecież świecenie LED sterowane jest timerem, lecz nieco tylko rozbudowanym.
  To opracowanie w żadnym razie nie miało konkurować z profesjonalnie wykonanymi urządzeniami, a cenę podałem nie po to by porównywać, lecz pokazać jaka jest kwota zakupu fabrycznie wykonanego sprzętu.

  Zrobiłem urządzenie, bo mnie o to proszono. Nie dociekałem do czego będzie służyć. Myślę, że w celach kosmetycznych. Opowiadano, że 30 minutowy zabieg naświetlania w gabinecie kosmetycznym kosztuje 100 zł! Czy lampy leczą i co leczą, i jak? Dobre pytanie, ale nie do mnie. Przytoczyłem ogólnie dostępne wiadomości. Nie jestem naiwny. Zdanie na ten temat mam wyrobione, ale są ludzie... i jeśli przynosi pieniądze ...

  Takie tematy moim zdaniem nie szkodzą prawdziwej fototerapii, pozwalają natomiast na własną ocenę np. zasadności stosowania. Inni poznają poglądy innych, co może pomóc w odmiennym spojrzeniu na temat naświetlania. Lampy kwarcowe mają dużą moc i czasem mogą powodować uboczne skutki, mają też inne właściwości i są źródłem promieniowania ultrafioletowego UV. Promieniowanie UV nie jest widoczne. Długość fali promieniowania ultrafioletowego mieści się w zakresie 10 nm - 400nm. Na człowieka działa promieniowanie: UV-C – długość fali: 100–280 nm, UV-B – długość fali: 280–315 nm, UV-A – długość fali: 315–400 nm. Mówimy tutaj o rożnych długościach fali, metodach naświetlania i różnych mocach promieniowania. Lampa LED ma niewielką moc.

  Cytuję " ...I opiera się nie na magii i homeopatii, tylko na oszukiwaniu mózgu przez oczy...."

  Każde promieniowanie jest szkodliwe i zależne jest od dawki. Nie należy bezpośrednio patrzeć w światło, a przez to nie można oszukać mózgu. Długotrwałe bezpośrednie patrzenie w światło emitowane przez lampy LED, patrzenie na ekrany telewizorów, telefonów komórkowych, komputerów wyposażonych w monitory może spowodować nieodwracalne zmiany w siatkówce, dlatego podczas naświetlania musimy używać okularów ochronnych, przy oglądaniu np. W-11 raczej tego nie robimy. Światło działa na skórę i może także leczyć hemoroidy np. laseroterapia.

  Żarówka to nie LED, i nie chodzi tu o widmo fal elektromagnetycznych, lecz wybraną długość fali. Ponadto żarówka z czasem się mocno nagrzewa. Taki przyrząd nie może poparzyć użytkownika. BHP!

 • #9 05 Kwi 2016 19:23
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  Okej, jeżeli Kolega sam w to nie do końca wierzy, to możemy tylko oceniać konstrukcję - także koniec moralizowania :)

 • #10 05 Kwi 2016 23:09
  133182
  Użytkownik usunął konto  
 • #11 06 Kwi 2016 01:05
  Ami
  Poziom 12  

  W medycynie konwencjonalnej fototerapię (odpowiednio dobrany zakres widma i natężenia UV) stosuje się także w leczeniu chorób skórnych - przy dużym natężeniu UV zabija bakterie nawet głęboko wewnątrz skóry, czego nie daje się często zrobić chemią ani np. ozonowaniem. Nie można jednak przesadzić i trzeba chłodzić skórę w trakcie naświetlań (daje się do 3W/cm^2). Metoda oczywiście nie pozbawiona ryzyka.

 • #12 06 Kwi 2016 10:07
  horik
  Poziom 13  

  No właśnie. Jest różnica między medyczną fototerapią, a "fototerapią". Istnieje wiele medycznych zastosowań, od utrwalaczy lakieru na paznokciach po laser, przez "oszukiwanie mózgu", po depilację, chirurgię i działanie rozgrzewające i bakteriobójcze (o "zgrozo" - UV). Ale nijak się to ma do kolorowych lampek LED.

  Z wpisu Kolegi Oxiden17 dotyczącego opisanej przeze mnie fototerapii (w tym cytat "a przez to nie można oszukać mózgu") widzę, że nie ma On wiedzy jak ona działa i dlaczego działa, dlatego w tym miejscu zakończę ów temat.

  Projekt - jeśli Koledze przyniósł korzyść i jest zadowolony, to w porządku. Cel został osiągnięty i to się chwali.

  Co do 100zł, to tanio, w pewnym gabinecie odnowy widziałem wyższą kwotę za położenie na plecach obłego kamyka i uderzanie w dzwonki.

  Cytat:

  Równie dobrze można sobie zaszkodzić antybiotykami, szczepionkami i różnymi lekarstwami które można kupić w aptece, czy Kolega przeczytał kiedyś ulotkę z jakiegokolwiek lekarstwa. Tak na marginesie wodą także można się zatruć.


  Kolega Bogdan K nie w pełni zrozumiał mój wpis, chodziło mi o fototerapię lampami dużej mocy. A ulotek naczytałem się dużo, głównie z racji zawodu...

 • #13 06 Kwi 2016 10:28
  krakarak
  Poziom 39  

  miono napisał:
  Raka też leczą ? :) Może warto by podać jakieś wiarygodne źródło naukowe co do efektów stosowania takich terapii.

  Nie wiem jak z rakiem, ale zapewniano mnie, że 15 minutowe naświetlanie członka powoduje jego 120-minutową erekcję. Należy tylko zmieniać kąt naświetlania, aby członek skręcający się do źródła światła nie uległ skrzywieniu i trwałej deformacji. Powtarzam za prelegentem na pokazie. Gorąco zachęcany przez starsze panie, zdecydowanie odmówił zaprezentowania tych efektów.

 • #14 06 Kwi 2016 14:07
  Oxiden17
  Poziom 11  

  Kolego horik, to nie jest mój cytat:
  (w tym cytat "a przez to nie można oszukać mózgu"),
  oto mój cytat:
  (" ...I opiera się nie na magii i homeopatii, tylko na oszukiwaniu mózgu przez oczy....")
  Nie pisałem o oszukiwaniu mózgu w ogóle, lecz oszukiwaniem go poprzez patrzenie bezpośrednio w światło bez okularów ochronnych. Lepiej pasowałby termin efekt placebo. Czy Kolega jest iluzjonistą z zawodu, a może ON zbyt długo oglądał program o sekretach mózgu w TV? A co z osobami niewidzącymi?

  A korzyści nie odniosłem, lecz satysfakcję. Każdy mierzy według siebie. I ja naczytałem się ulotek, chociaż nie z racji zawodu, ale to tylko ulotki. Jeśli Kolega posiada rozległą wiedzę na temat terapii LED chętnie z wiedzy Kolegi skorzystam. Tymczasem dziękuję Koledze za dotychczasowe wypowiedzi.

 • #15 06 Kwi 2016 18:00
  Malus_2016
  Poziom 6  

  Cytat:
  Żarówka to nie LED, i nie chodzi tu o widmo fal elektromagnetycznych, lecz wybraną długość fali. Ponadto żarówka z czasem się mocno nagrzewa. Taki przyrząd nie może poparzyć użytkownika. BHP!


  Fakt żarówka to nie led. Miałem na myśli że w widmie zawierają się te trzy "wybrane" długości fal. Można znacznie zmniejszyć promieniowanie cieplne żarówki stosując drobną metalową siateczkę w odpowiedniej odległości przed promiennikiem.
  Czy kolega zmierzył ilość luxów przy włączonych wszystkich diodach?

 • #16 06 Kwi 2016 22:31
  eldomek
  Poziom 17  

  Zanim nastała era LED takie lampy były na rynku. Stosowano w nich świetlówki w których odpowiednio dobrany luminofor czynił cuda. Tak zapewniał znany producent. Sprzęt kosztował kupę kasy ale jak taka lampa trafiła do naprawy i się tam wstawiło zwykłą świetlówkę to klient też wierzył że mu to pomaga. Wiara czyni cuda a o Słońcu często zapominamy :)

 • #17 07 Kwi 2016 00:14
  Oxiden17
  Poziom 11  

  Żarówka wyzwala spektrum fal elektromagnetycznych i jak Kolega słusznie zauważył są tam interesujące nas barwy światła, ale żarówka daje światło białe - czyli światło zawierające fale elektromagnetyczne o wszystkich możliwych częstotliwościach w widzialnej części widma z zakresu (400 nm - 700 nm), występujących w nim w równych ilościach. Użyłem diod czerwonych o długości fali - 650nm, niebieskich o długości fali - 463nm, żółtych o długości fali - 590nm, więc stanowią konkretnie wybrane częstotliwości z zakresu światła białego. Lampa świeci tylko wybranym kolorem lub kolorami. Dlaczego akurat te długości fali? Ano dlatego, że takie częstotliwości stosują producenci takich lamp (tolerancja 5 nm). Zapewne przeprowadzali badania i otrzymali wymagane atesty. Nie mierzyłem natężenia światła. Nie w warunkach domowych. Po włączeniu lampy w ciemnym pokoju robi się dość jasno. Nie jest to metoda mierzenia natężenia światła, ale chociaż w niewielkim stopniu chcę zobrazować jej moc. Siateczka, o której Kolega napisał w pewnej mierze mogłaby spełnić zadanie, jednak pozostaje jeszcze powietrze ogrzane żarówką i nagrzewanie samej siateczki, co nie stanowi problemu w lampach LED. Weźmy też pod uwagę moc żarówki i ledów oraz moc pobieraną ze źródła zasilania podobnych urządzeń (~230V). Kolega eldomek również odpowiedział Koledze w części doboru częstotliwości (długość fali).
  Tak, placebo działa na psychikę. Nic nie zastąpi Słońca! I gdyby nie magnetyzm Ziemi dawno już byśmy świecili.

 • #18 07 Kwi 2016 16:23
  Malus_2016
  Poziom 6  

  Cytat:
  Zapewne przeprowadzali badania i otrzymali wymagane atesty


  Możesz wskazać wiarygodne zródło?

 • #19 07 Kwi 2016 18:43
  Oxiden17
  Poziom 11  

  Jeśli chodzi o leczenie sprawa jest skomplikowana. Twierdzi się, że efektów leczenia nie da się potwierdzić żadnym certyfikatem. Decydujące znaczenie mają opinie lekarzy i pacjentów. Odsyłam do źródeł w bibliotece naukowej. Jeśli chodzi o certyfikat na sprzęt, to na początek polecam kontakt z dystrybutorem/producentem interesującego Cię urządzenia. Niektóre posiadają certyfikat UE np. sprowadzane z Francji.

 • #20 07 Kwi 2016 23:35
  133182
  Użytkownik usunął konto  
 • #21 08 Kwi 2016 13:51
  horik
  Poziom 13  

  Oxiden17 napisał:
  Jeśli chodzi o leczenie sprawa jest skomplikowana. Twierdzi się, że efektów leczenia nie da się potwierdzić żadnym certyfikatem. Decydujące znaczenie mają opinie lekarzy i pacjentów. Odsyłam do źródeł w bibliotece naukowej. Jeśli chodzi o certyfikat na sprzęt, to na początek polecam kontakt z dystrybutorem/producentem interesującego Cię urządzenia. Niektóre posiadają certyfikat UE np. sprowadzane z Francji.


  Zawsze warto pamiętać, że jest coś takiego, jak badanie kliniczne. I ono daje już odpowiedź co do skuteczności względem grupy kontrolnej, mamy wtedy porównanie do już istniejących terapii.

 • #22 08 Kwi 2016 20:55
  Oxiden17
  Poziom 11  

  Terminy wymyślili/wymyślają ludzie nie po to tylko, by nazwać zjawisko czy rzecz .. itp, ale również by ludzie rozmawiając ze sobą mówili o tym samym zjawisku lub rzeczy w miarę ściśle je nazywając nawet bez względu na to w jakim języku mówią na co dzień. Dla przykładu w biologii i medycynie nadane nazwy pochodzą z martwego już języka, z łaciny. Pisząc o efekcie placebo (łac. podobać się będę) myślałem o tym, że podjęte działania (np. naświetlanie) lub substancja (np.lek) nie mające wpływu na stan zdrowia działają pozytywnie, bo poprawiają stan psychiczny. Mówiąc o efekcie placebo mówimy o tym samym, o lepszym nastawieniu i nadziei, że będzie lepiej i nie dotyczy to tylko leczenia. Co do przykładu, np. można przyjąć, że ból minął pod wpływem lęku, strachu przed "borowaniem", czyli podjęciem przez dentystę takiego właśnie działania w nadchodzącej przyszłości, a poczekalnia to doskonale uzmysławia i ten specyficzny zapach, i brzęk narzędzi, i ...już mi lepiej. Mózg może być też kontrolowany przez takie działanie jak np. ćwiczenia jogi, medytację, kontemplację czy TAI-CHI-CHUAN.

  Pozytywne wyniki badania klinicznego są wstępem do dalszych badań. Dalsze badania w dużej części opierane są na opiniach lekarzy i pacjentów. Pacjenci to już nie tylko grupa kontrola (króliki), ale i decyzyjna. Do pacjentów w dużej mierze należy ocena skuteczności leczenia. Terapia pomaga lub nie pomaga. Jeśli nie pomaga szukają ratunku w metodach medycyny alternatywnej...

 • #23 10 Kwi 2016 20:17
  odalladoalla
  Poziom 17  

  Oxiden17 napisał:
  Żarówka wyzwala spektrum fal elektromagnetycznych i jak Kolega słusznie zauważył są tam interesujące nas barwy światła, ale żarówka daje światło białe - czyli światło zawierające fale elektromagnetyczne o wszystkich możliwych częstotliwościach w widzialnej części widma z zakresu (400 nm - 700 nm), występujących w nim w równych ilościach. Użyłem diod czerwonych o długości fali - 650nm, niebieskich o długości fali - 463nm, żółtych o długości fali - 590nm, więc stanowią konkretnie wybrane częstotliwości z zakresu światła białego. Lampa świeci tylko wybranym kolorem lub kolorami. Dlaczego akurat te długości fali? Ano dlatego, że takie częstotliwości stosują producenci takich lamp (tolerancja 5 nm). Zapewne przeprowadzali badania i otrzymali wymagane atesty. Nie mierzyłem natężenia światła. Nie w warunkach domowych. Po włączeniu lampy w ciemnym pokoju robi się dość jasno. Nie jest to metoda mierzenia natężenia światła, ale chociaż w niewielkim stopniu chcę zobrazować jej moc. Siateczka, o której Kolega napisał w pewnej mierze mogłaby spełnić zadanie, jednak pozostaje jeszcze powietrze ogrzane żarówką i nagrzewanie samej siateczki, co nie stanowi problemu w lampach LED. Weźmy też pod uwagę moc żarówki i ledów oraz moc pobieraną ze źródła zasilania podobnych urządzeń (~230V). Kolega eldomek również odpowiedział Koledze w części doboru częstotliwości (długość fali).
  Tak, placebo działa na psychikę. Nic nie zastąpi Słońca! I gdyby nie magnetyzm Ziemi dawno już byśmy świecili.

  Takie trochę to magiczne i mistyczne
  http://slideplayer.pl/slide/60792/
  podobno robili jakieś badania naukowe, są podane docenty amerykańskie, japońskie, na dalszych pozycjach rosyjskie i chińskie, azaliż i hindusi po uważaniu.
  Kto chce niechaj przegląda i wierzy.
  http://www.elektro.info.pl/artykul/id6367,zastosowanie-oswietlenia-typu-led-w-fototerapii
  Co do samego projektu i wykonania urządzenia nie mam zastrzeżeń, tanio i efekty prawdopodobnie równie skuteczna jak sławnych Bioptronów za 3kzł.Stwierdzisz subiektywnie czy Tobie lub znajomym pomaga.
  Na uczciwe badania i obiektywną oceną na populacji i tak nie masz szans.

 • #25 11 Kwi 2016 10:57
  Oxiden17
  Poziom 11  

  Osoba, która jej używa mówi, że widzi efekty. Naświetla twarz w celach estetycznych.

 • #26 11 Kwi 2016 11:21
  Freddy
  Poziom 43  

  Spid88 napisał:
  miono napisał:
  Raka też leczą ? :) Może warto by podać jakieś wiarygodne źródło naukowe co do efektów stosowania takich terapii.

  http://www.tvp.info/12900534/swiatlo-led-nadzieja-dla-chorych
  Miało być wiarygodne źródło :D naukowe, a nie sponsorowane audycje :D.

 • #27 12 Kwi 2016 16:39
  submariner
  Poziom 32  

  Co do właściwości leczniczych światłem to kilka lat temu odbyło się sympozjum techniki laserowej i z tego co pamiętam faktycznie były pozytywne efekty głównie pod kątem ran pooperacyjnych - bardzo przyspieszało gojenie światło czerwone ale o konkretnym widmie i sposobie naświetlania- moc i czas impulsów, było to bardzo ważne. Nie sądzę aby kolega był ekspertem w tej dziedzinie. Ponieważ było to kilka lat temu a ja nie śledziłem tematu to nie wszystko mogę wiedzieć...

 • #28 12 Kwi 2016 16:49
  krakarak
  Poziom 39  

  Skoro autora wyleczyło ze wszelkich dolegliwości, to nam pozostało tylko życzyć mu 200 lat życia.

 • #29 12 Kwi 2016 22:15
  133182
  Użytkownik usunął konto  
 • #30 13 Kwi 2016 18:03
  Oxiden17
  Poziom 11  

  Krakarak czytać czytasz, ale nie rozumiesz co czytasz. Napisz jak nazwać człowieka, który nie mówi prawdy.