Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie roletami zewnetrznymi - arduino

05 Apr 2016 08:19 3123 13
  • Level 7  
    Witam serdecznie,

Prosze o poradę...
    Obecnie w domu mam 7 elektrycznych rolet zewnetrznych do ktorych sterowania wykorzystuje produkt F&F STR-421 (http://www.fif.com.pl/produkt/29/336) sterowany sygnalem 24V

Moim planem jest dodanie mozliwosci sterowania roletami przez WWW.
    Z samym sterowaniem nie bedzie wielkiego problemu jednak problemem moim jest odczytywanie stanow rolet.
    W jaki sposob moge na wejscia Arduino wprowadzic 24V-owe sygnaly sterujace roletami z przyciskow dzwonkowych?
    Jesli nie Arduino, moze macie jakies inne sugestie?

Z góry dziękuję za pomoc!
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • OptexOptex
  • Level 11  
    Moim zdaniem sterowanie roletami przez stronę internetową jest niebezpieczne. Dla chcącego nic trudnego, na amatorską stronę bardzo łatwo się włamać i można robić co się chce z tymi roletami np ktoś może je w nocy podnieść i nie daj Boże się włamać.
  • OptexOptex
  • Level 7  
    Zawsze jest ryzyko jednak w moim przypadku nie jest to problem.
    Czy masz pomysl jak odczytac stany rolet?
  • Level 22  
    Klucz tranzystorowy i przekaźnik.
  • Level 11  
    Może to bardzo amatorskie rozwiązanie, bo nawet nie mam arduino, ale uczyłem się trochę i mam zamiar kupić. Może na samym dole okna dać jakiś czujnik ruchu czy światła i tak się z tym pobawić?
  • Level 22  
    Jeżeli chodzi o sygnalizację stanu to najprostszym rozwiązaniem są kontaktrony z magnesami na rolecie. Ograniczasz się wtedy jednak do krańcowych położeń rolety, które można wykorzystać w programie jako krańcowe wyłączniki i elementy do kalibracji położenia przy czasowym wysterowaniu sygnału otwierania i zamykania.
  • Level 37  
    bruxelek wrote:
    Witam serdecznie,

Prosze o poradę...

Jesli nie Arduino, moze macie jakies inne sugestie?

Jeżeli twoje rolety nie mają wbudowanych mozliwości do pracy automastycznej (remote - pilot), to byc może producent ma takowe rozwiązania jako dodatki do doinstalowania we własnym zakresie.
    Wtedy byłaby możliwośc zaadoptowania rozwiązania stosowanego przez 'SOMFY'

https://www.somfysystems.com/products/controls/mylink

https://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=...275864&usg=AFQjCNFysy5Fbi4aTxKJRCb7bQqpO_GaLg

Byc może 'ROLLAC' - (wygląda że masz ten system), ma też podobne do Somfy własne opracowanie dla kontroli systemu rolet przez smart-phone. Zawsze taniej kupic coś gotowego niż byc odkrywcą rzeczy już znanych/ dostepnych w zasięgu ręki.

e marcus
  • Level 14  
    Stany rolet najłatwiej odczytywać kontaktronami. Ale wtedy będziesz miał tylko stany "podniesiona", "opuszczona" i ewentualnie opuszczona do jakiegoś poziomu (w zależności od tego, ile kontaktronów zastosujesz). I do tych kontaktronów bez problemu doprowadzisz 5V. A jeśli chcesz mieć lepszy pomiar, to możesz pobawić się z enkoderami sprzęgniętymi z wałkiem rolety. Ale to byś miał nieco więcej zabawy, bo musisz wtedy policzyć, ile obrotów potrzebujesz, żeby opuścić roletę. A wtedy też potrzebny by był kontaktron na samej górze, żeby móc "zresetować" stan rolety po np. zaniku napięcia.

A co do odczytu sygnałów z przycisków - transoptor byłby lepszy od przekaźnika - nie klika. :)
  • Level 17  
    Tak na pierwszy "rzut oka" to najlepiej zastosować ultradźwiękowy czujnik odległości SRF-06 . Umieścić go na spodzie okna czy drzwi lub rolety i masz ciągły odczyt położenia rolety.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    @stachn, no to się pośmialiśmy!
    Dlaczego nie taki czujnik?
    1. Bo się zabrudzi
    2. Nie wycelujesz nim w roletę
    3. Kłopotliwe mocowanie, mierna jakość pomiaru.

Takie sprawy załatwia się za pomocą 2 kontaktronów i enkodera obrotowego na napędzie (np. magnetyczny - niewrażliwy na brud etc.).
    Ja to działa?
    W sytuacjach krytycznych (brak zasilania, pierwsze uruchomienie) dokonujesz resetu urządzenia poprzez dojechanie do jednej z krawędzi. Wtedy wiesz jaką masz pozycję (czyli albo 0 albo 100%.
    Potem po prostu zliczasz impulsy z enkodera i masz dokładną pozycję rolety. Oczywiście na wypadek błędu zawsze zatrzymujesz system po dojechaniu do krańcówki.
  • Level 17  
    Tak się składa że mam ich kilka w moich projektach. Żaden z pkt 1,2,3 inie jest prawdziwy o ile prawidłowo ich umieścisz i zadbasz o nie. Dla chcącego nic trudnego a mając wyświetlacz wiesz w jakim położeniu jest roleta, czy ktoś przechodzi pomiędzy framugą i roletą itp - ech szkoda gadać ( pisać)
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Może, nie wiem, nie testowałem osobiście w tym zastosowaniu czujników ultradźwiękowych, za to patent z enkoderem i krańcówkami stosowałem w podobnym zadaniu - sterowaniu narzędziem a'la CNC.
  • Level 17  
    Po przedyskutowaniu problemu na priv jestem skłonny się zgodzić z tym, że taki czujnik może być zawodny w tym przypadku. Ale ja bym tak prędko nie rezygnował i sprawdził jego możliwe zastosowanie w praktyce. Niestety nie mam gdzie - nie mam żaluzji. Będę miał ale chyba nie w tym roku bo firma remontowa ma "przerwę śniadaniową". Wtedy będę kombinował nad sterowaniem.