Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny - rozwiązanie komina

Xaveri 05 Kwi 2016 10:30 1107 10
  • #1 05 Kwi 2016 10:30
    Xaveri
    Poziom 17  

Czy w przypadku kotła kondensacyjnego dopuszczelne jest wykonanie komina koncentrycznego w taki sposób, że najpierw idzie on pionowo około 3m a dopiero potem przechodzi w poziom i przechodzi przez ścianę (poziomy wylot spalin). Jak przeglądam net to rozwiązania z poziomym wylotem spalin wyglądają tak, że zaraz za kotłem jest kolanko i przejście przez ścianę. Niestety u mnie nie da się czegoś takiego zrobić (w planowanym miejscu montażu kotła) ponieważ za ścianą zewnętrzną znajdują się schody i wylot spalin byłby na wysokości stopy, a wymagane jest 2,5m.
    Ponadto musiał bym chyba zastosować rurę trójpłaszczową / izolowaną ponieważ miała by ona przechodzić przez pomieszczenie ogrzewane.

0 10
  • #2 05 Kwi 2016 11:30
    bro2004
    Poziom 25  

Wg mojej wiedzy można tak zrobić. Należy zachować spadek rury spalinowej ok 5st. w stronę kotła kondensacyjnego. By "kondensat" spływał przez kocioł do kanalizacji.

0
  • #3 05 Kwi 2016 12:45
    Xaveri
    Poziom 17  

Brakuje mi wolnego kanału w kominie i zastanawiam się czy można wypuścić rurę spalinową z kotła kondensacyjnego jak na rysunku. Jeśli to będzie konieczne to kanał się rozfrezuje ze 140x140 do wymaganego przekroju pod wentylację. Natomiast wlot powietrza zrobię sobię w dogodnym miejscu z czym już nie powinno być problemu.

0
  • #4 05 Kwi 2016 16:52
    paltolicho
    Poziom 16  

Poproś kominiarza o opinie. Bez niego i tak nie możesz przebudować komina.
    Rozwiązania przez Ciebie podane nie są zgodne ze "sztuką". Chyba, że tworzysz coś do działu radosnej twórczości.

0
  • #5 05 Kwi 2016 16:56
    Xaveri
    Poziom 17  

No opinii kominiarza to na pewno zasięgnę. Na razie nic nie tworzę tylko szukam rozwiązania możliwego do realizacji w warunkach jakie mam u siebie.

0
  • #6 05 Kwi 2016 17:17
    paltolicho
    Poziom 16  

Wyrzut przez ścianę możliwy do 21kW mocy, wysokość min 2m nad ziemią 0.5m od obrysów okien i drzwi. Skoro miałbyś komin przy schodach to 2,5 m będziesz miał nad schodami na to wychodzi(co za różnica?).

0
  • #7 12 Kwi 2016 11:36
    Xaveri
    Poziom 17  

Jest jeszcze jedna opcja - wkład do kondensatu włożyć w obecny kanał wentylacyjny - wtedy nie muszę trzymać się ograniczenia na moc kotła, a do kotłowni dorobić wentylację jak na rysunku. Rura OFC izolowana.

Edit:
    Już wiem, że takie rozwiązanie wentylacji grawitacyjnej jest niepoprawne. Tylko wymuszony wyrzut spalin w przejdzie.

0
  • #8 12 Kwi 2016 12:13
    bro2004
    Poziom 25  

Kocioł musi zasysać powietrze z zewnątrz. Większość nie ma certyfikatów na pobór z pomieszczenia w którym są zainstalowane.

0
  • #9 14 Kwi 2016 20:58
    Xaveri
    Poziom 17  

Chyba tylko takie coś jest możliwe... Całkowita długość systemu ok. 4.75m

0
  • #10 15 Kwi 2016 19:10
    501toyota
    Poziom 15  

Xaveri napisał:
    Chyba tylko takie coś jest możliwe... Całkowita długość systemu ok. 4.75m

Takie rozwiązanie jest możliwe. Trzeba wziąć pod uwagę całkowitą dł. zestawu kominowego + ilość kolanek + średnicę. Wtedy zapada decyzja czy średnica rury koncentrycznej jest prawidłowo dobrana, do modelu kotła - w każdej instrukcji pisze Ci jakie są max dopuszczalne długości komina, przy danej średnicy. Jeżeli przekraczasz długość, zwiększasz średnicę komina koncentrycznego i ponownie przeliczasz.
    Ale przede wszystkim, zanim cokolwiek zaczniesz robić/kupować skontaktuj się z kominiarzem, który będzie Ci to odbierał. Przedstaw mu sprawę, wyjaśnij jaki to będzie montaż, wyszczególnij materiały, tak żeby nie było zaskoczenia przy JEGO odbiorze, po montażu. Z resztą instalator, który będzie to montował, zanim zabierze się do roboty, powinien poprosić o odbiór kominiarski...
    Ja pamiętam czasy, że kominiarze nie odbierali kominów koncentrycznych (bo rura w środku była z "plastiku" czyli PP a po zewnątrz stal). Teraz mają obowiązek na równi traktować taki instalacje, jak z kominami stalowymi. Czasy się zmieniają :|
    Dlatego lepiej wydać dwa razy na wizytę kominiarza lub wizytę serwisanta producenta kotła, niż zostać z ręką w nocniku tzn. z zainstalowanym kotłem i nie mieć ani gwarancji na niego ani odbioru kominiarskiego. Wydajesz kilka tys. zł na sprzęt więc te parę stówek na wizyty tych osób, też powinieneś w to wkalkulować.

0
  • #11 17 Kwi 2016 12:59
    Xaveri
    Poziom 17  

Chętnie bym zasięgnął opinii kominiarza, ale przy ostatniej próbie mistrz kominiarski mnie olał i na oczy go nie zobaczyłem. Chyba będę musiał znów pójść do zarządu i narobić mu koło pióra bo w dzisiejszych czasach tak się nie traktuje klientów.

Dla wybranego kotła maksymalna długość kanału 60/100 to 20m. Gdzieś wyczytałem, ale muszę to ponownie odnaleźć, że jedno kolano 90 stopni jest równoważne ze skróceniem maks. długości o metr (przy czym pierwszego kolana się nie uwzględnia). W każdym razie warunek maksymalnej długości jest spełniony i jakbym tylko miał pozytywną opinię kominiarza to bym zabierał się za robotę. Tym bardziej, że producent kotła odpisał na moje zapytanie, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne.

0