Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik przenośny samoróbka

05 Kwi 2016 10:57 1743 32
  • Poziom 6  
    Więc zacznijmy od tego że jestem amatorem majsterkowania więc ważny dla mnie będzie każdy szczegół.
    Witam wszystkich otóż mam problem z zbudowaniem głośnika przenośnego tzn.
    pomysł jest, wiedzy troszkę jest ale nie potrafię wszystkiego złożyć do kupy tzn.
    chciałbym zbudować mini kolumnę z sklejek i planuję na niej umieścić 3 głośniki proszę oto link do owych głośników
    http://www.ebay.com/itm/1PC-2-inch-4Ohm-4-3W-...ffType=OrderSubTotalOffer&_trksid=p5731.m3795
    ale nie wiem do jakiego modułu podłączyć głośniki żeby je podłączyć aż 3 sztuki również mam problem bo nie wiem gdzie się wlutować z potencjometrem tak żebym mógł zwiększyć głośność.
    Jak wspomniałem wyżej będzie to głośnik przenośny więc będzie posiadał dopływ prądu z baterii li-ion chyba złącze 3-4 baterie równolegle oraz najlepiej było by przylutować jakąś przetwornicę do 5V (chyba że wzmacniacz który chciałbym żebyście mi podali jakiś nie będzie wymagał owych 5V ).
    Tak więc pozdrawiam i prosiłbym o szybką odpowiedź
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Zacznij od tego czy chcesz tylko budować czy użytkować i ew. gdzie ?Później źródło dźwięku , wzmacniacz głośniki i reszta na końcu.
  • Poziom 6  
    zbudować i oczywiście użytkować :D w szkole, w domu różnie będzie źródło dźwięku to będzie wejście jack 3,5 mm bo technologia bluetooth mija się z celem dobrego dźwięku nawet jeżeli mówimy o słabych głośnikach, wzmacniacz tu nasuwa się pytanie czy są wzmacniacze oczywiście małe moduły do samodzielnego lutowania które obsłużą 3 głośniki takie jak w linku wyżej są to 3W 4ohm a jeżeli uznasz że to śmiech na sali to można inne kupić oczywiście lepsze, oczywiście to musi być przenośne żeby można to było transportować więc głośnik nie może być 20''. i tak pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jaki budżet ? Bo myślałem że z części darmowych , coś w PL mam ? A można 10-20 z kupić gotowca coś uszkodzonego a dodatkowo go usprawnić ( dodatkowe Aku. głośniki ew. wzmacniacz. http://ostatniaokazja.eu/product/320/Odtwarza...20Radio%20G%C5%82o%C5%9Bnik%20R%C3%B3%C5%BCne Jak przenośne to jaka wielkość?
  • Poziom 6  
    Kolego mam problem z zrozumieniem ciebie tzn. twojego pisma wybacz :D Raczej takiego głośnika jak w linku nie chce bo planuję zbudować 3 głośnikowego takie jak w tym linku
    http://www.ebay.com/itm/1PC-2-inch-4Ohm-4-3W-...ffType=OrderSubTotalOffer&_trksid=p5731.m3795
    Tak będą przenośne, a wielkość jest jeszcze w planach jeżeli chcesz możesz mi podać jakiś pomysł ale tak żeby mi się zmieściły 3 głośniki OK?. budżet max. 60-80 zł chyba wystarczy tylko próbuję udowodnić że da się takie głośniki zbudować taniej niż ich zakup wynosi a poza tym jestem wielkim fanem samoróbek bo normalnie mogł bym kupić te głośniki za 120zł
    a wiadomo że twórcy głośników też nie przepłacają za materiały do budowy reasumując PRZEPŁACAMY!!!
  • Poziom 20  
    Do moich urządzonek musisz dołożyć: Aku, 2 głośniczki i wzmacniacz kilku watowy np.5W ( bo masz 3x 3W głośniki ).
  • Poziom 6  
    Spoko a mogł byś stworzyć schemat w ktòrym będzie gniazdo jack 3,5mm, 3 głośniki, wzmacniacz, przetwornica
    Bo akumulatorki bedą li-ion 3,7 V 3 ogniwa zepnę równolegle i oczywiście moduł ładowarki i ważny będzie potencjometr pudło będzie akurat na 3 głośniki a nawet troszkę większe bo jeszcze owy potencjometr trzeba gdzieś umieścić z gòry dziękuję i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    A nie lepiej połączyć szeregowo? Napięcie będzie w sam raz do zasilania wzmacniacza. Jaka jest pojemność i obciążalność tych akumulatorków?

Poza tym: czy chcesz połączyć 3 woofery (głośniki niskotonowe)? Czy masz zestaw nisko-, średnio- i wysokotonowy? Robisz mono, czy stereo?
  • Poziom 6  
    Najlepiej by było podłączyć nisko średnio i wysoko tonowe Ale muszą być 3 głośniki tzn. jeden z każdej kategorii jak byś mógł to byś podał jakieś linki do tych głośników i jeżeli można to można jeszcze poprosić 3 calówki i co do połączenia szeregowego, to nie wiem jaki będzie wzmacniacz a ja bardzo potrzebuję żeby mi obsłużył 3 głośniki i bardzo bym prosił o jakiś schemat pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Wzmacniacz należy zrobić na układzie scalonym, producent podaje schemat - robienie z tranzystorów to straszna robota, duże ryzyko, że coś nie wyjdzie. Tylko co ma być do niego podłączone (jaką impedancję ma zestaw głośników, jaka moc ma na niego iść) i jakie napięcie będziesz miał z baterii? Typowy układ single-ended push-pull daje około 3W na 4Ω przy 12V; teoretycznie mógłby dać 4,5W (U²/8Robc), a do 3W mogłoby wystarczyć napięcie 9,8V, ale to byłby ideał, a rzeczywistość nie jest aż tak dobra. Wzmacniacz w układzie mostkowym teoretycznie daje 4x większą moc przy tym samym napięciu zasilania i tym samym głośniku, w praktyce nieco mniej, albo 2x większą moc na głośniku o 2x większej impedancji.
  • Poziom 6  
    No właśnie czy są gotowe wzmacniacze do zakupu do samo dzielonego lutowania tak aby mi obsłużyło 3 głośniki ??. Wiadomo że są gotowce na module pam8403 link tutaj: http://abc-rc.pl/PAM8403
    ale na tym to tylko podłącze 2 głośniki a mi bardzo zależy na trzech.
  • Specjalista elektronik
    Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z trzema głośnikami - są wzmacniacze stereofoniczne (na dwa kanały audio) i są źródła sygnału stereo, próbowano wprowadzać sprzęt kwadrofoniczny (cztery kanały audio), ale nie na trzy kanały (no, może 2+1 = stereo + woofer, bo na niskich tonach i tak nie ma różnicy, czy jeden kanał, czy dwa, a na wyższych moc jest mniejsza, więc można zrobić jeden woofer o dużej mocy i dwa głośniki o mniejszej). Jaki masz sygnał?

Pytanie, jaką moc daje ten moduł w zależności od napięcia. To jest układ mostkowy, więc teoretycznie mógłby dawać nieco ponad 3W bez zniekształceń przy zasilaniu 5V; zwykle podają moc dla zniekształceń 10%, to już jest nie do słuchania, standard Hi-Fi wymagał poniżej 1%.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Przede wszystkim czegoś się uparł na trzy jednakowe jak zrozumiałem głośniki. To bez sensu. Wystarczy 10 cm midwoofera i jakiś mały tweeter. Do tego prosty wzmacniacz, potencjometr. O zasilaniu poniżej 12 V to zapomnij,nie zagra.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    PAM8403 jakoś zagra, to jest mostkowy stereo do zasilania 5V.

Kiedyś robiono zestaw głośników ze zwrotnicą, wzmacniacz był jeden, zwrotnica kierowała niskie częstotliwości na woofera, wysokie na tweetera. Teraz czasem rozdziela się je przed wzmacniaczami i każdy głośnik ma osobny wzmacniacz - ale wtedy zestaw głośników i wzmacniaczy stanowi całość, a ze zwrotnicą po wzmacniaczu tylko zwrotnica była na stałe z głośnikami, wzmacniacz był osobno.
  • Poziom 6  
    Panowie bo miałem na myśli zbudować coś takiego link:https://e-trade.com.pl/gb/glosniki/2292-portable-sound-speaker-15w-s10.html
    ten głośnik jest 2.1 i nie mam pojęcia jak zdobyć 2x 3 calowe wysoko tonowe i 1 niskotonowy
    i bardzo potrzebuję schemacik pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    Schemacik czego? Jeśli chodzi o wzmacniacz, to pisałem w #10: producent podaje schemat. A jak kupisz gotową płytkę ze zmontowanym wzmacniaczem, to nawet nie musisz znać schematu, wystarczy wiedzieć, jak to podłączyć do źródła sygnału i do głośników.

Nie wiem, po co tam odrębny głośnik niskotonowy, skoro to przenosi pasmo od 100Hz; i nie wiem, czy przenosi do 20kHz - ale kto wie, może te dwa głośniki mają np. pasmo od 500Hz do 20kHz, a niskotonowy odtwarza od 100Hz do 500Hz?

Stwierdzenie, że to daje przestrzenny dźwięk, jest nieprawdziwe - nie da się, do tego muszą być oddzielne obudowy z głośnikami, nie w jednym kawałku. Być może wiele innych stwierdzeń to tylko hasła reklamowe, które nie odpowiadają rzeczywistości.

Odtwarzanie z nośników cyfrowych (karta SD, pendrive) wymaga nie schematu, a mikroprocesora z programem, który przetworzy dane cyfrowe na sygnał analogowy. I napisanie takiego programu to duża robota, ma sens tylko do seryjnej produkcji.
  • Poziom 6  
    Nie zamierzam odtwarzać muzyki z kart sd i pendrive jest mi to zbędne, wejście dźwięku będzie prowadzone z gniazda jack 3,5 mm.
    Mi potrzebny jest schemat podłączenia 2 głośników wysoko tonowych oraz 1 woofera i nie wiem czy woofer musi być podłączony do wzacniacza wybacz mój brak wiedzy ale jak wspomniałem na samym początku jestem amatorem.
    Wiec nie ogarniam pewnych zasad.
    Ps: masz może link do tego wzmacniacza bardzo bym prosił.
  • Specjalista elektronik
    Zobacz http://stx.pl/zwrotnica-fx-200.html - to jest w miarę porządne połączenie 3 głośników, nieco kosztowne.

Myślę, że jak gdzieś sprzedają woofery (głośniki niskotonowe), to inne głośniki też. Trzeba pomyśleć, jaki zestaw wybrać.

W miarę prosto robi się układ do zestawu 2 głośników - najprostsza wersja to cewka szeregowo z niskotonowym, kondensator szeregowo z wysokotonowym, L/C=R² (np. L=160uH, C=10uF, R=4Ω - ale to daje nieco wysoką częstotliwość podziału, około 4kHz, raczej jest potrzebna niższa - może L=400uH, C=25uF, częstotliwość podziału 1.57kHz). Był kiedyś (ze 40 lat temu?) o tym artykuł w "Młodym Techniku" w dziale "Na warsztacie", tytuł chyba "Amatorskie zestawy głośnikowe", gdzie przedstawiono także bardziej złożone konstrukcje.

I jest jeszcze taka sprawa, że na działanie głośników duży wpływ ma obudowa. Nie wiem, czy zrobisz dobrą.
  • Poziom 6  
    To do podłączenia 3 głośników 2 wysoko i 1 nisko potrzebuję zwrotnicy?
    Wiesz, ja chciałem zbudować niewielki zestaw przenośny oparty na głośnikach 3 cale tak, żeby zaszpanować w szkole, ogólnie mam oceny 4 z fizyki bo najlepszy w klasie, a za cel postawiłem sobie zbudować głośniki bo widziałem jak jeden gość posiada takie głośnik:
    Moderowany przez Mirek Z.:

Zakazany link do aukcji usunąłem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

Ogólnie zastawiałem jak podłączyć 2 calowe wysoko tonowe i 3 calowy bas jakie posiada ten głośnik w linku wyżej.
    Obudowę chciałbym zbudować z sklejki ale zastanawiam się jeszcze jaką sklejkę i jakiej szerokości pod suwmiarką, polecisz coś? Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Jta ty mnie chyba nie rozumiesz :D w jaki sposób podłączyć 2 głośniki wysoko tonowe i jeden woofer te głośniki będą wszystkie 3 calowe???.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jak na razie to ty nie rozumiesz. Nie ma sensu takie łączenie głośników. Inaczej, żeby miało sens to trzeba sporo wiedzy i sporo obliczeń. Jeśli to ma być typowy grajek do telefonu czy mp3 to wystarczy jeden woofer i jeden tweeter podłączony poprzez najprostszą zwrotnicę jaką jest kondensator podłączony szeregowo z tweeterem. Wymiary obudowy to ty musisz sobie na tym etapie projektu założyć, tak by urządzenie było w miarę poręczne. Reszta jak już te rzeczy będą za Tobą.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Zamiast kupować jak z pierwszego linku to lepszy byłby ze starego sprzętu z odzysku i być może i jeden tym bardziej jak tyko chcesz zaszpanować. Tylko że nie wiem czemu upierasz się na 3szt i 3'' ? Zrób układ działający nawet na 1 a później baw się w zwrotnicę i więcej głośników.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Swoją drogą głośniki ze starych telewizorów mają małe wymiary i sporą efektywność. Można by było dać dwa midwoofery i do tego jakiś wysoki. Kiedyś do skutera taki zestaw skladalem i całkiem fajnie to grało
  • Specjalista elektronik
    W telewizorach stosowano głównie głośniki eliptyczne GD10-16/3 (wymiary 10x16cm, moc 3W, impedancja 4Ω) o paśmie przenoszenia chyba od poniżej 100Hz do około 13kHz i skuteczności 92, czy 93dB - taki głośnik miał lepsze parametry, niż dziś tania kolumna z zestawem głośników (poza górną granicą pasma, ale mało jest źródeł dźwięku dających tak wysokie częstotliwości - może zawiera je dźwięk upuszczonych kluczy, czy tłukącego się w drobne kawałki szkła).
  • Poziom 6  
    Panowie co do tych głośników zmieniłem trochę plany, nie będę używać 3 głośników tylko 2.
    tzn zauważyłem że nie ma sposobu na podłączenie 2 tweeter-ów i 1 woofera za drogo. po prostu kiedyś kolego pokazał mi głośnik za 120 zł a ja mu powiedziałem że zbuduję go 2 razy taniej typowy challenge on miał 2 głośniki po boku i jeden woofer (chyba). Teraz mam taki pomysł na zbudowanie niewielki głośnik jeden woofer i drugi tweeter w obudowie na kształt trójkąta prostokątnego moim zdaniem fajny pomysł bynajmniej oryginalny mam nawet schemat rysunkowy w paint tylko nie wiem gdzie się wlutować z potencjometrem ???.
  • Poziom 20  
    Zapewne masz nim regulować głośność , no to szukaj na płytce wzmacniacza.
  • Poziom 6  
    A mogli byście pobrać ten obrazek i go przerobić po swojemu tak aby mógł wiedzieć jakie kable muszę podłączyć do potencjometru żebym mógł podłącz się na wejście wzmacniacza bo mam problem Bardzo bym prosił. Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Na płytce wzmacniacza nie ma wejścia na potencjometr, a ja nie wiem gdzie mam się z nim wlutować tzn.jakie kable (oczywiście biorąc pod uwagę schemat) mam wlutować w potencjometr a potem do wzmacniacza???.