Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA 128 CAN - Podłączenie

perez911 05 Kwi 2016 19:51 612 1
  • #1 05 Kwi 2016 19:51
    perez911
    Poziom 2  

Witam,
    Jestem nowy na forum i początkujący z mikrokontrolerami.

Mam problem ze kontrolerem ATMEGA 128.
    Potrzebuje na nim zbudować sterowanie wyspą zaworową wraz z odczytem różnych wartości wejść z czujników.

Sprawa ma się tak:
    1. Mam do zmierzenia prąd na 6 zaworach (cewkach zaworów wyspy zaworowej) w celu ustalenia ich stanu (otwarty, zamknięty). Chciałem do tego wykorzystać comparator- myślę, że jest to spoko roziązanie, lecz chciałbym mieć możliwość programowego ingerowania w wartość prądu do której powinno się porównywać. W tym przypadku nie jest to tak bardzo istotne (mogę ustawić wartość prądu "na stałe"). Jednak do tego:
    2. Mam do odczytania wartości z czujnika temperatury, czujnik ciśnienia oraz laserowy czujnik poziomu cieczy ( tu muszę mieć możliwość programowego ingerowania w wartość porównywaną)
    3. potrzebuje dodatkowo 7 wejść cyfrowych - to nie jest problem
    4. 13 wyjśc cyfrowych.

Moje pytanie do Was brzmi:

Czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć czy jest możliwe i ewentualnie bardzo proszę o wytłumaczenie w jaki sposób mogę rozwiązać podłączenie wyjść z czujników (pomiar prądu na cewkach zaworów)? Czy comparator to dobre rozwiązanie? Dodatkowo czy mogłby mi ktoś pomóc (podesłać ) z podłączeniem? Tzn widziałem sporo schematów, i tak szczerze nie bardzo jasne jak dla mnie (większość w ang wersji). Czy posiada ktoś dobrze opisany kontroler w wersji polskiej?

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Pozdrawiam

0 1
  • #2 06 Kwi 2016 08:00
    Steryd3
    Poziom 31  

Z tego co wiem sam komparator służy do porównywania poziomów napięć na swoich wejściach. Oczywiście mogę sobie wyobrazić jakiś sygnalizator przekroczenia jakiegoś programowanego prądu oparty na komparatorze ale nie wiem czy jest to rozwiązanie które zaspokaja Twoje potrzeby.
    Może kolega pokaże jakiś schemat tego co znalał by o coś oprzeć rozmowę lub ją od czegoś wystartować.
    Nawet nie wiadomo czy cewki elekrozaworów są zasilane prądem stałym czy zmiennym.

0