Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwód jednoczesnego ładowania i obciążenia dla przenośnego radia

05 Kwi 2016 23:00 1098 9
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie wszytkich majsterkowiczy,

  obecnie buduję przenośny zestaw audio i zastanawiam się jak wykonać do niego obwód zasilania.

  Chciałbym aby układ spełniał następujące funkcje:
  - podczas pracy bez zasilacza, prąd pobierany jest z akumulatora
  - gdy podpięty zostanie zasilacz, radio zasilane jest z sieci i dodatkowo do tego ładowany jest akumulator

  Wybrałem akumulator li-ion (12v, 12ah), ale jeżeli uważacie że warto lipo albo ni-mh albo jakikolwiek inny to mogę zmienić. Będę w stanie zrozumieć i zaakceptować wolniejsze ładowanie podczas zasilania z sieci oraz obciążenia z radia.

  Szczerze mówiąc nie wiem jak nazwać takowy układ i jak go zrealizować, ale jestem człowiekiem który lubi dostać wędkę a nie rybę, więc wszelkie wskazówki są mile widziane.

  p.s. wydaje mi się, że nie jestem całkowitym laikiem (zrobiłem już kilka prostych wzmacniaczy i zasilaczy z gotowych układów atakże pare pasywnych zestawów głośnikowych). Przeczesuję elektrodę od 2010 roku i zazwyczaj search mnie nie zawodził, jednak tym razem proszę Was o pomoc ;-)

  pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 39  
  Wędkę?
  Można użyć gniazda AC z przełącznikiem.
  Można dać mały przekaźnik zmieniający źródło zasilania.
  Można użyć diody prostowniczej do separacji i przełączania 2 źródeł napięcia.
  Można zrobić na wtyczki i przełączać ręcznie.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 28  
  A po co komplikować? A w aucie jak to wygląda? źródło prądu, akumulator i odbiornik energii połączone są równolegle. Tak samo można zrobić tutaj. Odpowiednio wydajny zasilacz powinien jednocześnie ładować akumulator i zasilać urządzenie
 • Poziom 29  
  Również proponuję połączenie zasilacza i akumulatora równolegle, czyli tzw. ładowanie buforowe. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu przed zwrotnym prądem do zasilacza, przy wyłączonym zasilaniu sieciowym.
  W przypadku aku LI-Ion trzeba też precyzyjnie ustawić napięcie zasilacza.
 • Poziom 9  
  Witam ponownie,
  przepraszam za długi czas odpowiedzi.

  Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się tak jak proponujecie - połączenie równolegle zasilacza oraz akumulatora.

  rodzą mi się kilka pytań
  1. jakie dodatkowe elementy układu zasilania powinienem przewidzieć?
  2. czy wystarczy jedynie zabezpieczenie przed prądem zwrotnym do zasilacza w przypadku odłączenia od sieci ?
  3. Jeżeli @kwazar wspomniał o prezycyjnym napięciu zasilacza w przypadku li-ion, to mowa tu o wstawieniu ogranicznika prądu ładowania ?

  Szczerze powiem, że trochę się też pogubiłem - znajduję informacje, że ładowanie buforowe dobrze działa w przypadku akumulatorów żelowych a pakiet li-ion potrzebuje określonego prądu.

  Czy mogę prosić o przykład schematu realizacji takiego układu z akumulatorem li-ion ? Dodatkowe linki odnośnie realizacji układów zasilania z wykorzystaniem akumulatorów także mile widziane.

  Jeszcze chciałem dodać, że całość informacji na temat elektroniki czerpię z internetu i co nieco miałem na studiach, jednak sądzę że braki w tej dziedzinie mam duże a zamiary konstrukcyjne wielkie. Od podstaw nie skonstruowałem żadnego układu (ale wytrawić płytkę i złożyć poprawnie to tak), a mówiąc, że wolę rybę niż wędkę to miałem na myśli, że wolę zrobić sam i się nauczyć zamiast kupić gotowe - takie hobby ;) Jeszcze długa droga przede mną - chociażby na przykładzie tego tematu ;)
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Trzeba zacząć od tego jaki akumulator chcesz zastosować.
  Napisałeś w pierwszym poście, że urządzenie będzie działało z akumulatora, a tylko będziesz go tylko doładowywał z zasilacza. Dlatego zaproponowałem aku Li-Ion. To co napisałem o precyzyjnym ustawieniu napięcia ładowarki dotyczy aku Li-Ion, ponieważ one są wyjątkowo wrażliwe na górne napięcie ładowania. Swoją drogą powinno być ograniczenie prądu ładowania.
  Jeżeli będziesz chciał trzymać akumulator długo podpięty do ładowarki, to wtedy będziesz musiał albo zastosować akumulator żelowy, ponieważ on, tak jak napisałeś, jest zoptymalizowany do pracy buforowej, albo zastosować akumulator Li-Ion ale ładowarka musi mieć automatyczne odłączenie akumulatora po naładowaniu. Przy takim akumulatorze musiałbyś zastosować w ładowarce również balanser, co zwiększa koszty ładowarki.

  Zależy to od Ciebie. Wspomniałeś również na początku o akumulatorze 12 V 12Ah.
  Jeżeli bierzesz pod uwagę taką pojemność i napięcie akumulatora, to myślę, że optymalniej było by zastosowanie akumulatora żelowego.
  Zakładając, że będzie akumulator żelowy na 12 V, wystarczy zasilacz stabilizowany na 13,8 V (jeżeli będziesz zostawiał do ładowania na długo) lub 14,4 V (jeżeli będzie to ładowanie cykliczne) z ograniczeniem prądu ładowania, zależnie od pojemności akumulatora, oraz jakieś zabezpieczenie przed prądem zwrotnym, np. dioda na wyjściu.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedź @kwazar i witam ponownie po dłuższej przerwie - delegacja służbowa oraz kilka spraw mnie spowolniło, jednak nie poddaje się z realizacją projektu ;)

  Myślę, że zrobię jeden mały głośnik przenośny, taki kieszonkowy oraz drugi większy, który już będzie mógł trochę ważyć i całkiem solidnie zagrać.

  Co do małego głośniczka póki co nie mam pytań, gdyż znalazłem pokrewny temat tutaj i wszelkie wątpliwości się rozwiały odnośnie małego zestawu (nawet zdążyłem już pozyskać praktycznie wszystkie moduły).
  link:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3188120.html

  Natomiast dalej myślę jak zrobić z tym większym. Aku żelowy odpada, bo za ciężki i długo się go ładuje.

  Widzę takie pakiety Li-Ion na aliexpress i innych pokrewnych serwisach, ale widzę, że nie maja wyjsca na balancer a jedynie input/output.

  Obwód jednoczesnego ładowania i obciążenia dla przenośnego radia

  - Czy mogę ich użyć oraz czy w przypadku takiego pakietu mogę zastosować taki sam schemat ideowy podłączenia jak tutaj ( rys. z pokrewnego tematu powyżej) ?
  https://static.elektroda.pl/attach/schemat_1647889.png

  - Jak w przypadku przenośnego głośnika najlepiej zrealizować obwód zasilania w oparciu o taki pakiet ?

  Dziękuję za uwagę, pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Co do akumulatora, to oczywiście możesz użyć takiego jak na zdjęciu. Musisz tylko zadbać o odpowiednią ładowarkę.
  Nie wiem jak są połączone ogniwa w tej baterii, ale wygląda na 3S6P, czyli trzy pakiety szeregowo po sześć ogniw równolegle. Napięcie końcowe ładowania będzie 12,6 V, a rozładowania około 9 V, przyjmując 3 V na ogniwo.

  Stosuje się również takie pakiety jak podałeś, czyli bez balansera np. we wkrętarkach, jednak tam jest zabezpieczenie w przypadku rozjechania się napięciowego poszczególnych pakietów szeregowych. Wtedy blokuje ładowanie takiego pakietu.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za kolejną odpowiedź @kwazar.

  Czy masz jakieś sugestie odnośnie ładowarki do takiego pakietu ?
  Dla małych pakietów widzę, że sprawdza się tp4056 (taki tez użyję w małej wersji głośnika), jednak jakiego modułu użyć do większego pakietu 12v ?

  p.s. po co wkleiłeś zdjęcie i fragment opisu z potencjometrem ?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Aaa, przepraszam, pomyliło mi się z innym wątkiem.

  Dodano po 1 [godziny] 36 [minuty]:

  Ładowarkę można kupić np. taką
  http://etop24.com/product-pol-13322-YATO-LADOWARKA-12-6V-DLA-YT-82851-YT-82900-YT-82861.html
  Dostosować ją, czyli dołączyć odpowiednie przewody lub gniazda.

  Można taką:
  http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=25092
  Przystosować ją do Twojego akumulatora, czyli napięcie i prąd.

  Można również zrobić samemu korzystając z jakiegoś schematu, których jest wiele w sieci, również na Elektrodzie. Pasuje żeby prąd miał przynajmniej ze 3 A.