Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskanie plików z dysku z Orphaned

Dym89 06 Kwi 2016 09:40 1716 31
  • #1 06 Kwi 2016 09:40
    Dym89
    Poziom 3  

Witam,
    mam taki problem, gdyż mam przenośny dysk USB i było na nim około 400 GB danych - takie moje archiwum - jednak po podłączeniu dysku (pracowałem na Windowsie czyli formatowanie NTFS) do Maca został on sformatowany na Applowski system plików XMS. Wszystkie pliki w ten sposób zostały utracone...

Starałem się je odzyskać poprzez programy do odzyskiwania utraconych danych z dysku (Recovery My Files, Disk Drill, Recuva, EaseUS Data Recovery) jedynym z nich który odkrył potrzebne pliki był Recovery My Files. Jednak te wszystkie wymagane pliki były w folderze "Orphaned". Po przywróceniu ich, ładnie utworzyła się cała poprzednia struktura dysku, czyli nazwy katalogów i nazwy plików oraz całe ich rozmieszenie. Mimo to żaden plik (przykładowo: zdjęcie lub film) nie chce się otworzyć, nazwa jest okej ale film/zdjęcie jest puste i się nie otwiera.

Stąd moje pytanie: jak odzyskać te utracone dane? Inne programy ich nie wykrywają, tylko Recovery My Files pokazuje że są w Orphaned...

Co zrobić żeby je odzyskać i wyciągnąć z tego Orhapned? I to tak żeby już prawidłowo się odczytywały?
    Nie tylko żeby nazwa pliku i rozmiar były poprawne...

Proszę o pomoc i pozdrawiam!

Po skanowaniu wychodzi coś takiego:
    Odzyskanie plików z dysku z Orphaned3.jpg Download (209.56 kB)
    Odzyskanie plików z dysku z Orphanedusbdys..jpg Download (226.53 kB)

0 29
  • #2 06 Kwi 2016 11:52
    kindlar
    Poziom 38  

Odpal DMDE i przeskanuj wolumin.

0
  • #3 06 Kwi 2016 12:11
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Gdzie pliki były przywracane? Mam nadzieję, że nie na ten sam dysk? Pokaż screen z DMDE z widoku okna partycje po wyborze dysku z urządzeń fizycznych.

0
  • #4 06 Kwi 2016 15:15
    Dym89
    Poziom 3  

Nie,
    oczywiście że nie na ten sam dysk USB co był skanowany, nawet program tego nie umożliwia. Pliki z tego skanowanego dysku USB były zapisywane na normalny dysk wewnętrzny laptopa.

Oto ten potrzebny screen z DMDE:

Odzyskanie plików z dysku z Orphaneddmde3.jpg Download (253.48 kB)

0
  • #5 06 Kwi 2016 15:39
    mati211p

Co jest na tych exFAT w DMDE? Jeśli tam nie ma nic z twoich danych i jesteś pewien, że była to partycja NTFS to wykonaj pełne skanowanie w DMDE, zapisz wyniki skanowania do pliku, wstaw screen z okna partycje po zakończeniu skanowania.

0
  • #6 06 Kwi 2016 16:49
    Dym89
    Poziom 3  

exFAT zostało utworzone tylko po to żeby była możliwość czytania i zapisywania plików na Windowsie i na Macu - jest ona pusta.

Historia wygląda tak: najpierw dysk był sformatowany na NTFS, później po podłączeniu do Maca był sformatowany na XMS (i wtedy straciłem te moje ważne pliki), a ostatecznie sformatowałem go na exFAT.

Wykonuje teraz pełne skanowanie

0
  • #7 06 Kwi 2016 16:52
    mati211p

Dym89 napisał:
    najpierw dysk był sformatowany na NTFS, później po podłączeniu do Maca był sformatowany na XMS (i wtedy straciłem te moje ważne pliki), a ostatecznie sformatowałem go na exFAT.

I tym właśnie sposobem utrudniłeś sam sobie odzysk. Przede wszystkim nie należy nic zmieniać na dysku w przypadku utraty danych. To był duży błąd i jednocześnie nauczka na przyszłość. Miejmy nadzieję, że uda się odzyskać co najmniej część danych i że nic nie zostało nadpisane.

0
  • #8 06 Kwi 2016 17:27
    linuks
    Spec od komputerów

W necie się bardzo często spotyka "porady" odzysku danych przez formatowanie. Nie wiem kto pierwszy taką głupotę wymyślił ale jest tego dużo i ktoś nie zaznajomiony z tematem może się na to nabrać. W tych przypadkach które znam to tłumaczenie było jedno. Windows nie widział partycji to trzeba było sformatować ,żeby był odzysk danych możliwy bo programy odzyskujące nie widzą dysku i nie można wskazać czy ma odzyskiwać z partycji D, E lub innej.
    Mimo oczywistego faktu ,że w przypadku utraty danych NIC na dysku/partycji nie można zapisywać to użytkownicy formatują partycję bo gdzieś wyczytali taką "poradę" albo podobną.
    Pozdrawiam

0
  • #9 06 Kwi 2016 17:57
    Dym89
    Poziom 3  

Chodzi o to że po tym sformatowaniu na Macowski XMS, kiedy utraciłem wszystkie moje pliki, nie potrzebne było kolejne formatowanie na exFAT?

Tylko wtedy właśnie był problem że Windows nie widział w ogóle dysku na którym i tak po tym sformatowaniu nie było moich plików...

Część danych udaje się odzyskać tym różnym programom, tylko chodzi mi o to że te potrzebne (i cała struktura dysku) są oznaczone jako "Orphaned" i tylko Recovery My Files je widzi po pełnym skanowaniu...
    Po przywróceniu ich, cała struktura i wielkość się zgadza, tylko co z tego jak zdjęcie się nie wyświetla lub wideo się nie odtwarza...

0
  • Pomocny post
    #10 06 Kwi 2016 18:03
    mati211p

Częściowo nadpisany film się nie odtworzy i tak (szczególnie jak odzyskiwane darmowymi programami, które czasem nie odzyskują właściwie). Druga opcja jest taka, że jest nadpisane i nic się nie da zrobić, albo częściowo nadpisane i można próbować go naprawiać. Do odzysku danych, nie jest wymagane, by Windows widział partycję, bo po co. Jak nie widzi to nawet lepiej, bo nic nie nadpisze. Dane są fizycznie na dysku, każda ingerencja w strukturę danych na dysku i jej zamazywanie poprzez np. formatowanie i inne działania tylko pogarsza sprawę (polepsza ją tylko w oczach użytkownika nie mającego zielonego pojęcia o odzyskiwaniu danych i znającego tylko Windows).
    PS. Windows widział dysk, nie widział jedynie partycji.

0
  • #11 06 Kwi 2016 18:19
    Dym89
    Poziom 3  

No niestety tak...

Tylko wygląda to tak, że jak ten program Recovery My Files, widzi te wszystkie dane na dysku i wszystko jest okej, tylko umieszcza je w Orphaned i z kolei po przywróceniu tych plików wszystko jest prawidłowo i pięknie, tylko co z tego jak te pliki są puste i się nie odtwarzają (a wielkość mają prawidłową)...

Chodzi mi o to, jak zrobić żeby te widziane pliki stały się czytelne i prawidłowe a nie puste?

0
  • #12 06 Kwi 2016 18:27
    mati211p

Poczekajmy na wynik skanowania w DMDE.

0
  • #13 06 Kwi 2016 21:11
    Dym89
    Poziom 3  

Już skończył pełne skanowanie.

Oto wyniki:
    Odzyskanie plików z dysku z Orphaneddmde-f..jpg Download (257.95 kB)

EDIT
    Już znalazłem jedną dobrą informacje, wyniki - pokazujące partycje NTFS - wskazują że ma taki sam rozmiar (360 GB) jaki miała przed zamienieniem jej na XMS i sformatowaniem.

To chyba dobry znak?
    Odzyskanie plików z dysku z Orphaned

Posty scaliłem.
    RADU23

0
  • Pomocny post
    #14 06 Kwi 2016 22:06
    mati211p

Odzyskuj więc dane i sprawdź ich poprawność. Zapisz wyniki skanowania do pliku, by ponownie nie musieć skanować.

0
  • #15 07 Kwi 2016 12:05
    Dym89
    Poziom 3  

Mam rozumieć że ten DMDE też służy do odzyskiwania i mam tylko kliknąć "Start"?
    Tylko teraz pytanie, którą partycje wybrać NTFS 0, 1, 2, 3, 4, 5 czy 6? I z tej kategorii "NTFS Dodatkowe wynik" czy "Reszta wyników"? I NTFS, FAT czy RAW będzie najlepiej?

0
  • Pomocny post
    #16 07 Kwi 2016 12:42
    linuks
    Spec od komputerów

NTFS 0 otwórz. DMDE to jest program głownie używany do odzysku danych. Wersja darmowa ma ograniczenie do 4000 plików w jednym katalogu. Nie odzyskuje podkatalogów. Trzeba kopiować poszczególne katalogi po jednym.
    Pozdrawiam.

0
  • #17 07 Kwi 2016 21:10
    Dym89
    Poziom 3  

Udało się i odzyskałem trochę, jeśli chodzi o filmy to na 8 filmów 5 jest dobrze przywróconych, a niestety reszta jest taka jak opisywałem - plik i nazwa jest poprawna, rozmiar też ale niestety się nie odtwarza...

Jeśli chodzi o zdjęcia to żadne się prawidłowo nie przywraca... Jest identycznie jak w tym Recovery My Files i struktura, nazwa i nawet rozmiar jest okej ale plik jest mimo to pusty...

Co w takim przypadku zrobić? Czy próbować na innych partycjach NTFS (od numeru 1 do 7) czy to oznacza już definitywnie koniec tych plików?

0
  • Pomocny post
    #18 07 Kwi 2016 21:16
    mati211p

Możesz próbować sprawdzać inne partycje, możesz też spróbować np. Photorec, ale jeśli są one nadpisane, to ich nie odzyskasz. Wstaw przykładowe uszkodzone zdjęcie. Sprawdź, też co masz w rubryce RAW.

0
  • #19 08 Kwi 2016 14:39
    Dym89
    Poziom 3  

Wymyśliłem jeszcze coś innego, tylko musicie mi powiedzieć czy to możliwe.

Otóż wyciągnąłem sobie z poprzedniego laptopa dysk na którym były kiedyś właśnie te pliki, tylko potem podłączony został ten nieszczęsny dysk USB i je przeniosłem lub skopiowałem (potem usunąłem) te wszystkie potrzebne pliki.

Teraz te nurtujące pytanie, czy przeskanować tamten dysk i istnieje możliwość że zostaną one odnalezione czy wygląda to tak, że po przeniesieniu/skopiowaniu i usunięciu ślad po nich całkowicie zaginął i dysk nawet nie wie że one tam kiedyś były?

0
  • #20 08 Kwi 2016 15:14
    mati211p

Jak nie zostały nadpisane, to są do odzyskania.

0
  • #21 08 Kwi 2016 16:25
    Dym89
    Poziom 3  

Czyli prosto mówiąc, jeżeli po ich przeniesieniu/skopiowaniu nic nie zapisywałem na tym dysku to można je odszukać i odzyskać?

0
  • #22 08 Kwi 2016 17:48
    mati211p

Dym89 napisał:
    Czyli prosto mówiąc, jeżeli po ich przeniesieniu/skopiowaniu nic nie zapisywałem na tym dysku to można je odszukać i odzyskać?

Tak, ale miej świadomość, że nie tylko Ty mogłeś zapisywać dane na tej partycji, mógł to robić także sam system operacyjny.

0
  • #23 09 Kwi 2016 11:42
    Dym89
    Poziom 3  

Teraz tylko ciągle męczy mnie i mam pytanie:

Czemu DMDE (tak samo jak Recovery My Files) widzi całą poprzednią strukturę dysku i potrzebne pliki, ale jak je odzyskuje (robi to też przez jakiś czas) to mimo że lokalizacja, nazwa i wielkość pliku się zgadza (parę GB) to plik mimo to jest pusty - zdjęcie lub film się nie wyświetla (odtwarza) żadnym programem...

Dlaczego tak jest?

0
  • #24 09 Kwi 2016 12:09
    mati211p

Bo MFT jest całe (informacja o pliku - wielkość, nazwa, lokalizacja), a plik nie.

0
  • #25 24 Kwi 2016 18:12
    Dym89
    Poziom 3  

Jeśli moje dane zajmowały 370 GB na tym odzyskiwanym dysku (dysk ma 1 TB), to DMDE potrafi odzyskać tylko 160 GB...

To co z pozostałymi 200 GB?
    MFT aż tak się nadpisało że straciło informacje o reszcie tych danych czy dlaczego tak jest?

0
  • #26 24 Kwi 2016 18:19
    mati211p

160GB danych wraz ze strukturą katalogów tak? Czy może 370GB danych, a połowa nieczytelna?

0
  • #27 25 Kwi 2016 12:33
    Dym89
    Poziom 3  

Tak dokładnie, pokazuję że ogólnie jest 370 GB ale widocznych i prawidłowych jest tylko 160 GB

0
  • #28 25 Kwi 2016 16:43
    mati211p

Jeśli odzyskać pozwala 370GB z czego 160GB jest czytelnych i masz pełną strukturę katalogów to oznacza sprawne MFT, lecz częściowo lub całkowicie nadpisane nieczytelne dane.

0
  • #29 02 Maj 2016 12:02
    Dym89
    Poziom 3  

No właśnie pozwala odzyskać jakieś 160GB z tych 370GB, ale jak to jest skoro historia utraty tych danych jest taka:

Na tym dysku 1 TB miałem zapisane 370 GB danych i był używany tylko pod Windows, następnie po podłączeniu pod Maca został sformatowany i zapisało się na nim jakieś 100 GB, po podłączeniu go pod Windowsa nie był wcale widoczny ten dysk i trzeba było go jeszcze raz sformatować na exFAT, po tym już wszystko było okej - ale bez tych 370 GB.

Patrząc matematycznie na to: 370 GB - 160 GB (w tym jest też te 100 GB z Maca) = 210 GB.

Stąd moje pytanie, gdzie się podziało to 210 GB?? MFT jest całkowicie albo częściowo nadpisane ale chyba tylko w tych strukturach 100-160 GB, dalej pozostałe struktury od 160 do 370 GB (czyli właśnie 210 GB) powinny być chyba czyste...

Tak to jest?
    Czy inaczej to wygląda i błędnie to rozumiem?

Proszę o wytłumaczenie i z góry dziękuję!
    Pozdrawiam

0
  • #30 08 Sie 2016 19:38
    Dym89
    Poziom 3  

Widzę nie ma żadnej odpowiedzi na mój post... Więc ponawiam prośbę o pomoc!

Zależy mi tylko na odzyskaniu filmów w formacie .mp4 (są one z kamerki GoPro i tylko na tym dysku je trzymałem, więc nie ma innego źródła skąd mógłbym je wziąć...) oraz zdjęć, czyli głównie format .jpg, czasami .raw (są to zdjęcia z kilku lat - od 2008 do 2011, czyli taki fotoalbum sobie prowadziłem i też niestety nie ma ich drugiej kopii)

Zastanawia mnie tylko dlaczego ich nie mogę odzyskać...

Na dysku w początkowym stanie, cała zawartość zajmowała 370 GB, potem Mac go sformatował na XMS i zapisano się ok 150 GB, lecz DMDE i inne programy potrafią odzyskać tylko 160 GB które głównie są tymi plikami nagranymi za pomocą Maca na XMS, a tych prawidłowych moich plików jest tylko 10 GB.

Matematycznie na to patrząc -> 370-160=210

Więc gdzie są te ważne 210 GB albo jak odzyskać tylko filmiki i zdjęcia??

Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc i wytłumaczenie mi tego, pozdrawiam!

0