Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik zgrzewarki ATtiny

Oxiden17 07 Kwi 2016 01:04 12402 31
  • Sterownik zgrzewarki ATtiny

Sterownik do zgrzewarki

Jakiś czas temu zbudowałem zgrzewarkę do blach stalowych do grubości 0,75 mm. Do sterowania czasem zgrzewania wykorzystałem moduł dekodera Polsat-u
    z ATtiny2313 na pokładzie prezentowany na zdjęciu. Przedstawiony sterownik nie rożni się od orygiału. Urządzenie jest w ciąglej ekspoatacji, stąd przedstawiam
    klon sterownika. Jest bez obudowy bo stanowi podzespół. Przewodem wyprowadziłem na listwę pin PB.4. W oryginale brak jest wyprowadzenia tegoż Portu.

Na listwie mamy do dyspozycji:

1. Zasilanie (+)5V
    2. PB.7 - buzzer
    3. PB.5 - dioda transoptora
    4. Led power_on
    5. Gnd
    6. Reset
    7. PB.6 - przycisk wyzwalania
    8. PB.4 - przycisk ustawiania ilości cykli zgrzewania
    9. Gnd

Sterownik zgrzewarki ATtiny Sterownik zgrzewarki ATtiny

Jest to program sterownika zgrzewarki z cyklem do 29 i symbolem zgrzewania - "błyskawicy". Minimalny czas nastawy czasowej przy jednym cyklu zgrzewania wynosi około 138 ms. Maksymalny czas przy 29 cyklach wynosi 4s z krokiem co 138 ms (29 x 0,138s = 4,002s). Ilość cykli ustawia się przyciskiem na Pinie.B4. Ustawiany cykl wyświetlany jest na dwóch środkowych wyświetlaczach. Przycisk wyzwalający zgrzewanie to mikroswitch na Pinie.B5. Chwilowe przyciśnięcie przycisku wyzwalającego lub jego przytrzymanie na czas krótszy od nastawionego czasu spowoduje zasilanie diody transoptora i wyświetlanie "błyskawic". Jest to jednorazowy cykl pracy urządzenia. Przytrzymanie przycisku dłużej niż nastawiony czas spowoduje wykonanie pełnego cyklu, a po zakończeniu sygnalizacji wygaszenie wyświetlaczy. Zwolnienie przycisku uruchomi drugi cykl zgrzewania z bieżącymi nastawami. Po czym wyświetlone zostają nastawy czasowe.

Trzy impulsy buzera oraz trzy impulsy "błyskawic" na skrajnych wyświetlaczach sygnalizują zakończenie procesu zgrzewania. Po załączeniu zasilania wyświetlane są dwa zera. Przy cyklu = 00 i przy przyciśnięciu przycisku wyzwalającego trzykrotnie włączy buzzer, a zera na wyświetlaczach będą szybko migać.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Kwi 2016 08:14
    anders11
    Poziom 28  

Jedyne co zrobiłeś to wyprowadziłeś to niewielka modyfikacja modułu z dekodera
    zgodnie z opisem na blogu "Grylewicza"
    Programu nie udostępniasz więc co tu komentować?

• #3 07 Kwi 2016 08:52
    Oxiden17
    Poziom 11  

Nie sugerowałem się opisem z blogu "Grylewicza". Jest to oryginalna płytka bez usprawnień i zmian. Jedyne wyprowadziłem Port.B4 (8) i dodatkowo masę (9). Każdy, kto chciałby wykorzystać tę płytkę bez przeróbki niekiedy zmuszony będzie do wprowadzenia Portu.B4 lub innych portów. Do dyspozycji jest zaledwie Port.B5, Port.B6, Port.B7. Nie chodzi o modyfikację płytki, lecz o jej zastosowanie i o to, że można wykorzystać ją do prostych projektów.

• #4 07 Kwi 2016 19:49
    arecoag
    Poziom 19  

Elektronika wyjęta z kosza wykorzystana do sterowania maszyną. Brawo!

• Sklep HeluKabel
  • #6 07 Kwi 2016 22:47
    Piotrek1970
    Poziom 16  

Freddy, chłopie ogarnij się, co złego jest w korzystaniu z gotowych modułów? Powtórzę to po raz kolejny -nie każdy musi czerpać satysfakcję z wymyślania koła co pięć minut. Hobbyści i amatorzy biorą gotowce jakie są pod ręką i budują swoje zabawki z potrzeby chwili. Wyobraź sobie, że Oxiden projektuje płytkę, zamawia części lutuje, uruchamia, napotyka problem i kolejne czekanie na kolejną próbę. Podchodząc do niektórych zagadnień czas może być kluczowym kryterium i gotowce lub nawet kity są dobrym rozwiązaniem mogącym popchnąć projekt na właściwe tory. Jeżeli autor będzie uzna, że można zrobić nową lepszą wersję tego sterownika to pokusi się o własny projekt w którym weźmie pod uwagę doświadczenie nabyte podczas pracy z wersją pierwotną.

p.s.: pochwal się swoimi autorskimi projektami, to może się nauczymy czegoś ciekawego.

• #8 08 Kwi 2016 07:19
    Freddy
    Poziom 43  

Piotrek1970 napisał:
    Freddy, chłopie ogarnij się, co złego jest w korzystaniu z gotowych modułów?
    To, że to nie jest DIY :D.
    Piotrek1970 napisał:
    p.s.: pochwal się swoimi autorskimi projektami, to może się nauczymy czegoś ciekawego.
    Przecież ich nie utajniam.

• #9 08 Kwi 2016 10:37
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Freddy napisał:
    Piotrek1970 napisał:
    Freddy, chłopie ogarnij się, co złego jest w korzystaniu z gotowych modułów?
    To, że to nie jest DIY :D.

Gulson ma odmienne zdanie na ten temat - DIY nie oznacza ze autor opracowania ma udostępniać cokolwiek - wystarczy ze sam wykonał urządzenie - tez polemizowałem z tym podejściem (podzielam zdanie Freddy'ego) ale to jest portal Gulsona i jego zasady - nie ma co dyskutować na ten temat.

• #11 08 Kwi 2016 11:04
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Freddy napisał:
    Pierwsze zdanie z regulaminu DIY.
    "Dział ten służy przedstawianiu gotowych, wykonanych samodzielnie konstrukcji związanych z tematyką całego forum."

Czyli nie trzeba udostępniać nic oprócz zdjęć gotowego urządzenia i ogólnego opisu.

• #13 08 Kwi 2016 16:35
    Oxiden17
    Poziom 11  

Do niektórych Kolegów nie dociera, że nie sugerowałem się opisem Kolegi Grylewicza. Wystarczy uważniej przeczytać blog autora, by dowiedzieć się, że jest jednym z pierwszych, ale nie jedyny z pierwszych, który wpadł na ten pomysł. Gdybym posiadał inny moduł użyłbym go. Każdemu wiadomym jest, że sprawne moduły z"odzysku" są albo bardzo tanie, albo darmowe. W profesjonalnych urządzeniach stosuje się także rozwiązanie modułowej budowy. Mógłbym wykorzystać gotowy nowy moduł ATtiny 2313 albo Atmegi albo Pro mini z All..ro, ale czy tylko dlatego , że był nieśmigany? Ponadto zawsze używałem i nadal będę używać gotowych modułów, bo po to są. Doskonale skracają czas wykonania projektu, o czym już napisał Piotrek. Nie rajcuje mnie już babranina, z naświetlaniem i ...., i odczynnikami. Nie chcę potem tracić czasu na dochodzenie dlaczego np. układ się wzbudza, przecież wszystko jest ok!? Nie wystarczy tylko prowadzić ścieżek od A do Z, ale trzeba prowadzić je właściwie, a to też wymaga czasu na przemyślenie. Jest to podzespół większego projektu, a od moderatora zależy gdzie go umieści na forum. Freddy, czy gdyby był w innym miejscu na portalu nie brałbyś udziału? Nie mogę się doczytać gdzie jest Twoja opinia. Co do oceny, to już indywidualne podejście. Ja jako jedno z pierwszych pytań w ocenie zadałbym pytanie: dlaczego np. na wyświetlaczach wyświetlana jest ilość cykli zamiast czasu zgrzewania np. 0,138 lub 0,838 przecież ilość wyświetlaczy jest wystarczająca? Ale to jest moje pytanie.

• #14 08 Kwi 2016 16:52
    Freddy
    Poziom 43  

Oxiden17 napisał:
    Do niektórych Kolegów nie dociera, że nie sugerowałem się opisem Kolegi Grylewicza. Wystarczy uważniej przeczytać blog autora, by dowiedzieć się, że jest jednym z pierwszych, ale nie jedyny z pierwszych, który wpadł na ten pomysł.
    Do Ciebie też zdaje się nie dociera, że nie był pierwszy i jego publikacja jest tak około dwa lata do tyłu :D?
    Cytat:
    Nie rajcuje mnie już babranina, z naświetlaniem i ...., i odczynnikami.
    Cytat:
    Nie chcę potem tracić czasu na dochodzenie dlaczego np. układ się wzbudza, przecież wszystko jest ok!?
    To po co bawisz się, kup gotowe urządzenie, bo to co robisz, to nie jest DIY, lecz układanie klocków.

• #15 08 Kwi 2016 17:15
    Oxiden17
    Poziom 11  

Budować z klocków też trzeba umieć. Aby mieć klocek musi on być wcześniej zrobiony z poszczególnych elementów. Samochód na ten przykład budowany jest także z "klocków" i są tacy , którzy zmieniają w nim istniejące klocki na inne. Jednym to wychodzi innym nie, ale trzeba umieć docenić wkład pracy wszystkich budujących. Potwierdzasz też, że nie sugerowałem się opisem z blogu.

• #16 08 Kwi 2016 19:42
    pikarel
    Poziom 31  

@Oxiden17
    Ty wiesz, ja wiem i kilku innych piszących w tym wątku też wie
    - że aby "klocek" z procesorem i wyświetlaczem zadziałał tak, jak sobie wymyśliłeś
    należy napisać do "klocka" program.
    Dlatego, że nie zamieściłeś tutaj tego programu niektórym wydaje się, że klocek działa sobie, a muzom; sam, bez tego programu :) ,
    więc chyba nie ma sensu polemizować z kimś, kto z zasady jest niereformowalny i jest z góry na nie.
    Niektórzy DiY mylą z biurem konstrukcyjnym, z zapleczem technologicznym.
    Bardziej wartościowe jest DiY z dykty, niż miesiącami dopracowywane do perfekcji "cacko", cudo myśli inżynierskiej, bo nie o perfekcjonizm w DiY chodzi.

Jednak to jest tylko moja opinia i moje zdanie i nikt z nim nie ma obowiązku zgadzać się,
    ani w części, ani w całosci.

• #17 09 Kwi 2016 02:13
    Freddy
    Poziom 43  

pikarel napisał:
    Jednak to jest tylko moja opinia i moje zdanie i nikt z nim nie ma obowiązku zgadzać się, ani w części, ani w całosci.

Mogę się założyć, że nie tylko Twoje :D.

Masz rację, lepsze staranne DIY w "tekturze i na desce od kotletów" z pokazanymi szczegółami schematem i softem, choćby skompilowanym, niż cacko bez dokumentacji, schematów itp.

• #18 09 Kwi 2016 07:52
    Oxiden17
    Poziom 11  

Freddy tak się zaciećwierzył, że nie zauważył kiedy temat przeniesiony został na forum poczekalni. :D I nadal pisze nie na temat. :|

• #19 09 Kwi 2016 13:58
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Oxiden17 napisał:
    Freddy tak się zaciećwierzył, że nie zauważył kiedy temat przeniesiony został na forum poczekalni. :D I nadal pisze nie na temat. :|

Ale ma racje - DIY zobowiązuje - na podstawie opisu każdy powinien mieć możliwość zbudować urządzenie - jeśli nie jest w stanie zbudować (brak kodu, schematu itp itd) to oznacza ze nie jest to DIY.

Bo "Zbuduj to Sam" nie równa się "Zbudowałem to Sam" - dla takich urządzeń powinna być oddzielna klasa - np urządzenia autorskie gdzie można pokazać jakiś pomysł czy urządzenie ale nie ujawnia się detali umożliwiających odtworzenie urządzenia.

• #21 10 Kwi 2016 00:39
    Oxiden17
    Poziom 11  

Freddy skoro raportowałeś, spodziewać się mogłeś, że tak właśnie będzie i powinieneś w porę wyhamować. Widocznie przegapiłeś właściwy moment. Nadal piszesz nie na temat ! :| :cry: Może mógłbym się czegoś od Ciebie nauczyć. Tak wiele masz do powiedzenia, ale nauki z tego żadnej !! :cry: Tylko ble,bla, ble.. to mówiłem ja ..... Freddy.

Czy DIY zobowiązuje? Hmm .... O tym niech zadecydują wszyscy, którzy w dobrej wierze przedstawili schematy, pliki PCB, kody źródłowe, by po.....tygodniu zobaczyć swój projekt na np. ALL..go za np. 54 zł, już pod inną nazwą i innego autorstwa!! Dlatego coraz mniej jest, moim zdaniem , przedstawiania dokładnych opracowań. Myślę, że będzie ich jeszcze mniej. Tak, to terroryzm elektroniczny! Dlatego oceniaj tylko to, co przedstawiono do oceny.

Chcę by Kolega Freddy o tym wiedział, dlatego z tego miejsca zwracam się bezpośrednio do moderatora, by zwrócił uwagę Koledze Freddy aby wypowiadał się na przedstawiony temat, a nie rozwodził się nad tym gdzie mój projekt ma być umieszczony i co to jest DIY. Osobiście jest mi to obojętne gdzie został umieszczony. Nie mam przerostu własnego ego, jak Kolega Freedy.

• #22 10 Kwi 2016 20:52
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Oxiden17 napisał:

Czy DIY zobowiązuje? Hmm .... O tym niech zadecydują wszyscy, którzy w dobrej wierze przedstawili schematy, pliki PCB, kody źródłowe, by po.....tygodniu zobaczyć swój projekt na np. ALL..go za np. 54 zł, już pod inną nazwą i innego autorstwa!! Dlatego coraz mniej jest, moim zdaniem , przedstawiania dokładnych opracowań. Myślę, że będzie ich jeszcze mniej. Tak, to terroryzm elektroniczny! Dlatego oceniaj tylko to, co przedstawiono do oceny.

W takiej sytuacji nie pozostaje mi napisać nic ponadto ze programy do grafiki 3D już dawno osiągnęły taki poziom ze nie potrafię powiedzieć czy to urządzenie istnieje czy nie. Wole kolor żółty w wyświetlaczach. Nie podobają mi się piktogramy.

Powiem na koniec - nie ma obowiązku pokazywania amatorskich konstrukcji, jeśli uważasz ze urządzenie może być komercyjne to właściwym sposobem rozwiazania problemu jest ochrona patentowa.

• #23 10 Kwi 2016 21:24
    anders11
    Poziom 28  

Oxiden17 napisał:
    Tak wiele masz do powiedzenia, ale nauki z tego żadnej

Napisz zatem jaką wartość dydaktyczną ten projekt przedstawia,bo moim zdaniem po to
    zamieszczamy tu projekty

Oxiden17 napisał:

Trafi się i pasożyt żerujący na pracy innych ,tego nie unikniemy
    Z drugiej strony to w tym dziale właśnie wielu młodych, przyszłych fachowców zdobywa pierwsze szlify że tak się wyrażę. Przyglądając się pracy innych sami zdobywają jakże cenne doświadczenie

• #24 10 Kwi 2016 21:39
    maliniak80
    Poziom 16  

Gdyby taki portal jak elektroda wyplacal honorarium za zrobione DIY od a do z, czyli soft, schemat, opis itd. bylo by wtedy wiecej chetnych moze na pozadne DIY, bo sam portal zarabia napewno na reklamach a tak naprawde tworza go ludzie pasjonaci ktorzy tu pisza i udostepniaja (coaz mniej) wyniki swoich prac i poswieconego czasu, a dzis nic nie ma za darmo, poco ktos ma tu madrze pisac i przedstawiac cos dla idei, a ktos inny na tym zarabia.

• #26 11 Kwi 2016 09:07
    Oxiden17
    Poziom 11  

Chciałbyś na wyświetlaczach LED uzyskać obraz 3D. Ciekawy pomysł. Napisz tylko jak to zrobić. Przynajmniej poznałem Twój gust. Cóż, nikt nie jest doskonały. Idąc dalej Twoim tokiem myślenia nie ma też obowiązku pokazywania czegokolwiek. A więc zadajmy pytanie: po co zakładać tego typu portale? I najważniejsze, nie miałbyś celów do skrytykowania sarkastycznymi wypowiedziami.
    Nie czytasz uważnie. Nie o przedstawiony moduł gra się toczy.

Co do wartości dydaktycznej powiem tak: ("porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie..") niech mój przykład będzie dla innych ostrzeżeniem! Spodziewajcie się najgorszego, a nie będziecie rozczarowani. Niepokojące jest to, że pasożytów przybywa, dlatego tematy są okrojone i przez to zdobywanie doświadczenia jest trudniejsze.

Bardzo ważna jest satysfakcja, daje poczucie własnej wartości i zadowolenia, ale nektar miodników spija ktoś inny.

• #27 11 Kwi 2016 11:35
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Oxiden17 napisał:
    Chciałbyś na wyświetlaczach LED uzyskać obraz 3D. Ciekawy pomysł. Napisz tylko jak to zrobić. Przynajmniej poznałem Twój gust. Cóż, nikt nie jest doskonały. Idąc dalej Twoim tokiem myślenia nie ma też obowiązku pokazywania czegokolwiek. A więc zadajmy pytanie: po co zakładać tego typu portale? I najważniejsze, nie miałbyś celów do skrytykowania sarkastycznymi wypowiedziami.
    Nie czytasz uważnie. Nie o przedstawiony moduł gra się toczy.

Kolega mnie nie zrozumiał - ja po prostu w oparciu o to co napisał kolega postawiłem tezę ze to nie jest realne urządzenie ale render udatnie naśladujący jak takie urządzenie mogłoby wyglądać.
    Tego projektu nie ma, jest jego wizualizacja.

Oxiden17 napisał:

Co do wartości dydaktycznej powiem tak: ("porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie..") niech mój przykład będzie dla innych ostrzeżeniem! Spodziewajcie się najgorszego, a nie będziecie rozczarowani. Niepokojące jest to, że pasożytów przybywa, dlatego tematy są okrojone i przez to zdobywanie doświadczenia jest trudniejsze.

Bardzo ważna jest satysfakcja, daje poczucie własnej wartości i zadowolenia, ale nektar miodników spija ktoś inny.

I właściwie to nie wiem jak skomentować oskarżenie wszystkich o pasożytowanie - serio kolega uważa ze timer z definiowanymi czasami to taki high tech i ze każdy chce zaraz sprzedawać moduły do zgrzewarek?
    Może jeśli tak kolega myśli to lepiej nic nie publikować bo pasożytów nie brakuje, jeszcze zaczną naśladować pomysł z dwoma timerami...
    Niech mnie jeszcze kolega powie ze ktoś mu podciął pomysł na koło.

• #28 11 Kwi 2016 14:21
    Oxiden17
    Poziom 11  

Kolego, czytaj uważniej. Powtórzę: to co przedstawiłem nie ma znaczenia. Sprawa dotyczy projektów innych kolegów. Dla przykładu: Moduł komfortu kierunkowskazów. Myślę, że wyjaśniłem swoje stanowisko. Moje projekty są proste i prawie każdy potrafi je odtworzyć. Napisałem, tylko, że pasożytów przybywa. Nikogo nie oskarżam i nie napisałem, że oskarżam!! To już Kolega dodał od siebie. Szkoda, że tracą wszyscy, którzy chcieliby zbudować interesujące ich urządzenia. To są moje spostrzeżenia. Zapewne Kolega zauważył, że projekty kolegów są oszczędniejsze. A posty? W większości mało konkretne. Czasem przykład więcej pomoże niż tyrada słów. A tych brakuje. Co do publikacji. Publikować jak najwięcej. Publikować te proste, i te złożone projekty. Namawiać do publikacji i zachęcać. Ale czy ciągła krytyka przedstawianych projektów albo wytykanie braku dostatecznej wiedzy, wywody, polemiki odbiegające od meritum zachęci do publikowani projektów? Podoba mi się podejście Kolegi mirrek36. Bez górnolotnych słów wyjaśnia problem tak długo, aż zostanie rozwiązany. Takich oto mentorów nam trzeba oraz sposobu na tych, którzy chcieliby zarobić na nie swoich pomysłach, a zyskamy wszyscy.

• #29 11 Kwi 2016 16:28
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Oxiden17 napisał:
    Ale czy ciągła krytyka przedstawianych projektów albo wytykanie braku dostatecznej wiedzy, wywody, polemiki odbiegające od meritum zachęci do publikowani projektów?

To jest cena jaka trzeba ponieść gdy się decydujesz upublicznić konstrukcje, krytyka nie jest po to by komuś dołożyć ale by podzielić się tym ze istnieje pole do ulepszeń.
    Szanuje każdego konstruktora zwłaszcza tych którzy maja odwagę by pokazywać swoje konstrukcje publicznie - jeśli pisze o czymś ze można to było zrobić inaczej lub lepiej nie oznacza ze chce komuś personalnie dołożyć.

Co do wiedzy - wybacz ale mam wrażenie ze wszyscy jacyś przewrażliwieni są - nie oczekuj ze będę kogoś chwalił kiedy widzę druciarstwo bez pojęcia a próby pytań o wyniki pomiarowe zbywane są stwierdzeniami w stylu: pomiary są dla frajerów a prawdziwi konstruktorzy to napięcie językiem sprawdzają.

Z mojej strony to ostatnia wypowiedz w wątku - ścierałem się nieraz z kolega Freddy ale w pełni rozumiem jego zastrzeżenia i myślę ze jedynym sposobem rozwiązania problemu jest utworzenie oddzielnej klasy urządzeń - konstrukcje autorskie gdzie można sobie wkleić rendery czy rzeczywiste zdjęcia, wrzucić jakiś prosty opis funkcji ale nie dzielić się żadnymi detalami - od Gulsona zależy czy będzie pobierał opłaty za takie prezentacje reklamowe czy nie.

Ja zaś deklaruje ze jeśli zdecyduje się na publikacje moich konstrukcji to będą one DIY i tyle w temacie.

• #30 11 Kwi 2016 19:06
    sstasinek
    Poziom 12  

Oxiden17 napisał:
    Do niektórych Kolegów nie dociera, że nie sugerowałem się opisem Kolegi Grylewicza.

Nie wiem do kogo to był przytyk jeśli do mnie zupełnie niepotrzebnie. Widząc brak opisu detali płytki którą mam i znam, zalinkowałem opis coby złagodzić niepotrzebną aferę. Zaspokoić ciekawość tych którzy chcieli by konkretów na temat schematu... wuala jest i schemat jak na dłoni.

Aczkolwiek, brakuje softu(albo coś przeoczyłem) wogóle opis w stylu facebooka - podziel się ze znajomymi że coś zrobiłeś. Idea że płytkę z dekodera można wykorzystać no super.. Sądzę część ludzi dzieli się plikami na elektrodzie po to żeby dostawać elektrodowe punkty i móc pobierać inne projekty innych ludzi. Ot cała filozofia systemu. Zgłoszenie afery jest całkiem słuszne, chociaż afera niepotrzebnie rozdmuchana. Szkoda czasu na nie opis sterownika który niewiele wnosi do tematu zgrzewarek do opisu płytek dekoderów tyle co nic. Tyle tylko że można.. no fajnie..

Cytat:
    Każdemu wiadomym jest, że sprawne moduły z"odzysku" są albo bardzo tanie, albo darmowe.

U mnie prawie* powstał z niej darmowy zegarek do skutera.. właściwie to był pierwszy projekt na AVR od wieeelu wieelu lat. Posłużyła jako rozprostowanie kości przed zakupem uniwersalki i odgrzebaniem zapomnianej na lata wytrawiarki, lutownicy, programatora i cześci z garażu. Było to więcej warte w walucie pt. chęć i radość niż pieniądze. Zegarek w sensie odliczania, wyświetlania i ustawiania godziny działa można by go przerobić na minutnik do jajek ale jest mi w sumie bezużyteczny. Kodem mogę się "pochwalić" w kolejnej edycji posta ;) Niestety ale w IAR Embedded.

Tyle że mój zegarek nawet nie jest półproduktem a płytka nie była tania - nie wiedziałem że dekodery są na dożywotniej gwarancji - wydawało sie że 7lat po czym sie spalił to takie jego "przeznaczenie" Gdy się dowiedziałem o gwarancji w salonie był rozebrany drobny mak. Bez kwarca i płytki RTC zegarek ma niepewność kilka minut na dobę. Miał mieć heh.. podtrzymanie z akumulatora skutera(wyłącza wyświetlacz po zwarciu pinu), Miał pamiętać ostatnią godzinę w EEPROMIe, miał mieć funkcje stopera byle bym jadąc wiedział ile minut jade. (to by działało bez rtc) Miał odświeżać godzinę w miare możliwości z DCF77. Docelowo bez przycisków i tak natrafiłem na elektrodzie w zegar na diodach programowalnych i przeróżne bezużyteczne schematy DCF77. Co ciekawe wykorzystujące gotowy moduł z zegara analogowego.

W samochodzie mam zegar z gps i jednocześnie program do odblokowania tej nawigacji (autorski na Windows CE) O zegarze do skutera zapomniałem bo płytka w sumie nie mieściła mi się za przednią owiewkę licznika, a jeszcze obudowa a jeszcze okablowanie i trzeba troche gimnastyki żeby zdjąć plastiki. Gdyby zechcieć ją kupić w formie dekodera nie warto - za drogo wychodzi. Tak czy owak w dyskusji nie chodzi chyba o problem co więcej warte płytka z odzysku czy opis nowej płytki ale o szczegóły przydatne informacje nie samo napisanie.. a ja miałem dzisiaj grila, patrzcie jaka smaczna kiełbaska! Co by z tego miało wynikać?