Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Euroster, Termet - Kocioł Co- Regulator pokojowy i elektrozawór

wierzba123 07 Kwi 2016 06:35 2553 22
  • #1 07 Kwi 2016 06:35
    wierzba123
    Poziom 16  

Witam. Posiadam kocioł Termet MiniMax starszy model aktualnie współpracuje z regulatorem Pokojowym Euroster 2006. Do zestawu dołączyłem elektrozawór 2N20 3/4 NC, ponieważ mam dwa obiegi ogrzewania i on mi odcina jeden.
    Podłączyłem tak jak na schemacie i wszystko działa, ale czy to jest dobre podłączenie elektryczne i czy Euroster może sterować bezpośrednio tyloma urządzeniami piec i elektrozawór ? Z regulatora mam wypuszczony kabel domofonowy 0.5mm czy nie jest za cienki ?

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Kwi 2016 18:12
    dobroslaw
    Poziom 20  

Puść przez przekaznik 2 parowy na 230, bo tak coś zjarasz a przez przeaznik będziesz miał oddzielone obwody. Jedną parę styków daj na zworkę od pieca, drugą zwierającą fazę na elektrozawór. Przez eurostera daj fazę na zasilanie cewki przekażnika .

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 07 Kwi 2016 19:15
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Sterownik Euroster czy tez innego typu powinien sterować siłownikiem termoelektrycznym umieszczonym na zaworze w danym pomieszczeniu. Zawsze zastanawiałem się dlaczego sterowniki umieszcza się w obwodzie pieca i nie wiem jaki to ma związek z ekonomicznym ogrzewaniem pomieszczeń.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 07 Kwi 2016 19:45
    dement
    Poziom 12  

Nie widzę najmniejszego sensu dokładania siłownika do tego układu. (z jednym termostatem)

0
  • #5 07 Kwi 2016 21:56
    wierzba123
    Poziom 16  

Piec obsługuje dwa mieszkania dwa niezależne obiegi. Pokazana wersja jest na jedno mieszkanie drugie ma swój termostat i elektrozawór. Dzisiaj posprawdzałem wszystko i sprawa wygląda tak, że po zwarciu styków przez Euroster w kablach płynie ok 17V czyli takim napięciem jest sterowany kocioł. Nie może być połączone tak jak narysowałem. Wstawię przekaźnik elektromagnetyczny i przez niego będę sterował elektrozaworem. Posiadam na stanie PEM-02/012 Zamel. Czy jego cewka wytrzyma zasilanie 17V ?

0
  • Pomocny post
    #6 07 Kwi 2016 22:12
    dobroslaw
    Poziom 20  

Jeśli masz na obiegach elektrozawory i jeden piec to po wyłączeniu termostatów ,zamkną się elektrozawory nie będzie przepływu przez piec a pompa nadal pewno będzie na wybiegu ,rozwalisz pompę albo przegrzejesz piec, bez sensu .Jak wygląda instalacja? ,nie lepiej było by dać małe sprzęgło hydrauliczne, a za sprzęgłem 2 pompy zamiast zaworów na każdy obwód, piec byłby zabezpieczony i miałbyś sterowane oddzielnie 2 obwody, oczywiście potrzebne wtedy 2 przekaźniki każdy sterujący jedną pompę, a drugi styk oba jako zworka na termostacie kotła.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Kwi 2016 22:38
    dement
    Poziom 12  

Cytat:
    w kablach płynie ok 17V

To jest napięcie a płynąć może prąd określany w Amperach. Schemat trzeba narysować z uwzględnieniem dwóch obiegów.
    Jak jest rozwiązane podłączenie pierwszego termostatu?

0
  • #8 15 Kwi 2016 07:26
    wierzba123
    Poziom 16  

Zrobiłem taki układ jak na obrazku. Jeśli termostat pokojowy jest wyłączony to w złączce od kotła na stykach + i R jest napięcie 17v w momencie załączenia termostatu to napięcie pojawia sie na - i R jest masą.
    Tam podłączyłem przekaźnik z podtrzymaniem po zaniku, ponieważ pompa po wyłączeniu pieca chodzi przez 3min. Wszystko fajnie działa na jednym termostacie i elektro zaworze.
    Mam tylko problem jak odseparować dwa termostaty od siebie. Bo teraz nie mam oddzielonych obiegów od siebie jeden termostat załącza dwa EZ a ma być to podzielone jeden termostat jeden EZ. Zrobiłem to na EZ i przekaźniku ponieważ miałem to za flachę więc w tą stronę poszedłem.

0
  • Pomocny post
    #9 16 Kwi 2016 09:58
    dement
    Poziom 12  

Żaden ze mnie elektryk ale pozwoliłem sobie coś nakreślać.
    Wydaje mi się że bez przekaźników z linku się nie obejdzie.
    Nie wiem czy zastosować 12v czy 24v i na czym polega różnica w sterowaniu plusem a masą (Opis techniczny przekaźnika PDF)
    Napewno warunkiem jest DC na sygnale z kotła.
    http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?p144,przekaznik-czasowy-wydluzajacy-3srm600

Bardzo proszę kogoś o weryfikację moich "wypocin" bo nie chciałbym żeby autor wątku coś przeze mnie popalił.

0
  • Pomocny post
    #10 16 Kwi 2016 14:02
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

wierzba123 napisał:
    Witam. Posiadam kocioł Termet MiniMax starszy model aktualnie współpracuje z regulatorem Pokojowym Euroster 2006. Do zestawu dołączyłem elektrozawór 2N20 3/4 NC, ponieważ mam dwa obiegi ogrzewania i on mi odcina jeden.
    Podłączyłem tak jak na schemacie i wszystko działa, ale czy to jest dobre podłączenie elektryczne i czy Euroster może sterować bezpośrednio tyloma urządzeniami piec i elektrozawór ? Z regulatora mam wypuszczony kabel domofonowy 0.5mm czy nie jest za cienki ?

Jaki masz dokładnie typ kotła ?
    Opisanym przewodem nie możesz puszczać napięcia 230V
    Przy tym schemacie zapotrzebowanie na ciepło z dowolnego sterownika będzie uruchamiało kocioł, brak zapotrzebowania - blokuje prace kotła, także nie martwisz się o brak przepływu. kocioł jest także odseparowany od innych źródeł napięcia.

0
  • Pomocny post
    #11 16 Kwi 2016 14:18
    dobroslaw
    Poziom 20  

To sterowanie jak najbardziej ok przy sprzęgle i oddzielnych pompach na obwody, tu mamy siłowniki bez sprzęgła. Wtedy przy zamknięciu termostatu będą zamknięte siłowniki tym samym brak przepływu przez piec przy wybiegu pompy. Trzeba by było dorzucić jakieś czasówki opóźniające na siłowniki na kilka minut po wyłączeniu termostatów

0
  • Pomocny post
    #12 16 Kwi 2016 14:26
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

dobroslaw napisał:
    To sterowanie jak najbardziej ok przy sprzęgle i oddzielnych pompach na obwody, tu mamy siłowniki bez sprzęgła. Wtedy przy zamknięciu termostatu będą zamknięte siłowniki tym samym brak przepływu przez piec przy wybiegu pompy. Trzeba by było dorzucić jakieś czasówki opóźniające na siłowniki na kilka minut po wyłączeniu termostatów

Trzeba założyć najgorszą sytuację - jeden obieg jest już zamknięty, pracuje tylko drugi, temperatura zostaje osiągnięta - wyłącza sterownik, w ciągu 2, 3 minut nastąpi całkowite zamknięcie siłownika - mniej więcej w tym czasie (3 minuty) wyłączy się także pompa na kotle - nie ma przeciwskazań, żeby tak to pracowało.

0
  • Pomocny post
    #13 16 Kwi 2016 14:32
    dement
    Poziom 12  

Cytat:
    brak zapotrzebowania - blokuje prace kotła, także nie martwisz się o brak przepływu

Wybieg pompy 2-3 min. po wyłączeniu kotła ma za zadanie wychłodzenie wymiennika.
    (konieczna konieczność)

0
  • Pomocny post
    #14 16 Kwi 2016 14:39
    dobroslaw
    Poziom 20  

Tak tylko że siłownik zamyka się ale i otwiera 2-3 minuty , to wtedy mamy brak przepływu przy starcie pieca, no chyba że to zwykły elektrozawór otwiera się od razu i zamyka też brak przepływu po wybiegu pompy. Z tego co było napisane wcześniej o "przekaźniku z podtrzymaniem zaniku" wnioskuje że to 2 wariant więc czasówka na elektrozawór niestety wymagana

0
  • Pomocny post
    #15 16 Kwi 2016 14:59
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Kolego wierzba123 - możesz to sprawdzić na "żywym organizmie" - rozgrzej kocioł, niech popracuje przy np. 60stopniach - zamknij siłowniki ręcznie (jeżeli działają przy podaniu zasilania - po prostu je odłącz od prądu) w tym samym czasie rozłącz sterowanie kotła, żeby wyłączył palnik - zobacz co się będzie działo z temp. na kotle.

Dodano po 10 [minuty]:

dobroslaw napisał:
    Tak tylko że siłownik zamyka się ale i otwiera 2-3 minuty , to wtedy mamy brak przepływu przy starcie pieca, no chyba że to zwykły elektrozawór otwiera się od razu i zamyka też brak przepływu po wybiegu pompy. Z tego co było napisane wcześniej o "przekaźniku z podtrzymaniem zaniku" wnioskuje że to 2 wariant więc czasówka na elektrozawór niestety wymagana

Owszem - tutaj jest większy problem, jednak można to także sprawdzić - jeżeli kocioł na swoim termostacie nie jest wyżyłowany dojdzie do temp. zadanej i się wyłączy, nie powinien przekroczyć zakresu ogranicznika temp. - ale trzeba to sprawdzić.

0
  • #16 17 Kwi 2016 20:07
    wierzba123
    Poziom 16  

Piec model GCO-DP-13-10-13/21. Tak jak pisałem wyżej wszystko działa na napięciu 17v. Problem z działaniem pompy przez 3min po wyłączeniu kotła rozwiązałem przekaźnikiem z podtrzymaniem po zaniku zasilani.
    Wszystko działa idealnie ale na jednym termostacie.
    Z dwoma jest problem taki, że jak jeden się załączy to otwierają się dwa elektrozawory dlatego prosiłem o jakąś poradę jak odseparować te dwa elektrozawory.
    Ktoś wspominał o opóźnieniu w załączeniu EZ te są specjalne do wody i ich czas otwarci i zamknięcia to jakieś tam części sekundy, czyli działają od razu po podaniu 230v.

0
  • #17 17 Kwi 2016 20:39
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Tak jak napisałem w poście 15-stym - spróbuj zobaczyć co się dzieje na opisanym sposobie.
    Jeżeli nie będzie żadnych problemów - wtedy zastosuj schemat z postu 10-tego, tam masz niezależne sterowanie dwoma obiegami.

0
  • #18 17 Kwi 2016 21:08
    wierzba123
    Poziom 16  

Ok zrobię tak jak na schemacie i dam znać co wyszło. Jeszcze jedno pytanie na tym schemacie przez sterownik będzie szło 230v czy kabel domofonowy 0,5mm taki mam podciągnięty pod sterownik wytrzyma 230v ?

0
  • #19 17 Kwi 2016 22:10
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Na początek bez żadnego przerabiania spróbuj zrobić tylko to co pisałem wyżej, jeżeli elektrozawory reagują natychmiastowo, sytuacja się odwróci, nie będzie problemu przy starcie kotła, musisz zobaczyć co się będzie działo przy zamknięciu ostatniego elektrozaworu.

0
  • #20 18 Kwi 2016 20:12
    dobroslaw
    Poziom 20  

Tu schemat z czasówkami ,zasada taka. Po zadaniu sygnału przez termostat następuje załączenie przekaźnika i zwarcie jednej pary styków na piec i drugiej pary zadającej napięcie na czasówkę(nie pomyl i nie daj fazy na piec :), czasówka zwiera styki i podaje napięcie na cewkę elektrozaworu. Po wyłączeniu termostatu zanik sygnału na piec i wyłączenie czasówki, ale styki na elektrozawór zostają zamknięte przez ustawiony czas. Kabel do termostatu czyli skrętka wytrzyma nieduże obciążenie bo zasili tylko przekaźnik jeśli połączysz
    2 X po 4 przewody.
    Czasówkę PCU-504 ustawiasz na A
    Funkcje:
    A-PODTRZYMANIE
    Po włączeniu zasilania przekaźnika następuje załączenie styków (pozycja 5-4/8-7). Po zaniku napięcia zasilania załączenie styków podtrzymywane jest przez nastawiony czas. Po zadanym czasie styki zostaną rozłączone (pozycja 5-6/8-9).
    http://www.fif.com.pl/produkt/36/2046

0
  • #21 19 Kwi 2016 06:20
    wierzba123
    Poziom 16  

dobroslaw możesz polecić jakiś przekaźnik do tego układu chcę wszystko wpakować do skrzynki na szynę.

0
  • #22 19 Kwi 2016 07:18
    dobroslaw
    Poziom 20  

Jaki kolwiek z podstawką oddzielnie na szynę 2 parowy choć dobrze mieć parę w zapasie jak będziesz coś przerabiać więc możesz brać 3-4 parowy jak dorzucisz zabieczenie dodatkowo B 6lub10 będziesz mieć od razu przełącznik lato-zima.

0
  • #23 19 Kwi 2016 08:01
    wierzba123
    Poziom 16  

Zrobiłem według schematu dobrosława i działało idealnie. Niestety po paru dniach padł jeden przekaźnik PCU- 504 Uni. Styki były cały czas zwarte mimo tego, że nie był on załączony przez pierwszy zwykły przekaźnik. Następnie wysypał się drugi PCU-504. Przekaźniki zamawiałem nowe wysłałem na gwarancje. Po powrocie podłączyłem sprawdziłem czy działa i było ok. Minęło parę tygodni idę sprawdzić czy wszystko ok i znów jeden z przekaźników ma zwarte styki i elektrozawór jest włączony. Dziwne bo PCU jest wysterowywany innym przekaźnikiem i gdyby coś było nie tak to ten pierwszy by padł ? Czy te przekaźniki są takie awaryjne ?

0