Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odpowiednia antena do odbioru radia FM 102MHz.

kamilenski 07 Apr 2016 09:12 2646 14
 • #1
  kamilenski
  Level 13  
  Mam kiepski odbiór radia fm. Troche polepszył się po podłączeniu kabelka o długości 70 cm.
  Nie mam możliwości zamocowania niczego na dachu.

  I teraz pytanie. Czy anteny aktywne są lepsze niż n.p. dipol z kabla zamocowany na ścianie?

  Co uważacie. Jak mogę poprawić odbiór?
 • #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jakość przyjęcia rozgłośni na pokojową antenę znacznie zależy od materiału, z którego jest zbudowany dom. Co najmniej, spróbuj wynieść antenę za okno. Użycie aktywnej anteny może polepszyć jakość przyjęcia, lecz tylko w takim razie, kiedy poziom sygnału przekracza poziom własnych szumów wzmacniacza . Użycie dipola może polepszyć poziom sygnału na wejściu radioodbiornika, lecz tylko przy uzgodnieniu jego oporu z wejściowym oporem glowicy UKF. Lecz należy mieć na myśli że dipol ma skierowane działanie i jego należy orientować na nadajnik.
 • #3
  kamilenski
  Level 13  
  Aha. Dzięki.
 • #4
  kotuniunia
  Level 29  
  Zależy gdzie na 102 w Krk. masz Polskie radio pr. 2 nadawany w pol pionowej ,z Krzemionek . Ten drut powinien być w pionie, dipol też. Lepszy byłby dipol. NIe stosuj w Krakowie anten aktywnych, więcej szumów i zakłóceń będziesz miał .Na 101,6 masz 60kW radio Kraków i jak masz radioodbiornik o niskiej selektywności to szumy pewne na 102 Mhz.
 • #5
  Andrzej L.
  Level 31  
  Na czym w ogóle odbierasz? Co to za model radia? Dla prostego radia dobra antena w obecności silnych sygnałów pobliskich nadajników to zabójstwo i często zamiast poprawić to pogorszy.
  Nawet mosfetowa głowica ma problem w Krakowie przy pracy z dipolem bez tłumika, który to tłumik przytnie mocne nadajniki z Chorągwicy, przez które Krzemionki mają problem się przecisnąć, bo głowica zatkana i mocne stacje zaszumiają te słabsze - mieszacz głowicy przesterowany i produkuje pełno śmieci na wyjściu. Generalnie przydziałem częstotliwości na ukf w Polsce zajmuje się jakiś wydział rolnictwa a nie miłośnicy eteru. Jeden stoi na drugim, chrypią sobie wzajemnie rozwalonymi dewiacjami, wyścigi na max dewiację do granic bólu i jak tu potem człowiek ma to odebrać, skoro wąski tor p.cz. celem uzyskania dużej selektywności zaczyna chrypać.
 • #6
  kamilenski
  Level 13  
  Witam.
  Radiem jest zestaw kina domowego HS350 (Harman Kardon).
  Wczoraj zrobiłem prosty dipol z koncentryka i dwóch kabelków po 72 cm każdy i przymocowałem taśmą bezpośrednio do ściany.
  Jest dużo lepiej ale nie perfekt.
  Ciekawe że przestawienie "anteny" o 10 cm zmienia jakość odbioru.

  Nie mieszkam w Polsce...
  Najbliższy nadajnik jest 25 km od nas. Drugi 45 km.
  Dom z papieru... Szkielet drewniany, izolacja wata szklanna 25cm fasada deski w środku płyty gipsowo-kartonowe.
 • #7
  kotuniunia
  Level 29  
  No to jak nie mieszkasz w Polsce , to co tam w Szwecji odbierasz , o tym nie wiemy .Trzeba sobie poszukac inf. w necie co i jak można tam odbierać. Przestawienie anteny o 10cm bedzie skutkowało ze względu na propagację fal elektromagnetycznych, wiec przestawiająć ją nalezy szukać optymalnego odbioru.
 • #8
  kamilenski
  Level 13  
  Co, to wiem. Jak, to gorzej. Choć teraz jest zdecydowanie lepiej.

  Zastanawiam się czy warto zaryzykować i kupić aktywną antene.
 • #9
  kotuniunia
  Level 29  
  W takim wypadku zawsze można.Ale lepsza jest pasywna wieloelementowa skierowana na interesujący nas nadajnik.
 • #10
  kamilenski
  Level 13  
  Ciekawostka.

  Z anteną poziomo odbieram część kanałów ok. Ze stojącą inne ok a te pierwsze słabo.
 • #11
  000andrzej
  Level 37  
  Co w tym ciekawego> Jedne nadajniki nadają w polaryzacji poziomej, inne w pionowej. Jeśli masz dipol to musi być odpowiednio skierowany. Przy antenach typu dipol, należy dobrać odpowiednią długości anteny do danej częstotliwości. Również płaszczyzna dipolu powinna być ustawiona w ten sposób, aby kierunek fali był normalną do tej płaszczyzny. Pytasz się o pokojową antenę aktywną - tego nikt nie wie, czy się sprawdzi, czy nie. Według mnie powinno się udać, ale i tak będziesz musiał "szukać" najlepszego sygnału. . Metodą prób i błędów możesz gdzieś wypożyczyć antenę i sprawdzić.
  Ewentualnie pozostaje serwis, gdzie sprawdzą sygnał i dobiorą odpowiednią antenę.
 • #12
  Andrzej L.
  Level 31  
  Aktywną bym sobie odpuścił. Nie wiem ile jest warta głowica ukf w twoim sprzęcie, schematu nie widzę. Przy dobrej głowicy aktywna antena tylko powoduje większy śmietnik w paśmie niż korzyść. Jak wysoko masz tą antenę umieszczoną?
  To jest parterowy domek? Na dobrej głowicy i dipolu prostym w odbiorze gdy stacja nadawała z odległości ~140km z mocą ~5kW z wysokiej góry nie było najmniejszych problemów z odbiorem.
  Zrobiłbym próbę odsunięcia dipola od ściany, bo mam wątpliwości czy są tam same dechy i że nie ma tam grama metalu w szkielecie domu, który zdecydowanie rozstraja tą antenę. W przypadku ścian murowanych odsunięcie dipola o 0,5m (względem przyklejonego do ściany) od ściany dawało piorunujący efekt. Chcesz odbierać obie stacje? Nadają one z różnych kierunków? Te stacje to są najbliższe nadajniki? Nic w pobliżu innego nie co może ewentualnie pogarszać odbiór dalszych stacji?
  Czy ustaliłeś polaryzację z jaką nadają obie stacje? Najpierw bym się skupił na jednej stacji. Bo może się okazać, że jak obie nadają w poziomie z kierunków np. przesuniętych o 90stopni (jedna na południu, druga na wschodzie) to nie ma mowy o dobrym odbiorze obu na jednym dipolu prostym.
 • #13
  kamilenski
  Level 13  
  Antene dipol własnej roboty podwiesiłem pod szafką pod sprzętem właśnie w pewnej odległości od ściany!
  I jest stosunkowo ok. Wreszcie...
 • #14
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Koledzy nie piszcie tak, bo się chłopaczyna całkiem pogubił.

  Ogromnym problemem okazuje się bezpośrednie sąsiedztwo anteny radiowej i wszelkich źródeł oszczędności energii typu laptopy telewizory zasilacze LEDy itp.

  Sposób na podwieszenie do kabla koncentrycznego kawałka przewodu o długości ok. 1,4m - wynikającej ze 100MHz.

  http://sq9jdo.com.pl/Kurs%20krotkofalarski/4/z_06.html

  Na dole strony po lewej .

  Pod warunkiem, że takie warunki mogą zostać spełnione, to antenka będzie skuteczna.

  - radio z dedykowanym wejściem 75Ω nie jest nie czułe
  - w pobliżu anteny nie ma zakłóceń
  - tak podwieszony dipol znajduje się możliwie wysoko w oddali od metalowych elementów
  - kabel koncentryczny możliwie NOWY oraz (co niesamowicie ważne) odporny na zakłócenia - najlepszy jest tzw. "satelitarny".

  Na porównanie w samochodzie odbiór śladowy, ale już taka sobie prowizora podwieszona na strychu w 80% łapie RDS - VOX FM Lublin 1kW odległość 60km.
 • #15
  kotuniunia
  Level 29  
  kamilenski wrote:
  I jest stosunkowo ok

  Jak odpowiada to już nie kombinuj