Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki piec dwufunkcyjny: Mini Term Elegance czy Baxi Duo Tec

Ada100 07 Apr 2016 12:10 1830 10
 • #1
  Ada100
  Level 2  
  Witam,
  Jestem w trakcie remontu mieszkania w kamienicy pow.38m2. W projekcie, który złożyłam w Urzędzie Miasta aby uzyskać pozwolenie na budowę, jest wskazany piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania typ MCR 3 plus -24 kW. Wszystko ładnie, pięknie, wszystkie pozwolenia, zgody ( wspólnota, kominiarz, warunki z gazowni), trochę to trwało ale nareszcie, pomyślałam tylko kupić piec bo tego jest od groma. Instalator polecił mi piec Brotje Energy Top 24, ok.niech będzie, nie znam się, ufam że dobrze wybrał. Sprawdziłam czy może współpracować z wysokim kominem. Ja mam komin 12,5mb, w łazience 2 kolanka i 1,5 mb rury poziomej czyli razem do odprowadzenia spalin ca 15mb. Do szachtu ma być włożona rura 80 na wyrzut spalin a powietrze do pieca z tegoż szachtu, nie ma możliwości na wyprowadzenie rury poziomo przez scianę ze względu na frontową elewacje. I zaczęły się schody. Brotje max."pociagnie" 12mb, piece z zamknięta komorą spalania wycofane z rynku, pozostały do wyboru kondensacyjne ( mieszkanie małe, pod wynajem, miało być tanio do 3000zł ).
  Na razie mam takie propozycje i proszę o poradę, który piec wybrać:
  1. Baxi Duo Tec 20
  2. Mini Term Elegance 24/24 ( w sklepie internetowym)
  Doczytałam się na forum ( kopalnia wiedzy) i sprawdziłam w Termecie, że piec Mini Term Elegance może współpracować z kominem do 25mb. Polecany Baxi ma ponoć wadę, że "pipa" co kilka sekund bo cały czas pracuje. Poza tym dowiedziałam się, że przy piecu kondensacyjnym muszę dać większe grzejniki. Zgodnie z projektem aby uzyskać moc grzejnika 1385W już mają wymiar 50x120cm i większe pod okno nie wejdą. Z tego też względu wolałabym piec turbo.
  Wiem, że piece przewymiarowane do takiego małego mieszkania ale co zrobić jak nie na wyboru.
  Proszę o ew. inne sugestie, najważniejszym kryterium jest ten wysoki komin, niewygórowana cena i mała awaryjność pieca.
  Cały czas skupiam sie na piecach turbo ale nie wiem czy mogę taki zamontować bo w projekcie jest kondensacyjny? We wniosku o pozwolenie na budowę jest opis: remont instalacji gazu, bo poprzednio był piec jednofunkcyjny.
  Proszę o pomoc, jestem w wielkiej rozterce.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  24kW to na ciepłą wodę dobra moc, jeśli jest dwufunkcyjny (czyli bez zasobnika), natomiast na ogrzewanie to bardzo dużo, zwłaszcza na tak małe mieszkanie. Ciekaw jestem, jaką ma minimalną moc, gdyż przy tym metrażu mogą być okresy, że zapotrzebowanie na ciepło będzie na poziomie ... 1kW lub nawet mniej (marzec czy listopad). Co do mocy grzejników, to wcale nie jest konieczne dawanie większych do kondensacyjnego, ponieważ liczy się jedynie temperatura powrotu (by nastąpiła kondensacja), czyli gdy temperatura powrotu nie powinna przekraczać 50 stopni (by kocioł dobrze kondensował), to temperatura zasilania wtedy może wynosić nawet 70 stopni (a to już są naprawdę gorące grzejniki - trzymając dłużej można się oparzyć). Poza tym, napewno znajdzie się jakiś grzejnik o nawet większej mocy a odpowiednich wymiarach - trzeba rozejrzeć się np. za 3-płytowymi (3 równoległe panele) a zwłaszcza za takimi, które mają pomiędzy płytami radiatory (wtedy jest większa moc). W ogóle to czy w tym przypadku (małe mieszkanie) ma sens zakładać kocioł gazowy? Czy nie ma możliwości ogrzewania z sieci miejskiej (ma pewne wady, np. narzucanie ogrzewania w kwietniu, czesto maju...)?
 • #3
  Ada100
  Level 2  
  Dziekuję za odpowiedż.
  Jeszcze raz poddałam analizie piece i chyba zrezygnuję z kondensata. Przemawia za tym obsługa wysokiego komina przez Termet, no i cena. Teraz muszę tylko zdecydować z jaką mocą wybrać piec Termetu, oba z zamkniętą komorą spalania, dwufunkcyjne, mieszkanie 38 m2, w miarę ciepłe, mimo że kamienica, do "obsługi" umywalka, natrysk przy piecu w łazience ( łazienka 3 m2) i zlewozmywak w aneksie kuchennym, trochę oddalonym od pieca ok. 4,5m:
  1. Mini Term Elegance Turbo - moc 7-21 kW
  2. Mini Term Elegance Turbo - moc 7-24 kW
  Pozdrawiam

  Dodano po 7 [minuty]:

  A, jeżeli chodzi o ogrzewanie miejskie, to nie ma na razie możliwości.Mieszkanie było ogrzewane przez poprzednich włascicieli elektrycznie. Jakoś tak zdecydowałam na grzanie gazem, zapłaciłam za projekt i już tak poszło. Chociaż jak zaczęły sie pietrzyć formalności, to miałam ochotę zrezygnować.
 • #4
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Kocioł zawsze będzie 'taktował", gdyż 7kW to za dużo na ogrzanie tak małego mieszkania, nawet przy 20-stopniowym mrozie z zawiejami. Co innego ciepła woda, gdyż w zimie komfort korzystania z wanny wymaga mocy ok. 20kW (jak duża wanna, nawet 22-24kW).
 • #5
  dobroslaw

  Level 22  
  Po co rezygnować z kondensata, jak już wstawiać to coś oszczędnego i na pewno kondensat. Pamiętaj ,że od tego roku dzięki unii producenci muszą produkować tylko kondensaty więc klasyczne piecyki będzie można kupować tylko do wyczerpania zapasów to samo z częściami, będą drożeć i będzie ich coraz mniej.
  Najpierw popatrz jaki masz sewis w okolicy. Co do piecyków które opisałeś wypowiem się tylko na temat De Dietricha. Mcr 3 z którego zrezygnowałeś bardzo dobry piec zwłaszcza wymiennik ale mocowo troszeczkę za duży 6,1-24,8 kw. Natomiast Duo Tec 3,4-19,4 kw, części w porównaniu do poprzednich modeli naprawdę tanie, słabszy wymiennik(taki jak w mcr 2) ale przy tak małym mieszkaniu i pojemności wodnej instalacji ryzyko zakamieniania nikłe, co do wytrzymałości ogólnej to wciąż świeża konstrukcja ale zapowiada się dobrze, jako tani kondensat.
 • #6
  bro2004
  Level 29  
  Quote:
  to samo z częściami, będą drożeć i będzie ich coraz mniej

  nie jest to prawdą.
  Kocioł z zamkniętą komorą spalania nie wiele różni się budową od tego z otwartą komorą spalania. Tym samym części są dostępne i nikt nie planuje ich końca sprzedaży.
 • #8
  bro2004
  Level 29  
  Kotły z otwartą komorą dalej są w sprzedaży i dalej będą. Oczywiście do montażu w odpowiednich systemach kominowych i z pompą elektroniczną.
 • #9
  Ada100
  Level 2  
  Witam,
  może mi Ktoś doradzić bo już zdecydowałam, że piec Mini Term turbo ale z jaką mocą 21 czy 24 kW?
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #10
  bro2004
  Level 29  
  Kocioł z mocą 21kW produkowany jest by można było spaliny przez ścianę wyrzucić.
  Jaki nie weźmiesz to zawsze można z 21na24 zmienić i odwrotnie. Nie wiem, czy jeszcze gdzieś 21 znajdziesz w PL.
 • #11
  Ada100
  Level 2  
  Właśnie znalazłam i 21 i 24. Spaliny odprowadzane będą rurą umieszczoną w szachcie, którym doprowadzane jest powietrze.