Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RF2C-160/062 K117 - Sterowanie silnika AC dmuchawy

Arbiter 07 Kwi 2016 22:52 1059 5
  • #1 07 Kwi 2016 22:52
    Arbiter
    Poziom 13  

Posiadam taki silnik AC 230V
    http://www.mplusm.com.pl/k117.html

W jaki sposób dobrze będę mógł sterować jego obrotami? Z tego co wiem tani i prosty regulator obrotowy (tyrystorowy) sprawdzi się w zakresie 50-100% obrotów. A przy 10% obrotów będzie silnik hałasował.

Czy potrzebuje falownika czyli tzw VFD? Widze ze to drogie sprzęty.

Mam wentylator o wydajności 600m3 a będę chiał wykorzystywać go np na 100m3, czy to znaczy że prędkość obrotową będę musiał obniżyć z nominalnej do 1/6?

0 5
  • #2 07 Kwi 2016 23:44
    shadow4601243
    Poziom 22  

Musisz pamiętać, że obroty wentylatora nie są funkcją liniową ustawionego zakresu pracy tyrystora, a wydajność nie jest funkcją liniową obrotów.

0
  • #3 08 Kwi 2016 00:23
    Arbiter
    Poziom 13  

W międzyczacsie poczytałem i dowiedziałem się że mimo silnika bezszczotkowego mozna go regulować regulatorami tyrystorowymi. Obecnie zastanawiam sie czy kupowac "regulator obrotów dmuchawy" za 50 czy to samo zapewni sciemniacz za 15zł

Dodano po 2 [minuty]:

Doczytałem też że dobre są sterowniki na scalaku U2008

0
  • #4 22 Kwi 2016 23:08
    Arbiter
    Poziom 13  

Kupiłem regulator tyrystorowy. Regulować reguluje, choć to nie jest taka regulacja płynna jak silnika prądu stałego. Natomiast większym problemem niż zakres regulacji jest dźwięk silnika - buczenie przy obniżaniu obrotów. Z tego co czytałem jest to kwestia ze tego typu silniki powinno się regulować częstotliwością a nie napięciem.

Pytanie czy jeśli podłacze zamiast regulatora tyrystorowego regulator sekcyjny transformatorowy - to hałas zniknie czy również będzie buczalo?
    Jak sądzę, hałas ten powoduje też grzanie silnika, niepotrzebne zużycie prądu oraz niszczenie silnika

0
  • #5 24 Kwi 2016 08:08
    tolo2
    Poziom 18  

Czy ten silnik posiada kondensator,przeważnie są to silniki trójfazowe 3×220v zasilane z jednej fazy z kondensatorem rozruchowym i takie silniki kiepsko regulują się regulatorem tyrystorowym,szczególnie w zakresie małych obrotów.

0
  • #6 25 Kwi 2016 20:49
    Arbiter
    Poziom 13  

tak z kondensatorem. Z silnika wychodzą 4 przewody z czego jeden to przewód ochronny. Kondensator jest podłączony do 2 przewodów z silnika.

Ale problem regulacji rozwiązałem bez falownika więc napiszę jak: Ten regulator który źle działał (nie polecam) to REGULATOR obrotów VENTS RS-1-300 za około 120zł (castorama). Ten regulator jest o tyle fajny że jest ładnie wykonany, łatwo go zamocować w puszcze, jest to produkt fabryczny. Posiada tylko podłączenie 2 kabelków - zakłada się go w szereg. Jednocześnie zamówiłem drugi regulator firmy Vokker http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=68622&us_id=25821650 (60zł+wysyłka)

Ten regulator vokker wg instrukcji "VRP/N150" lub "VR-300 NT" to jest jakaś rzeźba domowa, wygląda na domowej roboty płytkę zamkniętą na siłę w puszcze elektrycznej. Całość się trzyma na słowo honoru, po rozłożeniu trudno to złożyć(mocowanie płytki w pouszce), amatorski produkt. Posiada 5 przyłączy - N, N, L, C(silnik) i (FR)kondensator. Brakuje też schematu połączenia w instrukcji - jest jedynie napisane: "W przypadku podłączenia wentylatora z kondensatorem, należy jedną stopką kondensatora wpiąć do toru FR."

Ponieważ nie było napisane którą stopkę, udało mi się podłączyć niewłaściwą, w efekcie zaczeło buczeć i się grzać i prawie spaliłem regulator. Podłączyłem potem odwrotnie kondensator i bingo!: regulator działa bardzo dobrze. Praktycznie nie buczy reguluje dość proporcjonalnie i w dość szerokim zakresie. W każdym razie ten regulator Vokker załatwia wszystkie moje potrzeby. Mimo że jest to produkt mechanicznie słabo dopasowany, elektrycznie działa super i nie szukam już falownika

Dodano po 2 [minuty]:

Wentylator wykorzystuję jako turbine do kominka i mimo ze ma 600m3 pod regulatorem vokker sprawdza się. Vents chyba odeslę bo nie nadaje się. Być może vents jest ok jako ściemniacz do żarówki

0
  Szukaj w 5mln produktów