Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podlogowe, rodzielacz i czujnik temperatury

08 Kwi 2016 11:19 3180 16
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. Piszę do Was bo nie do końca rozumiem działanie oraz czy mam dobrze zrobioną instalacje podłogówki.
    Zbudowana jest jak na zdjęciu: zasilanie górą, powrót dół, czujnik temp. na głowicy na zasilaniu. I tak, na początku myślałem ze jak ustawie na regulatorze załaczanie pomki przy ok. 40-45 stopniach to będzie ok, dotykając rurki zasilające były coraz cieplejsze, temp. zasilania była ok 40-45 stopni. Sasiad ma obok identyczne i mówi ze on jak włączy pompkę recznie to wtedy ogrzewa mu się podłoga, ja rozumowałem ze jak pompka się załacza to zabiera wode te ciepła i wrzuca bezpośrednio w powrót do pieca (tam też jest pompka). I do końca nie rozumeim jak to działa, czy pompka żeby nagrac podłogę musi chodzic czy jest po to jak np. ustawie na piecu temp. 70 stopni to żeby się załączyła i zabrała za gorąca wode z podłogówki żeby do podłogi nie wchodziło wieceij niż 50 . Bardzo proszę Was o pomoc i wyjaśnienie oraz wskazanie ew. braków co mógłbym jeszcze zmodernizować nie naruszając konstrukcji, głowice termostatyczne, zawory, siłowniki. Z góry bardzo dziekuje. aaa osobny rozdzielcza bez zadnych zaworów termo mam do podłogówki.
  • MetalWork
  • Poziom 32  
    Na zdjęciu jest rozdzielacz do podłogówki? A gdzie jest głowica termostatyczna?. Rura zasilająca to ta górna ale zasilanie do obwodów podłogówki już idzie z dolnej belki. Na końcu dolnej belki zamiast manometru powinien być też odpowietrznik. Narysuj schemat jak to jest połączone.
  • MetalWork
  • Poziom 9  
    dzięki za kontakt, jest tak jak narysowałem z lewej strony góra wchodzi zasilanie od pieca z pompki głównej, następnie jest przymocowany czujnik właczający / wyłączający pompę w rozdzielaczu, model w załączeniu, głowica ale niestety na wszystkich mam tylko białe kapturki plastikowe, belka górna zasilanie bo sprawdzałem ręcznie temperature , doł powrót
  • Poziom 9  
    W PIERWSZYM POSCIE NA KONCU WKRADŁ SIE BŁĄD: winno być: . aaa osobny rozdzielacz bez zadnych zaworów termostatycznych mam do GRZEJNIKÓW.
    przepraszam
  • spec od auto-elektro
    gersik napisał:
    Na zdjęciu jest rozdzielacz do podłogówki? A gdzie jest głowica termostatyczna?. Rura zasilająca to ta górna ale zasilanie do obwodów podłogówki już idzie z dolnej belki. Na końcu dolnej belki zamiast manometru powinien być też odpowietrznik. Narysuj schemat jak to jest połączone.

a po co glowica termostatyczna?
  • spec od auto-elektro
    nie
    lepiej zamiast zaworu termostatycznego lepiej zawór 3drogowy z regulacja krzywej
  • Poziom 9  
    A możecie mi powiedzieć też czy podłoga grzeje jak pompka w rozdzielacz pracuje czy nie, bo mi się wydaje że jak nie pracuje, bo wtedy na termometr na zasilaniu podnosi mi się temperatura i rurki od zasilanie zaczynają być ciepłe, a jak się włączyy pompka to temperatura spada.
  • Poziom 32  
    Temperatura na górnej belce podnosi się bo pompa przy kotle pcha ciepłą wodę do rozdzielacza. Dlatego powinien być termostat na zaworze przy rozdzielaczu a pompa od podłogówki pracować wraz z pompą w kotłowni.
  • Poziom 9  
    Dziekuje, czy mogę prosić o jakiś konkretny lub przykładowy model "termostatu-regulatora temperatury wchodzącej wody do rodzielacza" ? Bo rozumiem ze na ogrzewanie nie powinno wchodzić więcej niż ok. 40 stopni . Czyli jeśli na piecu mam 70 stopni ustawiona temperaturę wody , termostat zblokuje mi jeśli przekroczy 40 na wejściu na rozdzielacz podłogowy ? A pompka rozumiem ze na rodzielaczu powinna proacowac cały czas jeśli chce ogrzewac podłogę, nawet jeśli głowica na wejściu będzie zamknieta-przymknieta ?
  • Poziom 33  
    laserek10 napisał:
    czy mogę prosić o jakiś konkretny lub przykładowy model "termostatu-regulatora temperatury wchodzącej wody do rodzielacza"

Proszę bardzo:
    Link

laserek10 napisał:
    Bo rozumiem ze na ogrzewanie nie powinno wchodzić więcej niż ok. 40 stopni . Czyli jeśli na piecu mam 70 stopni ustawiona temperaturę wody , termostat zblokuje mi jeśli przekroczy 40 na wejściu na rozdzielacz podłogowy ?

Tak. Głowica z kapilarą jest po to żeby utrzymywać stałą temp. na zasilaniu podłogówki. Jak za gorąca, to przymyka głowicę, woda oddaje ciepło i się wychładza; jak temp. spada to głowica otwiera się dopuszczając do układu gorącą wodę.

laserek10 napisał:
    A pompka rozumiem ze na rodzielaczu powinna proacowac cały czas jeśli chce ogrzewac podłogę, nawet jeśli głowica na wejściu będzie zamknieta-przymknieta ?

Powinna pracować żeby mieszać wodę w układzie i odpowiednio się regulował zawór.

Nie wiem po co ktoś tam zastosował sterownik do pompy?
  • Poziom 9  
    Dziękuje. Te głowicę montują na zaworze , a czujnik mocuje do belki ? bo skad inaczej wziąść temerature wody jak wchodzi na rozdzielacz ?
    Ten czujnik który włacza pompke zamonotwali hydraulicy aby uruchamiał bądź nie ogrzewanie podłogwe, czyli załączał pompke. Bo co zrobić jesli nie chcemy np. przez 2 godziny grzac podłogą a chcemy nagrzac grzejnikami szybciej pomieszczenia w których nie ma podłogówki, sypialnie, pokoje dzxiecięce ?
  • Poziom 33  
    Głowicę montujesz na zaworze, a czujnik przylgowo do belki zasilającej ogrzewanie podłogowe, ponieważ na głowicy masz skalę w °C i ustawiasz na niej temp. taką jaką chcesz uzyskać do zasilania podłogi.
    Tu masz link do instrukcji montażu zestawu pompowo-mieszającego firmy Gorgiel,
    Link
    ale u ciebie trzeba stosować "odbicie lustrzane" góra-dół, tzn. u ciebie belka zasilająca podłogówkę jest na dole i tu montujesz czujnik.
    Takie bawienie się we włączanie i wyłączanie chwilowe podłogówki nic nie daje. Za duża bezwładność układu. Ja bym wywalił ten sterownik i włączył pompę na stałe. Dopiero jak już nie chcę grzać wogóle to wtedy wyłączam i koniec.
    Na tym linku z instrukcją masz też pokazany termostat zabezpieczający przed zbyt wysoką temp. w układzie (tak na wszelki wypadek), ponieważ zawsze istnieje możliwość przekroczenia temp. wody w podłogówce powyżej max. 50°C i wtedy ten termostat odcina zasilanie pompy i woda się wychładza. Bardziej wymagane niż tez sterownik co masz.
  • Poziom 9  
    Ok, ale zasilanie ja mam na górze, Górna belka, bo jak piec zaczyna grzać to rośnie temperatura na górnym termometr, a na dole się nie zmienia prawie, . Zatem czy coś mam źle zamontowane, może pompka nie w tym kierunku?
  • Poziom 32  
    Jaki ten naród jest uparty. Przecież masz wszystko już napisane. Podałem Ci nawet adres strony dla twojego rozdzielacza. Idź do sklepu, kup głowicę, zamontuj na zawór, kapilarę na dolną belkę, pompę podłącz na sztywno lub pod pompę przy kotle i grzej tę podłogę.
  • Poziom 33  
    laserek10 napisał:
    Ok, ale zasilanie ja mam na górze, Górna belka, bo jak piec zaczyna grzać to rośnie temperatura na górnym termometr, a na dole się nie zmienia prawie, . Zatem czy coś mam źle zamontowane, może pompka nie w tym kierunku?

To że na górnej belce jest napisane zasilanie - dotyczy to podłączenia do układu grzewczego, czyli ZASILANIE z kotła. To samo dotyczy powrotu - POWRÓT do kotła.
    Zobacz jak masz zamontowaną pompę - na korpusie masz strzałkę. Według instrukcji powinna być skierowana w dół, czyli zabiera wodę z górnej belki i pcha w kierunku dolnej, czyli dolna belka to "ZASILANIE" podłogówki, a górna to "POWRÓT" z podłogówki :idea:
  • Poziom 9  
    Już zamówiłem głowicę z kapilarą, jak zamontuje dam znać, dzięki, pozdrawiam