Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

telewizor 55 cali - głównie w charakterze monitora

Albert1410 14 Apr 2016 06:45 6723 69
    Preskaler
    Level 38  
    deus.ex.machina wrote:

Preskaler napisał:

monitor będzie tylko wyświetlał to co da radę przenieść karta komputerowa, więc pewnie nie ma sie co wysilać na "display port".

I HDMI mało co przeniesie w 4k... nie rozumiem po co ludziom 4k bez możliwości wyświetlenia prawdziwego 4k (bo 4:2:0 czy 4:2:2 to nie jest 4k z mojego punktu widzenia zwłaszcza monitorowego).

Źle zostałem zrozumiany chyba? Właśnie chodziło mi o to, że z kompa poprzez HDMI nie osiągnie się pełnej rozdzielczości 4k, więc nie ma jak wykorzystanie złącza USB. Czy ja źle coś rozumiem, że przez to złącze można przekazać np. zdjęcia lub filmy w 4K? Zewnętrzny czytnik zaś rozwiąże problem z brakiem "Display Port'u". Czy moje rozumowanie jest nieprawidłowe?

Mój pełny tekst brzmiał tak:
    cyt. Zdjęcia i filmy chcę oglądać poprzez złącze USB z zewnętrznej pamięci a monitor będzie tylko wyświetlał to co da radę przenieść karta komputerowa, więc pewnie nie ma sie co wysilać na "display port". Zwykły czytnik kart pamięci tego nie załatwi?
    Albert1410
    Level 7  
    Znalazłem art., który dotyczy w dużej mierze naszego tematu:

http://www.pcworld.pl/artykuly/398063_1/Monitor.4K.zanim.kupisz.html

Wynika z niego, że złącze HDMI 2.0 po stronie monitora i karty graficznej + kabel high speed HDMI rozwiąże problemy z 4K tak samo jak DisplayPort 1.2 po obu stronach z obsługą trybu MST.

Rzecz tylko w tym, że taki obraz nie będzie miał częstotliwości większej, niż 60 Hz. Art. jest sprzed 1,5 roku, może od tego czasu coś się zmieniło.

W każdym razie - czy w tej sytuacji warto przeciągać kabel DisplayPort i szukać TV, który ma takie wejście, czy HDMI 2.0 rzeczywiście w zupełności wystarczy ?
    deus.ex.machina
    Level 32  
    Preskaler wrote:

Źle zostałem zrozumiany chyba? Właśnie chodziło mi o to, że z kompa poprzez HDMI nie osiągnie się pełnej rozdzielczości 4k, więc nie ma jak wykorzystanie złącza USB. Czy ja źle coś rozumiem, że przez to złącze można przekazać np. zdjęcia lub filmy w 4K? Zewnętrzny czytnik zaś rozwiąże problem z brakiem "Display Port'u". Czy moje rozumowanie jest nieprawidłowe?

Mój pełny tekst brzmiał tak:
    cyt. Zdjęcia i filmy chcę oglądać poprzez złącze USB z zewnętrznej pamięci a monitor będzie tylko wyświetlał to co da radę przenieść karta komputerowa, więc pewnie nie ma sie co wysilać na "display port". Zwykły czytnik kart pamięci tego nie załatwi?

Chyba nie - zakładasz ze TV będzie miał wszystkie dekodery (czy raczej będzie potrafił dekompresować video i audio) .
    A z tym może być kłopot bo H.265 jest dalej w powijakach i nie pomagają mu w tym różne podejścia do tworzenia standardów narodowych...

Dodano po 10 [minuty]:

Albert1410 wrote:

Wynika z niego, że złącze HDMI 2.0 po stronie monitora i karty graficznej + kabel high speed HDMI rozwiąże problemy z 4K tak samo jak DisplayPort 1.2 po obu stronach z obsługą trybu MST.

Rzecz tylko w tym, że taki obraz nie będzie miał częstotliwości większej, niż 60 Hz. Art. jest sprzed 1,5 roku, może od tego czasu coś się zmieniło.

W każdym razie - czy w tej sytuacji warto przeciągać kabel DisplayPort i szukać TV, który ma takie wejście, czy HDMI 2.0 rzeczywiście w zupełności wystarczy ?

Niby nic się nie zmieniło ale kilkanaście tygodni temu testowałem różne TV i monitory z HDMI 2.0 i obsługą 4k i ok 45% urządzeń na rynku nie działa poprawnie i co gorsza do dziś nie ma aktualizacji oprogramowania - niektóre urządzenia nie wspierają 4k w 60Hz wcale. Testy robiłem Quantum Data 980 które kosztuje 90 tys Euro któremu raczej ufam.
    HDMI 2.0 jest niedojrzałym standardem i Display Port wydaje się tu być mniej problemowy.

Zresztą ogólnie uważam ze 4k w dzisiejszych czasach jest mocno przedwczesne - warto poczekać kilka a nawet kilkanaście miesięcy - osobiście wolałbym kupić dobry telewizor 1080p nawet o większej przekątnej niż 4k i mniejszej przekątnej - pomijam tu już to ze 4k na mniej niż 60 - 70 cali wygląda średnio.
    Marketingowe hasło na najbliższe 2 -3 lata to VR - nie spodziewałbym się znaczących innowacji w branży TV w tym czasie - za rok 4k będzie tańsze i lepsze niż dziś a treści mało (no chyba ze kogoś kręcą filmy 4k z bitrate 15Mbps czyli trochę jak HD w 7.5Mbps)
    Preskaler
    Level 38  
    [quote="deus.ex.machina"]
    Preskaler wrote:

.... Zdjęcia i filmy chcę oglądać poprzez złącze USB z zewnętrznej pamięci a monitor będzie tylko wyświetlał to co da radę przenieść karta komputerowa, więc pewnie nie ma sie co wysilać na "display port". Zwykły czytnik kart pamięci tego nie załatwi?

.....
    Chyba nie - zakładasz ze TV będzie miał wszystkie dekodery (czy raczej będzie potrafił dekompresować video i audio) .
    A z tym może być kłopot bo H.265 jest dalej w powijakach i nie pomagają mu w tym różne podejścia do tworzenia standardów narodowych.
    .........
    quote]
    Zakładać nie muszę. Podają to w specyfikacji i póki co znalazłem model, który pomimo kilku wodotrysków, ma to o co mi chodzi. Jest to: Telewizor LG 55UF680V
    Może jakieś uwagi?
    Svetherus
    Level 28  
    Słabe jest to LG. 50Hz matryca.

Podsumowując - potrzebujesz tylko tego, żeby TV sprawnie odtwarzał to co podepniesz pod USB no i żeby było 4k? I masz na to ok.4000zł? To bierz Panasonica 55cx680e - żaden inny TV w tej cenie nie da Ci takiej jakości obrazu i funkcjonalności.
    Preskaler
    Level 38  
    W podsumowaniu zabrakło funkcji nagrywania. Ten Panasonic jej chyba nie ma bo nigdzie nie podają. Mnie 50 Hz nie przeszkadza. Do oglądania i obróbki zdjęć wystarczy a filmy w 4k kręcone kamerą własną nie wiem czy mają więcej? Ten LG ma też bardzo użyteczną funkcję "stopklatka".
    deus.ex.machina
    Level 32  
    Preskaler wrote:

Zakładać nie muszę. Podają to w specyfikacji i póki co znalazłem model, który pomimo kilku wodotrysków, ma to o co mi chodzi. Jest to: Telewizor LG 55UF680V
    Może jakieś uwagi?

No ale to nie jest prawdziwe 4k... a piszesz coś o 4k i do tego funkcji monitora... pogubiłem się już trochę w tym czego potrzebujesz. Ten LG to bardziej 3k niż 4k.
    Takie beda mniej wiecej efekty:
    http://www.hdtvtest.co.uk/news/rgbw-201510084189.htm
    Do TV może być ale do bycia monitorem...
    A specyfikacje... nie traktuj poważnie tego co podają reklamówki nawet producenta - czasem coś jest deklarowane ale w praktyce albo nie działa albo działa źle albo będzie zaimplementowane w przyszłości. Pisałem już o monitorach i TV 4k z których cześć nie wspiera 4k po prostu np taki Asus PA328Q... To problem systemowy - źródło wizyjne nic nie może zrobić jeśli monitor wystawia E-EDID bez trybów 4k a ręczne ich wymuszanie powoduje zawieszenie monitora.
    Albert1410
    Level 7  
    Czyli podsumowując: czy znamy jakis model ktory obsluguje samplowanie kolorow 4:4:4, ma dobra czestotliwosc odswiezania (choc nie wiem czy z kompa da sie wjechac na ponad 60 Hz ?), obsluguje 4K, ma 55 cali (max 60), z mile widzianym wejsciem display port, jest generalnie dobry i nie kosztuje ponad 5500 zl ? :)

Poszukiwalem informacji o wskazniku probkowania kolorow w roznych modelach ale b. ciezko wygrzebac jakiekolwiek dane (w specyfikacjach praktycznie w ogole tej informacji nie podaja).
    Svetherus
    Level 28  
    z kompa nie wejdziesz wyżej 60Hz realnie - reszta to upłynniacz - który będzie lepiej działał gdy TV będzie miał matrycę 100Hz. Musisz poszukać tych info jeśli chodzi o 444 - bo to najtrudniejsza do znalezienia informacja. ale w tym budżecie masz tak czy owak do wyboru:

Philips 7600, 6501
    Samsung ju7000
    Panasonic 700e

Moim zdaniem Samsung.
    Albert1410
    Level 7  
    Rozumiem, że chodzi Ci o Samsunga 55JU7000, a nie, jak napisałeś, o 55J7000 ? Wersja J jest w ogóle dostępna na rynku?
    Svetherus
    Level 28  
    oczywiście że ju7000. Przepraszam, omsknęła mi się literka.
    Albert1410
    Level 7  
    Dziś w sklepie polecali mi:
    - Panasonic 58dxe720 - nowy model z tego roku, fajnie ze ma srednice 58 cali ale sensownych informacji o tym modelu jeszcze nie widze a z francuskiego jestem slaby :)
    - Philips 55PUS7150/12
    Albert1410
    Level 7  
    Z tego co teraz wyczytalem, Philips 7600 nie obsługuje chroma subsampling 4:4:4 i ma bardzo wysoki input lag.

Czyli w charakterze monitora raczej odpada.

Edit:

We wszystkich (bez wyjatku) sklepach, które na razie obszedłem sprzedawcy polecają gorąco Sony 55X8507 (5/9). W ich opinii jest lepszy od Samsunga 55JU7000 (lepsze podswietlenie, nsturalne kolory i w ogole..). TV rzeczywiscie fajny, podobno obsluguje 444, ma matryce 100Hz ale niestety boczna srebrna listwa dyskwalifikuje mi go stylistycznie. No i podejrzane ze wszyscy sprzedawcy go polecaja i od razu deklaruja, ze mozna targowac cene :)
    User removed account
    Level 1  
    Svetherus
    Level 28  
    7100 ma 50Hz, i niezależnie od wspomagania, nie należy go z tego powodu brać, bo są lepsze alternatywy.
    Sony 85xx wciskają, bo są strasznie zawodną serią.
    Samsung jest dobrym wyborem.
    Albert1410
    Level 7  
    Przymierzam się do Samsunga 55JU7000 - problem jest tylko taki, że na razie we wszystkich sieciach mają w najlepszym razie już tylko egzemplarze wystawowe. Podobno Samsung niewiele tych telewizorow puscil na rynek a sprzedawaly sie dosc dobrze...

W drugiej kolejnosci przymierzalbym sie do Sony KD55X850.. Wlasnie nie wiem dlaczego to wpychaja - moze z powodu tego ze bylo ich wiecej na rynku i zostali z wysokimi stanami magazynowymi. Ciezko powiedziec.. w kazdym razie Soniacze maja spakowane, w wersji magazynowej, po kilka sztuk, a Samsunga UJ7000 juz praktycznie nie uswiadczysz. Z tego co czytalem gdzie indziej, opine ten model Sony ma dobre.

Co do Philipsa, to nie wiem czy obsluguje 4:4:4 - te ktore dotychczas sprawdzalem nie obslugiwaly.
    User removed account
    Level 1  
    Albert1410
    Level 7  
    Niestety, ale modele JU7000 które na razie widziałem albo są egzemplarzami wystawowymi - przy niezbyt zachęcających rabatach, albo kosztują 5999 w sprzedaży wysyłkowej. W tej cenie da się już kupić tegoroczny 55KS7000 (który niestety nie występuje w kolorach innych, niż srebrny).

W tej sytuacji Sony 55x850 zdaje sie zyskiwac. Nie wiem tylko jak u niego ostatecznie z probkowaniem kolorow - na razie znalazlem jedna informacje, ze obsluguje 444 i druga ze nie.

Orientujecie sie czy jest jakakolwiek roznica miedzy 55X8507, a 55X8509 ? W Sony twierdzą, że tak, bo 9'ka w lepszy sposob cos przetwarza, a 7 to gorsza seria na markety. Ja znow slyszalem ze nie roznia sie niczym.
    User removed account
    Level 1  
    Albert1410
    Level 7  
    Przydatna strona z informacjami do naszego tematu:

http://www.rtings.com/tv/reviews/by-usage/pc-monitor/best#

Po rozwinięciu jest lista 56 modeli z informacjami nt. obsługi 4:4:4 i input lagu.

Wynika z niej, że Sony X850C obsługuje 444 we wszystkich trybach.

Orientujecie się co to za seria: Sony X810C ? Jest jakiś polski odpowiednik tego modelu ?
    User removed account
    Level 1  
    Albert1410
    Level 7  
    Rozważam jeszcze opcję Samsunga 55KS7000.. Zapowiada się nieźle, wygląda też śwetnie. Co do parametrów współpracy z kompem, spodziewam się podobnych jak przy JU7000. Czy jest ktoś kto miał już do czynienia z tym sprzętem ?
    User removed account
    Level 1  
    tradom
    Level 12  
    LOCOLOCO wrote:
    Piszesz o różnych rzeczach.

Jak potrzebuję AGD idę do sprzedawcy w sklepie AGD a nie do "fachofca" Svetrus który może jedynie opowiadać opowieści.

Raczej nie do sprzedawcy, a do osoby, która testuje produkty. Sprzedawca poleci to na czym zarobi najwięcej.
    User removed account
    Level 1  
    Svetherus
    Level 28  
    LOCO, Twoje działania niestety nie wpisują się w nurt porad "sprzedawców specjalistów" a raczej takich o których kolega wyżej pisał. Casus Samsunga j6200, Panasonica 700e to tylko kilka przykładów.
    User removed account
    Level 1  
    Svetherus
    Level 28  
    Oprócz ignorowania prawdy niewiele więcej Ci już zostało.