Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy.

09 Kwi 2016 13:26 1266 7
 • Poziom 11  
  Witam, proszę o pomoc w diagnozie uszkodzenia starego telewizora Toshiba Model 2140. Po włączeniu działa dobrze chwilę. Obraz jak żyleta, czerń idealna i po chwili robi się taki czerwonawy w miejscu czerni i rozjaśnia się mocniej. Tak zostaje aż do wyłączenia. Po ponownym włączeniu chwilę jest idealnie i znów po chwili czerwony. Podejrzewam jakiś kondensator lub rezystor. Może ktoś ma jakieś dane serwisowe do tego modelu.

  TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy. TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 31  
  copper napisał:
  po chwili robi się taki czerwonawy w miejscu czerni
  Z tego co widać na zdjęciach przebarwienia jest częściowe. Niech kolega zobaczy na białym tle .
  Wyglada to na namagnesowanie się kineskopu. Na jego tyłach jest zamontowana cewka jego rozmagnesujaca. Generalnie ona działa tylko w momencie włączania TV i załącza ja termistor
  Warto go sprawdzić.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 11  
  Dziękuje za odpowiedź.
  Dołączam zdjęcia białego tła podanego z dekodera DVB-T oraz ustawienia jaskrawości i kontrastu.
  Zauważcie Panowie, że jaskrawość na jednym zdjęciu jest na 0 a swieci kineskop jak na 3/4 mocy podświetlenia. Może to jakiś rezystor ograniczający napięcie i za duży prąd idzie na jakiś element?

  TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy. TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy. TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy. TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy. TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy.

  Problem jakby występuje na czarnym tle. Ale ogólnie obraz jest jakiś nienaturalnie rozjaśniony jak żarówka świeci ten kineskop.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 31  
  copper napisał:
  Dołączam zdjęcia białego tła podanego z dekodera DVB-T
  No teraz więcej widać , więc tak :
  1. Przy wysokim napięciu tam gdzie jest trafo WN są dwa potencjometry jeden od ostrości a drugi od jasności. Niech kolega spróbuje zmniejszyć nim jaskrawość. Jeżeli nie da się tego zrobić to prawdopodobnie uszkodzony jest ten potencjometr (zielone zaznaczenie).
  TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy.

  2. Zapalenie się na czerwono obrazu nie dotyczy tego o czym pisałem wcześniej (namagnesowanego kineskopu) tylko wzmacniaczy wizji.

  3. Załączam schemat , niech kolega pomierzy napięcia na wzmacniaczach wizji (czerwone kółka i otoczenie). Jeżeli świeci się tylko czerwony to znaczy , że brak niebieskiego i zielonego. Warto pomiary zrobić zaraz po włączeniu i po wystąpieniu usterki.
  TV CRT Toshiba Model 2140. Lekko czerwony obraz zamiast czerni po chwili pracy.

  4. Uwaga : nie kręcić (jak się nie wie o co chodzi) PR-kami które są od poszczególnych kolorów R G B bo po naprawie obraz przestanie być kolorowy i może być z dominacją któregoś z nich.

  5. Trzeba uważać gdyż napięcia występujące są wysokie np.zasilanie wzmacniaczy wizji to 136V a zasilanie anody kineskopu to kilkanaście tysięcy Volt.

  6. Na zakończenie naprawy proponuję ustawić najlepszą ostrość potencjometrem "FOCUS"
 • Poziom 11  
  Dziękuję bardzo za odpowiedź.
  Ten telewizor nigdy nie był jeszcze naprawiany. Nikt w nim nie grzebał. Raz był odkurzany.
  Przed usterką obraz jest czyściutki i wyraźny oraz mocno czarny. Kiedyś chodził dłużej normalnie a po 30 minutach wskakiwał ten czerwony defekt. Obecnie zaraz po włączeniu wskakuje od razu czerwony ekran jak na zdjęciach. W związku z tym zastanawiam się czy może nie ma przerwy na wskazanym w pkt. 2 potencjometrze?
  Nie chcę regulować w ciemno dlatego wolę dopytać.
 • Poziom 31  
  Proszę uważnie przeczytać całość co niżej napisałem a potem zabrać się za naprawę.

  copper napisał:
  Kiedyś chodził dłużej normalnie a po 30 minutach wskakiwał ten czerwony defekt. Obecnie zaraz po włączeniu wskakuje od razu czerwony ekran
  To znaczy , że nagrzanie któregoś elementu we wzmacniaczu wizji powoduje ten efekt.
  copper napisał:
  zastanawiam się czy może nie ma przerwy na wskazanym w pkt. 2 potencjometrze?
  On jest od "SCREEN" (jasności) i przy jego uszkodzeniu, a zdarzało się to raczej często, nie można ściemnić.
  Są to potencjometry o dużej oporności MΩ i wystarczyło , że nastąpiła przerwa z jednej jego strony a wówczas całe napięcie szło na siatkę kineskopu co objawiało się jego maksymalnym rozjaśniem. Problemem w tym przypadku jest konstrukcja Trafopowielacza WN (wysokiego napięcia) gdzie te potencjometry są prawie zespolone z nim. Dobra wiadomość to taka, że dzisiaj taki trafo można (albo i nie) dostać za grosze cały i czasami nowy zamiennik.
  Dodatkowo chcę powiedzieć, że uszkodzenie w.w.potencjometru nie powoduje zapalenie się kineskopu na czerwono to dzieje się we wzmacniaczach wizji od trzech kolorów: czerwonego R, zielonego G i niebieskiego B.
  Czy rozjaśnienie i zapalenie się na czerwono następują w tym samym czasie ?
  Proponuję :
  1. W ciemnym pokoju włączyć telewizor i obserwować trafo WN i jego okolice pod kątem przebić - niebieski cieniutki łuk elektryczny o długości kilku do kilkunastu milimetrów który może wystąpić po nagrzaniu TV i ukazaniu się usterki.

  2. Jeżeli on się pojawi to :
  a) usunąć wszystkie ostre krawędzie między którymi on występuje,
  b) poszukać jakiś materiał odporny na wysokie napięcia np.rezotekst lub klej-masę i całą drogę jaką przebył łuk elektryczny wysmarować , zablokować - chyba kolega wie o co mi chodzi ?
  c) jeżeli jest plastyk zwęglony to usunąć to .
  d) jak wyżej wymienione środki nie pomogą to trzeba szukać innego (oryginał lub odpowiednik) trafopowielacza bo występujące wysokie napięcie (od kilku do kilkunastu tysięcy volt) raczej łatwo przebija większość materiałów izolacyjnych (wykluczając specjalne) i po prostu będzie "siać" iskra. To spowoduje po jakimś czasie ponowną awarię.
  e) w niektórych trafo WN można te "PR-ki" (potencjometry) od focusa i screena wymienić indywidualnie wówczas dobrym dawcą może być inny trafo nawet uszkodzony.

  3. Wziąść patyk a na jego koniec założyć gumkę i opukać trafo WN i elementy wokół niego a także płytkę która jest wsadzona na cokół (podstawka) kineskopu. Są tam wzmacniacze wizji o kolorów RGB. Jak znajdzie się element który przerywa np.zimne lutowanie to to usunąć.

  4. Pomierzyć napięcia na płytce która jest zamocowana na szyjce kineskopu i porównać ze schematem.

  5. Często w starszych telewizorach padały oporniki a także przez zimne luty wypalały się płytki drukowane. Jeżeli cokolwiek takiego wystąpiło to trzeba to usunąć.

  6. Na koniec warto wyczyścić w środku ale bardzo delikatnie pędzlem o długim włosie i sprężonym powietrzem. Kurz + wilgoć było (i jest) przyczyną części awarii a szczególnie bloku WN.
 • Poziom 11  
  TV został zezłomowany. Bardzo dziękuję za wszelką okazaną pomoc.
 • Poziom 11  
  Dziękuje wszystkim za wszelką okazana pomoc. Próba naprawy zakończona niepowodzeniem ze względu na przegrzanie płyty głównej, która łamała się w rekach.