Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dioda z urządzenia jako wyzwalacz optoizolatora + malina

09 Kwi 2016 15:35 648 14
  • Poziom 10  
    Witam, w związku z brakiem wyjścia alarmowego na kotle CO (deditrich) wpadłem na pomysł "podpięcia" się pod czerwoną diodę (napięcie na diodzie około 2V) , puszczenia tego przez optoizolator (PC817) i chyba załączenie pinu GPIO do masy.

Proszę o nakierowanie czy dobrze kombinuję czy coś spale? dioda z urządzenia jako wyzwalacz optoizolatora + malina
  • Poziom 43  
    xins napisał:
    w związku z brakiem wyjścia alarmowego na kotle CO

O jaki "alarm" Ci chodzi ? Brak zasilania. przekroczenie dopuszczalnej temperatury ?

xins napisał:
    wpadłem na pomysł "podpięcia" się pod czerwoną diodę

A ta dioda co sygnalizuje ? (w jakich okolicznościach się załącza)
  • Poziom 10  
    kocioł to deditrich dtg 130/90 kw, steruje nim (tzn steruje to za dużo powiedziane) Frisco MR210-SC05 (sterowanie polega na podaniu napięcia 0-10 V ) To sterowanie lubi się skończyć błędem STB zasilania (przekroczone 110 stopni) bo frisco nie zdąży czasem uruchomić pompy cwu (nie będę się rozpisywał na temat tego sterowania bo naprawdę szkoda słów).

Błąd STB powoduje zatrzymanie pracy kotła do ponownego uruchomienia (restartu prądowego) oraz świecenie ciągłe czerwonej diody.
    Dioda czerwona w zależności od awarii/błędu świeci ciągle (wymagany restart prądowy) lub mruga (samoistny powrót do pracy po 5 minutach).

Chcę po prostu wiedzieć kiedy pojawiają się błędy (powiadomienie z raspberry) i w razie co wysłać siebie lub kogoś żeby dziada zrestartował.

Kocioł ma wyjście telefoniczne jednak nigdzie nie znalazłem jak się nim posługiwać a serwis w tej sprawie milczy.
  • Poziom 19  
    Takie podłączenie nie jest najlepszym pomysłem w związku z różnymi napięciami diody czerwonej i diody w transoptorze. Lepszym rozwiązaniem będzie podłączenie transoptora wraz z rezystorem ograniczającym prąd równolegle do zespołu diody czerwonej i jej rezystora. Wtedy każda dioda będzie świeciła bez zakłóceń. Oczywiście należy dobrać rezystor diody transoptora aby jej nie spalić.
  • Poziom 43  
    xins napisał:
    Proszę o nakierowanie czy dobrze kombinuję czy coś spale?

Powinno to zadziałać.
    Podłączasz dwie diody równolegle, i może wystąpić niepełne wysterowanie tych diód, wówczas trzeba zwiększyć prąd sterowania nimi (np. zmniejszenie szeregowej rezystancji sterowania diodą oryginalną)
  • Poziom 19  
    To nie jest dobre rozwiązanie. Prąd będzie inny w każdej diodzie. Prawidłowo stosuje się rezystory szeregowo z diodami, aby każda miała prąd dopasowany do jej właściwości. Mówiąc inaczej jeżeli połączysz dwie diody np. zieloną i czerwoną równolegle i dasz rezystor szeregowo z nimi, to świecić będzie tylko czerwona. Ma mniejszy spadek napięcia i cały prąd popłynie tylko tam. Więc zmniejszenie rezystancji w takim układzie może spowodować spalenie diody czerwonej przez którą przepłynie większy prąd zanim zapali się ta druga dioda. Idąc dalej spalona czerwona dioda zrobi przerwę w swoim obwodzie, to spowoduje, że druga dioda zaświeci i spali się bo popłynie przez nią ten sam duży prąd.
  • Poziom 43  
    kokapetyl napisał:
    dłączasz dwie diody równolegle, i może wystąpić niepełne wysterowanie tych diód, wówczas trzeba zwiększyć prąd sterowania nimi

arecoag napisał:
    To nie jest dobre rozwiązanie. Prąd będzie inny w każdej diodzie.

Masz rację.
    Podałem to może zbyt skrótowo, bo chodziło o wyrównanie i podanie odpowiednich prądów dla tych diód.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Cieszę się że pomogłem.
  • Poziom 10  
    Kurde niby znalazłem ten rezystor od diody jednak troszkę się dygam żeby tam coś podpinać... jednak jest to jakaś ingerencja w ten sprzęt, którego co jak co nie chcę uszkodzić, napiszę w dziale od kotłów może ktoś będzie coś wiedział o tym wyjściu telefonicznym. Dzięki za pomoc.
  • Poziom 10  
    no najlepsze że w instrukcji jest tylko zaznaczone że jest takowe wyjście ale co z nim zrobić to już nie pisze.....
  • Poziom 19  
    W takim razie koniecznie trzeba skontaktować się z serwisem, może istnieje jakiś opis funkcjonalny tego gniazdka.
  • Poziom 22  
    Moze zamiast sie wpinac w fizyczne przewody diody, lepiej bedzie wykorzystac, to ze swieci? Fototranzystor "naklejony" na diode led i jakis osobno zasilany ukladzik wykrywania swiecenia. Nie ingerujesz wtedy w fabryczny produkt. Taki pomysl.
  • Poziom 10  
    ciekawe, bardzo ciekawe. Jednak fototranzystor chyba nie zda egzaminu ponieważ obok świeci cały czas zielona dioda(są obok siebie i podłączone pod jeden plastik przekazujący światło na obudowę. Ale można spróbować z fotorezystorem i sprawdzić czy jest różnica rezystancji w zależności od tego która dioda świeci. Dzięki za pomysł. Jak będę miał czas to po testuję
  • Poziom 33  
    Podłącz transoptor szeregowo z tą czerwoną diodą.