Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diody Schottky jako mostki prostownicze

strikexp 09 Apr 2016 20:58 4671 4
    strikexp
    Level 27  
    Czy istnieją jakieś przeciwskazania do stosowania diod Schottky'ego w mostkach prostowniczych?
    Maja niskie napięcie wsteczne ale w zasilaczach pracujących ciągle dałoby to widoczne oszczędności. A jakoś nie zauważyłem żeby poza zasilaczami komputerowymi było to wykorzystywane.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Ja czasami stosuję, z tymi oszczędnościami to nie takie proste, diody Schottky'ego zaczynaja przewodzic przy niższym napieciu niż krzemowe p-n ale mają wyższą rezystancję dynamiczną, przez to przy duzych prądach np 10A 1N4001 ma spadek napiecia ok 1,3V a 1N5818 1,9V.
    Dlaczego 10A? może to trochę za dużo ale w prostowniku obciążonym 1A, prądy impulsowe diod często przekraczają 5A.
    Oczywiście mozna zastosować diodę Schottky'ego na 20A w prostowniku 1A wtedy spadek napiecia będzie znacząco nizszy, ale czy koszt takiej diody uzasadnia zaoszczędzenie 1W?

Jak byś chciał zrobić prostownik o naprawdę małym napieciu przewodzenia to sie robi na MOSFETach.
    strikexp
    Level 27  
    Tak tylko pytam dlaczego nie stosuje się mostków z diod Schottky. Bo jednak jakby nie było tej rezystancji dynamicznej to koszt zwraca sie w tydzień przy ciagłej pracy. To sie tak tylko wydaje że nie ma strat mocy w układach peryferyjnych.
    jarek_lnx
    Level 43  
    strikexp wrote:
    Tak tylko pytam dlaczego nie stosuje się mostków z diod Schottky. Bo jednak jakby nie było tej rezystancji dynamicznej to koszt zwraca sie w tydzień przy ciagłej pracy.

Ze za diodę musi zapłacić producent, a za zmarnowaną energię uzytkownik - klient, dlatego producentowi sie nie bedzie opłacało stosowanie lepszej i droższej diody.
    strikexp
    Level 27  
    Sęk w tym że jakoś nie widać mostków Schottky. Musi być jakis inny powód niż ekonomia bo inaczej byłyby w sprzedaży. Chociażby dla takich jak ja, co potrafią zauważyć dwukrotnie mniejsze straty energii.