Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Estradowki Chaky'ego

chaka 25 Cze 2005 14:44 10531 51
  • Niedawno wpadly mi w rece cztery gd 30/50 i cos trzeba bylo z nimi zrobic. Poszperalem w piwnicy i znalazlem 6 gdwt 9/40. Wbrew pozorom nie bardzo pasuje jedno do drugiego bo 2 gd to w sumie 4 omy i trudno dopasowac do nich 3 gdwt 8 omowe ale wbrew zasadom polaczylem gd rownolegle co dalo 4 omy a gwizdki szeregowo co dalo 24 omy. Zwrotnica 6db/okt narazie 6500hz(powinno byc 5000 i wkrotce to zmienie - nie mialem odpowiedniego kondensatora pod reka) tylko dla wysokich - raczej nie trzeba wiekszej stromosci bo szeregowe polaczenie czyni je niesmiertelnymi:) ale dla spokoju dorzuce im jescze cewke i zarowke. Buda 80l @ 50hz zrobiona ze starych szaf - plyta wiorowa 18mm, skrecona dlugimi wkretami do karton-gipsu co 10cm, w srodku 3 rozporki ktore widac na zdjeciu. Obudowa jest trapezowa bo ladnie tlumi fale stojace i wyglada o wiele "lzej" (nie wspominajac juz o poszezeniu scen i innych audiofilskich pierdól:P ) Calosc obita kocem a reszte wiadc na zdjeciach Budowa do stany takiego jak widac (druga jeszcze nie oklejona) zaleja mi 3 dni. Kolumny bardzo landie brzmia - supre srednie tony, ladne wysokie, bas z nieziemskim wykopem:) ale nie schodzi zbyt nisko. 60hz to max co mozna z nich wyciasnac bez uzywania korektora ale na male impry nie trzeba wiecej. Co ciekawe roznica skutecznosci i oporow miedzy basami a wysokimi nie jest slyszalna i wysokie sa bardzo zrownowazone wzgledem reszty pasma. Zestawe brzmi naprawde lanie i co najwazniejsze przy takiej skutecznosci dwoma kolumnami i wzmacniaczem 200W naglosni sie duza sale gimnastyczna

Moc 100W RMS
    skutecznosc 98db spl
    impedancja 4omy
    pasmo 60Hz-16kHz

kosztorys:

Glosniki - 4 piwa:)
    plyty - darmo (stare szafy)
    wkrety 16zl
    wykladzina 60zl
    raczki 4x4zl
    narozniki 16x1,61zl
    terminale 2x4zl
    klej 8zl
    akryl do wypelniania szczelin 8zl

Razem ok 150zl

Fajne!
  • #2 25 Cze 2005 16:51
    toadi
    Spec od akustyki

No bardzo fajnie jesli jeszcze tylko bys cos zrobil z tymi brkami (jakies rurki czy cos) i jakas krata na przód i bylo by sie calkiem czym pochwalic

• #3 25 Cze 2005 17:14
    uwe300
    Poziom 20  

fajne fajne :) co to za wzmak w tle :>? a mam pytanie co do 3 wysokotonowych szeregowo czy to wogole gra? jak to sie ma do przesuniec w fazie, pytam bo nie wiem :)

• #4 25 Cze 2005 17:21
    Pyroaniah
    Poziom 28  

Nono nielicho ci to wyszło :). Kosztorys przedsięwzięcia powalający, dobre głośniki... tylko pozazdrościć. Ja zazdroszczę jak cholera :). Też chciałbym mieć gd 30/50 za browara... Skrzynkę bym od razu wziął.... Ładniutkie te paczki. Duszę mogłeś od dołu przykręcić do proprzeczki, niby nic ale jakoś solidniej. jakość/cena: 10/10... Ze sklejki wytnij pasek gr. 18mm i zegnij, malutkimi gwoźdzkami przybij wew. wycięych b/r i pomaluj na kolor wykładzinki. Jak jeszcze je wygłuszysz i pomalujesz w środku to mucha nie siada i będzie ogólna 10/10 czyli wzór do naśladowania.

• #5 25 Cze 2005 18:37
    Marcin_126
    Poziom 16  

A ja powiem że podobne kolumny produkowała firma "Gran" (niestety nie mam do nich dostępu więc nie mogę zrobić im fotek), w zasadzie to różniły się tylko kształtem (płytsze ale szersze) i ilością głośników (2 a nie 3 wysokotonowce) i sprzedawane były za konkretną kasę.

• #6 25 Cze 2005 18:49
    Dj Gacek
    Poziom 15  

Widze, że nie tylko ja wykorzystuje stare szafy :P Ogólnie jest super! Normalnie coś z niczego!! Polak potrafi!

• #7 25 Cze 2005 23:52
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

gwizdki graja calkiem przyzwoicie i wcale nie za cicho jak by sie moglo zdawac. Jedyne przesuniecia fazowe powoduje kondensator w zwrotnicy. Jedyna wada 3 gwizdkow jest to ze wzajemne na siebie wplywaja powodujac efekt podobny do dyfrakcji ale wystepuje on w zauwazalnym stopniu tlyko w poblizu kolumny ok 2m od niej ale w moim przypadku to bez znaczenia. Te dziury wyszpachluje zeby byly rowne i pomaluje na czarno razem z fragmetem wnetrza. Co do wytlumienia to w srodku siedzi rozpruty jasiek:) Sklejki nie bede przyklejal bo zmniejszy sie srednica otworu. Co do kraty to wlasnie sie zalatwa:) Glosniki byly za 4 browary (po jednym za glosnik:p + kilka drobnych przyslug elektronicznych)

Ten wzmak to moja radosna tworczosc:P Tst 300 z ktorym mialem mase problemow, filtracja 20000uf i niesmiertelne tda7294x2:)

• #8 26 Cze 2005 00:08
    tarnoś
    Poziom 11  

To jeszcze trzeba było powiedzieć koledze że STXy które wstawił zamiast tych GD są ciutke ;P gorsze...
    no ale szkoda go było "uświadamiać"...

Poszerzając odpowidz autora na pytanie uwe300 to nie wzmak tylko miernik izolacji z TP (a w środku TDA7294 by NORDelektronik :P) A i nie żadna "świnka" tylko Flying Pig (to już moja radosna twórczość ;p)

Ocena - jutro posłucham to odpowiem ;p

• #9 26 Cze 2005 01:01
    chaka

Gorsze? Zalezy pod jakim wzgledem bo te do gitary basowej srednio sie nadawaly. Stx'y ktore tam wsadzil maja lepsze zejscie i wieksza moc co w przypadku jego heada da lepsze efekty niz tonsile.

• #10 26 Cze 2005 13:11
    _eddie_
    Poziom 32  

10/10 :) .Gdyby jeszcze wstawic tam kratunie i ozdobic napisem tonsil (dexon) to bym powiedzial , ze oryginalki :D .Tonsilki rlzz - niesmiertelne i jak zawsze najleprze za swoje pieniadze :)

• #11 26 Cze 2005 14:56
    chaka

To teraz przyjzyjcie sie dokladnie zdjeciom i powiedzcie co spier.....lem:)

• #12 26 Cze 2005 15:45
    elektronik8
    Poziom 19  

Moim zdaniem to w jednej uchwyty są wyciete nizej:)

• #13 26 Cze 2005 17:23
    chaka

ii......?:)

• #14 26 Cze 2005 20:16
    de Virez
    Poziom 24  

wysokotonówki jakoś badziewnie ustawione... Nierówno. Ogólnie mnie wysokotonówki obok siebie w poziomie rażą. Wygląda to jakoś tak nieprofesjonalnie. Może trzeba było coś wymyśleć, żeby zminić ich położenie?? Pozdro:)
    ______

AAA... ni i obudowa w kształcie trapezu (podstawa), a narożniki robione to normalnego kąta prostego :) Zgadłem?? A poza tym to fajnie mieć coś takiego na stanie, żeby czasem sąsiadów z mieszkania (domu:D ) obok (5 pięter niżej) pomęczyć:D
    No i zdaje sie, że ładnie gra:)

• #15 26 Cze 2005 20:40
    chaka

Narozniki to wersja 40gr drozsa i sa prawie gumowe wiec sie ladnie naciagnely i idealnie przylegaja:) Wysokotonowki wyrownac to nie problem bo srubki sa male a dziurki spore. Jak wycianalem otwory pod raczki i terminal to pomylilem gore z dolem:P ale poprawie to bo wkrece i zasilikomuje to co wycialem i wytne nowe otwory. Nie bedzie sladu. Wysokotonowki myslalem zeby wstawic w rzedzie powmiedzy basami ale to by je chyba za bardzo rozsunelo.

• #16 26 Cze 2005 23:53
    168931
    Usunięty  
  • #17 27 Cze 2005 17:23
    chaka

Hmm nie iwme jaki to model bo nie maja niczego napisanego na nalepce z tylu. Z przodu jest tlyko tabliczka z charakterystyka i napisem 8om 60W. W srdoku siedzi gdn25/60, gd12/5 i gdwk 9/80. Kolumneinki po regeneracji basu graja rewelacyjnie. Na łeb bija wszystkie altusy, altony i mildtony:P

Co do estradowek to krata jest w fazie "zalatwiania":) Narazie pracuje nad druga i niedlugo pochwale sie wygladem pary:)

• #18 27 Cze 2005 20:46
    tarnoś
    Poziom 11  

Grają baaaardzo fajnie - potwierdzam słowa Chakego.

Dać jakieś doły i jazda na imprezy.

Co mi się nie podoba... terminale to za ta cene mogłyby być ładniejsze.

Czekam na kraty i wykończone br-y.

P.S. Druga kolumna ma już chyba poprawione otwory na uchwyty ;P

• #19 27 Cze 2005 22:12
    bocian90
    Poziom 27  

Witam!Mam kolumny na 1xgds i 2 gdwt i grają b głośno. :wink: Więc domyślam sie jak grają twoje :D Wykonanie b. ładne i estetyczne,tylko pogratulować!

• #20 27 Cze 2005 23:50
    chaka

stare zle otwory zakrecone zaklejone i zaszpachlowane to bylo dawno i nieprawda:P W jednej brzeg otwory br juz wyszpachlowalem i wykleilem kocem fragment wnetrza tak ze nie widac przez niego surowej plyty i wyglada to estetyczniej:) To juz sa 2 kolumny prawie gototwe bo czekam az siostra kupi nowe koldry i bedzie wytlumienie ze starych:) (znajac baby to zanim jej sie cos spodoba...)

• #21 28 Cze 2005 00:37
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Bardzo fajne, Chaka, ale mam dwie uwagi:
    1. środek wzmocniłeś, ale połączenie boków też powinno być wzmocnione - tak w każdym razie widziałem w "tonsilach".
    2. chyba mógłbyś (doświadczalnie) odchylić skrajne "gwizdki" na zewnątrz i zlikwidować w ten sposób interferencje
    Cześć!

• #22 28 Cze 2005 01:08
    siwy144
    Poziom 19  

Faje, fajne. chaka dam 6 piw a załat mi takie głośniki. :P

• #23 28 Cze 2005 12:29
    _eddie_
    Poziom 32  

Pfi... ja moge dac 10 za gds30/30 :P .Bardzo wiele dal krztalt trapezu - o wiele profesionalniejszy wyglad.A co do naroznikow to mam takie same w "firmowkach" i dziadostwo sie lamie jak nie wiem co.Gdzie mozna dotac te bardziej gumowe?

• #24 28 Cze 2005 13:54
    chaka

Rozporki sa 3 na kolumne, jedna trzyna scianke przednia i tylnia miedzy basami bo tam plta jest cienka a 2 pozostale trzymaja boki za basami. Te interferencje wystepuja tlyko blisko kolumny wiec w moim przypadku sa nieistotne. Nielamliwe narozniki kupilem w sklepie w lublinie.

Zamieszczam fotki 2 kolumn. W jednej czesciowow wykonczylem otwory br (beda czarne)

• #26 17 Lip 2005 22:16
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: chaka - material kladles osobno na kazda sciane, czy jak? Tzn. wiadomo ze wpuszczona sciana z glosnikami byla osobno, a reszta jak? Z jednego płata?

• #28 19 Lip 2005 11:26
    Jasie-k
    Poziom 19  

Kolego Chaka czym regenerowałeś resory górne tych gds'ów, że takie błyszczące i co daje taka regeneracja bo moje wszystkie takie szare i suche są.
    Pozdrawiam

• #29 19 Lip 2005 12:39
    chaka

Ne regenerowalem, takie byly orginalnie. TO nie sa GDS's tylko GD. Te resorysa nasaczone jakac elastyczna farba czy czyms.

• #30 19 Lip 2005 21:02
    zibisound
    Poziom 22  

Witam.Zamiast 3 szt.piezo,mogłes dać jeden,ale szerokokątny i wtedy dyfrakcje praktycznie nie występują.Są też głośniki piezo podwójne i grają jeszcze lepiej.Dodam jeszcze,że w układzie z głośnikiem piezo daje się tylko szeregowo z wooferem rezystor 10-20 om/5-10W i to wystarczy a kondensatory są zbędne,bo piezaki przenoszą od ok.2000Hz.Kolumny ok,tylko dobrze je wytłum i dobierz rury do basrefleksu.Pozdrawiam-Zygmunt.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME