Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie nagłośnienie do autobusu?

autobus_autosan 09 Apr 2016 22:06 1485 6
    autobus_autosan
    Level 2  
    Witajcie,

zakupiłem ostatnio autobus i chciałbym żeby zrobić w nim jeżdżącą imprezę z lat 80. Chciałbym zamontować kolumny(nie mam możliwości zamontowania głośników w ścianach) pod siedzeniami. Najlepszym rozwiązaniem byłyby 4 sztuki, ale nie wykluczam też 2.

Napięcie w autobusie to 24V, więc na pewno potrzebuję reduktor napięcia na 12V.

Kolumny chciałbym zasilić z wzmacniacza samochodowego na 12V, ale impedancja wzmacniacza to np. 4 ohmy, a kolumny 8 ohmów. Nie za bardzo wiem, jak dobrać wzmacniacz i kolumny aby nie tracić ich mocy lub nie przesadzić.

Na zakup kolumn oraz wzmacniacza chciałbym przeznaczyć 1500 zł.

Czy jesteście w stanie mi pomóc i przedstawić przykładowe rozwiązania mojego problemu? Byłbym bardzo wdzięczny.

(P.S. W przyszłości chciałbym podłączyć pod głośniki mikrofon - co do tego będę potrzebował?) Post przeniesiony z działu car-audio.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Najlepiej zrobić dwa wzmacniacze zasilone z 24V i kolumny 8 omów.
    autobus_autosan
    Level 2  
    No tak, ale wzmacniacze na 24v to coś czego praktycznie nie ma. Liczę się z tym, że muszę kupić wzmacniacz na 12v.

Chciałem się bardziej dowiedzieć jakie kolumny (teoretycznie do budynków) będą grał razem z wzmacniaczem samochodowym.
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    Jeżeli ta dyskoteka ma grać na postoju, to zaopatrzył bym się w agregat prądotwórczy i wpakował tam standardowy zestaw estradowy. W czasie jazdy nikt nie będzie tańczył, a na postoju nie będzie wąchał spalin z Diesel`a.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Tak ciężko znależć ?
    Blaupunkt BPA wzmacniacz samochodowy końcówka mocy 24V autobus , cena 50zł.
    autobus_autosan
    Level 2  
    Do takiego wzmacniacza fajnie jest podłączyć głośniki szeregowo i opowiadać przez nie co jest za oknem, a nie do puszczania głośnej muzyki.

Czy jeżeli zakupie wzmacniacz o mocy wyjściowej RMS 4 Ohm: 4 x 60 W to zakup 4 kolumn o RMS 150 W i impedancji 8 Ohm każda jest bez sensu?
    DjMapet
    Level 43  
    Jeśli faktycznie ma tam być głośno i do tego ze sporą dawką dołu, to nie nagłośnisz autobusu byle wzmacniaczem o mocy (najczęściej marketingowej) 4x60W.
    Tu już by trzeba coś z estrady i przetwornica z 24 na 230V. Tyle że alternator może nie wyrobić a pograsz parę minut na postoju i nie zakręcisz rozrusznikiem. Jak napisał @Cowboy zagrabie :
    Cowboy zagrabie wrote:
    agregat prądotwórczy i wpakował tam standardowy zestaw estradowy

Jak chcesz się opierać na sprzęcie typowo car audio, to przenieś wątek do odpowiedniego działu. Zapewne znajdzie się tam więcej specjalistów, od tego typu nagłośnienia.

Pozdrawiam.