Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Legalne serwisowanie układu klimatyzacji wg nowych przepisów

10 Kwi 2016 09:54 1536 17
 • Poziom 25  
  Witam, proponuje aby każdy kto ma coś sensownego do powiedzenia (proszę nie pisać nic pt. byłeś na szkoleniu i nie wiesz o co chodzi ?!?!? ) wpisał swoje przemyślenia co w świetle nowych przepisów powinno się zrobić aby uniknąć kar pieniężnych za obsługę klimatyzacji niezgodnie z rozporządzeniami. Niestety niektóre przepisy nie są jasne. Może zacznę a reszta niech dopisuje:

  1) Każdy musi iść na szkolenie aby uzyskać certyfikat (na szczęście tylko osoba która serwisuje układ klimatyzacji, tzn. nie musi to być właściciel tylko jego pracownik);

  2) Należy zarejestrować się w centralnym rejestrze operatorów urządzeń i systemów ochrony przeciwpożarowej ( instytut chemii przemysłowej w Warszawie);
 • Poziom 35  
  Z mojej strony to wygląda tak, że osoba w warsztacie będzie miała papierek aby kary uniknąć a kto będzie miał obsługiwać to inna sprawa.

  Bezpieczeństwo na warsztatach już dawno stoi daleko z tyłu. Klienci sami wkładają głowę gdzie popadnie aby zobaczyć co mechanik robi w ich pojeździe. Subtelne zwrócenie uwagi tu nie wchodzi w grę.

  Co z tego jak operator maszyny będzie miał na sobie okulary , rękawice jak klient i tak będzie chciał wsadzić swoje 3 grosze i w przypadku wywalenia zaworu i tak oberwią wszyscy dookoła.
 • Poziom 27  
  Kolejny bzdurny przepis, tylko po to by z warsztatów zedrzeć kasę by załatać budżet państwa, a klienta jak się uprze stać przy swojej 10 letniej "laluni" i tak nie wyprosisz z warsztatu, bo każ dy mechanik według tego typu klientów to złodziej i oszust.
 • Poziom 35  
  jawiczka napisał:
  złodziej i oszust


  To miałem na myśli ale nie chciałem tego pisać
 • Poziom 40  
  10-cio letni wóz toż to nóweczka, lepsza od tych z salonu dla frajerów.
  Miało być o przepisach - te akurat bardzo łatwo obejść, Przecież zawsze można wpisać do nabicia klimy dokręcenie lub wymianę zaworka serwisowego, tudzież jakiś mały lucik itp.

  Piszecie że klienci głowę wkładają tu i ówdzie, a ja miałem raz takiego co odpalił silnik gdy ja ręce miałem w komorze i coś tam grzebałem, ale mnie wtedy podk.rwił, opier.oliłem go jak bekę od smoły..... i skasowałem (zastosowałem trzeci cennik).
 • Poziom 18  
  A dlaczego wpuszczanie klientów na warsztat. Przecież to niezgodne z przepisami. Won do biura albo na zewnątrz. Jak chce sobie popatrzeć i podyskutować to do Kasia na dziuplę.
 • Poziom 35  
  Teoretycznie tak jest, praktyka jednak pokazuje coś zupełnie innego..
 • Poziom 25  
  Wrócimy do tematu ? Czy będziemy tak narzekać przy Niedzieli ??
 • Poziom 18  
  O czym tu pisać musisz mieć kurs lub pracownik który obsługuje maszynę . kursy robią wszystkie hurtownie praktycznie .
 • Poziom 43  
  nici napisał:
  Teoretycznie tak jest, praktyka jednak pokazuje coś zupełnie innego..


  iWIesz są klienci i mękole tych drugich raczej obsługuję tylko 1 raz potem nie ma terminów i niech wypier..... do stodół tam miejsca od groma i mogą pomagać.

  Po trzecie trzeba wypisywać dokłądną ilość czynnika tak żeby zakupy i sprzedaż się bilansowały, co jest proste na fv , wiadomo.
 • Poziom 18  
  Nie możesz na fv czy paragonie wpisać pozycji czynnik bo według przepisów nie możesz sprzedać czynnika osobie bez uprawnien. Dlatego musisz wystawiać ogulna pozycję napełnienie ukl klimatyzacji i nikt wtedy nie może się doczepić. I nie musisz też robić zestawienia ile czynnika do czego zuzyles , masz obowiązek na koniec roku wysłać zestawienie ile kupiles czynnika. Podobno zestawienie jest w celu statystyk urzędu ochrony środowiska.
 • Poziom 25  
  WBART napisał:
  O czym tu pisać musisz mieć kurs lub pracownik który obsługuje maszynę . kursy robią wszystkie hurtownie praktycznie .


  Przekazałeś sprawozdanie w terminie do 31 marca za rok poprzedni ?

  Dodano po 4 [godziny] 33 [minuty]:

  Rejestracja i zakładanie kont w CRO → możliwe także po 14 marca 2016 r.

  https://dbbds.ichp.pl/

  Jeżeli ktoś obsługuje klimatyzacje i jeszcze tego nie zrobił to ostatni dzwonek.

  Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

  Dla warsztatu samochodowego zajmującego się serwisem klimatyzacji w samochodach osobowych i dostawczych który profil należy wypełnić od 1 do16 ?
 • Poziom 32  
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  nici napisał:
  Teoretycznie tak jest, praktyka jednak pokazuje coś zupełnie innego..


  iWIesz są klienci i mękole tych drugich raczej obsługuję tylko 1 raz potem nie ma terminów i niech wypier..... do stodół tam miejsca od groma i mogą pomagać.


  Masz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej? Bo dzięki temu ze patrze na ręce to wiem ze mi nie dokręcili kółek i zwróciłem grzecznie uwagę...
  Albo pilnuje by dobrze podeprzeć samochód przy podnoszeniu bo z tym również krucho bywa...

  A co do nowych przepisów - to prawo swoje a życie swoje... nie wierze ze coś się zmieni w kwestii serwisowania klimy - tylko stawki pójdą w góre.
 • Poziom 35  
  Zgadza się , przepisy swoje a życie swoje.

  Tyle ile czynnika wypuszczane jest w atmosferę to się urzędasom w głowie nie mieści. To samo z oleje przepracowanym - w dobrą zimę większość pali w piecach.

  Co dziesiąta bańka oleju czy czynnika jak jest kupiona na FV to i tak dobrze.

  Reasumując , z wiedzą i doświadczeniem jakie pozyskałem przez lata pracy w handlu, śmieć twierdzić że żaden nie jest czysty jak łza.

  Od palenia oleju po pirackie fejsy.. bo ? Bo inaczej się nie da funkcjonować. Polska.
 • Poziom 43  
  Wprawdzie nie dotyczy zmian przepisów (powstają z wiadomego powodu) ale wtrącę swoje trzy grosze odnośnie mechaników (jak i innych specjalistów) oraz klientów. Wszędzie, gdzie miałem styczność z serwisantami (w moim wypadku serwisowanie komputerów i odzyskiwanie danych) skubano klienta. A mnie się skubie jak daję coś do naprawy. Albo odprawia z kwitkiem, choć nie zaglądam pod maskę tylko zostawiam auto na umówiony termin i dzwonię z pytaniami wyznaczonego dnia. Więc sytuacja usługodawca-klient nie jest taka jednostronna. Jedni i drudzy w wielu wypadkach to cwaniaki, niestety.
 • Poziom 43  
  helmud7543 napisał:
  gdzie miałem styczność z serwisantami (w moim wypadku serwisowanie komputerów i odzyskiwanie danych) skubano klienta. A mnie się skubie jak daję coś do naprawy. Albo odprawia z kwitkiem


  Kolego co u Ciebie znaczy skubanie? Przecież zazwyczaj jest ustalona +- kwota.
  A żeby uzyskać normalny dochód na usługach nie weźmiesz 25zł na godzinę.
 • Poziom 43  
  Sztuczne naciąganie. Np: stawka godzinowa i instalacja systemu. 3,5 godziny deklarowane na 50 m rzeczywiste. Albo sformatowanie klientowi partycji systemowej bo tak łatwiej. Wszędzie, gdzie nie robiłem, z tej albo innej strony narzucana bylejakość. A w samochodzie? Po teoretyzowanie, skasowanie błędu, zwalenie na instalacje LPG. Ciśnienie oleju niby dobre, wycieków niby nie ma, kompresja niby ok, tylko olej i płyn jak brał tak bierze, wartości kompresji nadal nie znam, sonda nadal stoi, zapłony nadal wypadają. Zdarza się (na szczęście nie mnie ale to autentyki a nie legendy) zabieranie dobrych podzespołów - osprzęt silnika, głośniki... Z wymiana opon jestem odsyłany od jednego do drugiego, klientów nie widać, nie wiem o co chodzi. Na porządku dziennym jest zostawianie narzędzi w komorze silnika. A za silnik w moim trzeba się w końcu będzie porządnie zabrać a strach oddawać...

  Swoich klientów tez miewam ciekawych. Tylko ja nie bawię się w trzeci cennik. Nawet nie zaczynam. Dla szkodnika nie mam czasu, a jak mu to przekazuje to już zależy od poziomu jego cwaniactwa. Bywało że waliłem wprost, ze co najwyżej może prosić, a jak nie pasuje to niech wyjdzie i naskarży.

  Dlatego napisałem, ze wina leży po obu stronach a patrzenie na ręce nie wzięło się znikąd.
 • Poziom 25  
  Jak chcecie marudzić i narzekać to zakładajcie osobny temat, zamykam.