Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena - stacja mobilna, strojenie - jak?

25 Cze 2005 15:35 43235 23
 • Poziom 11  
  Witam,

  Proszę o poradę jak dostroić antenę zamontowaną na samochodzie.

  Mam nadzieję, że na sensownych poradach skorzysta wielu tu zaglądających nie-specjalistów, specjalistów inaczej (bez podtekstu, nie każdy elektronik musi być światły w sprawach linii, anten itp.) i laików.

  Założenia są takie:

  1. Fale: KF, pasmo: 11m (CB)

  2. Antena zamontowana w rozsądnym miejscu (o rozsądnych elektrycznie miejscach pisano gdzie indziej) - na dachu. Skuteczny kontakt z masą.

  3. Antena jest konstrukcją fabryczną. Długość - 120cm. Strojenie zrealizowane przez zmianę długości promiennika: wsuwanie/wysuwanie.

  4. Warunki pomiarowe: szczere, płaskie pole, z rozsądnego dala od budowli i konstrukcji.

  Będę wdzięczny za rzeczowe porady.

  Z góry dziękuję
  Andrzej "kropek"
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  taka antena ma rezonans szeregowy, więc najmniejszą impedancję ma dokładnie w rezonansie. Tego punktu szukamy. Można to robić zmieniając częstotliwość i patrzeć przy jakiej częstotliwości jest najniższy punkt wykresu (tak działa wobuloskop) można też ustalić jedną częstotliwość i przestrajać antenę by dostać na niej to najniższe napięcie. W tym celu należy mieć nadajnik na CB, sztuczne obciążenie z wyprowadzonym sygnałem w.cz. przez rezystor "pomocniczy", kabel antenowy o długości 1/2 fali w tym kablu dla wybranej częstotliwości (ok. 3,64m) i dowolny woltomierz z sondą diodową w.cz. (można też sobie taką zrobić)
  I to wszystko. Jakby co, mogę spróbować to narysować.
  Pozdrawiam.
  P.S. To "U" to na przykład blacha z wtykiem UC1 z lewej, a gniazdem UC1 z prawej. Obcięty na górze napis informuje że rezystor 50Ω to np. równoległe trzy rezystory 150Ω 2W. Te 500Ω również nie jest krytyczne, ale z tą wartościa odpadną ułamki gdyby ktoś chciał sprawdzić impedancję anteny.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 11  
  OK, dzięki, myślę że właśnie o to się pytałem ;).

  Rysunek rozwiał moje wątpliwości co do konstrukcji sztucznego obciążenia: byłbym skłonny był motać coś z koncentrycznym pierścieniem rezystorów, średnicami puszki itd. Rozumiem, że dla takiego zakresu mocy (parę wat) oraz częstotliwości zachowanie wytycznych co do stosunków średnic itp. nie jest krytyczne.

  Pozostaje mi zapytać o rzecz następującą:

  W jakim stopniu niekorzystny wpływ na wyniki pomiaru może mieć sąsiedztwo kilku końcówek kabli UKF (radiof. rozsiewczej), CB (samochodowej instalacji) oraz naszego lambda/2 pomiarowego?

  W moim przypadku, w którym antena CB wmontowana jest w otwór po UKF-owej, a oprócz tego w pobliżu jest nowo zamontowana antena UKF ze wzmacniaczem, przyklejona na szybę, pozostawiam na czas pomiaru końcówki tych trzech kabli. Czy nie powinienem wypruć przynajmniej tego od instalacji CB? Przerażająca perspektywa... :-O
 • Poziom 21  
  Mierząc tą metodą, znajduje się rzeczywisty rezonans w rzeczywistym otoczeniu. Można zobaczyć jaki wpływ ma np. otwarcie czy zamknięcie drzwi auta. A moich doświadczeń z moimi antenami - wpływ na częstotliwość rezonansową był niewielki, na impedancję zaś - znaczny. Co do kabla koncentrycznego, to można go również przebadać tak jak antenę, i "dostroić" go do częstotliwości na jakiej będzie się stroiło antenę. Dobry kabel o właściwej (rezonansowej) długości rowarty na końcu - mie powinien dać zuważalnego spadku napięcia, a przy kablu zwartym na końcu - dać napięcie bliskie zera. I tu jest miejsce na zdobywanie doświadczenia, bo w ten sposób można np. wykryć kabel o znacznym tłumieniu czy nieczysto pracujący nadajnik ( inne częstotliwości w sygnale). na tym ułomnym nieco rysunku jest orientacyjny wykres pokazujący jakich tendencji zmian napiecia należy oczekiwać w reakcji na strojenie anteny. Wykres (ten nieprzerywany) pokazuje ze antena zestrojona jest na ok. 27,240MHz. i tam napięcie jest najniższe. W czasie strojenia dobrze jest sobie ten wykres wyobrazić, by wiedzieć w którą stronę przestrajać antenę, bo proces strojenia przecieć jest tylko przesuwaniem tego wykresu w lewo lub w prawo.
 • Poziom 21  
  Witam!!
  a jak z zastosowaniem tego o to prostego urzadzenia mozna zestroic anteny z dopasowaniem typu gamma?
 • Poziom 21  
  Można, strojenie to strojenie. Antenę można traktować jak obwód rezonansowy ze stratami na promieniowanie. Obawiam się że zmiana dopasowania może rozstrajać antenę (nie mam doświadczenia z tym transformatorem). Trzeba więc wielokrotnie stroić, dopasowywać, stroić... No i jeśli jest to antena z rezonansem równoległym to w miejscu rezonansu będzie maksymalna, nie minimalna impredancja.W załączeniu - orientacyjny szkic. Pierwszy rezonans jest przy 1/4 dł. fali, rezonans szeregowy. Promienniki krótsze zachowują się w części jak pojemności (symbol kondensatora pod osią) i można je doprowadzić do rezonansu indukcyjnością (np. samochodówki na CB) Między 1/4 a 2/4 antena zachowuje się w części jak indukcyjność i można ją dostroić do rezonansu szeregowym kondensatorem. Przy pół fali znów rezonans - tym razem równoległy. Dalej znów ant. ma charakter pojemnościowy czyli do dostrojenia stosuje się cewkę (jak w 5/8) do 3/4 z rezonansem szeregowym..i tak dalej.
 • Poziom 11  
  OK,

  Skleciłem sobie przyrząd do pomiarów napięcia.
  Całość umieściłem w gustownej puszce po fistaszkach. Kabel ma długość 3.64 m. Wewnątrz puszki przewód odprowadzający sygnał z obciążenia (3 x 150 Ohm promieniście do masy) ma ok. 6 cm.

  Dziś rano wreszcie udałem się na parking i zdołałem dokonać serii pomiarów używając Midlanda 77-104 (maluch AM z lat osiemdziesiąych). Antena Lemm 1200 na dachu małego wozu osobowego. Miernik cyfrowy.
  Stosowałem "peak hold" jako, że napięcie stopniowo spadało po naciśnięciu przycisku nadawania (nagrzewanie końcówki?). "Wygrzewanie" sprzęciku nic nie dawało.

  I seria przy maksymalnie skróconym promienniku - minimum napięcia bliskie kanałowi 1. Może ciut poniżej?

  II seria - bat wysunięty 45mm - wykres przesunięty o jakieś 35 kanałów w lewo (przepraszam za używanie tej nowatorsiej i nie wszystkim zapewne znanej jednostki częstotliwości: kanał. W tabele, zapewniam, mam jednakowoż "prawdziwe" częstotliwości ;-)).

  Zanim chwycę moje ulubione narzędzie: cęgi ;-) by "przesunąć wykres nieco w prawo" w okolice 10 (?) kanału chciałbym prosić o poradę:

  Czy owe 6cm przewodu wewnątrz przyrządu/puszki doliczone do półfalowego przewodu może mieć znaczący wpływ na pomiary?

  Proszę o odpowiedź zanim skrócę te biedne 3.64 o 6 cm! ;-)

  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Zanim coś palnę - wolałbym zobaczyć szkic. Sądzę że można to sprawdzić mierząc sam kabel bez amteny. Dokładniejsze pomiary można uzyskać gdy zewrze się ten kabel na końcu. czy masz wyraźne minimum napięcia, czy zbocze?
 • Poziom 21  
  Zanim zaczniesz ciąć, dołóż na czubku (dolutuj) kawałek drutu i sprawdź reakcję. Wtedy można poaproksymować :D
  A jak wygląda cewka tej anteny? Da sie tam poingerować?
  No rzeczywiście - tendencje jednoznaczne. Nie ma co się wygłupiać z tym lutowaniem. bardzo nie lubię ciecia.. czy cewki nie da się odindukcyjnić zdziebko? (też taka jednostka specjalna)
 • Poziom 11  
  Eee tam, dolutuj, mogę jeszcze parę cm wyciągnąć ale pewnie tylko pójdę w górę zbocza :). Ten bacik jest chyba ciut za krótki jeśliby przyjąć wszystkie inne parametry za poprawne?
  Jak tylko zjem sledzie z puszki zbuduję nową, lepszą wersję przyrządu, dodam do nazwy słowo "Plus". To się dobrze sprzedaja ostatnio ;-).
  Aha, model oczywiście "Neptun"! :-D

  Dzięki za uwagę

  Aha, dida jest GERMANOWA! Joj, toż ona chyba z mojej mydelniczki-odbiornika detektorowego z czasu odległego, przaszam za dygresję ale łza się w oku kręci, niech i świat zapłacze ;)
 • Poziom 21  
  Chyba ten bat za długi... Co do tych śledzi to inaczej bym to rozegrał ale póki co nie będe Cię straszył. O cewce nic nie piszesz a ja nie znam konstrukcji tej anteny.
 • Poziom 11  
  kropek napisał:
  Ten bacik jest chyba ciut za krótki

  Późno się robi... Oczywiście, powinienem był napisać za DŁUGI.
  Nie mogę go już głębiej wepchnąć.

  Cewka - nie wiem. Antena została na noc przy samochodzie. Nie zabieram jej na noc do łóżka, żona miałaby za złe. I tak ledwo znosi odbiornik krótkofalowy, który tam wtaszczam ;-) ( całe szczęście, że to nie R250M! ;-)).

  Jutro sprawdzę podatność anteny rozbiórkę i majtanie zwojami cewki. Majtał nie będę , wpierw się tutaj zapytam jak tych henrów ujmować :-).

  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  No i na tym ostatnio dołączonym przez Ciebie rysunku wygląda to już całkiem przyzwoicie. Antena ma wyraźną chęć zestroić się na niższej czterdziestce. Można jej zatem ująć jakiego zwoja (o ile jest to wykonalne prostymi metodami) i zobaczyć czy wystarczy albo ciachnać kawał onego "bata". Czasem nie masz nadzianego na czubku jakiegoś bibelota albo gustownej "osłonki"? takie dodatki nawet niemetalowe na końcu szczególnie anteny powoduja że tak przystrojona - stroi trochę niżej... Zafalowania w okolicach rezonansu mogą się pojawić, a przyczyną może być nawet ten nierezonansowy (w tym miejscu) kabel albo niezestrojony (jako przeciwwaga) samochód. Zdejmij zderzak i zobacz czy się poprawiło tylko Żonie nie mów :D
 • Poziom 11  
  Żytni napisał:
  Czasem nie masz nadzianego na czubku jakiegoś bibelota albo gustownej "osłonki"? takie dodatki nawet niemetalowe na końcu szczególnie anteny powoduja że tak przystrojona - stroi trochę niżej...

  Jako żywo! Jest tam nadzwyczaj gustowny acz niezbyt zharmonizowany barwnie z nadwoziem mojego wozu zuzek.

  Zwojów w cewce jest czterdzieści. Dopiero od wczoraj mam mocną lutownicę, może się skuszę by ją przyłożyć i odwinąć z jeden...

  Przy okazji, czy nie jest składnikiem impedancji całej anteny samochodowej rezystancja strat ziemi? Czy do tych, załóżmy, trzydziestu - czterdziestu omów dokłada się szeregowo ileśtam omów R strat?

  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Jest bliżej nieokreślony bo pole anteny ma się zamknąć między blachą nadwozia a rzeczoną nateną. Trąciłeś Asan dość ciekawy wątek, mianowicie strojenie samochodu do rezonansu. Jakby nie patrzeć, jest on przecwwwagą. Podłej (nie ubliżajac P206 & Co) dobroci ale zawsze. Przez przypadek wpadłem na to użerając się z anteną na bagażniku dachowym 126P. Masę anteny doprowadziłem przewodem do folii aluminiowej naklejonej na dach (by lakieru nie uszkodzić) i rzeczony kawałek przewodu natchnął mnie myślą by tam wsadzic jakaś cewkę i postroić... Trochę to nawet dało, ale nie na tyle by komplikować konstrukcję i choć z serca bólem jednakże wywaliłem to w cholere. Panie Kolego Kropek. Czekam z niecierpliwością aż odnajdziesz Pan ów punkt G-dzie zejdą się oba rezonanse (kabla i anteny) by móc zmierzyć antenie jej R (w Ω) promieniowania.
 • Poziom 19  
  witam
  mam kilka pytan,
  na poczatek, moze niektore pytania beda smieszne, ale prosze sie nie smiac (przynajmniej nie oficjalnie) - jestem laikiem w tej dziedzinie

  teraz tresc wlasciwa, po pierwsze co to znaczy ze antena ma miec kontakt z masa?? czy jak mam antene na podstawce magnetycznej, to podstawka zapewnia mi taki kontakt (tzn antenie;)??

  co do schematu sondy pomiarowej przedstawionej na tym forum, zakladam ze puszka jest tu obojetna, czy to po fistaszkach czy neptunie, ale zlacza maja byc na masie puszki??

  jakie rezystory?? tzn czy wszystkie maja miec po 2 waty??

  i w koncu, jaka dioda??? prostownicza pewnie nie, np 1n4148?? czy jakas inna???

  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Witam,

  miloon napisał:

  (...)
  teraz tresc wlasciwa, po pierwsze co to znaczy ze antena ma miec kontakt z masa?? czy jak mam antene na podstawce magnetycznej, to podstawka zapewnia mi taki kontakt (tzn antenie;)??

  Antena z podstawą magnesową ma "kontakt" z masą za pośrednictwem pojemności pomiędzy stopą a podłożem. Musi to być zaprojektowane odpowiednio. Podkładanie czegoś pod podstawę anteny zmienia tę (projektowaną) pojemność - maleje ona. Zmieniają się też warunki pracy anteny. Ale nie o tego rodzaju kontakt chodzi chyba w rozważaniach w tym wątku.
  Dobry kontakt galwaniczny, o taki tu chodzi, to taki, który zapewni jak naniższą rezystancję styku i najlepiej nie będzie z czasem ulegał pogorszeniu.
  W miejscu styku końcówki masowej anteny z blachą nadwozia farba musi być usunięta. Taka końcówka może już być zaostrzona odpowiednio, trzeba porządnie ją docisnąć (dokręcić). Punktowe zdrapanie farby da pewność dobrego kontaktu. Dobrze wszystko zabezpieczyć przed korozją odpowiednim preparatem. Na styku dwóch metali przewodzących prąd zachodzi korozja elektrochemiczna. Tu mamy stal i stal, stal ocynkowaną. Nie pamiętam jak daleko są potencjały takich metali. Pewnie ktoś podpowie na ile jest to szkodliwe. Tak czy siak, połączenie warto okresowo sprawdzać i odświeżać.

  miloon napisał:

  co do schematu sondy pomiarowej przedstawionej na tym forum, zakladam ze puszka jest tu obojetna, czy to po fistaszkach czy neptunie, ale zlacza maja byc na masie puszki??

  Dla estetów to nie jest obojętne! ;-)
  Chodzi tu o zaekranowanie układziku. Puszki (stalowe) ocynkowane łatwo sięlutuje i można pociąć nożykiem i nożyczkami, wot i cała tajemnica! :-)
  Aha, jak chce Ci się zgłębiać sprawę to możesz poszukać informacji na temat zależności impedancji przewodu od stosunku średnic żyły wewn. i zewnętrznej. Dobre (nie to omawiane tutaj!) obciążenie byłoby zrobione z uwzględnieniem takiej rzeczy. Okrągła pucha to dobry start, budzi szacunek u postronnych ponadto ;-)

  miloon napisał:

  jakie rezystory?? tzn czy wszystkie maja miec po 2 waty??

  Koniecznie bezindukcyjne. Łącząc trzy oporniki dwuwatowe otrzymujemy łączną obciążalność 6W. Przy krótkim włączaniu nadajnika do pomiarów z zapasem wystarczy. Możesz użyć np. 20 szt. jednokiloomowych o mocy 1/4 W jeśli chcesz.

  miloon napisał:

  i w koncu, jaka dioda??? prostownicza pewnie nie, np 1n4148?? czy jakas inna???

  Nie, prostownicza nie. Germanowa, krzemowe bowiem mają zbyt duże napięcie przewodzenia.


  Powodzenia
 • Poziom 19  
  dziekuje za podjecie tematu, ale jestem zmuszony nadal go drazyc...

  mianowicie czy mozna ta mase anteny wziac np z wtyku na radiu i tam polaczyc gdzies do masy?? bo jak pisalem mam zamiar kupic antene na magnesie, w ogole to myslalem jeszcze jakas przezroczysta folie podlozyc, wszystko po to zeby autka nie rysowac (nie dziurowac), a tu slysze ze nalezy sie "wgryzc w lakier", jesli to konieczne pewnie zrezygnuje z cb, nie bede kaleczyl autka:cry:

  i jeszcze mam pytanie o ten przewod do sondy (3,6m), domyslam sie, ze przewod wstawiam miedzy radio a sonde i ma miec dlugosc pol fali zeby wstrzelic sie w wezel fali, tylko nie rozumiem czemu 3,6 m, skoro dla 27mhz fala ma 11,11m, domyslam sie ze w tych 40 kanalach ktore mam radiu(akurat tyle w tym jest) ta czestotliwosc oscyluje (1-40) dookola 27mhz, skad moge wiedziec ile jest dokladnie na ktorym kanale zeby dobrac wlasciwa dlugosc kabla??


  i ostatnie pytanie, do strojenia pisaliscie, ze trzeba nadajnik cb??? to brzmi logicznie, zeby cos rejestrowac na sondzie dobre checi nie wystarcza, pasuje podac jakis sygnal, skad wziac taki nadajnik?? (albo jak to wykonac) bo chyba nadawanie rozmowy z innego radia to nie to samo...

  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  miloon napisał:
  dziekuje za podjecie tematu, ale jestem zmuszony nadal go drazyc...

  mianowicie czy mozna ta mase anteny wziac np z wtyku na radiu i tam polaczyc gdzies do masy?? bo jak pisalem mam zamiar kupic antene na magnesie, w ogole to myslalem jeszcze jakas przezroczysta folie podlozyc, wszystko po to zeby autka nie rysowac (nie dziurowac), a tu slysze ze nalezy sie "wgryzc w lakier", jesli to konieczne pewnie zrezygnuje z cb, nie bede kaleczyl autka:cry:

  Jeszcze raz: jeśli to ma być antena z podstawą magnesową to pojemność pomiędzy podstawą a blachą jest dla częstotliwości radiowych rodzajem połączenia z masą (blachą). W tym wypadku nie trzeba w miejscu mocowania anteny łączyć jej galwanicznie z masą (metalem karoserii).
  Te anteny tak mają.

  miloon napisał:

  i jeszcze mam pytanie o ten przewod do sondy (3,6m), domyslam sie, ze przewod wstawiam miedzy radio a sonde i ma miec dlugosc pol fali zeby wstrzelic sie w wezel fali, tylko nie rozumiem czemu 3,6 m, skoro dla 27mhz fala ma 11,11m, domyslam sie ze w tych 40 kanalach ktore mam radiu(akurat tyle w tym jest) ta czestotliwosc oscyluje (1-40) dookola 27mhz, skad moge wiedziec ile jest dokladnie na ktorym kanale zeby dobrac wlasciwa dlugosc kabla??

  Przeszukaj to forum (Internet, Usenet) używając wyrażenia "współczynnik skrócenia", to klucz. Napewno znajdziesz, że fale elektromagnetyczne mają prędkość różną w różnych ośrodkach. W próżni prędkość największa (bezwzględnie). W powietrzu jest niewiele mniejsza ale w materiałach dielektrycznych stanowiących wypełnienie kabla koncentrycznego już znacząco. Znacząco na tyle, że należy w obliczeniach długości fali w m.in. kablu brać poprawki. Współczynnik skrócenia [fali], często oznaczany literą K, jest taką właśnie poprawką.

  miloon napisał:
  (...)
  i ostatnie pytanie, do strojenia pisaliscie, ze trzeba nadajnik cb???

  Nadajnik - część nadawcza radiostacji (radiotelefonu CB). Do strojenia używasz nadajnika radiotrelefonu CB. Masz radio CB czyli dwa w jednym: odbiornik i nadajnik. Nadajnik działa gdy naciskasz przycisk na mikrofonie. Odbiornik jest wtedy blokowany.

  Pozdrawiam
  Andrzj
 • Poziom 19  
  dzieki za wskazowke (wspolczynnik skrocenia) znalazlem wyczerpujace forum na temat tego kabla i oczywiscie wspolczynnika...juz wszystko jasne, tak juz mam, jak cos montuje, to lubie wiedziec dlaczego tak i jak to dziala....szkoda ze ta teoria nei zawsze sprawdza sie co do kobiet, ale to juz niewlasciwe forum dla tego tematu...;)

  co do masy anteny.....fakt, gafa z mojej strony, za "pierwszym razem" jassno mi to wytlumaczyles... jeszcze tylko, czy jak np dam podkladke z cienkiej folii samoprzylepnej, to duzo (tzn odczuwalnei) zmieni sie dopasowanie tej masy czy jest to do pominiecia??

  i teraz sprawa od ktorej pewnie pasowaloby zaczac w ogole...mianowicie...czy posiadanie cb w aucie jest calkowicie legalne, innymi slowy czy Pan Policjant moze znalezc w tym temat do polemiki uwienczony "faktura vat"?? bo gdzies na allegro wyczytalem cos o "deklaracji zgodnosci", ktora pewien jegomosc dolacza do sprzedawanych przez siebie cb i to ma zalatwic sprawe ewentualnej utraty 500pln z domowego budzetu...

  pozdrawiam, Milosz
 • Poziom 11  
  Osoba wprowadzająca na rynek (producent, dystrybutor) radiotelefon CB musi uzyskać świadectwo zgodności [parametrów typu z prawnie wymaganymi parametrami technicznymi].

  Na użytkownika końcowego prawo nie nakłada uzyskiwania świadectwa zgodności, analogicznie do posiadania inny urządzeń radionadawczych: telefonu komórkowego, pilota zdalnego sterowania, radiotelefonu PMR 446, kuchenki mikrofalowej, suszarki do włosów (dwa ostatnie to lekkie ;-) retoryczne).

  Nabywca-użytkownik może i powinien, ze względów bezpieczeństwa, grzeczności, szacunku do współobywateli itp. zadbać by nabywany przez niego sprzęt spełniał wymogi określone przez ludzi znających się na rzeczy. Na ogół te wymogi pokrywają się z tymi narzuconymi prawnie. Nikt przecież nie chce zakłócać nabytą na targu chińską suszarką do włosów odbioru TV sąsiadowi, nie chciałby też by jego dziecko (n.p.) zostało porażone prądem z takiej suszarki.

  Dbanie o posiadanie przy sobie świstka z pieczątką oznajmiającego [często nieprawdę] o urządzeniu dla zaspokojenia chorej dociekliwości służbowej funkcjonariusza państwowego do tego nie powołanego i nie mającego o tym pojęcia jest zaszłością z czasów komunistycznego państwa policyjnego. Czyż nie?

  Podawałem gdzieś na tym forum odsyłacz do stosownego aktu prawnego.

  Oczywiście, spodziewaj się głosów nawołujących Cię do zdobycia i przewożenia wraz z rtf-em kopii z kopii "homologacji". Czyń jak chcesz.
  Ja dbam by mieć sprawne radio, nie przeszkadzać innym. Faktury na zakup telefonu komórkowego nie wożę (gdzieś tam pewnie leży wśród papierzysk). Do tego momentu jeszcze nie dbałem czy ma świadectwo zgodności. Teraz sprawdziłem: po raz pierwszy otworzyłem klapkę by się przekonać, że ma owe magiczne literki CE pod baterią :-). Miliony używające "komórek" zapewne jednak tego nigdy nie czynią. Policja ich chyba nie ściga po ulicach mimo tego, że można słusznie domniemywać iż spora ich liczba zmieniła posiadaczy w wyniku kradzieży ;-)?

  Kupujesz nowy rtf w sklepie, ufasz, że spełnia wymagania. Jeśli nie, szukasz świadectwa w postaci naklejki z literami CE, na przykład. Daje Ci to pewność, że nie będziesz innym przeszkadzał. Jesteś już wśród tej lepszej części społeczeństwa ;-). Potem montujesz, używasz. LEGALNIE! Zezwolenia nie potrzeba.

  Powodzenia! :-D
 • Poziom 19  
  Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz:)) chyba nic dodac nic ujac...;)

  zatem pozostaje mi tylko sciagnac ta antene z allgro i rozpoczac zabawe z cb....zaczne od zmontowania tej sondy i prob strojenia, pewnie po drodze wyjdzie jeszcze wiele pytan, watpliwosci, tudziez przeszkod, ale sprobuje je ominac, czasem moze przeskoczyc, niejedna pewnie kozka juz nozki na tym polamala, ale gdyby nie bylo celu do skakania dla kozki, jaki sens by miala owa kozka!!!??..........hmm...a noga sie zrosnie...

  innymi slowy, jakby cos, to jeszcze pomecze pytaniami;)

  pozdrawiam!
 • Poziom 1  
  Witajcie,mam bardzo powazna sprawe
  posiadam radiotelefony pracujace w zakresie 40-50 Mhz dokladnie sa to motorole M 208 i M 216,prosze o porade jakiej anteny mam do tego urzyc by uzyskac njlepszy efekt,dzialaja jako urzadzenia stacjonarne,oprocz tego jest cos takiego ja ALAN KM 530,co to jest?domyslam sie ze reflektrometr,ale jak sie tym poslugiwac,bede bardzo wdzieczny za wszelkie wskazowki na adres scub6(malpa)yahoo.com,co do anten,mam ich pare typow,poczawszy od wojskowwej do R-123,czyli promiennik z 3 przeciwwagami na zwyklym precie konczac,Naprawde to bardzo wazna sprawa i prosze to potraktowac powaznie.z gory dziekuje

  i jeszcze jedna wazna sprawa,jestem totalnym laikiem,poprostu ktos powierzy mi zrobienie czegos takiego,zaznaczam,nic na tym nie zarobie a moge stracic prace dlatego to dla mnie takie wazne,a nie mam do kogo zwrocic sie o pomoc i zakup nowej anteny raczej nie wchodzi w rachube.moje gg 8304083,jeszcze raz dziekuje