Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rekord 381D - dekoder PAL nie dzała z DVD i odtwarzaczem VHS.

maciej_333 10 Apr 2016 22:47 4842 14
Tespol
 • #1
  maciej_333
  Level 37  
  Uruchamiam dla siebie radziecki telewizor Rekord. Usunąłem już wszystkie uszkodzenia. Problemem jest w teraz dekoder PAL. Jest to moduł wstawiony zamiast oryginalnego SECAM w latach 90-tych. Firma, produkująca ten dekoder to "Waga", typ C-04. Ponadto napisano Warszawa, Piaseczno i numer telefonu.

  Dekoder pracuje prawidłowo z tunerem DVB-T. Jednak po dołączeniu odtwarzacza VHS, czy DVD brak jest koloru. Konieczne jest dostrajanie trymera przy kwarcu dla każdego urządzenia indywidualnie. Próbowałem na stałe wymusić PAL, ale nic to nie daje. Nie sposób też dostroić filtra chrominancji, bo nie jest on strojony w tym dekoderze. Jednak analiza z generatorem w.cz. i oscyloskopem pokazuje, że wszystko jest prawidłowo. Sygnał 4,43 MHz jest tłumiony w filtrze ok. dwa razy, ale to jest częstotliwość środkowa. Analiza oscyloskopem sygnału wizji, jaki dochodzi do dekodera i odfiltrowanego sygnału chrominancji nic ciekawego nie wnosi. Wprawdzie dla odtwarzacza VHS chrominancja ma mniejszą amplitudę, ale inny TV pracuje z tym normalnie. Podmiana TDA4556 i kwarcu nic nie daje. Z innym TDA4556 uzyskałem dziwne kolory, ale problem z brakiem koloru był ten sam.

  Jak można ten problem rozwiązać ?

  Nadmienię, że Helios TC706 współpracuje z tym odtwarzaczem i DVD prawidłowo. Nie ma znaczenia czy sygnał jest podpięty po torze w.cz. przez modulator, czy też bezpośrednio wewnątrz po zdjęciu stosownej zwory.

  Schemat, który raczej średnio pasuje można znaleźć tu.
 • Tespol
 • #2
  januszc
  Level 15  
  Skoro poświęciłeś tyle czasu, energii i sprzętu to chyba łatwiej byłoby podłączyć RGB.
  Chyba DVD ma eurozłącze?
  Obraz też będzie o niebo lepszy.
  A jeśli musisz mieć dekoder to szukaj uszkodzenia w impulsie Sand Castle w tym tej najmniejszej wartości (chyba 0,5V jeśli pamiętam) od odchylania pionowego.
  Podmień moduł synchronizacji na inny.
 • #3
  maciej_333
  Level 37  
  Telewizor ma działać poprawnie z tunerem DVB-T, VCR i ewentualnie DVD. Niewykluczone, że będę go kiedyś podpinał do analogowej telewizji kablowej. Niektórzy dostawcy zostawili kanały analogowe. Bez dekodera nie jestem w stanie tego zrobić. Impuls SC dochodzi do TDA4556, poziomy i czasy się zgadzały z datasheet tego układu. Zresztą zgodnie z tą dokumentacją poziomy te nie są krytyczne.

  Może trzeba odpuścić uruchamianie tego dekodera ? Co sądzicie o dekoderze opartym o MDA3510 ? Niestety nie sposób obecnie dodać obrazka. Fotografia modułu jest dostępna na innym forum. Powinien pasować na zasadzie 1:1. Wygląda jednak na mocno uproszczony.
 • #4
  januszc
  Level 15  
  SC z modułu telewizora nie ma impulsu pionowego.
  Do dekodera 4556 musiał być dorobiony, bez tego nie będzie koloru.
  Tak samo zresztą jak 4510.
  Czy na pewno ten impuls pionowy 0,5V jest?
  Możesz wrzucić zdjęcie?

  3510 pracuje bez tego impulsu pionowego.
 • Tespol
 • #5
  maciej_333
  Level 37  
  Impuls SC zmierzyłem bezpośrednio na pinie 24 TDA4556. Dla załączonego zdjęcia nastawy oscyloskopu to odpowiednio 2 V/div i 2 µs/div. Aktualnie dodawanie obrazków nie działa, zatem muszę go wstawić jako załącznik. Wartość 0 V to jedna działka od dołu ekranu. Oscyloskop pracował w trybie sprzężenia DC.
  Rekord 381D - dekoder PAL nie dzała z DVD i odtwarzaczem VHS.imp_sc.JPG Download (117.43 kB)

  Moim zadaniem odpowiada to parametrom, podanym w dokumentacji TDA4556.
 • #7
  januszc
  Level 15  
  Na zdjęciu nie widać impulsu pionowego, tak jak pisałem powinien mieć ok. 0,5V.
  Albo go nie ma albo nie widać. Sprawdź czy jest dołożony jakiś dzielnik rezystorowy , pewnie też z diodą, pobierający impuls wygaszania pionowego i sumowany z SC.
  Musi być SSC.
 • #8
  lisek
  Service technician RTV
  Poczytaj ten wątek strona 2 Link
  Oraz Link
  Link
  Link

  W org. w tym modelu stosowano (-3) dekoder PAL na ukłądzie i + TDA4650
 • #9
  maciej_333
  Level 37  
  Dziękuję za odpowiedzi. Nie znam rosyjskiego kolego Lisek, ale oglądałem obrazki. W tym odbiorniku jest tylko impuls SC. SSC powstaje na płytce dekodera ze złożenia impulsów SC i o ile dobrze rozumiem impulsu odchylania pionowego. Jeżeli ufać schematowi, to takie impulsy są doprowadzone do dekodera. Nie mając świadomości, że SSC tak powstaje zastanawiałem się, czy nie ustawiłem podstawy czasu oscyloskopu i poziomu wyzwalania w sposób uniemożliwiający zaobserwowanie impulsu pionowego. Mogło tak być, bo pojawiała się czasem pewna linia po środku dolnego schodka.

  SC powstaje w odpowiedniku TDA2591 (A255D). Jednak pin 11 tego układu to zmiana stałej czasowej dla VCR o czym pisał kolega LeDy. O co z tym chodzi ? Zgodnie ze schematem ten pin jest doprowadzony do jakiegoś złącza i dalej już nigdzie. Powinienem to przełączać ?

  Zastanawiam się nad zamówieniem modułu na MDA3510. Wolałbym jednak mieć SECAM, bo mam kasetę w tym systemie. Do telewizora dosiądę dopiero za dwa tygodnie. Wtedy jeszcze raz przeanalizuję impulsy SC i SSC.
 • #10
  LeDy
  Level 43  
  maciej_333 wrote:

  SC powstaje w odpowiedniku TDA2591 (A255D). Jednak pin 11 tego układu to zmiana stałej czasowej dla VCR o czym pisał kolega LeDy. O co z tym chodzi ? Zgodnie ze schematem ten pin jest doprowadzony do jakiegoś złącza i dalej już nigdzie. Powinienem to przełączać ?

  Jeśli dobrze pamiętam to zwierany jest do masy dla VCR(zmiana stałej czasowej). To złącze to był albo w programatorze ostatnim podłączany(pisało VCR) i jego włączenie powodowało zwieranie albo po wybraniu z pilota 0 przełączało .
 • #11
  maciej_333
  Level 37  
  Jest to wyprowadzone na złączu X2, które faktycznie prowadzi przewody do programatora. Jednak na schemacie ten pin złącza nie jest wykorzystany. Czy zmiana tej stałej czasowej ma wpływ na kolor, czy tylko synchronizację ? Z tą ostatnią nie ma problemu. Próbowałem na dwóch VCR i za każdym razem był identyczny kłopot z kolorem.
 • #12
  kaz69
  Level 33  
  Stała czasowa miała wpływ na synchronizację a nie na kolor. Przy odtwarzaniu z VCR bez zmienionej stałej czasowej górna część obrazu była zawijana.
 • #13
  maciej_333
  Level 37  
  kaz69 wrote:
  Stała czasowa miała wpływ na synchronizację a nie na kolor. Przy odtwarzaniu z VCR bez zmienionej stałej czasowej górna część obrazu była zawijana.

  Przełączałem ręcznie stałą czasową, poprzez zwieranie stosownego pinu TDA2591. Faktycznie na kolor nie ma to wpływu. Poprawnie nagrane, oryginalne kasety odtwarzają się prawie idealnie bez zmiany stałej czasowej. Gorzej z tymi gorszymi, wielokrotnie kasowanymi i zapisywanymi kasetami. Występują wtedy znaczne zawinięcia od góry i dołu.

  Wracając do tematu koloru, to wstawiłem inny dekoder i dorobiłem wejście AV z przełącznikiem na 4066. Z tyłu obudowy jest nawet miejsce na dodatkowe złącze DIN. Przełącznik jest "automatyczny", tzn. po wykryciu sygnału wizji na wejściu zewnętrznym dochodzi do przełączenia. Analogiczne rozwiązanie było np. w odbiorniku Monitor Helios TC706A. Sygnał zewnętrzny trzeba było jednak podać poprzez prosty wzmacniacz, złożony z dwóch stopni OE i jednego OC. Bez tego obraz był mało kontrastowy, a nowy dekoder PAL nie był dostatecznie czuły by wykryć podnośną chrominancji i burst.

  Jednak problem z kolorem nadal występuje. DVD i VCR pracują normalnie. Natomiast wymieniony tuner DVBT już nie. Spróbowałem z innym i jest OK. Porównanie sygnałów oscyloskopem specjalnie niczego nie wnosi. Z problematycznym tunerem nie ma kłopotu tylko, gdy dołączy się go poprzez modulator i dosyć specyficznie dostroi się odbiornik. Trzeba jednak wyłączyć ARCz. Wtedy kosztem gorszej fonii i obrazu mamy kolor. Nie mam odpowiedniego analizatora widma, ale wygląda, jakby podnośna chrominancji była nieco odsunięta od 4,43 MHz. Potwierdzałyby to pomiary oscyloskopem. Przy poprawnym, kontrastowym i ostrym obrazie czarno-białym brak widocznego burst na oscyloskopie. Jednak nawet jeśli podnośna chrominancji nie leży na odpowiedniej częstotliwości, to jak możliwe by podnośna ta "ginęła" gdzieś w torze p.cz. ? Nadmienię, że pasmo toru p.cz. jest odpowiednie, charakterystyka częstotliwościowa też.

  Przebiegi SC i SSC są całkowicie prawidłowe.
 • #14
  mirex
  Level 43  
  Jak rezystancja jest do masy od strony dekodera i od strony wejścia TV?

  Jaki wpływ ma zmiana parametrów dekodera DVBT - ustawiony rodzaj wyjścia, rozdzielczość - na współpracę z TV?
  Co to za tuner DVBTw końcu? Same tajemnice. ;)

  maciej_333 wrote:
  Dekoder pracuje prawidłowo z tunerem DVB-T. Jednak po dołączeniu odtwarzacza VHS, czy DVD brak jest koloru.
  maciej_333 wrote:
  Jednak problem z kolorem nadal występuje. DVD i VCR pracują normalnie. Natomiast wymieniony tuner DVBT już nie.

  Czyli po wymianie dekodera PAL w telewizorze wszystko się zmieniło, tak?
 • #15
  maciej_333
  Level 37  
  mirex wrote:
  Jak rezystancja jest do masy od strony dekodera i od strony wejścia TV?

  W moim dorobionym wejściu AV wstawiłem rezystor 75 Ω na wejście, jeszcze przed kondensatorem. Takie rozwiązanie było w np. w odbiorniku OTAKE 7088, z którego odwzorowałem przedwzmacniacz wizji. Żadnych zakłóceń w obrazie nie widać, przełącznik pracuje poprawnie. Rezystancja wyjściowa tunera z pewnością jest sporo mniejsza niż 75 Ω. Po dołączeniu takiego rezystora do wyjścia amplituda sygnału nie zmniejszała się dwukrotnie.

  Inna sprawa z tym, co jest pomiędzy dekoderem PAL, a torem p.cz. Dekoder "widzi" rezystancję 470 Ω do masy. Jest to potencjometr, służący do regulacji amplitudy sygnału wizji. Wstawiony on jest w emiter VT4. Dzielnik ten jest ustawiony w górne, skrajne położenie. Od strony dekodera PAL rezystancja jest dużo większa, ale nie pamiętam jaka.

  mirex wrote:
  Jaki wpływ ma zmiana parametrów dekodera DVBT - ustawiony rodzaj wyjścia, rozdzielczość - na współpracę z TV?
  Co to za tuner DVBTw końcu? Same tajemnice. ;)

  Jest to tuner MANTA, o ile mnie pamięć nie myli model DVBT02. Zmiana parametrów obrazu nie miała wpływu na kolor. Nie sprawdzałem jednak, czy na oscyloskopie dla wyświetlanego obrazu kontrolnego przez tuner z pliku coś się zmieniało.

  mirex wrote:
  maciej_333 wrote:
  Dekoder pracuje prawidłowo z tunerem DVB-T. Jednak po dołączeniu odtwarzacza VHS, czy DVD brak jest koloru.
  maciej_333 wrote:
  Jednak problem z kolorem nadal występuje. DVD i VCR pracują normalnie. Natomiast wymieniony tuner DVBT już nie.

  Czyli po wymianie dekodera PAL w telewizorze wszystko się zmieniło, tak?

  Tak, zmieniło się. Jednak nie oznacza to, że jest idealnie. Na kilku urządzeniach jest kolor, na wymienionym tunerze DVBT już nie. Problemu nie ma z nowszym modelem DVBT06.