Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ut39b unit-t - Uszkodzony miernik ? - piszczy

pawelekdj 10 Apr 2016 23:31 1968 5
Testo
 • #1
  pawelekdj
  Level 7  
  Witajcie.

  Mam problem. Miernik z dnia na dzien przestal mi dzialac.
  Gdzie szukac przyczyny. wizualnie wszystko jest OK, nigdzie nie widac uszkodzen mechanicznych, rozwarstwień, czy osmaleń.

  Miernik 4dni wskazywal niski stan baterii. Dzisiaj chcialem wykonac kilka pomiarów DC dla zasilacza. Wskazywał 0 (nie wiem czy tam bylo zero bo nie mam jak zweryfikowac). Przełączyłem w tryb sprawdzania ciaglosci obwodu. rozladowalem kondensatory przed odpinajac zasilanie. Unit piszczał. Tylko na teście diody. Myśle pewnie bateria. Wstawiłem inna piszczy na wszystkich. wkladam stara baterie piszczy na wszystkich. Pod zasilaczem labo. to samo. Miernik przepracowal moze z 10h od nowosci... gdzie szukac i czy szukac problemu?
 • Testo
 • #2
  RitterX
  Level 39  
  Piszczenie miernika zwykle jest związane z uszkodzeniem obwodu testera przejścia. Zwykle jest on wykonany na wzmacniaczu operacyjnym np. TL062. Należy też sprawdzić czy obwód wejściowy testera przejścia nie jest zwarty na skutek uszodzenia innego elementu?
  Nie opisałeś dokładnie usterki. Pomimo piszczenia mierzy czy nie mierzy na zakresie woltomierza napięcia stałego?
 • Testo
 • #3
  pawelekdj
  Level 7  
  Nie mierzy. Od razu po przełączeniu w dany tryb wartość skokowo idzie do nieskończoności. (bez i z podpiętymi sondami).
 • #4
  RitterX
  Level 39  
  Miernik jest 3 1/2 cyfry czyli na czymś podobnym do ICL7106. W pierwszej kolejności musisz sprawdzić napięcie na wejściu przetwornika. Jeżeli przy zwartym wejściu jest 0V a mimo to wyświetlana wartość zmierza ku nieskończoności to najprawdopodobniej masz uszkodzony główny układ przetwarzania. To oznacza, ze albo poszukasz układu na wymianę bądź będziesz zmuszony spisać miernik na straty.
 • #5
  LightOfWinter
  Level 33  
  pawelekdj wrote:
  ... Wstawiłem inna piszczy na wszystkich. wkladam stara baterie piszczy na wszystkich. Pod zasilaczem labo. to samo. Miernik przepracowal moze z 10h od nowosci... gdzie szukac i czy szukac problemu?


  Witam

  Ja zaczął bym standardowo od sprawdzenia bezpiecznika.

  Może np. poluzował się w gniazdu i nie styka? Może się spalił ? Miałem kilka takich przypadków że miernik piszczał - pokazywał zwarcie gdy był uszkodzony bezpiecznik.
 • #6
  pawelekdj
  Level 7  
  Dzieki za chęci :) niestety. wyeliminowalem to na początku (liczyłem wlasnie, ze to to a tu śmierć innego podzespolu)