Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Frezarka FUW315/7 NUMERIK H-646

11 Kwi 2016 00:00 3324 5
  • Poziom 24  
    Witam kolegów.

Frezarka jak w temacie, po włączeniu szafy sterowniczej brak reakcji na przełącznik z kluczykiem w prawym dolnym rogu panelu sterującego, oraz na jakikolwiek przycisk panelu operatorskiego, na wyświetlaczu błąd E936.
    Wewnątrz szafy sterowniczej znajduje się sterownik z wyświetlaczem jedno cyfrowym, siedmio segmentowym złożonym z diod , na wyświetlaczu wyświetla się cyfra 0, osie x,y,z z serwisowych klawiszy w szafie pracują poprawnie, na wspomnianym sterowniku pod wyświetlaczem znajduje się dioda opisana diagnose, świeci się cały czas, niezależnie od pozycji przełącznika opisanego diagnose znajdującego się wewnątrz szafy.
    Zasilacze poszczególnych płyt wydają się być sprawne, ponieważ są tam kontrolki np. 12V zielona, oraz żółte <12V, >12V, kontrolka zielona świeci, wskazując poprawność napięcia na wyjściu zasilacza, a żółte nie świecą , więc wszystko powinno być ok.
    Poniżej zdjęcie panelu operatorskiego oraz maszyny.

Frezarka FUW315/7 NUMERIK H-646h646.JPG Download (7.27 MB)
    Frezarka FUW315/7 NUMERIK H-646maszyn..JPG Download (7 MB)

Pozdrawiam.
    Grzegorz.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 31  
    PLEXI napisał:
    na wyświetlaczu błąd E936.
    To trzeba zobaczyć do instrukcji która powinna być przy obrabiarce gdyż kod ten wskazuje gdzie jest problem.
    PLEXI napisał:
    Zasilacze poszczególnych płyt wydają się być sprawne, ponieważ są tam kontrolki np. 12V zielona
    Z tym nie byłbym taki pewny.
    Proponuję :
    1. Po prostu zmierzyć te napięcia.
    2. Dokładnie obejrzeć środek szafy sterowniczej.
    3. Jeżeli nie ma instrukcji która wskazuje gdzie jest błąd (po kodzie) i raczej nie ma schematu to trzeba przejść do p.2 + analiza otrzymanych wyników.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 24  
    Instrukcja jest, aż 4 segregatory, z schematów elektrycznych brakuje kilka kartek, odnośnie kodów błędów to już listę prześwietliłem. Numery kodów do 600 są opisane i jest ich bardzo dużo natomiast z kodów o numeracji 900, to są napisane dwa kody a najwyższy ma numer 911 :(.
    Akurat w instrukcji nie brakuje żadnej kartki, jedynie brak kilku schematów elektrycznych.
  • Poziom 31  
    PLEXI napisał:
    natomiast z kodów o numeracji 900, to są napisane dwa kody a najwyższy ma numer 911
    No to faktycznie kicha :( ale da się zrobić tylko wymaga więcej czasu .
    PLEXI napisał:
    jedynie brak kilku schematów elektrycznych
    Mnie nie chodziło o schematy elektryczne połączeń między modułami, przełącznikami tylko schematy samych płytek z elektroniką a tego w większości (jeśli nie we wszystkich) przypadków nie ma.
    Wracamy do mojego p.2 i jeszcze raz proponuję bardzo dokładnie obejrzeć płyty z elektroniką, połączenia kablowe, śrubowe, gniazda bezpieczników bo na miejscach połączeń najczęściej tego typu urządzenia się psują.
  • Poziom 24  
    Błąd E936 ma związek z klawiaturą na panelu czołowym, awarię usunąłem, maszyna po włączeniu wyrzuca błąd E991, który można zaakceptować przyciskiem niebieskim że znakiem zapytania, następnie auto-diagnostyka przechodzi dalej i maszyna gotowa do pracy.
    mam pytanie jaki następny krok trzeba zrobić by wykonać zeorwanie osi, oraz czy da się tym cudem frezować w trybie ręcznym?
  • Poziom 2  
    No widzisz... wczoraj w południe zadzwoniłeś do mnie, "starszego brata CNC" :D , biegłego w Numerikach: H-642 (wiertarkowy), H645(tokarkowy), H-646(frezarkowy),
    wyszkolonego w '1987 w Karl-Marx-Stadt (obecnie Chemnitz) i przeszedłeś na "jasną stronę mocy" (CNC:), szybciej niż na Forum :idea: .
    Co do pracy stricte ręcznej na frezarce z H-646, skoro konstruktorzy H-646 nie przewidywali tego, to ... ciężka sprawa, choć możliwa. Nie wyzerujesz liczników XYZ w płaszczyźnie detalu i X0,Y0. (Gorączka kalkulatora). :|
    Brak kółka ręcznego do dojazdów, są tylko przesuwy ciągłe albo inkrementy: 0.001, 0.01, 0.1, 1 i 10mm... Szybciej zredagować programik. Bo CNC = CNC :!:).
    Dwa lata temu zastąpiłem chorego frezera, przez miesiąc wykonywałem programy i obróbkę na potrzeby produkcji, montażu maszyn. Uzupełniłem swoje umiejętności serwisowca maszyn CNC o operatorkę na H-646,
    którą znałem na potrzeby szkoleń operatorów/programistów H-646. Chytrą pułapką podczas pracy ręcznej jest operowanie na przyrostach (inkrementach) posuwów.
    Po wybazowaniu suportów (REF's),włączasz posuwy ciągłe i dojeżdżasz narzędziem w pobliże detalu, np. ok.13mm, przełączasz na inkrementy (posuw kroczek po kroczku) i teraz dajesz: 10mm, kolejne przyciśnięcie tego
    klawisza daje kroczki: 1mm, potem 0.1mm, 0.01mm i wreszcie 0.001, żeby pozbyć się z liczników XYZ niepotrzebnych mikronów. Dojechałeś do detalu "na styk". Kolejne przyciśnięcie klawisza "posuw inkrement." daje NIE 0.01mm lecz aż 10mm i...
    łamiesz frez, jeżeli tego nie zauważyłeś lub klawisz wcześniej zaiskrzył... gdyż sekwencja przełączeń jest taka: 10, 1, 0.1, 0.01, 0.001 i dalej: 10, 1, 0.01, 0.001 (powinno być 10, 1, 0.1, 0.01, 0.001 i z powrotem od najmniejszych do większych w górę: 0.01. 0.1, 1, 10 =logisch?:).
    Nie masz monitora tylko jedną linijkę wyświetlacza (obserwujesz współrzędne osi XY albo YZ lub XZ), wiele innych wskazań (GSTM) zobaczysz po kilkakrotnym przyciśnięciu innego klawisza.
    Frezarka konwencjonalna, wyposażona w odczyty położenia DRO i liniały pomiarowe, dla prostej obróbki "w kancik+otwory" jest łatwiejsza w obsłudze, ale przewagę servonapędów we frezarce CNC (+kompensacja!!! osiowych luzów zwrotnych w CNC) poznaje się po uzyskiwanej dokładności, powtarzalności otrzymywanych frezowań.