Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Barracuda 3TB - Uszkodzone pliki na dysku

darecki_123 11 Kwi 2016 09:29 1083 15
  • #1 11 Kwi 2016 09:29
    darecki_123
    Poziom 8  

Witam
    Mam następujący problem, posiadam dysk Seagate Baracuda 3Tb/64MB Sata 600, który wykorzystuje jako magazyn danych oraz miałem do tej pory Seagate 500GB na system.
    Z dyskiem 3TB nie miałem do tej pory żadnych problemów. Postanowiłem trochę zmodernizować sprzęt i dokupiłem trzeci dysk SSD dla potrzeb systemu. Przeniosłem system na SSD oraz uporządkowałem kolejność dysków na kontrolerach (przepiąłem SSD jako pierwszy, 500GB jako drugi i Barracude jako 3 (wcześniej był na innym kontrolerze). Zmieniłem również w biosie tryb transmisji na AHCI.
    Uaktualniłem w Windowsie sterowniki itp i wydawało się, że wszystko jest w porządku.
    Wczoraj chciałem wyczyścić trochę dysk 3Tb i pokasować trochę niepotrzebnych danych. Okazało się ,że nie wszystkie pliki na dysku można odtworzyć. Nie otwierają się niektóre zdjęcia jpg czy cr2, filmy mp4, mpg, mov itp, a inne pliki w tym samym katalogu działają.
    Uruchomiłem scandiska (skanowanie z naprawą) i po kilku godzinach program zakomunikował ,że naprawia uszkodzone klastry.
    Po naprawie zmalała ilość wolnego miejsca na dysku jednak pliki nadal się nie otwierają...

Poradźcie proszę czy jest jakaś szansa, żeby przynajmniej część uszkodzonych plików odzyskać ?
    Jakich programów użyć ? Czy dysk przepiąć lepiej do stacji dokującej USB i z niej naprawiać ?
    Zależy mi, bo mam tam wiele zdjęć, filmów itp których niestety nie zgrałem na inne nośniki. Czy mogło to mieć związek z rekonfiguracją dysków w komputerze ?
    Czy czas na wymianę dysku na nowy ?
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

0 15
  • Pomocny post
    #2 11 Kwi 2016 09:41
    KodIT

Poziom 21  

Rada na przyszłość. Kiedy tracisz dostęp do danych, nie uruchamiaj scandiska czy chkdsk itp.
    Po pierwsze wrzuć SMART tego dysku, bo teraz raz można tylko wróżyć z fusów :)

0
  • Pomocny post
    #4 11 Kwi 2016 19:07
    irondick
    Poziom 31  

Błędy pozycjonowania głowicy 07, coś jest nie tak z mechaniką. Podaj pełną konfigurację.

0
  • #5 11 Kwi 2016 19:19
    Łukasz_W

Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

irondick napisał:
    Błędy pozycjonowania głowicy 07, coś jest nie tak z mechaniką. Podaj pełną konfigurację.

W Seagateach ten parametr jest wysoki. I nie tylko ten.

1
  • #6 11 Kwi 2016 19:19
    darecki_123
    Poziom 8  

Win 7
    Płyta Gigabyte P35-DS4 + Q6600 / 3GHz
    Kontroler Intel ICH9R/DO/DH SATA AHCI Controller
    Ram - 6GB PC2-6400 PATRIOT
    Karta graficzna - GrForce GTX 650 Ti
    1 dysk - Crucial 240 GB SSD
    2 dysk - ST3000DM001 3TB
    3 dysk - ST3500320AS 500GB
    Zasilacz Chieftec 650W

0
  • #7 11 Kwi 2016 19:26
    irondick
    Poziom 31  

Czy nie napisałem wyraźnie? Pełną... Grafiki tam nie ma? Zasilacz no name? RAM także bez nazwy?

0
  • Pomocny post
    #8 11 Kwi 2016 19:32
    Łukasz_W

Dysk ma niepełną pojemność.
    Sprawdź czy dysk nie ma założonego HPA. Drugą możliwością jest błąd translatora.
    Możesz też sprawdzić dysk na innej jednostce lub pod linuksem.

Moderowany przez RADU23:

Zbędne usunąłem.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

0
  • Pomocny post
    #9 11 Kwi 2016 19:33
    mati211p

Przełącz dysk na inny kontroler, do innego portu i sprawdź, czy DMDE dalej widzi tylko 802GB. Nic dziwnego, że masz uszkodzone pliki, skoro jest dostęp tylko do 800 z 3000GB. W przypadku HPA to i CDI powinien pokazać zmniejszoną pojemność.

0
  • #10 11 Kwi 2016 19:56
    darecki_123
    Poziom 8  

Poprawiłem,
    wydaje mi się, że problem pojawił się jak zmieniłem w biosie kontroler na AHCI, ale to tylko moje podejrzenia.
    Może przepiąć na inny kontroler? Na płycie jest jeszcze jeden kontroler Gigabyte.
    Dziwny ten komunikat o złej pojemności dysku z DMDE

Dodano po 20 [minuty]:

Sukces. Dziękuję za pomoc :)
    Dysk otwiera pliki po przepięciu na inny kontroler i ustawieniu w tryb IDE. Pomimo tego ze na drugim kontrolerze nie sygnalizował żadnych błędów.
    Teraz mam tylko jeszcze jeden problem. W starym ustawieniu przeniosłem część zasobów na inny dysk. Okazuje się ,że te przeniesione dane są częściowo uszkodzone. Czy można teraz odzyskać na tym dysku przeniesione dane ?

0
  • #11 11 Kwi 2016 20:11
    irondick
    Poziom 31  

Rozumiem, że chodzi o ten 3TB?

0
  • #12 11 Kwi 2016 20:59
    mati211p

Na którym dysku? Z którego dysku dane były kopiowane/przenoszone? To nie możesz zwyczajnie skopiować danych ponownie, jeśli kopiowałeś z dysku 3TB na inny? Jeśli je przeniosłeś to szukaj tych danych np w DMDE teraz, powinien widzieć usunięte pliki po wejściu na partycję 3TB i wybraniu opcji wszystkie znalezione+rekonstrukcja.

0
  • #13 12 Kwi 2016 08:27
    darecki_123
    Poziom 8  

Przenosiłem z dysku 3TB np folder w którym miałem filmy mp4 na dysk 500GB.
    Teraz na 500GB mam te pliki ale nie otwierają się.
    Czy można w DMDE przeskanować tylko konkretny folder, żeby nie skanować całych 3TB ?
    Zauważyłem też, że po poprzednim skanowaniu scandiskiem na kontrolerze, który nie widział całej pojemności dysku, znacznie spadła ilość wolnego miejsca (miałem ok 400GB wolnego przed skanowaniem, teraz mam ok 190GB), ponieważ scandisk próbował "coś" naprawić. Można to jakoś odwrócić ? :)

0
  • #15 12 Kwi 2016 17:59
    mati211p

W przypadku utraty danych nie przeprowadza się sprawdzania za pomocą CHKDSK, bo tak jak widzisz dane są zapisywane na partycji, powinny być w folderze FOUND.xxx (gdzie x to kolejne liczby). Jeśli dane zostały nadpisane, to nic nie odzyskasz, taka prawda, jeśli nie, to tak jak wyżej napisano, po rozwinięciu opcji wszystkie znalezione+rekonstrukcja będą widoczne jako usunięte (czerwony x przy nazwie folderu). Tu nic nie trzeba skanować.

0
  • #16 06 Lis 2016 23:37
    darecki_123
    Poziom 8  

Problem rozwiązany. Pomogło przepięcie dysku na inny kontroler na płycie.
    Z danymi nie kombinowałem, dałem sobie spokój, zrobiłem format i działa do dziś ;)

0