Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie z dwóch liczników - Bez spadku napięcia

11 Kwi 2016 10:14 666 7
 • Poziom 11  
  Zmiana zasilania odbiornika 5,5 kW z dwóch źródel (dwa oddzielne liczniki prądu) bez utraty napięcia. Obecnie załączam drugie zasilanie a następnie rozłączam pierwsze za pomocą styczników i przełączników.
  Jak to zrobić automatycznie?
  Pozdrawiam
 • Moderator
  Istnieją układy do takiej automatyki, jest tylko warunek. Źródła zasilania są w pełni przystosowane do pracy równoległej. Inaczej się nie da.
 • Poziom 11  
  Dom wielorodzinny jest zasilany jedną linią napowietrzną a dopiero w budynku jest podział na mieszkania i postawione dwa liczniki. Nie znam się za bardzo, ale myślę, że w tym wypadku spełnia wymagania pracy równoległej, oczywiście fazy muszą być odpowiednio połączone.
  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  madar50 napisał:
  Nie znam się za bardzo
  Dlaczego w takim razie grzebiesz sam w instalacji elektrycznej? Masz świadomość że możesz doprowadzić do tego, że prąd porazi osobę wymieniającą licznik która nie będzie wiedziała o Twoich automatykach? A tak z ciekawości czemu ma służyć zasilanie instalacji z dwóch pomiarów, bo przyłącze rezerwowe jak rozumiem to nie jest?
 • Poziom 11  
  Służy to do rozliczenia się z rodziną. Kto korzysta ten płaci. Porazić instalatora nie może, bo jest główny wspólny wyłącznik linii.
 • Poziom 25  
  madar50 napisał:
  Porazić instalatora nie może, bo jest główny wspólny wyłącznik linii
  A atest na ten układ jest?
  madar50 napisał:
  Kto korzysta ten płaci
  Abstrachując od pytania o bezprzerwowe przełączanie zasilania dalej nie rozumiem jaki jest sens takiego układu, skoro są dwa oddzielne mieszkania i dwa oddzielne liczniki.

 • Poziom 11  
  Jak powinniśmy rozumieć Twoje "Obecnie załączam drugie zasilanie a następnie rozłączam pierwsze za pomocą styczników i przełączników."? Chcesz powiedzieć, że już za licznikami prądu łączysz obwody elektryczne? Choćbyś robił to na ułamek sekundy popełniasz nie tylko wykroczenie, ale wręcz przestępstwo. Zasilasz licznik od drugiej strony, drugą linią. Odcinają zasilanie dla jednej rodziny, a dostają w plecy z Twojego "układu".
  Czy Twój "układ" ma jakiekolwiek atesty, dopuszczenia do użytkowania? Czy zgłosiłeś to "coś" do ZE i uzyskałeś zgodę? :-D
  Cóz to za urządzenie, które bezwzględnie musi działać bezprzerwowo?
  Nawet fabryczne, profesjonalne ATSy (Automatic Transfer Switch) mają zwykle przerwę 10-30 ms.
 • Poziom 25  
  RafZielak napisał:
  popełniasz nie tylko wykroczenie, ale wręcz przestępstwo
  Tak z ciekawości, jaki paragraf można temu przypisać?