Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny dom DIY tworzenie PCB [przekaźniki 230V 5V, MCP23017, FINDER 40.61]

11 Kwi 2016 18:26 2088 3
  • Poziom 8  
    Cześć, pracuje nad płytką PCB zawierającą:
    Finder 40.61.8.230.0000 (Link) x 8szt. do odczytu przepływającego prądu,
    MCP23017 jako rozszerzenie GPIO dla Raspberry Pi 2

Niestety nie mam doświadczenia w tworzeniu samych płytek, a elementów na płytce jest na tyle dużo, że automat sobie z tym nie radzi więc proszę o pomoc...

Założenia projektu płytki:
    1. do płytki doprowadzę zewnętrznie +3V, +5V, GND (listwa opisana PWR) z zasilacza zewnętrznego (połączone z GND maliny)
    2. SCL i SDA z maliny (9 i 10 pin z górnej listwy opisanej IN/OUT)
    3. do każdego findera podłącze równolegle (każdy z osobna) jakiś układ (najprawdopodobniej głównie oświetlenie, nie przekroczę 10A na jednego findera)
    4. na wyjściu/wejściu (górna listwa opisana IN/OUT) chciałbym wyprowadzić pozostałe piny GPA0-GPA7 do podłączenia ośmiu przekaźników 230V->5V http://botland.com.pl/przekazniki/2966-osmiok...-z-izolacja-optoelektroniczna-10a125vac.html)
    5. całość podłączona do maliny powinna zająć mi 2 GPIO, po magistrali l2c, gdzie w efekcie będę mógł sterować oraz odczytać aktualny stan 8 układów (np. 8 żarówek)
    6. wszystkie układy (230V) będą podłączone na zasadzie wyłącznika schodowego, gdzie jednym wyłącznikiem będzie malina, a drugim standardowy wyłącznik schodowy na ścianie
    7. muszę mieć możliwość adresowania MCP23017 (dipswitch x3)
    8. płytka nie może przekroczyć rozmiarów [230mm x 75mm] (lepiej) lub [170mm x 135mm] (gorzej),ponieważ mam skrzynkę [240mm x 150mm], w której całość chcę pomieścić (findery na płytce z MCP23017 oraz moduł 8 przekaźników + mały zasilacz z przetwornicą 5V -> 3,3V)

W załącznikach przesyłam to co udało mi się do tej pory wypocić (EAGLE) finder.zip Download (71.19 kB)

plus podgląd schematu: Inteligentny dom DIY tworzenie PCB [przekaźniki 230V 5V, MCP23017, FINDER 40.61]uklad1.png Download (53.98 kB)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Piotrus_999 napisał:
    proponuje napisac to w dziale projektowanie pcb - tam są bardzo pomocni koledzy i na pewno naprowadza na wlasciwe tory. Sam uzyskalem tam wiele bardzo wartosciowej pomocy i wiele pomocnych porad.

Właśnie zastanawiałem się gdzie umieścić ten temat. Czy można prosić moderatora o przeniesienie do działu projektowania PCB?

A co do samej płytki, to alternatywą dla finderów ponoć są transoptory, niestety nie doszukałem się jeszcze jakiegoś konkretnego schematu w jaki sposób i jaki transoptor wykorzystać przy 230V -> 5v
  • Poziom 21  
    Chcesz użyć Rpi do sterowania oświetleniem. OK. Nie przeszkadza ci to ze system startuje dłuższą chwilę?
    PS.
    To co chcesz zrobić można spokojnie wykonać na gotowych, dostępnych bez większego problemu na akcjach, płytkach....
    Będziesz potrzebował tylko izolacji galwanicznej dla wejść.