Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8 razy Eminence Beta 8" + D800, zagra to jakoś?

Tomek M 1986. 11 Kwi 2016 19:22 795 7
  • #1 11 Kwi 2016 19:22
    Tomek M 1986.
    Poziom 2  

Na początek witam wszystkich i od razu przyznaje się, że raczej niedużo wiem o sprzęcie estradowym. Dlatego właśnie trafiłem na to forum. Planuje zakupić głośnik, jak w tytule Eminence Beta 8 cali, do tego driver STX D-800. Takie jest na razie założenie. Ogólnie chodzi o to, aby kolumna, którą zamierzam wykonać własnoręcznie (zwrotnice zamierzam zamówię np. Elmuz) była możliwie jak najmniejszych rozmiarów (coś w stylu kolumn surround w kinie domowym).
    Gdzieś tam, natknąłem się na taki projekt, kolumna mała, zgrabna i skuteczna(95 dB).

Myślałem osobiście o obudowie bas reflex, coś ok. 70 Hz. W domu miało by to graę pełnym pasmem, oczywiście z subem, jeszcze jakim nie wiem(takie mocne 9.1).
    Ampli yamahy 100 Wat sinus(wiem, że mało, ale na pewno będzie lepiej, niż jakieś budżetowe kolumny do kina. Ale jest jeszcze druga sprawa, w ogródku też, nieraz słucham troszkę (takie tam gril, czy coś). Miałyby one pełnić role nadstawek, cięte crosem, jakieś 150-200 Hz. Crossover mam, mam też T-amp 1400. 8 sztuk kolumn, po 8Ohm, na pewno jakoś podłącze:)
    I tu pytanie do znawców, czyli do Was. Jest sens się w to bawić? Oczywiście do grania na otwartej przestrzeni będzie. Sub, może dwa, jak trzeba to i cztery?
    Ogólnie Chodzi o kickbas tych 8-mek?
    Z tego co się orientuje, suby będą musiały być maksymalnie na 15-stkach i to pewnie w zwykłym b-r, bo trzeba je wysoko ciąć.
    Jeszcze długo by pisać, może niech ktoś się wypowie.
    Za podpowiedzi z góry dziękuje. Aha, zapomniałem dodać. Kupno gotowych estradówek nie wchodzi w grę, żona mówi, że brzydkie, że duże:)
    Pozdrawiam Tomek

0 7
  • #2 11 Kwi 2016 20:26
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Jeżeli 150Hz to kick to będzie kick ale strasznie męczący - szkoda się ładować w takie coś. kolumna 1x10+driver będzie tej samej wielkości co 1x12 na coax-ie - może to lepsza droga?

0
  • #3 11 Kwi 2016 20:59
    Tomek M 1986.
    Poziom 2  

Witam dziekuje za jakiekolwiek zainteresowanie.
    ale nie bardzo rozumiem kolumna o której ja myslałem miała by wymiary cos ok. 45x25x20cm.
    To jest ok 15 l netto i podobno już z tego litrażu mozliwe jest te 65Hz.Nie ukrywam zależy mi na tym (małe,głosne,ładne)to ma byc takie dwa w jednym do kina no i do łupania na zewnatrz.Suby to już inna sprawa.

0
  • #4 17 Kwi 2016 00:58
    Granat :)
    Poziom 34  

Witam,
    Proponuję zrobić trochę mniejsze i znacznie taniej:
    8 razy Eminence Beta 8" + D800, zagra to jakoś?
    Kolumna jest zbudowana na Faital-Pro 6FE200-4 i STX T.11.250.8.PH. Sprawność wynosi mniej-więcej 95dB(malpa)2.83V. Wymiary 210 327 148[mm].
    Taka kolumna do kina będzie aż nadto, a w ilości 8 szt. to i niemałego grila obskoczy.
    Mam gotowe dedykowane zwrotnice do takich kolumn. Wystarczy wykonać ładne skrzyneczki, wsadzić głośniki i zamówić zwrotnice.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 17 Kwi 2016 12:32
    Tomek M 1986.
    Poziom 2  

A już myślałem że nikt nic sensownego nie napisze.
    Dzięki za podpowiedź.
    No dobra teraz drugie pytanie jak to się ma z głośnością do kolumn STX PA-1000-4-FR?
    Czy te 8 sztuk zagra podobnie jak te dwie?
    Kolumny które mi proponujesz kolego Granat jak najbardziej ok ale wersja 8 ohm.
    Inaczej ampli nie uciągnie.
    Mam też obawy o ten driver stx,nie słyszałem go w życiu,powiem szczerze wolałbym jakis bardziej ale pro:)Mozna do tego gwizdka wstawić normalny horn prostokątny?kwadratowy, albo chociaż D.9.500.8.TI ?
    I ostatnie pytanie,dlaczego nie bas reflex? Nie byłoby ciut niżej ?
    Jakie suby do tego polecacie(oczywiście diy)
    Z góry dziękuje.

0
  • #6 17 Kwi 2016 13:10
    Poziom 34  

Podobnie, tylko te małe głośniki nie zagrają tak potężnie basem jak dwie 12". Ampli uciągnie, bo przecież kolumny efektowe praktycznie nigdy nie wykorzystuje się na 100% mocy. Można zrobić 8 om, ale wtedy będę potrzebował taki głośnik żeby od nowa zaprojektować zwrotnicę.
    Zaufaj mi i nie kombinuj z jakimiś prostokątnymi hornami. To zestawienie gra bardzo dobrze i nie potrzeba mu już nic dokładać. No może subwoofer :)
    Może być bass-reflex, ja nie potrzebowałem i tak trzeba to odeprzeć od dołu. Kolumna jest przewidziana na jak najgłośniejsze odtwarzanie średnich i wysokich częstotliwości, a nie basów.

0
  • #7 18 Kwi 2016 20:07
    Tomek M 1986.
    Poziom 2  

Witam ponownie i przepraszam ale aktualnie jestem za granicą i nie zawsze mam mozliwość skorzystać z nutu.
    Bardzo fajnie że jesteś w stanie zmienić zwrotnice na 8 ohm.Za miesiąc jestem spowrotem,także w wysłaniem głosnika do Ciebie(no problem):)
    Chyba że może jest możliwosc przesłuchania tych kolumienek?To bym się może wybrał:)Osobiscie:)
    A co do subów to co bys zaproponował Panie Granat,może coś od Ciebie?
    Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.

0
  • #8 18 Kwi 2016 20:51
    Poziom 34  

Możesz posłuchać ich u mnie, nie ma problemu.
    Co do subwooferów, możesz zerknąć na moją stronę. Choć są tam tylko najpopularniejsze. Generalnie ja nie sprzedaję taniego sprzętu tylko taki z wysokiej półki w rozsądnych pieniądzach.

0