Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o poradę w doborze multiswitch'a (DVB-S + DVB-T na 2 pokoje)

Towr 11 Kwi 2016 20:28 2175 21
  • #1 11 Kwi 2016 20:28
    Towr
    Poziom 18  

Witam

Znajomy chce abym zrobił prostą instalacje antenową składającą się z anteny satelitarnej, anteny naziemnej + sumowanie tych sygnałów przy pomocy multiswitch'a, ale on chce to mieć tylko na dwa pokoje rozdzielone i więcej nie potrzebuje.

Proszę o poradę, jaki najlepszy były multiswitch (lub inny rozdzielacz) do rozdzielenia tylko na dwa pokoje - w obu pokojach chce mieć dostępną alternatywę między satką a naziemną.

Do pokoi idzie tylko jeden kabel ze strychu, więc musi być tutaj zastosowany jakiś przełącznik sygnałów + gniazdko abonenckie.

Najlepiej byłoby mi oczywiście zrobić to podpinając satelitę z konwerterem TWIN i osobno po prostu podciągnąć kable do pokoi i tak samo z naziemną, ale to odpada przez ten jeden kabel wprowadzony do pomieszczeń.

Z góry dziękuję.
    Tomasz

0 21
  • #2 12 Kwi 2016 00:12
    _kli_
    Poziom 30  

Jeżeli w jednym kablu dwa sygnały dostępne niezależnie w dwóch pokojach, to najprościej byłoby wykorzystać taki konwerter. Ale obydwa dekodery dvb-s muszą wspierać technologię Unicable.

0
  • #3 12 Kwi 2016 07:16
    Fotodetektor

Poziom 29  

multiswitch 5/4

0
  • #4 12 Kwi 2016 08:22
    Towr
    Poziom 18  

A co myślicie o sumatorze DSE SOC-4 ? Jest to najtańsze z rozwiązań, ale pewnie najgorsze. Jeśli to nie zdaje egzaminu to jaką firmę polecacie co do multiswitch'a 5/4.

0
  • #5 12 Kwi 2016 08:32
    Syd7
    Poziom 1  

Tanie, wcale nie oznacza, że złe. Sam osobiście wiem, że to Multiswitch Opticum OMS 5/12 działa całkiem dobrze, ale każdy ma inne wymagania.

0
  • Pomocny post
    #6 12 Kwi 2016 15:05
    TELMOR_PL
    Poziom 26  

Witam,
    proponuje rozwiązanie na na MUX/DEMUX serii: MI-2TS, MI-3ITC
    http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasywa-RF-filtry/Mux-Demux-RTV-SAT/MI-2TS-MI-3ICT
    W prosty sposób można zsumować wejściowe sygnały RTV (DAB/DVB-T) oraz SAT i przesłać je za pośrednictwem kabla koncentrycznego do miejsca odbioru: tuner SAT i odbiornik TV. Elementy te w zależności od sposobu podłączenia w instalacji RTV/SAT działają jako multipleksery (sumowanie sygnałów) lub demultipleksery (wydzielanie sygnałów). MI-2TS, MI-3ICT w torach SAT przenoszą również napięcie zasilania dla konwertera SAT LNB.
    W obu przypadkach, gdy istnieje potrzeba, MI-2TS i MI-3ICT mogą pracować jako demultipleksery czyli elementy, które na odpowiednie wyjścia, z sumy sygnału RTV+SAT wydzielają sygnał RTV i SAT (patrz przykład zastosowania MI-2TS).

0
  • Pomocny post
    #7 12 Kwi 2016 17:17
    andpol 33
    Poziom 33  

Jeżeli tylko 2 pokoje po jednym kablu to po co multiswitch. Zwykły twin + sumator Link

0
  • #8 12 Kwi 2016 17:47
    Towr
    Poziom 18  

andpol 33 napisał:
    Jeżeli tylko 2 pokoje po jednym kablu to po co multiswitch. Zwykły twin + sumator Link

Rozumiem, że taki sumator nie puści napięcia 12V na ewentualny wzmacniacz w antenie naziemnej?

0
  • Pomocny post
    #9 12 Kwi 2016 18:44
    andpol 33
    Poziom 33  

Ewentualny zasilacz musi być przed sumatorem. Jeżeli potrzebny jest wzmacniacz można zastosować jeden taki:Link sumator i jeden zwykły. Tylko wtedy, żeby działała naziemna, musi być podłączony dekoder sat i musi cały czas podawać napięcie na konwerter nawet na czuwaniu.

0
  • #10 12 Kwi 2016 19:03
    Towr
    Poziom 18  

Do nadajnika od tego znajomego po linii prostej to około 30km więc może obejdzie się bez wzmacniacza. Chcę użyć takiej anteny: Link

0
  • #11 12 Kwi 2016 19:08
    andpol 33
    Poziom 33  

Ten podwójny sumator ma 3 dB tłumienia. Dobre gniazdo 2 dB. Przy tak prostej instalacji powinno pójść na samej antenie bez wzmacniacza, chyba, że położony kabel w ścianach jest marnej jakości. Poszukaj jakiejś lepszej anteny. Wolniak to tandeta. Blaszki z puszek po konserwach. Kup antenę z otwieraną puszką np ATX-55, wtedy bez problemu wymienisz symetryzator na wzmacniacz np. z serii LNA

0
  • #12 12 Kwi 2016 20:27
    Towr
    Poziom 18  

andpol 33 napisał:
    Poszukaj jakiejś lepszej anteny. Wolniak to tandeta. Blaszki z puszek po konserwach. Kup antenę z otwieraną puszką np ATX-55, wtedy bez problemu wymienisz symetryzator na wzmacniacz np. z serii LNA

Dzięki. Chciałem kupić wszystko za jednym razem (w tym przypadku padło na sklep satserwis), bo mają tam większość części. Co do anten naziemnych to nie mają tam dużego wyboru niestety, ale widzę, że ATX55 maja :) Ok to chyba wszystko.

Poinformuję oczywiscie o efektach.

0
  • #14 12 Kwi 2016 22:20
    jesion40
    Poziom 27  

TELMOR_PL napisał:
    Witam,
    proponuje rozwiązanie na na MUX/DEMUX serii: MI-2TS, MI-3ITC
    http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasywa-RF-filtry/Mux-Demux-RTV-SAT/MI-2TS-MI-3ICT
    W prosty sposób można zsumować wejściowe sygnały RTV (DAB/DVB-T) oraz SAT i przesłać je za pośrednictwem kabla koncentrycznego do miejsca odbioru: tuner SAT i odbiornik TV. Elementy te w zależności od sposobu podłączenia w instalacji RTV/SAT działają jako multipleksery (sumowanie sygnałów) lub demultipleksery (wydzielanie sygnałów). MI-2TS, MI-3ICT w torach SAT przenoszą również napięcie zasilania dla konwertera SAT LNB.
    W obu przypadkach, gdy istnieje potrzeba, MI-2TS i MI-3ICT mogą pracować jako demultipleksery czyli elementy, które na odpowiednie wyjścia, z sumy sygnału RTV+SAT wydzielają sygnał RTV i SAT (patrz przykład zastosowania MI-2TS).
    Nie widzę jak te multipleksery/demultipleksery mogłyby pomóc w tym przypadku?

MI-2TS to oczywiście dobre rozwiązanie, ale do przyłączenia jednego tv i jednego dekodera. Oczywiście z TV problemu nie będzie, można użyć zwykłego rozdzielacza, ale dekoder można podłączyć tylko jeden.

MI-3ICT z kolei to super rozwiązanie do podłączenia dwóch zestawów TV+dekoder go konwertera TWIN i anteny (pasywnej) TV ale dwoma kablami - a tu główny problem w tym, że kabel jest jeden.

Dodano po 3 [minuty]:

andpol 33 napisał:
    Pod tym linkiem jest zwrotnica SWE30-01, czyli kolejne rozwiązanie, które wymaga dwóch kabli z dachu do mieszkania.

Po jednym kablu nie przepchniesz wszystkiego, co jest potrzebne do pełnych dwóch zestawów. Są konwertery pozwalające przepchnąć dwa kanały SAT po jednym kablu (po przesunięciu w wyższą część pasma), ale nie domieszasz do tego TV, przynajmniej nie tymi sumatorami. Więc albo to i lokalnie domieszany TV (np. z anteny pokojowej), albo SAT na zmianę, tylko w jednym pokoju na raz.

Czy może czegoś nie zrozumiałem?

0
  • #15 12 Kwi 2016 22:54
    TELMOR_PL
    Poziom 26  

Jasne, ale nie można mieć wszystkiego. Albo przeciągnąć drugi kabel albo zastosować urządzenie w technologii Unicable+ dwa dekodery, _kli_ już o tym wspomniał.

0
  • #16 12 Kwi 2016 23:27
    jesion40
    Poziom 27  

_kli_ napisał:
    Jeżeli w jednym kablu dwa sygnały dostępne niezależnie w dwóch pokojach, to najprościej byłoby wykorzystać taki konwerter. Ale obydwa dekodery dvb-s muszą wspierać technologię Unicable.
    UniCable też nie zapewni jednoczesnego przesłania TV a do tego wymaga specjalnych urządzeń. Z epoki przed UniCable pamiętam urządzenia pozwalające na "połączenie" dwóch sygnałów SAT i przesłanie ich jednym kablem (jeden jest przesuwany w wyższy zakres częstotliwości). Nie wymaga to poza parą takich urządzeń specjalnych konwerterów czy tunerów. Rozważałem użycie takich urządzeń w bloku, w którym od multiswitcha do mieszkań szły pojedyncze kable. Sprawa upadła ze względu na koszty urządzeń.

0
  • #17 13 Kwi 2016 06:07
    Towr
    Poziom 18  

jesion40 napisał:
    Po jednym kablu nie przepchniesz wszystkiego, co jest potrzebne do pełnych dwóch zestawów. Są konwertery pozwalające przepchnąć dwa kanały SAT po jednym kablu (po przesunięciu w wyższą część pasma), ale nie domieszasz do tego TV, przynajmniej nie tymi sumatorami. Więc albo to i lokalnie domieszany TV (np. z anteny pokojowej), albo SAT na zmianę, tylko w jednym pokoju na raz.
    Czy może czegoś nie zrozumiałem?

Hmmm... trochę mi namieszałeś albo teraz ja nie zrozumiałem, co masz na myśli.

Przy pomocy SWE30-01 nie podłączę konwertera TWIN i anteny naziemnej na dwa pokoje po jednym kablu na pokój?

Chciałem podłączyć SWE30-01 wedle tego schematu:
    Proszę o poradę w doborze multiswitch'a (DVB-S + DVB-T na 2 pokoje)

Mając na myśli jeden kabel chodziło mi o to, że do każdego z tych dwóch pokoi idzie po jednym kablu ze strychu - gdyby były po dwa to prosta sprawa i bez żadnych zwrotnic ciągnę na jednym kablu z konwertera a na drugim z anteny naziemnej po rozdzieleniu jej np. prostym sumatorem.

Jeśli ten SWE30-01 nie sprawi, że będzie można np. jednocześnie oglądać na dwóch pokojach dekoder satelity lub w jednym pokoju dekoder sat a w drugim TV z anteny naziemnej to bez sensu takie rozwiązanie.

Widzę, że jest jakiś problem z tym sumatorem :|
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1402965.html

0
  • Pomocny post
    #18 13 Kwi 2016 08:00
    jesion40
    Poziom 27  

No nie bracie, to Ty namieszałeś. Cytuję:

Towr napisał:
    Do pokoi idzie tylko jeden kabel ze strychu, .....
    Było napisać "ze strychu do każdego z tych pokoi idzie po jednym kablu" wtedy wszystko byłoby jasne. Oczywiście wówczas każde z tych urządzeń się nadaje a całe zadanie jest banalne co jeszcze bardziej sugerowało, że kabel jest faktycznie jeden, a problem nietuzinkowy.

0
  • #19 13 Kwi 2016 08:25
    Towr
    Poziom 18  

No tak, trochę zbyt słabo to opisałem - przepraszam :)
    Tak czy owak mam mieszane uczucia co sumatora SWE30-01 ze względu na temat, który pojawił się na elektrodzie. Tam Autor pisze, że dekodery miał zależne od siebie - jak jeden był wyłączony to na drugim miał 0 jakości... niestety nie podał, co faktycznie było powodem. Zakładam, że miał jakiś tani konwerter TWIN, który tak się po prostu zachowywał - miałem tak samo kiedyś z konwerterem Golden (czy jakoś tak).

0
  • #20 13 Kwi 2016 21:25
    TELMOR_PL
    Poziom 26  

Witam,
    no to chyba sprawa się wyjaśniła.
    Po jednym kablu do pokoju czyli po jednym z sumatora TV/SAT do każdego zestawu w pokoju (o czym pisałem wcześniej).
    Reasumując: konwerter TWIN, antena TV kierunkowa, sumator TV/SAT (np. MI-3), dwa gniazda końcowe TV/SAT. No i po problemie.

0
  • #22 14 Kwi 2016 07:40
    TELMOR_PL
    Poziom 26  

Nie przepadam za takimi wynalazkami ale ten konwerter Twin Fte LNC 54 US-TV to również ciekawa alternatywa. Nie wiem tylko jak się sprawuje. Jakieś doświadczenia?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo