Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć TT - Brak przewodów PE, a ochrona przeciwporażeniowa i przeciwprzepięciowa

RafZielak 13 Kwi 2016 17:31 22215 225
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
    stomat
    Specjalista elektryk
    haneb napisał:
    To może sytuacja z mojej strony - jest pewne osiedle. Na stacji jest napisane TT uziemianie.
    Zadzwoniłem właśnie się zapytać do RE i Pan po drugiej stronie słuchawki (po wypytaniu się kim jestem i po co mi to potrzebne) potwierdził, że jest tam (a nawet w całym mieście) układ TT.
    A w jednym mieszkaniu w którym czasem bywam gniazdka są zerowane i oczywiście przeglądy przechodzą.
    Co teraz?

No cóż, 40 lat głupkowatego ustroju, nakazowo-rozdzielczej gospodarki niedoborów, aluminiowych instalacji, uproszczonego co dało się uprościć bez oglądania się na bezpieczeństwo zrobiło swoje. Można by powiedzieć "taki mamy klimat", kultura techniczna jest w powijakach, najważniejsze żeby na papierze wszystko się zgadzało.
    Jeszcze gorzej jest w środowisku mechaników samochodowych, jakie rzęchy przechodzą przeglądy to strach pomyśleć.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    WojcikW napisał:
    Podobno dr Musiał tak napisał! :?: Ja wiem, że nie mógł tak napisał bo po wielkości impedancji L-N nie da się stwierdzić układu sieciowego. Ale na tym Forum już niejeden pisał bzdury i powoływał się na rzekome wypowiedzi dr Musiała.

Możesz mi wskazać w którym miejscu w wątku powołałem się na dr Musiała?
    To był jedyny możliwy pomiar, który autor mógł wykonać w mieszkaniu.
    Oczywiście, że nigdy nie mam 100% pewności, dlatego poza wynikami pomiarów należy jeszcze uruchomić racjonalne myślenie połączone z wizją lokalną.
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika
    Koledzy trochę zbaczamy z tematu , albo wydzielmy ten temat. Autor kazał czekać.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    kpp_jacek napisał:
    Czy przypadkiem z uwagi na niewielką liczbę uziemień bądź ich stan, ZE/RE na wszelki wypadek nie zasłaniają się układem sieci TT

A dlaczego ZE ma przymus wykonywania sieci w układzie TN? Nie ma takich wymagań.
    W załączeniu masz dość nowe warunki techniczne (z "mojego" podwórka). Jak mają wykonać dobry uziom np. w piasku? Nie mogą i dlatego nie idą w koszty.

Dostajesz TT, rób jak dla TT. Dostajesz TN, rób jak dla TN.
    Jak ktoś ci z TN zrobi TT to nie ma większego problemu, ale jak ktoś ci zrobi TN z układu TT, to kto ma problem?

Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    kpp_jacek napisał:
    Nie zarzucam dla energetyki złośliwego działania. Być może właśnie "piaski mazowsza" są przyczyną tego, że w Sochaczewie warunki są pisane w ten sposó

Co ma tu energetyka do rzeczy?
    Był układ TT. PE był wyprowadzone z wodociągów itd. Ktoś "skasował" (czytaj. wymienił) wodociągi i już nie ma PE.
    I teraz zaczyna się kombinowanie jak by zrobić zerowanie w tym układzie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Dodam jeszcze, ze 6-ść słupów dalej na ul. 15 sierpnia jest podobna sytuacja, którą zaznaczyłem w poście #32. Trudno stwierdzić co jest przy Lewiatanie, tam przy tej ilości linek i kiepskiej jakości zdjęć nie da się jednoznacznie stwierdzić. Autor musi się tan udać z aparatem osobiście ale nie sądzę aby jedna stacja pracowała w dwóch systemach ;)
    Co do uszkodzonego ogranicznika, pewnie do jednego szkoda podnośnika ;)
    CYRUS2
    Poziom 38  
    Podsumowanie.
    ZE zaleca TT.
    Jeden użytkownik twierdzi, że ZE się myli i w budynku powinno być TN.
    Użytkownik twierdzi,że ZE nie wie co ma i błędnie zaleca.
    Temat bezsensowny.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    CYRUS2 napisał:
    Podsumowanie.
    ZE zaleca TT.
    Jeden użytkownik twierdzi, że ZE się myli i w budynku powinno być TN.
    Użytkownik twierdzi,że ZE nie wie co ma i błędnie zaleca.
    Temat bezsensowny.

Jeden użytkownik? Większość liczących się tu na forum "sieciowców" potwierdza TN. Google Maps nie kłamie. Przeanalizuj to co zostało zamieszczone w postaci zrzutów z ekranu.
    CYRUS2, sorry ale to Ty piszesz teraz bezsensu.
    Polecam zwiedzić okolice wirtualnie: Link.
    Warto zwiedzić również muzeum kolejki wąskotorowej - tak poza tematem ;)
    2ab92
    Poziom 12  
    Kolego RafZielak,
    Tutaj opisałem moją, niemal identyczną sytuację: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2927153.html
    Także linia napowietrzna, kilka razy uziemiony N, odgromniki. Z tą różnicą, że nieizolowana.
    Sprawdzane kilka razy, warunki sąsiadów, rozmowa z gościem z rejonu.
    Odpowiedź jedna: układ sieciowy TT
    Na kilku nowych stacjach trafo w mojej okolicy także znalazłem tabliczki "TT".
    Więc zapewne rację ma kol. Zbich70&Cyrus2 - jeśli cała linia nie zapewni odpowiedniego sposobu uziemienia PEN - nie ma mowy o TN.

Poza tym: skąd niby stwierdzenie, że N w TT nie może być uziemiany. Z nazwy układu sieci wynika tylko uziemiony punkt neutralny trafo i niezależne od niego uziemienie części dostępnych. Nic oprócz tego.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    2ab92 napisał:

Poza tym: skąd niby stwierdzenie, że N w TT nie może być uziemiany. Z nazwy układu sieci wynika tylko uziemiony punkt neutralny trafo i niezależne od niego uziemienie części dostępnych. Nic oprócz tego.

Bo wtedy nie będzie N tylko PEN.
    Kłaniają się definicje układów sieciowych.
    RafZielak

Poziom 11  
    @CYRUS2
    Z łaski swojej, zamilknij w tym temacie bo nic do niego nie wnosisz, masz swoje zdanie odrębne niespójne z rzeczywistością, nie stanowiące odpowiedzi na moje pytania., a dodatkowo zarzucasz mi niewiedzę i brak poziomu jeśli sam go nie masz. Gdybyś miał przeczytałbyś od samego początku i nie wyrokował bezsensownie, a skupił się na odpowiadaniu na zadane w 1 poście pytania.
    "Pociągnij własny uziom, dwa RCD w rozdzielnicy i masz TT. " to nie jest rada, to jest obejście problemu klasyczne dla wielu "specjalistów" z typu "nie masz kleju, użyj gumy do życia".
    Gdybyś raczył objąć tą kwestę w trochę większej skali może na swojej poradzie byś nawet nieźle zarobił bo ...Twój pomysł trzeba by zrealizować w ~300 lokalach mieszkalnych (~15 budynkach wielolokalowych) i kilkudziesięciu budynkach jednorodzinnych.
    W budynku wielolokalowym, w spółdzielni/wspólnocie "pociągnij własny uziom" brzmi co najmniej zabawnie (by nie powiedzieć śmiesznie).
    1. Nigdzie nie napisałem, że sieć pracuje na 100% w układzie TN-C natomiast mam ogromne wątpliwości czy pracuje oby na pewno pracuje w TT bo w obecnym stanie instalacji w budynkach stanowiłaby po prostu zagrożenie dla zdrowia i życia.
    2. Nigdzie nie napisałem, że ZE na 100% popełnił błąd natomiast zdecydowanie wszędzie, nawet w ZE zdarzają się błędy dlatego przed zrobieniem czegoś chce ustalić wszystkie fakty.
    3. Jestem ostrożny nawet w obliczu konkretnych, podpartych argumentami, fotografiami, wiedzą techniczną opinii moderatorów i specjalistów elektryków, którzy z całą stanowczością twierdzą, że to TN-C, a ZE bezwzględnie się pomylił.

Za wszystkie bardzo konkretne argumenty dziękuję i tak jak to napisał kolega kpp_jacek podpierając się tą fachową wiedzą, mam podstawy do merytorycznej rozmowy w ZE.
    Jeśli uprą się, że siec pracuje w TT ... będzie duuużo pracy we wspólnotach i u właścicieli lokali.
    Jeśli zmienią zdanie ... ulżę stresu setkom mieszkańców.
    jann111
    Poziom 31  
    RafZielak napisał:
    Ty pewnie po prostu byś zrobił wbrew WTP, potraktował układ jako TN-C i olał temat (jak zapewne większość).

Tak kolego, masz rację.
    Baaaardzo wielu by tak zrobiło. Znam to z własnego podwórka. A jeśli już jest na coś projekt, myślenie wyłączone z automatu.
    Osobiście popieram Twoje podejście do tematu....
    Z czystej zawodowej ciekawości chciałbym zobaczyć protokoły z poprzednich badań okresowych. Z przed 5, 10 lat a może starsze. :D
    Może uda Ci się do nich dotrzeć.
    hugoboss81
    Poziom 2  
    Z czystej zawodowej ciekawości chciałbym zobaczyć protokoły z poprzednich badań okresowych. Z przed 5, 10 lat a może starsze.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    WojcikW napisał:
    Niestety samo uziemienie N nie spowoduje, że z N stanie się PEN. Z samej definicji układu sieciowego to nie wynika, podobnie jak przewód Al 2,5mm² nie może być przewodem PEN, ale z definicji układu sieciowego to nie wynika. Aby przewód był przewodem PEN uziemienia muszą spełniać odpowiednie warunki:
    - maksymalna odległość między uziemieniami musi być spełniona
    - minimalna wartość rezystancji poszczególnego uziemienia również
    Jeżeli sieć jest w trakcie modernizacji (a trwać to może wieki) będą uziemienia a sieć nadal będzie TT i nawet stu specjalistów i moderatorów z Elektrody tego nie zmieni.

A jaką wartość musi mieć uziemienie N w złączu aby N był PEN? Ponadto od kiedy ograniczniki na słupie uziemia się do N?
    Pomimo tego wszystkiego w gniazdku mamy 0,4Ω. Przy tym co widziałem na słupach mogę przypuszczać IPZ jest spełnione.
    Poza tym sieć wygląda na już zmodernizowaną.
    Jeżeli jest to TT przy stanie instalacji wewnątrz jaką opisał autor, należy natychmiast odłączyć budynek od zasilania.

WojcikW napisał:
    Radzę na piśmie powtórnie skierować pytanie do ZE by nie było wątpliwości.

To nie ulega wątpliwości, choć wszyscy wiem, że papier przyjmie wszystko.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    CYRUS2
    Poziom 38  
    WojcikW napisał:
    Jedno uziemienie nie ma znaczenia, cała sieć musi spełniać normy. Tu masz trochę na ten temat (str.24).
    ZE dało zalecenia na TT a autor tematu i kilku kolegów z forum uważa , że zalecenie na TT to błąd ZE wynikający tylko z bałaganu w ZE.
    Zobaczymy na czym się to skończy. Ja życzę autorowi żeby to był błąd ZE.
    Obecna sytuacja na budynku to "zerowanie w TT". Tak może być na zasadzie, że ktoś sobie tak zrobi na własną odpowiedzialność.
    RafZielak

Poziom 11  
    Zdjęć słupów i bednarek nie robiłem bo nie było w zasadzie sensu. WSZYSTKIE słupy z których są wykonane przyłącza do jakichś budynków (do bloków oraz ten przy Lewiatanie) mają bednarkę do samej góry, a bednarka jest bezpośrednio podłączona do jednego ze środkowych przewodów nieizolowanych.
    Zabezpieczenia główne w bloku wyglądają tak jak na załączonym zdjęciu.
    Byłem jeszcze w 3 innych blokach i wszędzie to wygląda tak samo. Nie ma śladu i nawet miejsca na 4ty bezpiecznik.
    W innych blokach również ani śladu przewodów/szyn ochronnych.
    Jeśli tam naprawdę jest TT zgodnie z tym co na ten temat uważa ZE w oficjalnych warunkach przyłączenia ... wszyscy zasilani z tej stacji trafo są narażeni na niebezpieczeństwo.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto