Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroprocesor na licencji open-source

ghost666 11 Kwi 2016 20:37 2196 0
 • Mikroprocesor na licencji open-source
  Dzięki stworzeniu PULPino - mikroprocesora open-source - w przyszłości prościej będzie tworzyć naukowcom i niewielkim firmom urządzenia elektroniki noszonej. PULPino jest dziełem badaczy z ETH w Zurychu i uniwersytetu w Bolonii. Włącza się on w trend otwartego oprogramowania. Zazwyczaj projekt software i hardware komercyjnych produktów jest ściśle strzeżoną tajemnicą producenta. Inaczej jest w przypadku otwartego oprogramowania, takiego jak na przykład systemy operacyjne z rodziny Linux - kod programu dostępny jest dla wszystkich. Osoby zainteresowane jego wykorzystaniem mogą dowolnie dostosowywać je do swoich potrzeb.

  Trochę gorzej sprawa ma się z otwartym hardware. O ile istnieją tego rodzaju projekty, jak na przykład Raspberry Pi czy Arduino, których dokumentacja dostępna jest dla wszystkich, to nadal opierają się one o układy scalone - m.in. mikroprocesory - o zamkniętej architekturze. Zespół z Zurychu i Bolonii, kierowany przez profesora Luca Benini z ETH, postanowił to zmienić opracowując otwarty mikroprocesor, którego dokumentacja dostępna jest dla wszystkich. "Teraz możliwe będzie budowanie otwartego hardware od podstawowych elementów" - mówi kierownik zespołu.

  Wszystkie elementy układu, jak zauważają badacze, są open-source, włączając w to algorytmy matematyczne zaszyte w CPU. Aby układ był kompatybilny z dzisiejszą elektroniką, wykorzystuje on zestaw instrukcji RISC-V, opracowany przez naukowców z uniwersytetu w Berkeley, który także jest dystrybuowany na zasadach open-source.

  Mikroprocesor na licencji open-source


  Procesor dla systemów elektroniki noszonej

  Nowy procesor - PULPino - zoptymalizowany został pod kątem przenośnych układów zasilanych z baterii. Układ znaleźć może zastosowanie w urządzeniach, takich jak inteligentne zegarki, monitory stanu zdrowa czy sensory będące częścią składową Internetu Rzeczy (IoT).

  Profesor Benini opisuje przykładowe zastosowania układu: "Wykorzystując PULPino projektujemy inteligentny zegarek, wyposażony w kamerę. Może ona analizować otoczenie noszącego i determinować np. gdzie się znajduje. W przyszłości systemy tego rodzaju mogą posłużyć do sterowania np. elektroniką w domu". Sporym wyzwaniem jest stworzenie urządzenia tego rodzaju, które dodatkowo będzie niewielkie i oszczędne - układ pobierać ma zaledwie kilka miliwatów mocy.

  Połączone wysiłki

  PULPino wykorzystywany jest także w innych urządzeniach projektowanych w innych ośrodkach. "Dotychczasowo rozwijanie takich projektów wymagało każdorazowych negocjacji i podpisywania umów licencyjnych. PULPino jest o wiele łatwiej dostępne i mamy nadzieję, że dzięki temu tego rodzaju współpraca w przyszłości będzie łatwiejsza" - opisuje naukowiec. Badacze chcą opracować szereg różnych, interesujących rozszerzeń dla PULPino, które pozwoliłyby zainteresować tym układem także przemysł.

  Zainteresowanie przemysłu

  PULPino będzie także interesujące dla wielu niewielkich firm - produkcja układów scalonych staje się coraz tańsza, gdyż firmy produkujące je zbudowały spore fabryki, które nie mogą stać bezczynnie. Najdroższym elementem procesu produkcji było projektowanie układu od podstaw, dzięki wykorzystaniu układu open-source nie jest to już konieczne, ponieważ można bez licencji mieć gotowy, działający projekt.

  Dzięki redukcji kosztów opracowania nowych układów scalonych, PULPino może znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie układów scalonych, dzięki czemu układ może być szerzej poznany przez środowisko open-source.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-03-open-source-microprocessor.html#jCp