Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór panelu fotowoltaicznego, dobór akumulatora

12 Kwi 2016 11:07 1164 5
  • Poziom 10  
    Witam,
    Buduję urządzenie, które przez ok 3 lata ma być zasilane z energii słonecznej oraz akumulatora.
    Jest to aparat- lustrzanka Canon Eos 700D, dodatkowo ma adapter zasilania, który przerobiłem przy pomocy przetwornicy napięcia STEP-DOWN wej 3V - 40V wyj 1. 5V - 35V 3A gdzie z 12V uzyskam 7,2 V.
    Całość zamknięta w puszcze IP66 z wyciętym przeszklonym otworem i grzałką GL12 - Grzałka z termostatem 12V DC .
    Zrobiłem już 3 takie urządzenia zasilane z sieci z mocniejszymi grzałkami i wszystko ładnie działa.
    Potrzebna mi porada, opinia gdyż nie jestem ekspertem jeżeli chodzi o technologie PV itp.

Wykonałem pomiary - aparat w stanie spoczynku nie generuje poboru prądu, przy zapalonym wyświetlaczu jakieś 140 mA, podczas robienia zdjęcia ok. ponad 1A. Aparat w ciągu 24h ma zrobić jakieś 14 zdjęć, nie sprawdzałem jednak jaki będzie miał pobór przy włączonym programie, który będzie robił foto co 2h

Grzałka 12V 350 mA, Biorę pod uwagę, że latem grzałka nie będzie działać cały czas ale chciałbym wykonać rozwiązanie dla ekstremalnych warunków.
    Przy chłodnej kalkulacji założyłem, że urządzenie wygeneruje mi 500 mA/h. Zakładam więc, że grzałka chodzi 24h a aparat bierze 140mA cały czas
    czyli 12A na dobę i chciałbym dać rezerwę ok. 5 dni na zasilanie z akumulatora, czyli muszę mieć akumulator 12V 60Ah
    Kupiłem REGULATOR ŁADOWANIA 30A 12/24V LCD MPPT oraz panel 250W przy słonecznej pogodzie panel generuje mi ok 34V

Panel i regulator zakupiłem do celów szkoleniowych dla siebie :P

Reasumując urządzenie będzie działać 24h na dobę przez ok 3 lata robiąc zdjęcia ok co 2h dzień i noc w dzień może korzystać z energii słonecznej a w nocy z akumulatora.
    Poproszę o sugestie, porady przy doborze zestawu fotowoltaicznego zakładając eksremalne warunki dla urządzenia
  • Fotowoltaika
  • Poziom 43  
    Witam!
    Twoje założenie, że wystarczy Ci energii w akumulatorze na 5 pochmurnych dni - jest przesadnie optymistyczne.
    Tu masz informację o "godzinach słonecznych" (w okienku zmieniasz rok):
    http://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php .
    W tym roku w ciagu całego stycznia było w sumie tylko ok. 24 godziny słońca (średnio mniej, niż godzinę dziennie). Jeśli panelem nie "kręcisz" za słońcem, to możesz liczyć średnio najwyżej na połowę jego wydajności (choć maksymalna wydajność pozostaje 250W). Tak więc w styczniu "dostałeś" 3kWh (24 godziny x 250W x 0,5), a zapotrzebowanie miesięczne było na 372kWh (500W x 24h x 31 dni) czyli ponad 120 razy tyle! Uwzględnij jeszcze spadek pojemności akumulatora w niskich temperaturach.
    Jeśli panel generuje 250W, to odpowiada prądowi ładowania 20A przy 12V - aby to akumulator "połknął" bez forsowania, skracającego żywotność - powinien mieć pojemność >200Ah.
    Oczywiście następne założenie jest znów optymistyczne: jeśli w dzień pobierasz energię do ogrzewania i robienia zdjęć, to nie wystarczy jej do ładowania akumulatora.
    Jeśli chcesz, aby dobowe zapotrzebowanie na energię (24h x 500W = 12kWh) zostało pokryte 1 godziną słońca, to Twój panel powinien mieć wydajność 24kW (pamietaj o jego 50% wydajności, jeśli nim nie obracasz!), a akumulator musi mieć pojemność 2000Ah.
  • Fotowoltaika
  • Poziom 23  
    Ja tam bym EOS`a nie zostawiał samego na 3 lata. Lepiej taniej jakąś kamerę IP i jeśli jest widzialność optyczna wysłał po WiFi 5 Ghz do domu, a jeśli nie podpoił rejestrator IP i Tylko alarmy wysyłał po sieci GPRS z byle sieci na kartę.
    A jeszcze lepiej kamerę WiFi z kartą SD zapiętą pod router 3G/LTE po dyndnd można się wbijać zawsze bo nie dają stałego IP`ka. Panel ogarnie a grzałka elektryczna zbędna.
  • Poziom 32  
    Różnica dobowego uzysku z fotowoltaiki pomiędzy typowym letnim dniem, a styczniowym jest u mnie około siedemnastokrotna. To znaczy że jeśli chcesz żeby działało w zimie musisz tyle razy przewymiarować.
    Jednak zdarzają się takie dni, że nic nie naładujesz, bo np. śnieg zasypie itp. Wtedy musisz sobie zadać pytanie jaki okres niedziałania urządzenia dopuszczasz, albo czy jesteś w stanie dojechać i odśnieżyć panele?
  • Poziom 11  
    Do wyliczeń kolegi Rzuuf dodam realne wyniki. W styczniu z panela 250W uzyskałem 8kWh a w lutym 11. Z tym że u mnie jest ongrid więc mam dużo lepszą sprawność niż przy ładowaniu akumulatora.
  • Poziom 10  
    marcinbbb Oczywiście istnieją gotowe rozwiązania i zdajemy sobie sprawę że te 4 lustrzanki po 3 latach będą do wyrzucenia ale film poklatkowy ma powstać w super jakości z możliwościami super obróbki :P Dzięki Panowie że dzielicie się wynikami, podzielę się swoimi jak już będzie działać :) Będę kombinował z panelem 250W,regulatorem i zastosuje akumulator 110 Ah ten zestaw jest raczej mocno przewymiarowany. Cenowo wychodzi podobnie jak gotowy Zestaw słoneczny EKO II 12V/140W oferowany na stronie ok 1500 zł
    Gdyby miał ktoś jeszcze jakieś cenne uwagi chętnie poczytam