Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega i czujnik KTY81-210 - Wyskalowanie

12 Kwi 2016 11:49 1920 6
  • Poziom 6  
    Witam
    Mam do podłączenia czujnik temperatury KTY81-210.
    Piszę w bascomie. Przeglądając różne fora pl i zagr. poszukując odpowiedzi mam coś takiego. Ogólnie działa, sprawdzałem na razie w dwóch temp. wzorowałem się termoparą typu-K z miernika :-). Temperatury były zbliżone do siebie..... A chciałęm się dopytać o kod który podałem z czego wynikają te dane do obliczeń:-)))

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Tylko temp się waha po miedzy np. 24 - 24.4....., by trzeba było zrobić średnią z pomiarów może to uspokoi tak skakanie miedzy temp......
  • Poziom 14  
    Najwyraźniej z liniowej zależności pomiędzy napięciem wyjściowym czujnika które podajesz na adc a temperaturą wyrażoną w stopniach.
    y=ax+b
    gdzie
    x to adc proporcjonalne do napięcia
    y to temperatura
  • Poziom 6  
    Wielkie dzięki sprawdzę ........
  • Poziom 2  
    Witam męczę się z tym przeliczeniem kty już któryś dzień i nie mogę sobie poradzić. Przykład powyżej jest interesujący ale żeby zastosować go w swoim układzie musiałbym znać pochodzenie poszczególnych wartości przez który jest dzielony i mnożony wynik otrzymany z adc. Jest na forum jakiś umysł ścisły, który potrafi wytłumaczyć pochodzenie tych cyfr? Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    Po dłuższej przerwie zabrałem się za wyskalowanie KTY 81-210 :-)))
    Całkowicie dałem nowe obliczenia bo te znalezione to ciężko było stwierdzićjak obliczone zostało. Zostawiłem tylko rezystor 2.7k
    Temp. wyszła mi całkiem przyzwoita. Do wyskalowania obliczyłem ze wzoru na prostą y=ax+b tak samo jak zrobiłem w pt100 :-). Potrzebowałem 2 próbki odczytu z ADC. i oczywiście data sheet czujnika.
    przy 0 stopni (rezystor 1616om) z ADC 384, a przy 50 stopni (246om) 483.
    wart. A => 0.5051
    wart. B => -193.9584

Dla pewności sprawdziłem kilka progów. Zamiast czujnika użyłem rezystorków.
    0 stopni -> -1 stopni
    10 stopni -> 10.1 stopni
    25 stopni -> 24.2 stopni
    50 stopni -> 49/49.5 stopni
    wartość zmierzona pokojowa 25.8 (zmierzona 2002om) z data sheet 25 stopni - przekłamanie 0.8 stopnia.....

A i jeszcze przy obliczaniu zauważyłem żeby nie brać z data sheet'a rezystancji bliżej skrajnej wartości, wychodzi większa niedokładność :-)))
    Mam nadzieję że komuś się to przyda. A rezystor użyłem dokładnie 2720om

dodałem jeszcze do odczytu próbkowanie z ADC żeby ustabilizować tmp. i git..
    Dodaje schemat podłączenia - przepraszam że na kartce.....

Atmega i czujnik KTY81-210 - Wyskalowanie

Kod: Bascom
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dodano po 46 [minuty]:

A mam pytanie odnośnie rezystora 2.7kilo. Skąd ta wartość została obliczona. Bendę wdzięczny za podpowiedź w tej kwestiii :-)))
  • Poziom 6  
    To ktoś by mógł podpowiedzieć w tej kwestii rezystora 2.7k ???