Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchomienie klimatyzatora ?

Mirek 11 25 Jun 2005 18:39 13031 19
 • #1
  Mirek 11
  Level 12  
  Kupilem sobie na aukcji klimatyzator .Urządzenie miało być napełnione czynnikiem.Ale jak mam to teraz połączyc rurociągiem żeby nie wypuścić gazu.Przy jednostce zewnętrznej są zawory ale przy wewnętrznej rury są zaślepione i zaślepki muszę zlikwidować .Wiem o konieczności wytworzenia próżni , ale myślałem że w wewnętrznej jednostce nie będzie gazu , ale popuszczałem śrubunek przy zaślepce i zaczęło syczeć ,czyli tam też jest gaz.
  Na zlecenie montażu mnie nie stać .Jeżeli możecie to doradźcie coś.
  Z góry dziękuję Miras
 • #2
  Artturo
  Level 12  
  Witam. W jednostce wewnętrznej niema czynnika tylko jeżeli jest nowa to troszke azotu natomiast jeżeli była używana to może być jakaś resztka gazu spokojnie odkręć zabezpieczenia. Podłącz cały rurociąg ściągnij prużnię i odkręć zawory na jednostce zewnętrznej.
 • #3
  Mirek 11
  Level 12  
  Całość jest nowa .Produkcji Chińskiej.
  Czy to jest standard ,że czynnik umieszcza się w jednostce zewnętrznej ,
  a wewnętrzną napelnia się azotem?

  Miras
 • #5
  deska
  Level 13  
  do Mirka :
  czy masz klimatator Galanz-Kop?Bomam właśnie podłączać taki sprzet i też nie wiem jak dokładnie postępować z podłaczeniami rurek.Sprzęt jest nowy nie podłaczany, rurki z wewnętrznego wymiennika są zaślepione, a w zewnętrznym są pozakecane plastkiowe korki, nie wiem jak połaczyć te dwie częsci , brakuje mi ok.100cm od jednego urządzenia do drugiego,jak sobie poradziłeś z podłaczeniem tych rurek?Tymi złaczkami co są w komplecie, lutowałeś czy jakoś inaczej?A co z tą próżnią ,koniecznie trzeba ja pompować czy nie?Napisz jak ci poszło.
  Zresztą jak ktoś jest w temacie to też może się wypowiedzieć , niebęde miał nic przeciwko:D
 • #6
  Artturo
  Level 12  
  Witam. Wytwożenie prózni jest konieczne natomiast brakujący odcinek trzeba połączyć rurami miedzianymi gdzie na ich końcach twoży się kielichy i skręca całość w jeden układ. Pozdrawiam
 • #7
  deska
  Level 13  
  czyli kolejność działań przy podłąćżeniu jest wg mnie taka:
  -poprzewiercać scianę,

  -zamontować wymmienniki zew i wew. oraz odpływ wody,
  -podłaczyć elektrykę,
  -kupić miedziane rurki o średnicy podanej w instrukcji i o pasującej długośći ,
  -założyć nakrętki z kompletu i zrobić na końcach rurek kielichy,
  -obciąć rurki z zakończeniami z wewnętrznego wymiennika , i powinien zejść gaz(azot?) z wymiennika jeśli jest nowy i niedziurawy,
  -podłączyć rurki do wymienników i dokręcić,


  no i teraz co dalej?
  Gdzie i jak podłączyć pompę próżniową i czy to jest konieczne?
  Kiedy odkręcić zawory przy zewnętrznym wymienniku?
  Czym najprościej i najtaniej zrobić kielichy na rurkach, czy połaczenia te uszczelniać?
  Co jeszcze nalezy zrobić żeby pózniej nie płakać?
  Proszę o wszelkie sugestie i rady bardziej doświadczonych instalatorów.
 • #8
  PBK
  Home appliances specialist
  CO ZROBIĆ żeby nie płakać?
  wezwać fachowca !!!!!!!!!
  bo narobicie (bigosu)
  Mirek11 a stac cię na pompę prużniową a o kielichowaniu nie wspomnę ?

  ludzie przestańcie kombinować jak koń pod górę
  może i uda sie wam podłączyć ale klima nie bedzie miała takiej wydajności jak potrzeba

  ide o zakład że kazdy z was jesli robi to pierwszy raz popełni jakies błedy w montarzu

  a nie daj boże układ zawilgotnieje i potem bedzie płacz że fachowcy tacy drodzy

  z poważaniem :)
 • #9
  ion-tichy
  Level 31  
  niestety ten samodzielny montaż z elementów załączonych w zestawie róznie wychodzi. Instalacje chłodnicza robi sie zwykle z jednego kawałka rury miedzianej unikając lutowania odcinków. Połaczenia kielichowe robi się zestawem do kielichowania zwykle metrzycznym /rury w sprzedaży typu hutmen/ lub calowym standard dla urzadzeń. Próżnie i to dobrą robi się przez zawór serwisowy na ssaniu j. zewnętrznej przy zamkniętych zaworach kątowych j. zewnętrznej. Dopiero gdy próznia jest dobra puszcza sie gaz. Proponuje nie słuchac pomysłów o przepchaniu układu gazem gdyż:
  nie wiemy czy układ jest szczelny; zwykle w chińszczyźnie siedzi R407 - mieszanina niejednorodna i przy przepychaniu gazem nie wiemy który składnik mieszaniny tracimy i może się wszystko rozjechać (ciśnienia pracy).
  Tak czy inaczej proponuję zgodnie z podpowiedziami przedmówców złapać firmę, lub serwisanta który się tym zajmuje i posiadającego sprzęt i doświadczenie.
  A na przyszłość doradzam zlecenia kompleksowe (dostawa + montaż) bo zwykle wyjdzie taniej lub w zbliżonej cenie a sprzet dostarczony może być z wyższej półki.
 • #10
  deska
  Level 13  
  Czyli najtaniej i chyba najlepiej będzie zamontować wymienniki , rury elektrykę a do zrobienia próżni zawołać kogoś od klimatyzacji z pompą prózniową , i dopiero wtedy puścić gaz.I najlepiej żeby rzucił okiem na podłączenia. Zawsze to jest taniej , a co do ceny z montażem to nie wiem dlaczego są tak wysokie gdyż klimatyzator o wydajności 7kw z montażem kosztuje ok3000zł , a taki klimatyzator bez montażu został kupiony za 1600 wiec warto trochę pokombinować i zaoszczędzić trochę kasy.

  Oczywiście wiem że niektórym to co piszę nie będzie się podobało ale cóż, zawsze ktoś się znajdzie co będzie się bał że zabiera mu się chleb, ale nie można mieć wyłaczności na wiedzę na całą Polskę , takie podejscie trochę mnie denerwuje.

  Pozdrówka
 • #11
  ion-tichy
  Level 31  
  róznie bywa z tymi cenami zalezy od firmy i złożoności instalacji.
  Oczywiście każdy ma prawo coś podłubać i się uczyć tym bardziej, ze zwykle instrukcja montazu jest załączona i nie jest to żadną tajemnicą, ale nie przekładajmy tego na firmę działającą profesjonalnie. Od niej wymaga się tego że zrobi dobrze to co zrobi układ będzie pracował pewnie itp. itd. Ponadto zwykle firma bierze na siebie obowiązki gwaranta. I tu widze pewien problem własnie tj. odpowiedzialności za wykonaną robotę. montaż takiego urządzenia to pewna metodyka działań czystosci dokładności, do uruchomienia w tym wypadku po prostu wystarczy kolega z pompą prózniową z założeniem, że nikt za nic nie odpowiada i w przypadku gdy wszystko się rozsypie to problem ma tylko uzytkownik. Firma w takim wypadku montazu zwykle dokonuje sama na własnych materiałach i za to moze odpowiadac. Raczej sugeruję popytać wśród firm za ile wykonaja kompleksowy montaż i ew. tu się potargować.
 • #12
  PBK
  Home appliances specialist
  Deska
  ja sie nie boje że zabierasz mi chleb i też nie mam na to wyłączności
  Tu jedynie chodzi o twoje dobro
  Chcesz montowac sam ? proszę bardzo nawet lepiej bo potem ktoś z moich kolegów i tak przyjedzie do poprawki
  Ale inni też potwierdzą że najgorsza robota to poprawiać po kimś !!!!!!!
  wiem że każdy kombinuje żeby było taniej ale czy warto?
  czasami taniej = drożej

  poza tym wspomniałeś o swojej klimie że tania
  ale jakiej to jest jakości?

  to tak jakby ktoś kupił poloneza który za 10 lat totalnie się posypie

  pozdrawiam :P
 • #13
  misiekmisiek
  Level 17  
  Opstaję przy tym co napisałm PBK.
  Tak na marginesie; cały czas poszukuje ludzi do montaży systemów między innymi klimatyzacyjnych i dziwnym trafem nie ma chetnych nawet do przyuczenia. Nie obawiajcie się o to, że nikt wam nie chce powiedzieć jak to zrobić bez pompy - taniej z obawy przed utratą zarobku.
  Chcesz zrobić sam to kup kilka zestawów. Przy montażu któregoś z kolei sie nauczysz i będzie działać , wcześniejsze to koszt nauki.
  Chcesz zrobic taniej to zleć to komuś co wie o co chodzi z tą nieszczęsna pompą.
 • #14
  zymek7
  Level 10  
  Jestem chłodniarzem od 20-stu lat. Jak czytam o montażu klimy ludzi którzy nigdy nie mieli do czynienia z gazami,spawaniem, napełnianiem czynnikiem ,tulejowaniem kołnierzy i potem sprawdzaniem szczelności. To się obawiam że nie długo ludzie sami zaczną dokonywać transfuzji krwi domowym sposobem. Oby nigdy do tego nie doszło. Pozdrawiam.
 • #15
  Era9999
  Level 13  
  nie przesadzajcie panowie. Dzisiaj fachowcy zamontowali mi klimę. Następną zamontuję sobie sam. Koszt zakupu zestawu używanych zegarów ok 260 zł. Próżnię można zrobić starą sprężaką lodówkową (byle sprawna..). Jeśli nic nie skopiesz (tzn. zrobisz próbę szczelności na próżni) to nic się złego nie stanie. Dodatkowo zostanie ci zestaw zaworów - do ewentualnej kontroli instalacji lub odsprzedaży kolejnemu amatorowi. Do odważnych świat należy - a panowie od klimy też się kiedyś uczyli. Wszystko co możesz utracić to kwota około 150 zł - tyle kosztuje ładunek np R407 jeśli będziesz musiał zakupić dodatkowy do nabicia instalacji (np. z powodu nieszczelności instalacji).

  PS sorki - zegary nówki można kupić za 160 zł (faktura), czynnik 400zł kosztuje 11 kg (faktura), potrzeba ci około 800 gramów (oczywiście nie musisz kupować 11 kg!, możesz kupić np sklepie internetowym abc-hurt 750 gramów za 60 zł), nowa kielichownica 130 zł, resztę policz sam...
 • #16
  samsu100
  Level 23  
  Wszystko się zgadza oprócz jednego "próżnia" zrobiona stroną ssącą sprężarki lodówkowej nie jest oczekiwaną w chłodnictwie próżnią. Równie dobrze można napisać że zassię próżnię ustami.
  Ale sam osobiście znam kilka ekip montujących klimatyzatory co przy krótkich instalacjach pompy próżniowej wcale nie używają, przedmuchują tylko układ czynnikiem i później kontrolują ciśnienie.
  AK
 • #17
  Era9999
  Level 13  
  oczywiście, ze nie zrobisz taką pompą próżni na tym poziomie co dwustopniowe pompy serwisowe stosowane przez "zawodowców" (koszt pompy ok 500-1000 zł. Ale pompa z lodówki puszczona na 2 -3 h (pamięcać o chłodzeniu!!!!) da całkiem niezłą próżnię i układ będzie chodził praktycznie bez strat na sprawności (resztki wilgoci pozostałe w układzie są do pominięcia)
 • #18
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Era9999 wrote:
  oczywiście, ze nie zrobisz taką pompą próżni na tym poziomie co dwustopniowe pompy serwisowe stosowane przez "zawodowców" (koszt pompy ok 500-1000 zł. Ale pompa z lodówki puszczona na 2 -3 h (pamięcać o chłodzeniu!!!!) da całkiem niezłą próżnię i układ będzie chodził praktycznie bez strat na sprawności (resztki wilgoci pozostałe w układzie są do pominięcia)

  Bzdury opowiadasz.... Podłącz wakuometr i zobacz jaka jest różnica a potem się wypowiadaj na temat "całkiem dobrej próżni".
 • #19
  Era9999
  Level 13  
  oczywiście, że dalego do próżni chłodniczej - ale lepsze to od "płukania instalacji czynnikiem, bez podciśnienia". Tak czy inaczej instalacja tak uruchomiona chodzić będzie. Sprawność będzie ciut mniejsza od instalacji uruchomionej przez "fachowca z pompą". Nie sądzę panie eletryk2000 byś potrafił udowodnić, że tak uruchomiona istalacja padnie lub po prostu nie będzie działać...
 • #20
  zayzayer
  Home appliances specialist
  :arrow: Era9999 Przestań już się popisywać swoimi niesamowitymi zdolnościami. Przypominasz mi znajmego Kube (mówimy na niego Kuba- Je.ak-Teoretyk), który zawsze ma przy sobie tę samą, w mocno podniszczonym opakowaniu prezerwatywę i 200 zł, tak na wszelki wypadek. Chyba biedak nigdy jej nie użyje, ale za to jak się przechwala :D
  Zrób tę instalację według swojej metody. Poużywaj ją kilka sezonów i wtedy dopiero pochwal się swoimi umiejętnościami.