Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatycznie włączająca się wentylacja.

12 Kwi 2016 14:30 1035 15
  • Poziom 11  
    Mam w toaletach trzy lampy z zintegrowanymi czujkami ruchu, klient wchodzi, włącza się światło, wychodzi, światło po kilku minutach gaśnie . Instaluję dla tych toalet system wentylacji oparty na wentylatorze kanałowym i układzie przewodów instalacyjnych łączących toalety z wentylatorem wyciągowym. Jako sygnał do włączenia chciałbym użyć włączającego się napięcia na lampach więc potrzebuję stycznika / przekaźnika który miałby 3 obwody wejściowe 230V i jeden obwód wyjściowy którego zamknięcie zasiliło by wentylator. Jakiego stycznika/przekaźnika użyć? Wentylator pobiera 180W mocy. Przekaźników czasowych widzę sporo różnych ale nie mogę znaleźć takich które miały by większą nie 1-2 obwody wejściowe. Można by do każdej lamp zastosować przekaźnik PK-1P ale czy da się zastosować PK-3P łącznie do wszystkich?
  • OptexOptex
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Możesz kolego jakiś szkic narysować bo nie bardzo widzę Twoją wizję.
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    Nie jestem mistrzem rysunku w paincie ale może coś będzie widać, górny szkic to 3 przekaźniki dolny jeden przekaźnik.
    Włączenie każdej lampy z osobna lub kombinacji lamp ma łączyć wentylator. Napięcie nie może przechodzić między lampami czyli czujka 1 zapala tylko lampę 1 itd

Automatycznie włączająca się wentylacja.
  • Poziom 19  
    Jak myślisz że taki mały wentylatorek wyciągnie zapachy w czasie pracy lamp to się mylisz. Zamontuj osobną czujkę ruchu dedykowaną do wentylatorka daj zwłokę 15-20min i powinno grać
  • Specjalista Automatyk
    Tak, cewki poszczególnych przekaźników muszą być podłączone równolegle z odpowiadającymi im lampami. Czujka ruchu rozłącza ze zwłoką - może to wystarczy na odprowadzenie zapachów....po... ;)
  • Poziom 36  
    piotrek22101 Dlaczego ma nie zadziałać ?. Spotkałeś się z przekaźnikami prądowymi?.
  • Poziom 36  
    piotrek22101 Można zrobić na jednym przekaźniku prądowym, pod warunkiem że nie wpinamy układu do istniejącej instalacji.
  • Poziom 29  
    Witam.

Koledzy a co sądzicie o zastosowaniu automatycznego przełącznika faz?
  • Poziom 13  
    Takie pytanie? Te lampy zasilane są z różnych faz? Jeśli z jednej, to wszystkie trzy lampy mogą łączyć się za żarówkami i wchodzić na jeden przekażnik prądowy i dalej
  • Poziom 29  
    Brychu21 napisał:
    Te lampy zasilane są z różnych faz?

Czy automatyczny przełącznik faz potrzebuje trzech różnych faz do działania?

Link do instrukcji: http://www.fif.com.pl/produkt/32/439

Moim zdaniem nie ale nie jestem pewien i dlatego zadałem takie pytanie:
    remik_l napisał:
    Koledzy a co sądzicie o zastosowaniu automatycznego przełącznika faz?

Może któryś z kolegów ma taką wiedzę?

Jeśli okaże się że wystarczy 3x230V z tej samej fazy to wystarczy do zacisków 3, 4, 5 doprowadzić dodatkowe przewody z wyjścia styku czujnika ruchu każdego pomieszczenia a przełącznik będzie załączał wentylator.

Przekaźnik prądowy też jest dobrym rozwiązaniem ale do zadziałania potrzebny jest prąd 0,6A (minimalny prąd przełączenia, który możemy ustawić). Jeśli będą zastosowane źródła LED to może być za mały prąd do zadziałania przekaźnika

Instrukcja:
    http://www.fif.com.pl/produkt/1144/1145

Nie twierdze, że to rozwiązanie jest złe, być może istnieją przekaźniki z mniejszym prądem przełączenia wtedy moje obawy nie będą miały uzasadnienia.
  • Poziom 11  
    Instalacja wykonana, 3 przekaźniki PK-1P zasilane z czujek ruchu poszczególnych lamp. Zwłoka czasowa po zaprzestaniu ruchu wykorzystana z regulacji dostępnej w lampach .