Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Be Quiet model: BQT E5-550W - działa tylko standby, reszta nie startuje

Amplidos 13 Kwi 2016 00:16 1383 2
  • #1 13 Kwi 2016 00:16
    Amplidos
    Poziom 10  

Be Quiet model: BQT E5-550W - działa tylko standby, reszta nie startuje

Witam Szanownych Forumowiczów.

Mam kłopot z zasilaczem jak w temacie, a oto zdjęcia:
    Be Quiet model: BQT E5-550W - działa tylko standby, reszta nie startuje Be Quiet model: BQT E5-550W - działa tylko standby, reszta nie startuje Be Quiet model: BQT E5-550W - działa tylko standby, reszta nie startuje

Objawy:
    Przetwornica standby działa, napięcie na niej bez obciążenia (nie liczę wewnętrznego obciążenia w postaci rezystora R45) to 5,05V, a po obciążeniu tej linii żarówką 12V/5W, napięcie to nie zmienia się.

Próba uruchomienia zasilacza poprzez zwarcie PS-ON do masy, obojętnie, czy z obciążeniem wszystkich możliwych linii (3,3V, 5V, 12V) żarówkami, czy też bez obciążenia, zasilacz uruchamia się na 0,2 sekundy, po czym prawdopodobnie układ PS223 wyłącza główną przetwornicę i APFC.
    Próbę włączenia widać po "dygnięciu" się wentylatora oraz po tym, że napięcie na głównym kondensatorze filtrującym po stronie pierwotnej podnosi się na chwilę do około 400V, po czym znów spada do około 330V, tak jak w trybie standby.

Zasilacz jest po wymianie prawie wszystkich kondensatorów elektrolitycznych. Nie ruszałem jedynie głównego (dużego), kondensatora filtrującego 390µF/420V.

Sprawdzałem, czy przypadkiem, przy wymianie kondensatorów elektrolitycznych po stronie wtórnej nie zrobiłem gdzieś zwarcia - ale nie.

Martwi mnie jednak trochę praca przetwornicy standby - bez obciążenia jest prawie niesłyszalna, a po obciążeniu żarówką 12V/5W, słychać ciche piszczenie.
    Jednocześnie napięcie na nogach 6, 7, 8 układu DM0265R, bez obciążenia tej przetwornicy wynosi około 330V, a po obciążeniu żarówką, spada do około 260V.
    Napięcie na nodze nr 2 tego układu wynosi 16V niezależnie od tego, jak jest obciążona przetwornica standby.
    Rezystory R42, R44 oraz dioda Zenera Z41 zostały wylutowane i sprawdzone - są w porządku.

Chciałem zaznaczyć, że nie jest to mój pierwszy Be Quiet z serii E5, który trafił mi się do naprawy. Z poprzednimi dałem sobie radę - oczywiście z pomocą opcji "szukaj" na forum Elektroda. Znalazłem jeden podobny temat ale problem ten nie został rozwiązany.

Liczę na Waszą pomoc i z góry serdecznie dziękuję.

0 2
  • #2 13 Kwi 2016 03:05
    Kur-Czak
    Poziom 20  

Ja właśnie od pomiaru pojemności kondensatora filtrującego 390µF bym zaczynał naprawę.
    Jeśli jego pojemność spadła zasilacz może mieć problem z uruchomieniem. Całkowita utrata pojemności zazwyczaj kończy się eksplozją klucza (tranzystora MOSFET).

0
  • #3 13 Kwi 2016 08:56
    Amplidos
    Poziom 10  

Faktycznie, zapomniałem napisać, jak długo utrzymuje się napięcie na tym kondensatorze. Bez obciążenia jest to około 50-60 sekund, a z żarówką 12V/5W wpiętą w linię standby, napięcie na głównym kondensatorze elektrolitycznym 390µF/420V utrzymuje się około 15-20 sekund.

Dla pewności, dolutowany równolegle do kondensatora głównego (390µF/420V), został na chwilę kondensator 220µF/450V - oczywiście czasy utrzymywania się napięcia na tym tandemie wzrosły, ale nie zmieniło to zachowania się zasilacza.

Dodano 14.07.2016:
    Wylutowane z układu i sprawdzone zostały wszystkie diody Schottky'ego - te na radiatorach. Wszystkie sprawne.

Kolejnymi wylutowanymi elementami razem z radiatorem, były tranzystory mosfet z głównej przetwornicy.
    Okazało się, że jeden z tranzystorów 13N50C (są tam dwa) był uszkodzony - w każdą stronę miał kilkaset omów rezystancji.
    Tymczasowo, na próbę, zostały podmienione na tranzystory 2SK2082. Niestety w zasilaczu nie można ich użyć ze względu na inną obudowę - wlutowane zostały od strony druku na osobnych radiatorach.
    Po tej wymianie zasilacz pracuje poprawnie - linie zasilające po stronie wtórnej, obciążone żarówkami 12V/55W, pracują poprawnie i wszystkie napięcia są w porządku.
    Pozostaje „tylko” zamówienie nowych tranzystorów 13N50C i wlutowanie ich na swoje miejsce.

Usterka zlokalizowana - temat uważam za zamknięty.

0