Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zmywarka , płyta, piekarnik , jak połączyć

13 Kwi 2016 07:25 9702 57
  • Poziom 6  
    Witam. Chciał bym podłączyć piekarnik 220V , płytę indukcyjna 400V i zmywarkę 220V. ale mam tylko jedno gniazdko siły. Czy można pod gniazdko podłączyć 3 urządzenia i w jaki sposób. Czy można rozprowadzić dwa dodatkowe kontakty na 220V. W załączniku przesyłam zdjęcie puszki, zabezpieczenie i schemat.

Poprawiłem tekst.
    Moderator ; Krzysztof Reszka
  • Specjalista elektryk
    Mniemam, że urządzenia te są nowe, i kolega sam sobie wypełni gwarancję (rubryka odnośnie podłączenia przez fachowca)
    Mam rację ?
  • Poziom 16  
    Nie możesz podłączyć tego wszystkiego do jednego gniazda ponieważ przepisy mówią że na każde takie urządzenie powinno być osobne zabezpieczenie. Poza tym w Twoim przypadku jak chcesz podłączyć te urządzenia na 230V no to powinieneś mieć osobno przewód neutralny i ochronny.
  • Poziom 27  
    Zastrzegam się, że nie znam tak dobrze przepisów jak kolega kamil12239, więc w tym zakresie sprawdź proszę czy ich nie naruszysz. Wydaje mi się jednak, że koledzy może trochę przesadzają, ponieważ choćby zmywarka ma standardowo zwykłą wtyczkę podłączaną do zwykłego gniazda i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Z kolei część kuchni jest wykonywana jako zestaw piekarnik + płyta.

Sprawdź, ale najpewniej nie jest prawdą, jakoby płyta indukcyjna była podłączana "pod 400V". Jest to urządzenie zasilane tylko napięciem 230V (fazowym), a jedynie ze względu na dużą moc producent przewidział możliwość podłączenia pod dwie lub trzy fazy celem równomiernego rozłożenia obciążeń. Często właśnie dwie, a nie trzy co w naturalny sposób sugeruje podłączenie piekarnika pod trzecią fazę.

Twoim podstawowym problemem jest dysponowana moc. Masz zabezpieczenia 16A, czyli dysponujesz mocą 3 x 16 x 230 = 11kW. Niekoniecznie oznacza to, że nie możesz podłączyć urządzeń o łącznej mocy maksymalnej większej, ale będziesz musiał się liczyć w ograniczeniach w ich eksploatacji. Ponadto takie podłączenie na jednym zabezpieczeniu jest niepraktyczne (nawet jeżeli dopuszczalne w ramach przepisów - to sprawdź osobno), bo problem z jednym z nich powoduje odłączenie wszystkich.

Jeżeli nie widzisz możliwości doprowadzenia innych przewodów do kuchni, to rozważ podłączenie płyty pod dwie fazy a pod trzecią piekarnika i zmywarki (gniazda do jej przyłączenia) i wprowadź regulamin korzystania - albo piekarnik, albo zmywarka.
  • Specjalista elektryk
    jesion40 napisał:
    Zastrzegam się, że nie znam tak dobrze przepisów jak kolega kamil12239, więc w tym zakresie sprawdź proszę czy ich nie naruszysz. Wydaje mi się jednak, że koledzy może trochę przesadzają, ponieważ choćby zmywarka ma standardowo zwykłą wtyczkę podłączaną do zwykłego gniazda i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń.
    Zapraszam do zapoznania się z normą N-SEP-E-002 oraz aktualnym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych dla budynków.

jesion40 napisał:
    Często właśnie dwie, a nie trzy co w naturalny sposób sugeruje podłączenie piekarnika pod trzecią fazę.
    Analogicznie - proszę zapoznać się z ww. normą. Podpowiadam: każde urządzenie powyżej 2 kW to oddzielny obwód
  • Poziom 27  
    TWK napisał:
    Zapraszam do zapoznania się z normą N-SEP-E-002 oraz aktualnym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych dla budynków.
    Dziękuję za podanie źródła.

Przy okazji zapytam, czy dobrze rozumiem, że gdybym obecnie eksploatowany zestaw płyta ceramiczna + piekarnik (sterowany i zasilany z płyty) chciał w istniejącej zabudowie kuchni zastąpić płytą indukcyjną i samodzielnym piekarnikiem z własnym sterowaniem to mi tego nie wolno zrobić bez dociągnięcia z rozdzielnicy dodatkowego przewodu i powiększenia rozdzielnicy tak, aby można w niej było zainstalować dodatkowe zabezpieczenie?
  • Moderator Elektrotechnika
    jesion40 napisał:
    Zastrzegam się, że nie znam tak dobrze przepisów

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
    odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    § 188
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd
    wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do
    urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego
    zabezpieczenia.

Po za tym kolego "jesion " nasz autor nawet nie napisał słowa o przekroju przewodu w tym obwodzie, a ty szastasz tu kilowatami opierając się li tylko o wielkość zabezpieczenia.
  • Poziom 27  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Po za tym kolego "jesion " nasz autor nawet nie napisał słowa o przekroju przewodu w tym obwodzie, a ty szastasz tu kilowatami opierając się li tylko o wielkość zabezpieczenia.
    Pytanie nie odnosiło się do weryfikacji istniejącej instalacji a do możliwych rozwiązań podłączenia do niej urządzeń. Zabezpieczenie powinno być dobrane tak, by dopuszczalny prąd mieścił się w granicach bezpieczeństwa przewodu. Czyż nie tak?

A przy okazji ponawiam pytanie z postu nr 6 - nie jest to off topic, choć dotyczy moich realów i ewentualnej przyszłej wymiany sprzętu.
  • Poziom 6  
    Czy możne ktoś mi to rozrysować na schemacie? Nie mam możliwości pociągnięcia dodatkowego obwodu do rozdzielni , zostaje mi tylko gniazdko siły . Piekarnik jest na standardowa wtyczkę 230 V , zmywarka to samo, indukcja jest z możliwością podłączenia 230 V/400 V . jak to podłączyć aby nie uwalić sprzętu a miało to ręce i nogi. Trzech sprzętów naraz nie będę używał. Do podłączenia indukcji wezmę elektryka ale teraz muszę rozprowadzić przewody do gniazdek bo jutro mi wpadają z kuchnia

Dodano po 6 [minuty]:

Sprzęt jaki chcę podłączyć to :
    E.PIEKARNIK HBA43S360E BOSCH
    ZMYWARKA SMV54M90 BOSCH
    PŁYTA INDUKCYJNA PIE611F17E BOSCH

Proszę poprawić pisownię , jednostki miar.
    Moderator ; Krzysztof Reszka
  • Moderator Elektrotechnika
    jesion40 napisał:
    Pytanie nie odnosiło się do weryfikacji istniejącej instalacji a do możliwych rozwiązań podłączenia do niej urządzeń. Zabezpieczenie powinno być dobrane tak, by dopuszczalny prąd mieścił się w granicach bezpieczeństwa przewodu. Czyż nie tak?

Właśnie tak .
  • Poziom 29  
    jesion40 napisał:
    Zabezpieczenie powinno być dobrane tak, by dopuszczalny prąd mieścił się w granicach bezpieczeństwa przewodu. Czyż nie tak?

Zabezpieczenie dobiera się do prądu odbiornika/ów dopiero później dobiera się przewód/kabel ze względu na wytrzymałość mechaniczną, obciążalność, spadek napięcia itd..
    W wyniku tych obliczeń może okazać się, że trzeba użyć zabezpieczenia o większym prądzie znamionowym zwarciowym np. 10kA.
  • Poziom 27  
    dipson11 napisał:
    Czy możne ktoś mi to rozrysować na schemacie?
    Nikt o zdrowym instynkcie samozachowawczym Ci tego na tym forum nie narysuje, bo to grozi banem. Już i tak poszedłem po cienkiej granicy :D

Dodano po 3 [minuty]:

remik_l napisał:
    jesion40 napisał:
    Zabezpieczenie powinno być dobrane tak, by dopuszczalny prąd mieścił się w granicach bezpieczeństwa przewodu. Czyż nie tak?

Zabezpieczenie dobiera się do prądu odbiornika/ów dopiero później dobiera się przewód/kabel ze względu na wytrzymałość mechaniczną, obciążalność, spadek napięcia itd..
    W wyniku tych obliczeń może okazać się, że trzeba użyć zabezpieczenia o większym prądzie znamionowym zwarciowym np. 10kA.
    Moja wypowiedź dotyczyła mojego założenia, że skoro mowa o wykorzystaniu istniejącej instalacji, to można uznać, że zabezpieczenie zostało dobrane prawidłowo, więc zgodne z nim obciążenie przewodów nie powinno być niebezpieczne.

COŚ W KOŃCU TRZEBA ZAŁOŻYĆ!
  • Poziom 6  
    Wcześniej do gniazda siły miałem podłączony piekarnik na 230V , płyta była gazowa. teraz doszły dwa sprzęty i klops

Dodano po 3 [minuty]:

Teraz chcę podłączyć to tak jak na schemacie , tylko nie wiem gdzie podłączyć drugie gniazdko żeby było dobrze zmywarka , płyta, piekarnik , jak połączyć
  • Poziom 27  
    dipson11 napisał:
    Wcześniej do gniazda siły miałem podłączony piekarnik na 230V , płyta była gazowa. teraz doszły dwa sprzęty i klops
    Niezależnie od rozważanego problemu samego podłączenia zastanów się, czy "klops" nie dotyczy reszty instalacji? Chcesz znacznie podnieść pobór mocy w kuchni. Jak to się ma do możliwości całej instalacji? Jakie jest przyłącze? Zabezpieczenia?
  • Poziom 6  
    Na tą chwile rycie ścian przez pół mieszkania nie wchodzi w grę. Będę i tak musiał podłączyć na tym co mam. Zabezpieczenie zawsze mogę zmienić.
  • Poziom 29  
    Powinny być ułożone trzy obwody z rozdzielnicy (płyta, piekarnik i zmywarka), zabezpieczone odpowiednimi zabezpieczeniami.

To co kolega chce zrobić to fuszerka, która może doprowadzić do awarii instalacji.
    Nikt przy zdrowych zmysłach nie poprze tego rozwiązania tym bardziej na tym forum.
  • Poziom 6  
    Jestem świadom że do takiego sprzętu powinny być osobne obwody , zabezpieczenia itp. Założyłem ten post z myślą ze ktoś mądrzejszy potrafi ten problem obejść . Tak już ktoś zaprojektował instalację i teraz trzeba się ratować dostępnymi środkami.
  • Poziom 27  
    dipson11 napisał:
    Zabezpieczenie zawsze mogę zmienić.
    Jak już pewnie zauważyłem nie jestem skrajnie ortodoksyjny, ale akurat z tym nie umiem się zgodzić. To nie na tym polega, żeby "zmienić zabezpieczenie", które przecież z czegoś wynika.

Zakładam optymistycznie, że ktoś kiedyś planując tę instalację przyjął, że w kuchni pojawi się płyta i piekarnik. Inaczej nie byłoby tego przewodu tylko zwykły 3x2,5mm². Pytanie jednak, czy jest taka rezerwa mocy? To oczywiście twój problem i nic nam do tego, skoro nie chcesz o tym pisać. Chciałem jedynie by nie umknęło to twojej uwadze.
  • Poziom 40  
    jesion40 napisał:
    dipson11 napisał:
    Zabezpieczenie zawsze mogę zmienić.
    Jak już pewnie zauważyłem nie jestem skrajnie ortodoksyjny, ale akurat z tym nie umiem się zgodzić. To nie na tym polega, żeby "zmienić zabezpieczenie", które przecież z czegoś wynika.
    Kolego problem nie polega na zabezpieczeniach.
    kamil12239 napisał: