Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reakcja buzera na zmianę położenia potencjometru

kamilszczygie 13 Kwi 2016 08:41 483 4
  • #1 13 Kwi 2016 08:41
    kamilszczygie
    Poziom 8  

Witam kolegów

Chodzi mi po głowie układ w którym buzer będzie uruchamiany po zmianie położenia potencjometru wieloobrotowego. Niezależnie w którą stronę przekręcę potencjometr buzer zadziała przez chwilkę i się wyłączy (potencjometr nie wraca do położenia wyjściowego). Fajną funkcją w układzie byłaby regulacja czułości potencjometru wieloobrotowego (po przekręceniu o 1/8 obrotu buzer piszczy po regulacji wzbudzenie buzera następuje po przekręceniu o 1/2 obrotu).

Takie cudo byłoby mi bardzo pomocne ale nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać kombinowałem coś z tranzystorami ale bez efektów, największy problem mam z wymyśleniem jak zmiana rezystancji miałaby wzbudzać buzer.
    Układ nie może zawierać mikrokontrolerów ponieważ chcę go wykonać sam.
    :D
    Pozdrawiam Kamil

0 4
  • #2 13 Kwi 2016 09:24
    anders11
    Poziom 28  

Zakładając że na ślizgaczy potencjometra panuje jakieś napięcie można by wykorzystać komparator okienkowy
    Pod obydwa wejścia komparatora dajesz poprzez rezystory ten sam sygnał ze ślizgacza
    Jedno z wejść komparatora kondensatorem zblokowane jest do masy więc każda zmiana suwaka wymusi różne poziomy napięć na nóżkach komparatora do czasu naładowania bądż
    rozładowania się kondensatora
    Przez ten czas właśnie będzie podawany sygnał z wyjścia komparatora ,a zależny będzie od
    stałej czasowej kondensator-rezystor na wejściu
    Czułość ustawisz regulując szerokość okienka na komparatorze

0
  • #3 13 Kwi 2016 12:13
    kamilszczygie
    Poziom 8  

Dziękuje za odpowiedź

Narysowałem taj jak rozumiem. Reakcja buzera na zmianę położenia potencjometru

0
  • Pomocny post
    #4 13 Kwi 2016 12:31
    anders11
    Poziom 28  

Żle.
    To suwak potencjometru ma wchodzić na obydwa wejścia komparatora( rozumiem że to co narysowałeś to uproszczona wersja komparatora okienkowego) przez rezystory i (chyba) diody
    Zobacz ten odcinek poświęcony komparatorom
    https://www.youtube.com/watch?v=n0UKzVS9WKo

0
  • #5 13 Kwi 2016 15:09
    kamilszczygie
    Poziom 8  

Super dziękuje za materiał zasadę działania już rozumiem, pozostało połączenie wszystkiego w całość.

Reakcja buzera na zmianę położenia potencjometru

Pozdrawiam

0