Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Gold - Termet ecocondens gold a wyrzut pary wodnej

13 Kwi 2016 09:20 3135 5
  • Poziom 10  
    Witam.

Zakupiłem piec Termet Ecocondens Gold 20kW i stoję przed wyborem komina.
    Do wyboru mam 2 opcje:
    - Bezpośrednio przez mur (opcja najtańsza, ale mam pewne wątpliwości),
    - Wpięcie do komina i wyjście ponad poziom dachu (opcja sporo droższa).

Dla opcji z kominem koszt komina wyniesie około 1500zł. Prawie 8m rury koncentrycznej i 3 kolanka (kamienica jest dość wysoka, a omawiany piec jest na parterze).

Wyjście przez mur jest sporo tańsze, ale rura wychodzi wtedy na uliczkę szeroką na około 2,2m. Naprzeciw jest kamienica sąsiada. I tutaj rodzi się pytanie.
    Mój gazownik trochę mnie nastraszył że strumień pary wodnej może uszkodzić elewację. Jak duży jest wyrzut pary wodnej zimą? Dodam, że do ogrzania jest mieszkanie o wielkości 70m2, w większości docieplone, więc moc palnika będzie mocno przycięta przez większość czasu.

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 23  
    Daj przez komin

Dodano po 31 [minuty]:

Uzyskasz tez wieksza sprawnosc
  • Poziom 16  
    W budynku wielorodzinnym przez ścianę można tylko do 5kW wyrzucić.
  • Poziom 12  
    olejopalacz2 napisał:
    Daj przez komin

Dodano po 31 [minuty]:

Uzyskasz tez wieksza sprawnosc

Odświeżę dla potomnych :D Nie uzyska większej sprawności przez komin jak napisałeś, bo długość komina absolutnie nie ma żadnego znaczenia ! Dlaczego? Proste, bo proces kondensacji ma miejsce w kotle, zanim spaliny go opuszczą, a nie w kominie....
  • Poziom 36  
    Niemniej w kamienicy (budynek wielorodzinny) jak już pisał paltolicho jest ograniczenie mocy dot. wyrzutu spalin przez ścianę, więc przy takim limicie mocy kocioł gazowy odpada i autor nie miał w tym względzie żadnego wyboru.
    Dopiero w budynku wolnostojącym limit to jest chyba 21kW, więc wtedy można zastosować kocioł gazowy z opcją wyrzutu spalin przez ścianę i możemy się zastanawiać jaki wariant wybrać o ile spaliny nie będą wlatywać przez np. otwarte okno na piętrze na czas wietrzenia itp.
  • Poziom 12  
    BUCKS napisał:
    Niemniej w kamienicy (budynek wielorodzinny) jak już pisał paltolicho jest ograniczenie mocy dot. wyrzutu spalin przez ścianę, więc przy takim limicie mocy kocioł gazowy odpada i autor nie miał w tym względzie żadnego wyboru.
    Dopiero w budynku wolnostojącym limit to jest chyba 21kW, więc wtedy można zastosować kocioł gazowy z opcją wyrzutu spalin przez ścianę i możemy się zastanawiać jaki wariant wybrać o ile spaliny nie będą wlatywać przez np. otwarte okno na piętrze na czas wietrzenia itp.

Jest tak jak napisałeś i trzeba o tym pamiętać, żeby nie narobić sobie problemów.

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW – w wolno stojących budynkach 1-rodzinnych, zagrodowych
    i rekreacji indywidualnej,
    2) 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych.
    § 175. 2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
    § 175. 3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.