Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Gold - Termet ecocondens gold a wyrzut pary wodnej

puniya 13 Apr 2016 09:20 4443 5
    puniya
    Level 10  
    Witam.

Zakupiłem piec Termet Ecocondens Gold 20kW i stoję przed wyborem komina.
    Do wyboru mam 2 opcje:
    - Bezpośrednio przez mur (opcja najtańsza, ale mam pewne wątpliwości),
    - Wpięcie do komina i wyjście ponad poziom dachu (opcja sporo droższa).

Dla opcji z kominem koszt komina wyniesie około 1500zł. Prawie 8m rury koncentrycznej i 3 kolanka (kamienica jest dość wysoka, a omawiany piec jest na parterze).

Wyjście przez mur jest sporo tańsze, ale rura wychodzi wtedy na uliczkę szeroką na około 2,2m. Naprzeciw jest kamienica sąsiada. I tutaj rodzi się pytanie.
    Mój gazownik trochę mnie nastraszył że strumień pary wodnej może uszkodzić elewację. Jak duży jest wyrzut pary wodnej zimą? Dodam, że do ogrzania jest mieszkanie o wielkości 70m2, w większości docieplone, więc moc palnika będzie mocno przycięta przez większość czasu.

Z góry dziękuje za pomoc.
    olejopalacz2
    Level 23  
    Daj przez komin

Dodano po 31 [minuty]:

Uzyskasz tez wieksza sprawnosc
    paltolicho
    Level 16  
    W budynku wielorodzinnym przez ścianę można tylko do 5kW wyrzucić.
    Kropek3
    Level 12  
    olejopalacz2 wrote:
    Daj przez komin

Dodano po 31 [minuty]:

Uzyskasz tez wieksza sprawnosc

Odświeżę dla potomnych :D Nie uzyska większej sprawności przez komin jak napisałeś, bo długość komina absolutnie nie ma żadnego znaczenia ! Dlaczego? Proste, bo proces kondensacji ma miejsce w kotle, zanim spaliny go opuszczą, a nie w kominie....
    BUCKS
    Level 39  
    Niemniej w kamienicy (budynek wielorodzinny) jak już pisał paltolicho jest ograniczenie mocy dot. wyrzutu spalin przez ścianę, więc przy takim limicie mocy kocioł gazowy odpada i autor nie miał w tym względzie żadnego wyboru.
    Dopiero w budynku wolnostojącym limit to jest chyba 21kW, więc wtedy można zastosować kocioł gazowy z opcją wyrzutu spalin przez ścianę i możemy się zastanawiać jaki wariant wybrać o ile spaliny nie będą wlatywać przez np. otwarte okno na piętrze na czas wietrzenia itp.
    Kropek3
    Level 12  
    BUCKS wrote:
    Niemniej w kamienicy (budynek wielorodzinny) jak już pisał paltolicho jest ograniczenie mocy dot. wyrzutu spalin przez ścianę, więc przy takim limicie mocy kocioł gazowy odpada i autor nie miał w tym względzie żadnego wyboru.
    Dopiero w budynku wolnostojącym limit to jest chyba 21kW, więc wtedy można zastosować kocioł gazowy z opcją wyrzutu spalin przez ścianę i możemy się zastanawiać jaki wariant wybrać o ile spaliny nie będą wlatywać przez np. otwarte okno na piętrze na czas wietrzenia itp.

Jest tak jak napisałeś i trzeba o tym pamiętać, żeby nie narobić sobie problemów.

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW – w wolno stojących budynkach 1-rodzinnych, zagrodowych
    i rekreacji indywidualnej,
    2) 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych.
    § 175. 2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
    § 175. 3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.