Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana systemu z Win 98 na Windows XP

Kieleczek 25 Jun 2005 20:51 3943 5
    Kieleczek
    Level 14  
    Witam! Aby zainstalować pewną nagrywarkę DVD muszę niestety zmienić system. Z tym że przyznam się robię to pierwszy raz. Czy ktoś mi krok po kroku poradzi jak to zrobić (np. czy trzeba zmieniać pakiet MS Office, niektóre oprogramowania np. Neostrady czy urządzenia wielofunkcyjnego, itp.).
    Będę wdzięczny za pomoc.
  • Helpful post
    betonn
    Level 15  
    Instalacja XP jest bardzo prosta:
    Wkładasz do CD-ROM płytkę z XP i zmieniasz w biosie albo w Boot Menu sekwencje bootowania na CD -ROM.
    Dalej instalator prowadzi za rączkę, łącznie z utworzeniem czy likwidacją partycji.
    Najlepiej sformatuj partycję systemową i instaluj na czysto.
    XP ma większą bazę sterowników, tym nie mniej może zawołać dodatkowych, trzeba poszukać na stronach producenta sprzętu i zainstalować.
    Pakiet Office powiniem śmigać, zależy jak stara to wersja wiem że 2000 działa.
  • Helpful post
    Olek II
    Moderator
    Witam, pakiet Office 97 też śmiga z XP taki zestaw jest u mnie i żadnych problemów. Pozdrawiam
    MICHAŁ6201
    Level 16  
    Przepraszam, że wchodzę w temat. Ja tez chciałbym sie dowiedzieć cos o zmianie win98 na xp. Instalacje win98 robiłem czesto ale teraz chciałbym mieć windowsa xp, jak to zrobić żeby zainstalować xp?? Czy mam postepowac tak jak z instalacja 98?tzn. najpierw odpalić kompa z dysku startowego win98, zrobic format c i przed ponownym włączeniem kompa włozyć dysk startowy z win xp i zacząć postępować dalej według wskazówek instalatora windows xp?? A może inaczej trzeba to zrobić?
    Z góry dziekuje za pomoc.
    User removed account
    Level 1  
    Ma-y-ster
    Level 15  
    MICHAŁ6201 wrote:
    Czy mam postepowac tak jak z instalacja 98?tzn. najpierw odpalić kompa z dysku startowego win98, zrobic format c i przed ponownym włączeniem kompa włozyć dysk startowy z win xp i zacząć postępować dalej według wskazówek instalatora windows xp??

Możesz zrobić i tak jak napisał betonn - to się nazywa "instalacja na czysto".

A wystarczy też zrobić uaktualnienie:
    1. Włączasz kompa i w systemie wrzucasz CD z XP, uruchamia się autorun i w okienku wypierasz „instaluj win XP”
    2. W kolejnym oknie dialogowym wybierasz na suwaku „uaktualnij”, klikasz dalej
    3. Wpisujesz cd-key
    no i tutaj nie ma większej filozofii. Może ci się jeszcze pokazać okienko co do niezgodności pewnych sterowników sprzętowych ale to się rzadko pokazuje, bo opcja „uaktualnij” jest pewnego rodzaju nakładką na win98 tak że po instalacji wszystko działa i pozostaje na swoim miejscu łącznie ze skrótami na pulpicie.

Możesz też zrobić na czysto, skopiuj „moje dokumenty” jeśli je masz na dysku C: i masz w nich jakieś ważne pliki, sformatuj partycję C: tak jak do instalacji win98 tylko że:
    1. Po sformatowaniu uruchom ponownie komputer i w biosie:
    a) wejdź do opcji (teraz dokładnie nie pamiętam) „advancet bios....” i opcję FIRST BOOT DEVICE ustaw na (klawiszami “page up” i „page down” gdyby ktoś nie wiedział ;) ) na CDROM wyjdź i zapisz ustawienia (EXIT & SAVE SETUP)
    2. Włóż płytkę z winXP i ci się zabotuje , ewentualnie pokaże ci się komunikat KLIKNIJ DOWOLNY KLAWISZ ABY NASTĄPIŁ ROZRUCH Z CD
    3. I teraz też nie pamiętam dokładnie w jakiej kolejności jakie okienka wyskoczą ale to poleci chyba kolejno (będzie pisało u dołu ekranu na szarym tle opcje dostępne i jaki klawisz) na wszystko się zgadzamy, klawiszem F8 zgoda na umowę (szare tło u dołu ekranu)
    4. W dalszych opcjach w którymś z okienek można zaznaczyć po kliknięciu chyba w „ZAAWANSOWANE” opcję „wybierz literę dysku do zainstalowania systemu”
    Po reszcie oprowadza nas polski manager , z resztą od początku mamy wszystko opisane.

UWAGA!! W dalszych opcjach będzie zapytanie co do systemu plików – wybór pomiędzy FAT32 a NTFS wybierzcie „pozostaw dany system plików”. Instalator ustawi wtedy wasz dysk w takim systemie plików jaki był czyli FAT32. Zwracam na to uwagę bo win98 oraz DOS nie wykrywają partycji NTFS i możecie mieć mały problem ze sformatowaniem tego dysku jeśli się wam coś nie spodooba podczas instalacji winXP

Osobiście proponuje zrobić z win98 nie ‘uaktualnij” ale „zainstaluj ponownie” (zostawcie sobie jeszcze jedną całkowicie pustą partycję dodatkowo oprócz tej na której jest win98) aby rozeznać się w instalacji systemu winXP, tak że w razie czego win 98 macie nienaruszoną i zawsze można się z nami skontaktować w razie jakiegokolwiek problemu.
    Ja mam 6 partycji. Na 1 i na 6 mam systemy (jeden zawsze zapasowy).

Jeśli instalacja wam się powiodła to taka ciekawostka że w folderze DOCUMENTS AND SETTINGS są wszystkie ustawienia użytkownika (włączcie sobie opcje że wszystkie foldery i pliki są widoczne) tak że jeśli do maili używacie outlocka windowsowskiego to tam macie wszystkie maile i przed każdym kolejnym formatem radzę wam to przekopiować jeśli macie ważne e-maile.

P.S. To jest troszeczkę rozszerzony ale i tak ciągle skrócony i niedokładny opis instalacji bo jednak nie mam super pamięci i nie umiem wszystkiego opisać. Pytania proszę kierować na mojego maila, gadu lub tutaj na elektrodę ;)
    Pozdro i miłego instalowania metodą prób i błędów – najlepszy sposób na naukę.