Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Transoptor (optoizolator) SFH6916 + UART 115200 bps

13 Kwi 2016 11:39 783 2
 • Poziom 26  
  Witam wszystkich Elektrodowiczów,

  Chcę użyć transoptora Vishay SFH6916 do elektrycznego odizolowania interface'u UART na prędkości 115 200 bps.

  W układzie wejściowym (diody świecącej IR) mam rezystor 220Ω i zasilam go z napięcia +3,3 V (co daje prąd diody 15 mA). W obwodzie wyjściowym (fototranzystora NPN) mam jego emiter na masie (GND od separowanych +5,0 V) i rezystor 1kΩ na kolektorze do +5,0 V (co daje prąd kolektora 5 mA).

  I niestety przy częstotliwościach rzędu właśnie 100 kHz przebieg wyjściowy całkowicie traci i kształt prostokąta i właściwe poziomy (nie dochodzi do masy +5,0 V). Próbowałem z różnymi wartościami rezystorów (diody IR i fototranzystora) i niestety nie udało mi sięuzyskać poprawnego przebiegu wyjściowego... Czyżby ten transoptor był zawolny do transmisji 115200 bps? (wszak producent podaje dość szy bkie czasy załączania i wyłączania)...
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Przy obliczeniach prądów powinieneś brać pod uwagę także napięcie przewodzenia diody LED, jak również spadek napięcia na złączu kolektor-emiter tranzystora.

  Przy napięciu i rezystorze jaki przyjąłeś dla diody, prąd przewodzenia wynosi około 10mA.
  Jeśli zerkniesz na rysunek 6 w nocie katalogowej możesz dobrać parametry pracy tranzystora tak żeby nie wchodził w stan nasycenia.
  Jest to o tyle istotne, że w stanie nasycenia tranzystora czas narastania zbocza wynosi 15µs, co jest nieakceptowalne przy założonej szybkości transmisji.

  Po stronie tranzystora proponuję zastosować rezystor 300Ω.