Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakie elektronarzędzia do pracy z drewnem?

13 Apr 2016 12:15 1362 8
  • Level 6  
    Witam,

Chciałbym Was prosić o opinie na temat narzędzi elektrycznych do pracy z drewnem. Otóż mam zamiar zbudować w wolnym czasie własny stolik kawowy – nieduża bryła ze szkłem hartowanym. To, czego potrzebuję do pracy ogranicza się głównie do cięcia/wyrzynania drewna oraz do jego obrobienia, czyli wygładzenia powierzchni i ewentualnie kantów. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale przypuszczam, że będą mi potrzebne:

- wyrzynarka
    - szlifierka oscylacyjna / polerka kątowa
    - a może szlifierka uniwersalna / urządzenie wielofunkcyjne, którym utnę i wyszlifuję zarazem?

Chcę zrobić coś więcej niż proste nogi i zbite dechy na blat. Planuję umieścić na środku taflę szkła, którą przymocuję w małej rynience wyciętej w drewnie i dodatkowo przykleję dla stabilności (tutaj zapytam od razu jaki klej polecacie, aby było solidnie i jednocześnie bezbarwnie/niewidocznie). Nogi być może zrobię nietuzinkowe, czyli będę chciał wyciąć w drewnianych deskach charakterystyczną formę.
    Mając te informację myślę, że będziecie mi w stanie pomóc, czego potrzebuję do wykonania takiego projektu:) z góry dzięki!
  • Level 27  
    Ciężko stwierdzić co Ci będzie potrzebne. Jeden poradzi sobie z tymi narzędziami, kolejny z innymi. Kwestia umiejętnego wykorzystania narzędzi i elektronarzędzi. Ja nie rzeźbię w drewnie, ale do odnowy drewna używam szlifierki oscylacyjnej, wyrzynarki nie mam i przez tyle lat nie była mi potrzebna, jako urządzenia wielofunkcyjnego używam zwykłej wiertarki. Podstawa u mnie jest ręczna piła tarczowa. czasami korzystam ze stacjonarnej piło heblarki ojca.
  • Level 6  
    Dzięki za odpowiedź. Ucinanie/wykrawanie w drewnie zrobię wyrzynarką/szlifierką kątową lub nawet za pomocą dłuta i piły ręcznej. Najbardziej nurtuje mnie kwestia polerowania drewna, bo większość polerek to sprzęt do pracy z maską samochodu. Znalazłem 2 takie polerki, które mają również nakładki do papieru ściernego:

- SKIL Polerka 1144 1200 W
    - POLERKA KĄTOWA AGM1037

Natomiast być może tutaj potrzebna będzie jakaś polerka taśmowa lub oscylacyjna właśnie, np:

- Delta Ryobi EMS180RV (180 W)
    - lub Delta Bruder Mannesmann 12370 (280 W)

Natomiast być może wystarczy mi urządzenie wielofunkcyjne, jak te poniżej:

- Graphite 59G020
    - Bosch PMF 190 E

którymi wytnę np. dużą dziurę w desce, utnę kanty, a na koniec całość wyszlifuję zmieniając nakładki.

Nie mam pojęcia co wybrać, dlatego może ktoś wie:) Aby było łatwiej to sobie wyobrazić wklejam przykładowe zdjęcie tego, z czym planuję się zmierzyć.
  • Level 27  
    Kup sobie szlifierkę uniwersalną z wymienną stopą. Czytałem, że rządzenie wielofunkcyjne wykorzystywane jest przez rzeźbiących w drewnie. Ty chcesz wyciąć "nogę" z litej dechy? Na Twój stolik mi wystarczy oscylacyjna.
  • Level 6  
    Czyli według Ciebie urządzenie wielofunkcyjne to sensowny wybór, czy lepiej tak jak napisałeś szlifierka oscylacyjna + uniwersalna z wymienną stopą (co to znaczy z wymienną stopą? podałbyś mi przykład takiego urządzenia?).
    Z jednej bryły się nie uda, bo nigdzie nie znalazłem takiej płyty drewnianej. jeśli już to płyty wiórowe, ale ja celuję w naturalne drewno.
  • Level 6  
    Dzięki, dużo mi pomogłeś.
  • Level 13  
    To może i ja dorzucę swoje 3 grosze, skoro w dyskusji pojawiły się nasze elektronarzędzia.

Po pierwsze, zgadzam się z tym co napisał Gitner - to jakich narzędzi potrzebujesz zależy od tego jaką pracę będziesz dokładnie wykonywał, jakie są Twoje umiejętności i preferencje, jaki masz materiał wyjściowy, itp.

Jeśli jednak miałbym coś polecić na podstawie tego co napisałeś to na pewno poleciłbym przede wszystkim szlifierkę oscylacyjną. Nie chcę tutaj robić kryptoreklamy więc nie będę polecał konkretnych produktów, ale my oferujemy np. szlifierkę, która ma 3 stopy o różnych kształtach więc sprawdzi się w różnych pracach.

Patrząc na grafikę którą wrzuciłeś, co cięcia poleciłbym raczej pilarkę tarczową a nie wyrzynarkę, która dobrze sprawdza się w cięciach po łukach. Długie i proste cięcia uzyskasz właśnie pilarką tarczową. Tutaj spokojnie powinna wystarczyć mniejsza minipilarka.

Jeśli chodzi o urządzenie wielofunkcyjne, które wspomniałeś, to z pewnością się przyda i pozwoli wykonać np. wcięcia wgłębne w drewnie. Jednak musisz pamiętać, że ma dość małą stopę szlifierską co wpłynie mocno na jej wydajność.

Odradziłbym z kolei polerkę. Tutaj spokojnie poradzi sobie wspomniana wyżej szlifierka oscylacyjna z odpowiednio dobraną gradacją papierów ściernych.

Nie wiem jaki masz materiał wyjściowy, ale być może warto rozważyć też strug? To może nie konieczne, ale w pewnych przypadkach na pewno wygodne.

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to zapraszam :)
    Pozdrawiam.
    Maciek z Grupy Topex
  • Level 6  
    Pięknie dziękuję za pomoc w wyborze elektronarzędzi. Ostatecznie zdecydowałem się na stack pojedynczych elektronarzędzi zamiast jednego urządzenia wielofunkcyjnego.

Pozdrawiam