Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem - Internet swiatłowodowy 250mbs a predkosc wifi 23-27mb

mocny333 13 Kwi 2016 12:38 2583 25
  • #1 13 Kwi 2016 12:38
    mocny333
    Poziom 7  

Witam, posiadam interent swiatlowodowy konkretnie 250 mbs. Przy bezpośrednim podłączeniu routera do komputera predkość się zgadza jednak problem stanowia urzadzenia wifi. Na komputerach połaczonych przez wifi prędkość waha się od 23 do 27 mbs. Moj router to Zyxel Z-P2812HNU-F1 802.11n jest on własnością operatora, do owego routera sa tez wejścia przewidziane na telefon oraz telewizje. Obecnie korzystam z połączenie odpowiadającego za internet i telefon stacjonarny. Zasięg wifi jest niestety słaby oraz dość czeste są chwilowe "zmuly". Komputery korzystaja z kart sieciowych wifi "Karta sieciowa TP-LINK TL-WN822N adapter USB Wireless 802.11n/300Mbps"
    Zaraz dodam zdjęcia sprzetu
    Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakaś możliwosć ustabilizowania wifi, zwiekszenia jego zasięgu jak i predkości.Z technikami operatora rozmawiałem oni zrzucili wszystko na "straty" Ja niestety nie jestem w temacie sieci dlatego bylbym wdzieczny za wszelakie propozycje zmiana sprzetu wchodzi w gre. Tylko ze to musialobyc cos co będę mógł podłaczyc to mojego obecnego routera. Z gory dziękuje za pomoc i milego dnia zycze.

0 25
  • #2 13 Kwi 2016 12:46
    hermes-80
    Poziom 43  

Nie jest tajemnicą, że radia wifi na sprzętach od ISP są kiepskiej jakości .

Zainstaluj na lapku Inssider i pokaż wynik skanowania otoczenia

0
  • #3 13 Kwi 2016 12:48
    mocny333
    Poziom 7  

Chciałbym jakoś ustabilizować, zwiekzyć zasieg oraz szybkość sieci wifi o ile to mozliwe

0
  • #4 13 Kwi 2016 12:49
    hermes-80
    Poziom 43  

Jest możliwe - dokup własny/e punkty dostępowe, a wifi na sprzęcie ISP wyłącz.
    Jaka przepustowość by cie zadowalała - może można coś poprawić w konfigu wifi /kanał szerokość kanału.

Pokaż jak ci się linkowało połączenie na karcie wifi w pc.

0
  • #5 13 Kwi 2016 13:23
    pitron
    Poziom 18  

Wyciągniesz max 150mbit, pokombinuj z ustawieniami częstotliwości na routerze.

0
  • #6 13 Kwi 2016 22:06
    mocny333
    Poziom 7  

Tutaj wykaz z programu insider Problem - Internet swiatłowodowy 250mbs a predkosc wifi 23-27mb

Edit1.
    Zmieniłem kanał na 11 tak jak polecal mi program jednak okazało się to klapa... Wyciągałem predkosc do 5 mb...

0
  • #7 14 Kwi 2016 07:15
    Fotodetektor

Poziom 30  

Ja na WIFI przy standardzie AC wyciągnąłem 200 Mega ;)
    Trzeba sprzęt innej klasy.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Kwi 2016 07:28
    Nagus
    Poziom 25  

Punkt dostępowy masz przestawiony na tryb 11g co trzykrotnie zmniejsza możliwości twojej sieci. Ustaw tryb 11n. Na kanale 2 ktoś postawił sieć w trybie 11b, co potrafi zrobić prawdziwą masakrę w komunikacji WLAN.
    A wogóle to zapomnij o stabilności i wydajności sieci WiFi w paśmie 2,4GHz. Dostęp do powietrza mają wszyscy. Nie tylko ty masz kasę na założenie neta, za chwilę sąsiedzi też sobie pozakładają i w powietrzu zrobi się meksyk.
    Jeśli już musisz powietrzem, to dostaw jakiś ruter z WiFi 5GHz. Obsługujący minimum MIMO2x2, jak masz budżet to z wifi ac. Oczywiście będzie to wymagało modernizacji klientów/terminali.
    Jeżeli w innych miejscach mieszkania nie masz dużo niższego sygnału niż ten na obrazku to pod kątem propagacji 5GHz powinno dać radę.

0
  • #9 14 Kwi 2016 10:22
    mocny333
    Poziom 7  

Po przestawieniu Na N prędkość wynosi 22mb zobaczymy jak będzie z stabilnością. Niestety nie mam innej mozliwosci niz powietrze. Router mam na parterze a komputery są glownie na pietrze. Nie moge przeprowadzic fizycznego kabla bo swiezo jestem po remoncie, musialbym sie przebijac przez sciany regipsy i przez mase welny mineralnej, przeciaganie kabla w takich warunkach jest chwilowo dla mnie malo realne. Dlatego musze postawić na sieć wifi. Skoro zmiany ustawien nie pomagaja to pozostaje mi tylko zakupic lepszy sprzet.

edit1.
    Mogłby mi ktoś polecic jakis router od 150-300 zl spełniający normy ktore podal kolega Nagus

0
  • #10 14 Kwi 2016 10:30
    hermes-80
    Poziom 43  

W twoim przypadku PLC jeśli masz kontakt na dole i na górze na tej samej fazie - i podpinasz do niego AP.
    Cóż remont był trzeba było pomyśleć, a nie teraz załamywać ręce. Wifi nigdy nie wyprze kabla.

1
  • #11 14 Kwi 2016 10:40
    mocny333
    Poziom 7  

Coż niestety nie pomyślałem o tym wtedy a teraz zaluje. Wiadomo nie oczekuje cudow jak predkosci po 200 mb na wifi ale stabilna 50 by mnie bardzo satysfakcjonowała. Jesli mogę to osiagnać wymiana sprzętu to go wymienie.

edit1.
    Mogłby mi ktoś polecic jakis router od 150-300 zl spełniający normy ktore podal kolega Nagus

1
  • #12 14 Kwi 2016 10:44
    hermes-80
    Poziom 43  

:) Nie, źle zrozumiałeś 5GHz przez strop będzie gorzej działał niż 2,4GHz - trzeba jakoś wyprowadzić sygnał najlepiej kablem na górę by myśleć o jakiejś stabilności - poza tym puść ping do routera z lokalizacji na górze gdzie chcesz osiągnąć stabilne 50Mb/s - zobaczymy jaka jest obecnie stabilność sygnału.

Poza tym rozumiesz co oznacza modernizacja końcówek? - Sam (magiczny, nieistniejący) sprzęt nie wystarczy przy przejściu na 5GHz AC.

0
  • #14 14 Kwi 2016 11:00
    hermes-80
    Poziom 43  

ping IProutera -t ale nawet przy 4 pingach widać, że jest kicha - ping nie powinien być większy jak 20ns przy wifi - poza tym komunikacja wifi jest dwukierunkowa i nawet jak odpalisz na dole maszt radiowy to w lapku nie koniecznie antenka może dawać rady.

W takim przypadku sama przepustowość łącza jest mniej ważna dla przeglądania www niż stabilność połączenia.

0
  • #15 14 Kwi 2016 11:02
    mocny333
    Poziom 7  

CZyli zostaje mi tylko przprowadzenie kabla ?

0
  • Pomocny post
    #16 14 Kwi 2016 11:03
    hermes-80
    Poziom 43  

Jak nie PLC to kabel - inaczej wydaje mi się, że będziesz ładował kasę w ciemno.

0
  • Pomocny post
    #17 14 Kwi 2016 11:22
    Nagus
    Poziom 25  

Wszystko zależy od tego, o ile większe tłumienie na wyższych częstotliwościach mają przeszkody.
    U mnie, po przejściu przez ścianę nośną, na 5GHz ginie dodatkowo 15-20dB. O ile transfery są przyzwoite (ta cisza w eterze) to urządzenia ze słabszymi antenami, takie jak smartfony, od czasu do czasu gubią sygnał.
    Trzeba odpalić i samemu sprawdzić.

Z lubianych tu TP-Linków to może Archer C5. Trochę powyżej limitu ale ma WiFi AC.
    Jak nie da rady, to PLC + ruter j.w.

I ogólnie. Ludzie! Nie wierzcie w te bajeczki, że wszystko da się radiowo przesłać równie skutecznie jak kablem. Robicie remont, myślcie o położeniu sieci Ethernet.

PS
    Podczas robienia pingu kolega nie miał przypadkiem odpalonego czegoś co mocno szarpie siecią? Z InSSIDerem włącznie?

0
  • Pomocny post
    #18 14 Kwi 2016 11:25
    hermes-80
    Poziom 43  

Cytat:
    I ogólnie. Ludzie! Nie wierzcie w te bajeczki, że wszystko da się radiowo przesłać równie skutecznie jak kablem. Robicie remont, myślcie o położeniu sieci Ethernet.
    Cóż mądry polak po szkodzie.

0
  • #19 14 Kwi 2016 12:01
    mocny333
    Poziom 7  

Niestety nie mialem niczego odpalonego

Dodano po 16 [minuty]:

Czyli jesli dobrze rozumiem kupuje 2 takie odbiorniki plc jeden podlaczam do gniazka obok routera matki a 2 podłączam na pietrze, a do tego odbiorniki z pietra podlaczam router ktory bedzie generował sieć wifi ?

Czy jest mozliwe rozwiazanie zakupienie powiedzmy 3-4 takich odbiornikow i do kazdego odbiornika bezposrednio podpiac komputer ktory znajduje sie na pietrze ?

0
  • Pomocny post
    #20 14 Kwi 2016 12:05
    hermes-80
    Poziom 43  

Podstawowy warunek - gniazdka łączone PLC muszą być na tej samej fazie.
    Przepustowośc takiego połączenia zależy od długosci przewodu elektrycznego oraz jego jakości.

Cytat:
    Czy jest mozliwe rozwiazanie zakupienie powiedzmy 3-4 takich odbiornikow i do kazdego odbiornika bezposrednio podpiac komputer ktory znajduje sie na pietrze ?
    Tak.

Ja zamiast jakiś tam sprzęt jako AP - podpoiłbym sobie markowe AP ze stajni UBNT Unifi

0
  • #21 14 Kwi 2016 12:20
    mocny333
    Poziom 7  

hermes-80 napisał:
    Podstawowy warunek - gniazdka łączone PLC muszą być na tej samej fazie.
    Przepustowośc takiego połączenia zależy od długosci przewodu elektrycznego oraz jego jakości.

Cytat:
    Tak.

Ja zamiast jakiś tam sprzęt jako AP - podpoiłbym sobie markowe AP ze stajni UBNT Unifi

Rozumiem, rozumiem.
    Przewody to 3x1.5 mm2 odległość w sumie nie wielka bo zaledwie pare m. Wydaje mi sie ze to moze byc rozwiazanie jakiego szukam ;] bardzo wam dziekuje za pomoc ;]

0
  • #22 14 Kwi 2016 12:22
    hermes-80
    Poziom 43  

Tylko przy tych PLC jeśłi chcesz puścić więcej niż 100Mb/s to szukaj z portami 1Gb/s (co oczywiście wiąże się z ceną).

0
  • #23 14 Kwi 2016 12:26
    mocny333
    Poziom 7  

Kurde jednak odpada .... to są totalnie rozne fazy.... Pietro leci na sile a parter normalnie na prad. wiec plc odpada....

0
  • #24 14 Kwi 2016 12:28
    hermes-80
    Poziom 43  

Cóż - Tak się teraz robi by zmniejszyć obciążenie fazy ;).
    Możesz spróbować połączyć 2 PLC na osobnych fazach ale spada wtedy znacząco przepustowość jeśli zadziała - może będzie wystarczająca (zawsze sprzęt możesz oddać).

0
  • #25 14 Kwi 2016 12:31
    mocny333
    Poziom 7  

Sam tak zrobilem i o tym zapomnialem ;] trudno kuc w regipsach nie zamierzam wiec chyba temat sie wyczerpal. Trudno wiec wifi zostanie takie jakie jest

edit1.
    Totalnie rozne fazy, 2 liczniki z tego co czytalem w testach da się to połaczyc ale szybkosc bedzie nie warta swieczki

0
  • #26 14 Kwi 2016 16:52
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Niekoniecznie 5GHz będzie gorsze od 2.4GHz - zależy od warunków lokalnych (może dobrze pracować na odbiciu).
    PLC wygląda w twojej sytuacji najstabilniej ale gdybyś mógł pokombinować z pozycja AP lub lepiej zastąpić go własnym AP lepszym niż dostarczony to byłoby OK - dałbym tez konfiguracje 9+13.
    Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć ze można wsadzić w małym pokoju 4 AP 1,5,9,13 i na każdym uzyskać ponad 100Mbps jeśli tylko poeksperymentuje się z pozycja i polaryzacja anten.

0