Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Albrecht AE4400

djnrj 25 Cze 2005 22:11 13747 40
  • #1 25 Cze 2005 22:11
    djnrj
    Poziom 10  

Witam mam takie radyjko i chce je przestroić z "5" na "0" wywiedziałem się że musze szeregowo z kwarcem X-1 dć dławiczek

czy moge prosić o pomoc w dobraniu tego dławika

jakieś wartość ... ??

ps jak to szeregowo połączyć ciąć sciezke czy wylutować kwarc i dolutowac do niego dławik ??
    Pozdrawiam

• #2 25 Cze 2005 22:38
    grafii1
    Poziom 17  

tak czy tak ważne żeby w szereg a z tego co pamiętam to filtr 7x7 413

• #3 25 Cze 2005 23:45
    djnrj
    Poziom 10  

a coz to za filtr mozna taki kupić czy trzeba samemu montować

a nie można tego wykonać w postaci ceweczki ??

• #4 26 Cze 2005 17:15
    Marek Matysek
    Poziom 19  

Na karkasie od jakiegokolwiek filtra 7x7 nawiń 20 - 30 zw. drutu ok. 0,1 mm. Taki filtr znajdziesz w starych polskich radioodbiornikach, niektórych telewizorach itp. Liczbę zwojów dobierz jeżeli dostrajanie rdzeniem nie da zadowalającego rezultatu. Duża rozbieżńość w liczbie zwjów wynika nie tylko z parametrów samego radia ale także z przenikalności magnetycznej rdzenia w zastosowanym filtrze. W ostateczności możesz nawinąć go na pręciku ferrytowym o jakichś niewielkich wymiarach, ale nie będziesz miał wtedy możliwości regulacji, jedynie liczbą zwojów. A tak poza konkursem czy ten AE-4400 to nie przypadkiem tylko FM. Nie jestem pewien czy była jakaś wersja z AM-em choć na płytce jest miejsce na uzbrojenie w niezbędne elementy.

• #5 26 Cze 2005 23:51
    Franku
    Poziom 13  

Czy była wersja z AM niewiem ale ta płytka jest używana w Magnum MX, ono ma AM i trafo modulacyjne, oznaczenia i wartości elementów są bardzo zbliżone, a część jest identyczna (np. driver), są pewne różnice oczywiście aczkolwiek nie rażące.
    A zamiast cewki proponuje spróbować kondensatora ok. 12pF(10-20), u mnie działa w kilku radyjkach.

• #6 28 Cze 2005 00:15
    Marek Matysek
    Poziom 19  

Tak się składa, że mam na tapecie 4400 i jest tylko miejsce na elemeny dotyczące AM, w tym również i miejsce na trafo. Zastanawiam się również nad uzbrojeniem tej płytki w AM, tylko nie wiem czy to się opłaca. Z tym kondensatorem oczywiście masz rację. Są to dwa poprawne sposoby prowadzące do tego samego celu. Choć przyznam, że nie we wszystkich radiach zamiennie zdają egzamin

• #7 28 Cze 2005 02:05
    gumisie
    Poziom 32  

Franek a sprawdzłeś nie tylko częstotliwość TX ale i RX. Ja proponuje podpiąć cewke.

• #8 28 Cze 2005 07:01
    Franku
    Poziom 13  

Niesprawdzałem nic dokładnie ale tylko patrząc na płytke od strony elementów widać że są identyczne prawie,kilka porównanych elementów miało te same wartości, ważniejsze różnice to 4 zauważyłem w Magnum MX: brak cf-1 i cf-2, inny kwarc(częstotliwość), brak tranzystora Q302, brak trafa modulacyjnego (i całych AM`ów).
    Napisałem że są podobne dlatego że jak niema się schematu doMagnum MX to lepszy schemat ae4400 niż żaden(jedynie oznaczenia mogą przeszkadzać)

Co do przestrajania to ja poprostu wole kondensatorek jest mniej roboty, tylko 2 luty i sprawdzamy :D a ceweczke to nawijać trzeba i potem rdzeniem, ja polecam kondensatorek(prostszy sposób i często działa).

• #9 28 Cze 2005 08:43
    djnrj
    Poziom 10  

Dzięki panowie bardzo mi pomogliście .

Dzisiaj będę szukał filtru 7x7 413 bo ponoć taki bez przewijania działa spróbuje tez tym ceramikiem 12pF (10-20pF tez) .Dodatkowo dowiedziałem się że zamiast tych zabiegów można dać inny kwarc

jaką musiał bym dać dokładnie częstotliwość kwarcu X-1 o 5kHz większy czy mniejszy ?? ponoć ciężko taki dorwać ale może mi uda taki znaleźć
    Albo taki motyw że zmontować generator na jakimś układzie scalonym który będzie dobrze trzymał częstotliwość , i miał możliwość płynnej regulacji i dać go zamiast rezonatora. Ale ponoć takie generatorki to koszt ok 70 zł więc nie wiem czy by sie to opłacało .

Jeszcze raz dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

• #10 28 Cze 2005 09:02
    gumisie
    Poziom 32  

Tylko że RX nie jest dokładnie zestrojone i z tąd się biorą nie przewdziane zakłócenia w odbiorze.

• #11 28 Cze 2005 09:39
    Franku
    Poziom 13  

Prosze bardzo słuze pomocą djnrj

Gumisie oco ci chodzi z tym RX(odbiornikem, żeby niebyło że niewiem co to takiego), jak niezestrojeone ?????wyjaśnij mi bo chyba sie zgubiłem albo mi niewyświetla wszystkiego.

• #12 28 Cze 2005 10:08
    gumisie
    Poziom 32  

najczęściej w prostych CB Tx=VCOx2 np. Kanał 4 13.500Mhzx2=27000 a Rx=27000-10695 więc VCO Rx powinno być zestrojone na 16.305Mhz.

Dodano po 8 [minuty]:

GG7515070

• #13 28 Cze 2005 11:39
    Franku
    Poziom 13  

Ale to że niema tych filtrów nieznaczy że ich wogule niema.

• #14 28 Cze 2005 13:15
    gumisie
    Poziom 32  

Przepraszam panowie za moje wywody przeciż tu chodzi Wam tylko o AM i FM, to nie SSB i dla chopaków którzy w aucie nasłuchują czy i gdzie PSY mają bude to nie ma żadnej różnicy jakość modulacji. A kolega który chciał tego Albrechta wstawić w "0" dzięki nam ma tylko problem. Fabryczny dławik wygląda jak rezystor 22-47mikroH w szereg z kwarcem, reszta trymerem i jest Ok. Ważne!!!! podpiąć pod odpowiedni pin syntezy.

• #15 28 Cze 2005 13:56
    Franku
    Poziom 13  

Właśnie tak, ważne że kolega sie dowiedział jak przestroić radyjko w 0

• #16 28 Cze 2005 17:56
    djnrj
    Poziom 10  

Co to znaczy podpinać pod odpowiedni pin syntezy ja po prostu dolutowałem kondensatorek 12pF do nóżki kwarcu i drugą nóżkę kwarcu przedłużyłem i wlutowałem taki szereg z powrotem tam gdzie był kwarc

czy dobrze zrobiłem ??

jeśli tak to coś jest i tak nie tak bo próbowałem z kondensatorami 10p 12 15 18 22pF przy każdej zmianie próbowałem sie dostrajać ty trymerkiem koło kwarcu i nic coś łapie radio bo pokazuje na skali że jakiś sygnał jest odbierany ale oprócz szumu nic nie słychać :( spróbuje jeszcze z dławikami 22uH-47uH (szczerze mówiąc już próbowałem z 47mH ale sie pomyliłem z jednostkami jak widze bo jego wstawienie spowodowało rwanie sygnału z kwarcu :)

dodam że mam taka prostą instalacje antenowa 4 m koncentryka 50 Ohm i do tego antenka z samochodowa ...

najgorsze jest to że nie mam miernika częstotliwości ani drugiego CB w pobliżu żeby to sprawdzić

• #17 28 Cze 2005 20:28
    Franku
    Poziom 13  

Kondensator idzie równolegle!!! do jednej i drugiej nóżki kwarcu. a nie jak cewka w szereg.

• #18 28 Cze 2005 21:47
    djnrj
    Poziom 10  

dalej nic :( niby wskaźnik pokazuje sygnał na maksa ale słychać tylko szum ...

czyli nie udało mi się sciągnąc tych 5kHz

• #19 28 Cze 2005 22:08
    Franku
    Poziom 13  

zacznijmy od tego że to radio ma tylko FM więc na 19 będziesz słyszał tylko szumy urywane mocne i słabe(coś w tym rodzaju),

musisz znaleźć kogoś kto ma CB z FM i dopiero sprawdzisz, pozatym mogłeś tym trymerem zepsuć i teraz będzie trzeba "kręcić" aż bedzie git ;]

Taka rada na przyszłość niekręć niczym jak niewiesz co się wtedy stanie.

• #20 28 Cze 2005 22:08
    djnrj
    Poziom 10  

dalej nic :( niby wskaźnik pokazuje sygnał na maksa ale słychać tylko szum ...

czyli nie udało mi się sciągnąc tych 5kHz

• #21 28 Cze 2005 22:12
    Franku
    Poziom 13  

bez radyjka FM tego niesprawdzisz

• #22 28 Cze 2005 22:22
    djnrj
    Poziom 10  

Ok dzieki Franku bede dalej coś mieszać może znajde kogoś z fm'em to cos pomieszamy

dzieki za pomoc

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #23 28 Cze 2005 22:40
    Franku
    Poziom 13  

Prosze bardzo polecam sie na przyszłość.

• #24 04 Wrz 2005 22:54
    Paweł 421
    Poziom 13  

Ile może kosztowac przestrojenie tego radia w warsztacie RTV? Zebym nie dał się nabic w butelke jak w programie "UWAGA" :D

• #25 04 Wrz 2005 23:02
    Franku
    Poziom 13  

W jakim sensie przestroic?? z "5" w "0" czyli z zagranicy na nasze czy dodac AM??? to duza roznica. bo w "0" to najlepiej samemu a w dodawanie AM to moim zdaniem sie nieoplaca.

• #26 05 Wrz 2005 22:11
    Marek Matysek
    Poziom 19  

I nie tylko twoim. Ponieważ dostałem na warsztat MAGNUM, coś mnie podkusiło, żeby spróbować AE-4400, o którym wspominałem uzbroić w AM. Okazuje się, że różnice są znaczne mimo dużego podobieństwa. Płytka od strony elementów powiercona jest identycznie, ale od strony druku w trzech miejscach trzeba ciąć ścieżki. Symbole elementów nie zgadzają się zupełnie. Udało mi się jednak uzyskać odbiór w AM i FM. Do przełączania rodzaju modulacji wykorzystałem istniejący włącznik skanera. Mam prolemy z nadawaniem, ale chyba dlatego, że radio przed przeróbką było uszkodzone. Teraz szukam usterki. Oczywiście w miejsce stabilizatora wstawiłem trafo modulacyjne od innego AE i uzbroiłem w niezbędne elementy. Przy przeróbkach korzystałem również ze schematu AE-4300. Podsumowując. Jeżeli jesteś maniakiem albo hobbystą i masz pewien zasób wiedzy to baw się. Jak do tej pory spędziłem trzy długie wieczory i stwierdzam, że się N I E O P Ł A C A.

• #27 05 Wrz 2005 23:27
    Franku
    Poziom 13  

Uzbrajanie jest bardzo czasochlonne trzeba sprawdzac czy nic niejest zle polaczone jakas sciezka. Zrobienie "zewnetrznego" AM w radyjku niejest takie proste chociaż nadawanie jest prostsze bez trafa podpiac zasilanie koncowki z m.cz. i mamy TX odbiór już gorzej w sensie trudniej ale jak ktos sie uprze to wszystko zrobi. Ale ogolnie to robienie AM jest moim zdaniem tylko dla kogos kto lubi sie w takie cos bawic.

• #28 08 Wrz 2005 18:29
    Paweł 421
    Poziom 13  

Czyli w miarę prostego sposobu na nadawanie w AM nie ma?
    :cry:

• #29 08 Wrz 2005 19:40
    Franku
    Poziom 13  

Nadawanie jest calkiem proste, problemy sa z odbiorem

• #30 08 Wrz 2005 21:17
    Paweł 421
    Poziom 13  

Z odbiorem? Dobra to po kolei. Kupił to radyjko wujek do autobusu, dał 50 PLN. Przestroiłem mu go na "0" i odbiera super tzn wszystkich słychać i to z odległoasci nawet 20 km- sprawdzałem z kuzynem on ma Onwę. Wlutowałem mu w szereg kondensator jak pisaliście 15 pF i dostroiłem trymerkiem. Rozmowy słychać dobrze bez żadnych buczeń czy coś takiego. No ale nadawać to on w AM nie nadaje. poratujcie mnie trochę jak go przerobić żeby nadawał nawet z niewielką mocą ale w AM-ie. Na elektronice trochę się znam- choć jakimś tam specjalistą nie jestem. Może jakiś schemacik co i jak.
    PS . Ten odbiór co jest teraz dla mnie odpowiada i nie muszę nic zmieniać.
    Pozdrawiam

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson