Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RICOH MP171SPF - Błąd przy instalacji drukarki i skanera na Mac OS X El Capitan

tomekm33 13 Apr 2016 19:56 2445 10
 • #1
  tomekm33
  Level 22  
  Mam problem z instalacją drukarki i skanera na laptopie Apple MacBook Air z systemem OS X "El Capitan" (v 10.11). Szczerze mówiąc moje doświadczenie z produktami Apple jest niezbyt wielkie, więc może stąd te problemy.

  Próbowałem normalnie zainstalować RICOH'a jako drukarkę w sieci. Wchodzę w kreator, wpisuję adres IP, jest rozpoznawana (jako MP171), system proponuje sterownik PS (PostScript) i... Tyle. Gdy dam "dalej" po chwili pojawia się komunikat o błędzie (błąd połączenia). Spotkaliście się z czymś takim? Niestety nie mam teraz dostępu do tego laptopa, bo to komputer należący do klienta. Za wszelkie porady będę wdzięczny. Jeśli uda mi się rozwiązać problem własnoręcznie to dam znać.

  Jeśli chodzi o skanowanie to MacBook nie jest widoczny w sieci z poziomu kserokopiarki.

  Dodam, że nie było problemów z konfiguracją na komputerach z Windowsem (7, 8 i 10). Kserokopiarka ma zaktualizowany firmware do najnowszych wersji poszczególnych modułów.
 • #2
  cefram
  Level 30  
  Witam

  Nie mam tez doswiadczenia z tym systemem ale sprawdz czy masz na ricohu aktywny protokol applowski.

  Pozdrawiam
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #4
  Ricoh_220

  Level 37  
  Jest mały detal o którym kolega nie wspomniał musisz mieć kartę postscript i wtedy zadziała sterownik PS (postscript) jak jej nie ma to zapomnij będą działy się czary.
  Od mp 201 Postscript jest w standardzie. Wejdź w panel sterowania ustawienia drukarki i drukuj stronę konfiguracyjną jeśli masz tam postscript3 to ok jak nie dokup kartę. Info o językach druku jest na górze wydruku przy opcjach.
  Skan ustaw na email lub ftp i po problemie.
 • #5
  copyman
  Photocopiers specialist
  Z tego co wiem to El Captain to poprawiony i lżejszy Yosemite stąd nie spodziewam się tam istotnych różnic. Kliknij w ikonkę z "trybikami" (preferencje systemowe) , następnie Drukarki i skanery i pod listą dostępnych urządzeń znajdziesz "+" i "-" , kliknij na "+" i następnie na IP . Wpisz adres IP maszyny jeżeli system jej nie znajdzie po bonjour i z opcji "użyj" wybierz "Uniwersalna drukarka PCL" dzięki czemu nie musisz mieć modułu postscriptu zainstalowanego w maszynie. Oryginalne sterowniki na stronie Ricoh-a są typowo PS i mogą być z nimi kłopoty . Tu jednak wykorzystasz uniwersalne PCL. Spokojnie , już sporo drukarek na tym postawiłem i działają :) Jak będzie z tą - trudno powiedzieć. Takiej na OSX nie uruchamiałem jeszcze. Dodałem fragment zrzutu ekranu z mojego iMac-a (Yosemite) jak to mniej więcej wygląda w praktyce. Co do skanu - najlepiej do e-mail. Można do SMB ale na OSX to droga przez mękę i ingerencja w prywatne ustawienia właściciela sprzętu. Są w necie filmiki poglądowe bodajże z Kyocery.
  Powodzenia !

  C. RICOH MP171SPF - Błąd przy instalacji drukarki i skanera na Mac OS X El Capitan
 • #6
  Passat B6
  Level 15  
  Bez karty Ps3 nie ruszy, kiedys probowalem... Jesli bedziesz potrzebowal takiej karty to pisz na priv
 • #7
  Ricoh_220

  Level 37  
  Na macach instalowałem tylko kilku (max z 15 sztuk ) i zawsze opierałem się na PS postscript.
  Przy pcl działało jak chciało raz ok potem strony krzaków (przypadkowe znaki). Podkreślam na rynku wtórnym dokup POSTSCRIPT 3 będzie w formie karty sd. Nie szukaj nowego bo cena cię zabije. Jak jakieś pytania to PW.
 • #8
  tomekm33
  Level 22  
  Dołożenie karty PS3 rozwiązało problem z drukowaniem, jednakże nadal jest problem ze skanowaniem. Nie bardzo wiem "co i jak" wygląda w MAC'u, skanowanie na mail nie wchodzi w grę, jedynie SMB, albo FTP. Na Windowsie nie mam z tym problemu, ale z MAC'a nie korzystam "na co dzień" i pewnie tu jest pies pogrzebany.
 • #9
  Ricoh_220

  Level 37  
  Jedyne wyjście jakie polecam postawić lokalny serwer ftp i tam ustawić skanowanie.
  Aż tak mac-a nie znam by powiedzieć jak po smb to zrobić.
 • #10
  copyman
  Photocopiers specialist
  A tego próbowałeś ? Wiem że Kyocera ale zasady są podobne.

  C.
 • #11
  tomekm33
  Level 22  
  Wraz z gościem, który dosyć dobrze ogarnia system Apple'a na poziomie administracyjnym, próbowaliśmy rozwiązać problem. Zmienialiśmy wersję protokołu SMB, etc. Po wszystkim, stanęło na tym, że jest problem, dziwny problem z uprawnieniami dostępu do plików...

  Jeśli w książce adresowej, w części dotyczącej autoryzacji folderu, w pole określające nazwę użytkownika wpiszemy cokolwiek, np. GOŚĆ, natomiast pole hasła zostawimy puste to transmisja się uda. Plik będzie widoczny. Nikt jednak nie będzie w stanie go otworzyć ze względu na "brak uprawnień".

  Jeśli w część autoryzacyjną nie wpiszemy byle czego, ale login i hasło istniejącego użytkownika to... Transmisja się nie powiedzie. Kserokopiarka zakomunikuje - nie pamiętam dokładnej treści - błąd autoryzacji użytkownika.

  Na tę chwilę temat jest zawieszony, ale jeśli ktoś spotkał się z czymś takim to niech da znać. Może ta pomoc przyda się nie tylko mi.